Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. října 2023 Eliška

Pohodové běžky na Vysočině. Parádní stopy hledejte u Nového Města na Moravě

První lyže na Novoměstsku prý nasadil fryšavský lesník Rudolf Gabessam roku 1891, tedy rok předtím, než je dovezl hrabě Harrach do Krkonoš. V Novém městě byly roku 1962 vyrobeny první laminátové běžky na světě. Pojďme ale z historie do současnosti a vyrazme do zdejších stop!
Večer na loukách u Tří Studní

Večer na loukách u Tří Studní | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Upravované trasy se rozbíhají do krajiny zejména z Nového Města na Moravě a ze Žďáru nad Sázavou, napojit se na ně můžete třeba také ve Svratce nebo v Jimramově. Trasy vedou po loukách i skrz lesy a proplétají se obydlenou krajinou Vysočiny kolem vesnic, osad i malebných samot. Při dostatku sněhu si na Novoměstsku můžete vybrat až ze sta kilometrů upravovaných tras, převážně ovšem pouze pro klasický způsob běhu.

Příjemně zvlněná krajina bez strmých kopců určitě bude vyhovovat méně zdatným lyžařům i rodinám s dětmi. A na rozdíl od vysoko položených pohraničních pohoří tu většinou panuje mírumilovnější počasí. Příjemným bonusem je velké množství nástupních míst, kde se dá dobře zaparkovat nebo která jsou dostupná autobusem.

Centrum běžkování na Vysočině představuje stadion Vysočina Arena u Nového Města na Moravě.

Centrum běžkování na Vysočině představuje stadion Vysočina Arena u Nového Města na Moravě. Tady najdete parkoviště, závodní okruhy, které lze mimo oficiální akce využívat zdarma, a hned před areálem východiště turistických tras. Nejoblíbenější turistická trasa začíná od stadionu dlouhým stoupáním přes Vlachovice na významné rozcestí lyžařských stop v obci Tři Studně. To už se octnete ve výšce 750 metrů, tedy více než 100 metrů výše, než leží lyžařský stadion v Novém Městě.

Přes Fryšavský ledovec za Samotínským vánkem

Mnozí lyžaři vyrážejí z výše uvedeného důvodu odtud a rovněž my začneme okruh zde a po 23 kilometrech se sem zase vrátíme. Nadmořská výška je ve Třech Studních v zimě znát, však také místní říkají, že tu panuje podobné podnebí jako v Alpách ve výšce 1 000 metrů. Název obce se odvíjí od místních studánek, které inspirovaly Bohuslava Martinů ke složení kantáty Otvírání studánek.

Díky specifickým podmínkám vznikají na Fryšavském ledovci silné návěje a tak to obvykle bývá poslední místo, kde se na jaře drží sníh.

Ze Třech Studní mohou lyžaři vyrazit čtyřmi směry. Oblíbená trasa směřuje na sever, k obci Fryšava. Na loukách mezi Třemi Studněmi a Fryšavou najdeme místo v zákrytu lesa, kterému místní říkají Fryšavský ledovec. Díky specifickým podmínkám tu přes zimu vznikají silné návěje a tak to obvykle bývá poslední místo, kde na jaře drží sníh, a tedy poslední místo pro běžkování. Někdy je na Fryšavském ledovci docela živo – za větrného počasí louku křižují i vyznavači snowkitingu a najdete tu také jediné místo v širokém okolí, které bývá upravené pro bruslení.

Program Světového poháru v biatlonu 2022/2023

V příští zastávce SP 2022/23 biatlonisté zamíří i do Nového Města na Moravě, kde budou zápolit od 2. do 5. března. Elitní seriál uzavře 19. března norský Holmenkollen.

29. 11. 2022 - 19. 3. 2023 SP v biatlonu 2022-23 (program závodů)

Z Fryšavy stopy stoupají do nejvyššího bodu trasy u Fryšavských hájenek. Tady, ve výšce 790 metrů, si budete připadat jako ve skutečných horách. Cesta se následně proplétá lesem kolem samoty Blatka a vyústí na loukách nad Samotínem. Za hezkého počasí se vám odtud naskytne pohled nejenom na Samotín, ale také na skálu Drátník nebo vzdálenější Buchtův kopec.

Tady kdysi stávala hospoda, kde Emil Tlustoš naléval likér zvaný Samotínský vánek. Protože recept pan Tlustoš nikomu neprozradil, s jeho smrtí tento legendární nápoj zmizel ze světa a dnes tak můžete ochutnat jen jeho náhražky – u Kolouška „Drátovánek“, případně „Kadovánek“ v nedalekém Kadově.

Samotín – jedna z nejhezčích částí Vysočiny a Žďárských vrchů

Nyní jste v jedné z nejhezčích částí Vysočiny a Žďárských vrchů, kterou si oblíbil i náš nejúspěšnější horolezec a novoměstský rodák Radek Jaroš. Jeho kamarádi mu jako poctu za zdolání všech osmitisícovek postavili v sedle nad Blatinami poblíž skály Drátník kámen s vyrytými názvy všech vrcholů. Místo je opravdu kouzelné – od monumentu Radka Jaroše se otevírá jeden z nejhezčích výhledů do kraje a rozložitý skalní masiv Drátníku se vypíná na okraji lesa, částečně ukryt korunami staletých buků a smrků.

K nejvýše položené obci a rybníku Vysočiny

Ze sedla nad Blatinami stopy začínají klesat ke Sněžnému. Na lyžařském rozcestí „Pod Krátkou“ ovšem okruh uhýbá doprava, a pokud chcete dojet do Sněžného, budete se sem muset vrátit asi kilometr po stejné cestě. Městys Sněžné, ležící na úpatí Buchotva kopce, se až do roku 1948 jmenoval Německé. Bydlelo zde mnoho německých horníků a od 17. do 19. století se v okolí Sněžného těžila železná ruda.

Začátek dlouhého stoupání k vesnici Studnice

Upravená dvoustopa pro klasický běh se vlní po loukách a přejíždí malé sedlo s křižovatkou stop Nad Kuklíkem, kde odbočuje zkratka směrem na Kadov. My ovšem pokračujeme k obci Kuklík, kde můžeme doporučit občerstvovací zastávku v restauraci Marta. Jsme přibližně v polovině trasy, a protože před námi je nejnáročnější stoupání do Studnice, bude se energie jistě hodit.

Jakmile minete roztroušené chalupy osady Chobot, začne trasa stoupat loukami a posléze lesem k obci Studnice. Malebná víska s několika rybníčky leží pod vrchem Kopeček, čtvrtým nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů. Jsme v nejvýše položené obci Vysočiny a v druhém nejvyšším bodě celé trasy.

Nedalekou zajímavostí je tzv. námrazová stanice, připomínající osamocený stožár vysokého napětí. Jde o nejstarší námrazovou stanici v Česku, která zde stojí již od roku 1929.

Studnice je nejvýše položenou obcí Vysočiny.

Nyní nás čeká závěrečných přibližně pět kilometrů do Tří Studní, které ovšem budou díky dlouhému klesání veskrze příjemné. Stopy se vinou otevřenými loukami s dalekými výhledy a teprve u rybníka Sykovec pohltí lyžařskou magistrálu les.

Oblast mezi Sykovcem a Medlovským rybníkem je vyhledávanou rekreační zónou a najdete zde množství ubytovacích zařízení. Sykovec je nejvýše položeným rybníkem Vysočiny a v létě oblíbeným místem pro koupání.

Může se hodit

Délka a náročnost: běžkařský okruh vede po trasách vhodných pro klasický způsob. Délka trasy činí 23 kilometrů, celkové stoupání 380 metrů. Trasu lze operativně zkrátit nebo prodloužit.

Doprava: autem nebo autobusem. Linky jezdí mezi Novým Městem na Moravě a Sněžným. Podél trasy je vícero možností k zaparkování auta a nástupu do stop.

Občerstvení: po trase se nachází několik restaurací – kupříkladu ve Fryšavě, v Samotíně U Kolouška (otevřeno středa–neděle), Hotel Sněžné, restaurace Marta Kuklík nebo ve Třech Studních U Loubů.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Spíš úprk než pobyt. Čínská turistická komanda se snaží šetřit čas i peníze

Devět měsíců poté, co Peking náhle upustil od své přísné politiky nulové tolerance ke covidu, se čínští turisté...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Erotické hrátky nebo šaman. Čím chtějí zaujmout luxusní hotely

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Komorní atmosféra a domácí kuchyně. Ve ski areálu Kunčice vládne pohoda

Ski areál Kunčice je milé jesenické středisko, které si získává dlouhodobou přízeň lyžařů především „carving-friendly“...

Tři parádní trasy na běžkách. Objevte východní Krušné hory

Premium Jedna z méně známých běžkařských oblastí leží ve východní části Krušných hor, přibližně mezi vodní nádrží Fláje...

Lekce ekologického lyžování. Rakouský Skiwelt využívá obnovitelné zdroje

Lyžařské areály patří k energeticky náročným provozům. Lanovky a sněžná děla spotřebují obrovské množství elektřiny....

Pohodové běžky na Vysočině. Parádní stopy hledejte u Nového Města na Moravě

První lyže na Novoměstsku prý nasadil fryšavský lesník Rudolf Gabessam roku 1891, tedy rok předtím, než je dovezl hrabě...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...