Vyberte si ty správné lyže, na ceně až tak nezáleží

aktualizováno 
Bude si nad dobrým nákupem více mnout ruce ten, kdo koupil nejlevněji, nebo naopak lyžař, který si vybral nejdražší výbavu? Paradoxně ani jeden nemusí udělat dobrý obchod. Pokud si nevybere lyže odpovídající jeho postavě, lyžařskému umění a stylu jízdy.
Lyže 1

Lyže 1

Na zdejším trhu je zastoupena většina světových značek. Mnozí výrobci nabízejí i třicet až čtyřicet různých modelů v několika kategoriích. Můžete mít lyže univerzální, lyže slalomové, freestylový či crossový model, typ all round... S jádrem z pěny, dřeva, sendvičovou konstrukcí.

Zlatá střední cesta

Největší poptávka je po lyžích střední cenové kategorie za 8000 až 11.000 korun. Na odbyt jdou nejvíce lyže typu all round, které jsou vhodné především na upravené sjezdovky. Všechny běžně dostupné modely jsou dnes již vykrojené. Zájem je zejména o lyže s krojením, které umožní oblouk okolo 12 až 17 metrů, to znamená, že na nich lze lehce střídat dlouhé i krátké oblouky. Hluboce vykrojené slalomky jsou hodně točivé, a hodí se proto pro pokročilé lyžaře, kteří si s nimi poradí.

Velký nárůst zájmu zaznamenali prodejci u takzvaných freestylových lyží vhodných pro jízdu mimo sjezdovky. "Dobře se prodávají také snowboardy, i když lyže stále vedou,“ říká Pavel Lichtag vedoucí prodejny, půjčovny, servisu a bazaru lyží Boatpark v Praze. "Pro děti, které chtějí začínat rovnou snowboardem, bych doporučil nejdříve využít  půjčovnu.“

Lyžař

Paráda zvyšuje cenu

Design lyží se mění každý rok. V obchodech najdete modely v různých barvách. Některé jsou víc pomalované, jiné naopak. Jak konkrétně lyže vypadá, záleží na značce.  Pravděpodobně největší dojem uděláte ve frontě na vlek nejnovějším modelem. Ale pokud vám na parádě tolik nezáleží, můžete hodně ušetřit. Starší modely získáte ve výprodeji za výrazně nižší ceny.

Známé značky jsou dražší

Zkušení radí: při výběru nehleďte na značku a pokud možno ani příliš na cenu. Jestliže si chcete na sněhu užít, volte lyže individuálně podle svých nároků. Záleží mimo jiné na tom, jak zkušení jste lyžaři nebo kde nejčastěji lyžujete.

Například člověk, který si rád vyjede mimo upravené sjezdovky, ocení crossové univerzální lyže. Ten, kdo se vyžívá v krátkých obloucích na prudkých svazích, bude spokojen se slalomkami a tak dále. "A taky se vám musí líbit, aby vás lyžování bavilo,“ říká zástupce lyžařské školy Classic skichool a e-obchodu s lyžemi levnelyze.cz Radko Prouza.

Platí, že některé značky jsou ve srovnatelné kategorii i o několik tisíc korun levnější v porovnání s konkurencí, jejíž lyže vyhrávají závody světových pohárů. Připlatit si musíte za značky Atomic, Rossignol, Salomon a Völkl. To, že některé značky jsou dražší, přičítá Lukáš Princ ze Ski a Bike Centra Radotín častějším inovacím nebo použitím nových technologií či materiálů v konstrukci lyže.

"Koupí lyží od renomovaného výrobce máte navíc většinou menší šanci, že dostaneme model s nevyhovujícími jízdními vlastnostmi,“ říká Princ.

Naopak k levnějším značkám patří mimo jiné Blizzard či tuzemský Sporten. „Jeho špičkové modely jsou velmi dobré,“ míní majitel lyžařské školy v Deštném v Orlických horách a bývalý reprezentant ve sjezdovém lyžování Jiří Dařílek.

Tipy MF DNES

Jaké lyže koupit pro muže, ženu nebo dítě

PRO MUŽE

Elan CRX + vázání EL 11.0 XP
Odborníci o nich hovoří jako o velmi kvalitních univerzálních lyžích s velmi dobrým poměrem výkon/cena.

Lyže patří do kategorie cross, je možné na nich jezdit jak na upravených sjezdovkách, tak v neupraveném členitém terénu. Mají dřevěné sendvičové jádro s titanem a speciálně upravené hrany. Díky tomu jsou sice o něco těžší, ale stabilní a tak snadno je neprošlápnete. Hodí se především pro pokročilé rekreační i náročnější lyžaře, kteří jezdí po sjezdovkách, ale rádi si vyjedou i mimo ně a neomezují se v rychlosti. Cena 11.960 Kč

PRO ŽENY

Blizzard X-sprit 3+ vázání IP 3.10

Kvalitní a levný dámský set. Lyže jsou lehké. Mají ideální pohyb a snadno se točí, takže je zvládnou rekreační, mírně pokročilé i začínající lyžařky, takže jim umožní maximálně kontrolovat jízdu. Patří do takzvané all round kategorie, to znamená, že jsou vhodné na všechny typy převážně upravených sjezdovek. Cena je nízká mimo jiné i proto, že nepřiplácíte za značku.

Rádius krojení 11 až 14 metrů umožňuje klidnou jízdu v libovolných délkách oblouků. Tento typ se hodí pro nižší a střední rychlosti. Cena 5.391 Kč

PRO DĚTI

Snowboard Shape Mist Blue ’07
Snadno ovladatelný snowboard z nové kolekce firmy Shape má dobré jízdní vlastnosti a je vhodný pro rychlé zvládnutí techniky jízdy. Při rychlé změně směru dobře reaguje na pohyb jezdce a dřevěné jadro zajišťuje stabilní vlastnosti při průhybu prkna i po několika sezónách ježdění.

Snowboard je vhodný pro starší děti, které s prknem teprve začínají. Snowboard s konstrukcí Cup, celodřevěným jádrem, vyztužený triaxiálním skleněným vláknem a odolnou grafitovou skluznicí. Výborný poměr ceny a kvality výrobku. Cena 3.489 Kč


PRO ZÁBAVU NA SNĚHU

Krátké lyže Sporten Magic Blade
Lyže tuzemského výrobce Sporten, jednoho z největších výrobců lyží na světě, který vyrábí i pro zahraniční firmy. Jsou dlouhé 97 centimetrů, mají kromě špičky zvednutou i patku (Twin Tip), díky tomu můžete jezdit i pozadu a nezakopnete. Radius, tedy poloměr točení, je pouhých sedm metrů. Lyže jsou vybavené univerzálním vázáním, ideální pro ty, kteří si chtějí na sněhu užít, výborný poměr cena/výkon.

Kvalitní svým složením, za přijatelnou cenu. Cena 3.480 Kč

Může se hodit

JAK SI VYBRAT LYŽE

1. Vyberte dobrou prodejnu
Chcete-li si dobře zajezdit, nekupujte lyže jen podle ceny a designu. Jděte do specializované prodejny, kde vám poradí s ohledem na vaši postavu, věk a styl jízdy.

2. Volbu usnadní počítač
Někteří výrobci, například Atomic, mají na svých internetových stránkách dotazník. Pokud zde vyplníte údaje jako pohlaví, typ jízdy, vaše lyžařské schopnosti, počítač vám nabídne modely, které by pro vás mohly být vhodné.

3. Lyže si raději otestujte
Pokud si nejste jisti ani radou, věřte vlastní zkušenosti. Půjčte si na den na horách nebo ve značkové prodejně takzvané testovací lyže. Vyzkoušejte, který model vám nejlépe sedne. Poplatek za testování vám obvykle při nákupu lyží vrátí. Pohybuje se obvykle v řádu několika stokorun za jeden den.

4. Špičkové modely levně
Pokud vám nevadí lyže z druhé ruky, ptejte se v lyžařských střediscích a v testovacích centrech po výprodeji testovacích lyží. Můžete získat špičkový model i za poloviční cenu. Například sportovní lyže Head určené profesionálům, které byly v testovacím „provozu“ jednu sezonu, můžete mít za zhruba poloviční cenu.

5. Největší výběr je na internetu
Když už máte ve výběru jasno , můžete koupit lyže na internetu. Na podzim tu najdete i množství modelů z loňské sezony zlevněných
až o třicet procent. Někteří prodejci po e-mailu či telefonu poradí, který model by se pro vás nejlépe hodil.


Zařaďte se do kategorie

Začátečník – s lyžováním začíná sjíždí mírné cvičné svahy pomalou jízdou a dělá ještě mnoho chyb, učí se i jízdě na vleku

Mírně pokročilý – zvládá již základy lyžařské techniky, nejlépe se cítí na „modrých“ sjezdových tratích a v pomalejším tempu, bez problémů vyjede na vleku

Středně pokročilý rekreační lyžař – lyže již má plně pod kontrolou, na lehčích svazích dokáže jet i sportovním tempem, nejlépe se cítí na "modrých“ a "červených“ sjezdovkách, opatrnější pomalejší jízdou se mu podaří sjet i černou sjezdovku

Sportovní lyžař – není pro něj problém sjet jakýkoliv svah a dokáže lyžovat i v různých terénech (boule, čerstvě napadaný sníh, zmrzlá trať), střídá „červené“ a „černé“ sjezdovky, dokáže lyžovat rychle, ale nemá "závodní“ ambice.

Expert nebo "závodník“ – lyžařskou techniku má dokonale zvládnutou a uspokojuje ho bezchybná rychlá jízda na náročných tratích, nejlépe se cítí na „černé“ sjezdovce, podle svého naturelu si rád projede i závodní slalomovou trať v brankách nebo rád vyrazí i do volného terénu.


Za kolik v půjčovně

Kdo nejezdí na hory pravidelně a nevyplatí se mu lyže kupovat, může si je vypůjčit. Ceny se v jednotlivých půjčovnách liší, obecně platí: čím blíž ke sjezdovce, tím je cena vyšší. Lepší  je tedy si lyže půjčit v místě bydliště než spoléhat na horské středisko. Ale i tam jsou ceny rozdílné, v těch menších nebo na okraji větších jsou o několik desítek korun na den nižší než přímo pod svahem ve velkém středisku.

Výhodnější je půjčení celého kompletu, tedy lyží, hůlek a bot a také za delší dobu zaplatíte méně. Většina půjčoven ve městech nepočítá poplatek za ten den, kdy si lyže vyzvednete, některé ani za den, kdy je vracíte. Například si lyže půjčíte v pátek a vrátíte je v pondělí a platíte jen za dva dny.
Počítejte s tím, že je třeba také zaplatit vratnou zálohu jeden až tři tisíce korun. Výhodou je, že vám v půjčovně vázání nastaví na míru a dostanete i písemné potvrzení o seřízení.


Ceny v půjčovnách
Půjčovny ve městech Kč/den Kč/8 dní
Komplet (lyže, boty,
hole)
200 - 350 1050 - 1540 
Lyže 180 - 300    770 - 1470 
Boty    80 - 130    315 - 520 
Hole    30    115 
Přilba    60    245 
Snowboard komplet  250 - 280  1190 - 1400 
Snowboard s vázáním   150 - 250    630 - 1190 
Boty  150   630 
Půjčovné na horách   Kč/den Kč/8dní 
Komplet 160 - 500 700 - 2200

Pro každého jiné lyže

Pro toho, kdo jede z mírného kopce v rozbředlém sněhu, bude nejspíš zážitek z jízdy na nejlevnějších, tedy měkkých, a nejdražších velmi tvrdých lyžích stejný. "Rozdíl poznáte, když přijde první problém. Led, prudší svah, nerovný terén,“ říká majitel lyžařské školy mistr republiky ve sjezdovém lyžování Jiří Dařílek. Zkušený lyžař se bude na levných lyžích v obtížných podmínkách trápit, dražší by ho naopak měly v nesnázích podržet.

Jenže se začátečníkem je to trochu jinak. Tvrdou – drahou – lyži nemusí zvládnout. "Takováto lyže nakope začátečníka v boulích a je ní nešťastný. Potřebuje měkkou lyži, kterou lépe ovládne a která věrně kopíruje terén. Alespoň taková je zkušenost z naší lyžařské školy, kterou ročně projde na tři a půl tisíce zákazníků,“ říká Radko Prouza z lyžařské školy Classic.

Lukáš Princ ze Ski a Bike Centra Radotín doplňuje: "Model lyže je vždy nutné přizpůsobit schopnostem lyžaře. Stejně jako není dobré, aby začátečník volil špičkový závodní model lyží, u kterého bude mít problémy s ovládáním a zvládnutím lyže, tak těžkého razantního lyžaře neuspokojí rekreační model lyží pro středně pokročilého.“

Obecně platí, že lyže by měly být o pět až dvacet centimetrů kratší než postava lyžaře, přičemž čím vykrojenější lyže, tím zpravidla kratší. Hodně vykrojené lyže (slalomky) jsou určené zkušeným lyžařům. Méně zběhlí se na nich mohou přetáčet.

Začátečníci: měkké a snadno ovladatelné lyžeMUŽI

 • v této kategorii prodejci nerozlišují lyže na pánské a dámské, jsou takzvaně unisexové
 • pro začátečníky jsou určeny lyže měkké, tvrdé lyže by začátečníka v terénu doslova katapultovaly
 • patří na trhu k nejlevnějším (zhruba od 4000 do 8000 korun)
 • délka lyží se volí o deset až dvacet centimetrů menší, než je postava lyžaře
 • jsou univerzální, snadno ovladatelné, dobře kopírují terén
 • vhodné pro ty, kdo zatím nejezdí příliš razantně a nezvládá obtížné terény, lyže by měly vydržet, přestože jejich jádro bude nejspíš pěnové
 • je třeba vybírat lyže hlavně podle své váhy, některé typy vypěněných lyží udrží jen lehčí lyžaře

TIPY:

Dynastar Driver 6 + NX 10 – bezkonkurenční cena pro dospělého lyžaře, lyže vycházejí vstříc začátečníkům, kteří „nehledají hranu“, nýbrž pouze bezproblémovou zábavu. Cena 4265 Kč

Elan Excite 06/07 s vázáním Marker M1000 Contact control – dobrý poměr cena/výkon. Cena 5.990 Kč

Fischer RX 6 s vázáním Fischer FS 10 RF – mimořádně komfortní allround lyže s vyváženými vlastnostmi, vhodné jak pro úplné začátečníky, tak pro pokročilejší lyžaře s ambicemi. V testu SKI magazínu získaly označení VIP *****. Cena 12.390 Kč


ŽENY

 • speciální lyže pro ženy se v kategorii začátečníků nevyrábějí, ženy budou vybírat spíše podle designu
 • kdo s lyžováním začíná, měl by vybírat měkké lyže s pěnovým jádrem, snadno ovladatelné
 • patří k nejlevnějším na trhu, ceny se pohybují mezi čtyřmi až osmi tisíci korunami
 • pozor na výrazně levné modely z hypermarketů, jsou vyrobeny z levnějších, tedy méně kvalitních materiálů
 • délka lyží se volí o deset až dvacet centimetrů menší, než je postava lyžaře
 • výhodnější je koupit celý lyžařský set, tedy lyže i s vázáním. Kromě celkové nižší ceny je zde záruka, že vázání bude přesně pasovat k určitému typu lyží.

TIPY:
Völkl Attiva Star s vázáním M10.EPS s MCV 06/07 – kvalitní lyže s kompozitním jádrem pro začátečnice a středně pokročilé lyžařky preferující pomalejší tempo. Cena 6.740 Kč

Rossignol Passion 1 WXP s vázáním Saphir 90 – měkká lyže s dámským designem, hodí se pro začátečnice, jsou konstruovány tak, že odpustí i nějakou tu chybičku. Cena 6.759 Kč

Atomic Balanze 7:4 s vázáním Atomic 4tix 310 – pohodová dámská lyže pro nenáročné, ale elegantní lyžování. V testu SKI magazínu získala VIP *****. Cena 11.990 Kč


DĚTI

Ideální věk pro zahájení výuky lyžování jsou čtyři roky. Odborníci tvrdí, že menší děti stejně přes léto zapomenou, co se naučily, a navíc u hodně malých dětí hrozí i zdravotní rizika. Jejich slabé kosti totiž nemusí vydržet „páku“ pevné lyžařské boty a snadněji se zlomí.

 • nad výběrem lyží u předškoláků není třeba dlouze přemýšlet, je téměř jedno, jaké mají lyže – čím levnější tím lepší, zde se mění pouze design a cena
 • lyže by neměly být příliš široké, maximálně 67 mm ve středu
 • délka by měla být zhruba pod bradičku
 • nové lyže s vázáním se prodávají zhruba od 3000 až 3500 korun
 • kupovat lyže v bazaru nemusí být vždy výhodné, protože kvalitní lyže známé značky, které se do bazarů dovážejí ze zahraničních půjčoven, se pak prodávají i za dva až dva a půl tisíce korun, pokud si pět set korun připlatíte, můžete mít lyže nové

TIPY:
K2 Ultra PU junior s vázáním M4.5 eps – výborné pro děti, které s lyžováním začínají, jsou stabilní a snadno ovladatelné. Cena 2.990 Kč

Sporten Phantom Kid s vázáním SL 45 – stabilní a snadno ovladatelné lyže pro nejmenší lyžaře, cena 2.999 Kč po slevě

Elan Spidy 06/07 s vázáním EL 4.5 – oblíbené dětské lyže pro snadné pokroky v lyžování s atraktivním dětským designem, cena 3.540 Kč


Pokročilí: tvrdší lyže, které dobře vedouMUŽI

 • jako pokročilí rekreační lyžaři si zasloužíte tvrdší lyže, které vás lépe povedou
 • lyže by měly mít nejlépe sendvičové jádro s dřevěným základem kombinované například s kevlarem, pěnou nebo titanem, některé značky (Atomic) vybavují i kvalitnější modely takzvaným kompozitním jádrem, ve kterém dřevo nahrazují jiné materiály
 • seženete je za osm až patnáct tisíc korun, cena se liší podle použitého materiálu, kategorie lyže i značky
 • jste-li vyznavač dlouhých i krátkých oblouků, tedy univerzální lyžař, bude pro vás ideální krojení s poloměrem zhruba 15 až 17 metrů
 • lyže by měly být o pět až dvacet centimetrů kratší než vy
 • jestliže jezdíte zejména po upravených sjezdovkách, zvolte lyže z kategorie allround, případně cross, které vám umožní vyjet i do terénu, pokud se na to budete cítit

TIPY:
Blizzard CMX 11 s vázáním IQ 4.12 – crossová lyže s vynikající přizpůsobivostí určena pro sportovní lyžaře na jakýkoliv povrch, cena 12.211 Kč

Fischer RX6 06/07 s vázáním FS10 Railflex2 – sportovní lyže určená na střední oblouk s velice kvalitním jádrem a utlumením, cena 12.390 Kč

Head i XRC 1400 Chip s vázáním Tyrolia – lehce ovladatelná, ale extrémně stabilní lyže s vysokou mírou všestrannosti. V testu SKI magazínu získala hodnocení VIP *****, cena 20.990 KčŽENY

 • vybírat můžou mezi modely „unisex“, tedy stejnými, jaké si kupují i muži, a speciálními dámskými
 • dámské lyže jsou konstruované přímo na míru ženskému tělu a síle, dámskému vkusu je přizpůsoben i design
 • dámské lyže jsou měkčí, snadněji točivé, ideální rádius (poloměr točení) se pohybuje mezi 12 až 15 metry
 • lyže by měly být zhruba o deset až dvacet centimetrů kratší než lyžař
 • vyšší modely koupíte zhruba za osm až patnáct tisíc korun
 • lyže mívají takzvanou capovou konstrukci (samonosný rám lyže), u vyšších modelů bývá vyrobena z titanalu a dřeva
 • některé firmy (Elan, Blizzard, Atomic, Völkl atd.) berou v úvahu i to, že ženy jezdí více v záklonu, a proto posunuly polohu boty dopředu

TIPY:
Black Perla Fusion s vázáním ELW 9.0 fusion – celodřevěná lyže určená na sjezdovky pro dobré lyžařky se zajímavým černým designem, cena 10.915 Kč

Völkl Aktiva S4 06/07 s vázáním LT Attiva 10.0 – dámská sportovní, přitom však tolerantní a dobře ovladatelná lyže použitelná na upravené i neupravené sjezdové tratě, cena 14.690 Kč

Dynastar Exclusive 11 s vázáním Look NX Exclusive – elegantní dámská allround lyže, stabilní a vyvážená. V testu SKI magazínu získala hodnocení VIP *****, cena 14.990 KčDĚTI

 • lyže by měly být lehké a snadno ovladatelné
 • vyplatí se pořídit takzvané stavitelné vázání, které „roste“ s dítětem – když se zvětší noha, posune se jeho pata a špička dál od sebe
 • lyže pro pokročilé dětské lyžaře stojí běžně zhruba od 4000 do 7000 korun i s vázáním, pokud chcete ušetřit, nakupujte lyže v jarním nebo podzimním (předsezonním) výprodeji, uspoříte zhruba deset až třicet procent
 • lyže by neměly být příliš vykrojené, aby se tolik nepřetáčely a dala se na nich pilovat veškerá technika jízdy
 • ideální je délka pod bradu

TIPY:
Dynastar Team Speed s vázáním LOOK Nova Team 7 – jsou určeny pro středně pokročilé děti. Menší krojení se zvednutou patkou umožňuje jak jízdu v nejrůznějších podmínkách, tak i nácvik správné techniky, cena 4.190 Kč

Elan Magfire Pro s vázáním EL 7.0 – lyže se vyznačují velmi dobrou přilnavostí hran, které výborně drží v jakémkoliv terénu, cena 4.360 Kč

Völkl Junior Racetiger 05/06 s vázáním Junior motion 4.5 – dětské/juniorské lyže s vynikající ovladatelností a se stavitelným vázáním, které „roste“ s dítětem, cena 4890 Kč po slevě (původní cena 6.040 Kč)


Zdatní lyžaři: tvrdé lyže se složeným jádremMUŽI

 • jádro lyží bývá celodřevěné zabalené do sklolaminátových vrstev, nebo kompozitní (Atomic) či například v kombinaci sendvičové a skořepinové konstrukce
 • cena lyží se pohybuje zhruba od 16 do 25 tisíc korun, ve výprodeji můžete narazit na výrazně zlevněné modely loňských sezon
 • lyže by měly zvládnout jízdu po zledovatělém terénu stejně jako po neupravené sjezdovce
 • lyže zvládají i velké rychlosti při zachování stability
 • u závodních lyžích určených pro slalom se doporučuje délka od 155 do 170 cm podle výšky a stylu jízdy, u lyží určených pro obří slalom délka od +5 do -5 cm od výšky postavy, crossové lyže vhodné na sjezdovku i do terénu se kupují v délkách -5 až -20 cm od výšky postavy

TIPY:
Dynamic I.Perform 1.2 s vázáním Neox 3.10 – podle prodejců patří k nejlepším komerčním "slalomkám“, velmi dobře točí, cena 16.873 Kč

Dynastar Speed course 06/07 s vázáním FX12 – skvělá lyže pro delší oblouk a razantní sportovní jízdu, výborně drží na hraně, celodřevěná závodní sendvičová konstrukce, cena 18.990 Kč

Atomic SX 12pb s vázáním Atomic Neox 412 – lyže pro milovníky dlouhých a středních oblouků ve vysoké rychlosti. V testu SKI magazínu získala hodnocení VIP *****, cena 23.990 Kč


ŽENY

 • výborné lyžařky si mohou vybrat unisex model, tedy stejné lyže jako muži, ale i v nejvyšší kategorii najdou dámské modely
 • některé dámské modely se vyznačují odlehčeným dřevěným jádrem, které je u unisex lyží obvykle poměrně těžké
 • dámské typy sportovních lyží mívají i posunutou polohu boty vpřed, zohledňují tak tendenci některých žen jezdit v mírném záklonu
 • i nejdražší modely mají velmi atraktivní design
 • u závodních lyžích určených pro slalom se doporučuje délka od 150 do 160 cm podle výšky a stylu jízdy, u lyží určených pro obří slalom od +5 do -5 cm od výšky postavy, crossové lyže vhodné na sjezdovku i do terénu se kupují v délkách -5 až - 20 cm od výšky postavy

TIPY:
Dynastar Exclusive carve white s vázáním LOOK Nova Excl. AFC Sil. Blue 06/07 – lyže pro výborné lyžařky s ostřejším carvingovým stylem, které hledají univerzálně-slalomový model, cena 12.081 Kč

Völkl Attiva S5 Tit. s vázáním iPT Attiva 11.0 06/07 – lyže s odlehčeným celodřevěným jádrem pro náročné sportovní lyžařky, cena 17.091 Kč

Atomic SL 12 pb s vázáním Neox 4.12 – ostrá závodní slalomka, která „neodpustí“ chybu, zvládá ty největší rychlosti v krátkém oblouku, má integrovanou desku powerbridge, cena 18.891 Kč


DĚTI

 • dětem, které již lyžují déle, můžete pořídit více vykrojené carvingové lyže, na rozdíl od úplných začátečníků, kteří se na nich učí teprve stát
 • lyže by měly dětem sahat pod bradu
 • zkontrolujte, zda je bezpečnostní vázání promazané a vypínací síly nastavené na správnou hodnotu, jinak hrozí při pádech vážné úrazy
 • závodní juniorské lyže se designem často podobají lyžím pro dospělé, ale jejich složení je přizpůsobené dětem, například je odlehčené
 • dětské závodní lyže lze koupit za ceny zhruba od 6 do 11 tisíc korun
 • dítěti by nikdy neměla chybět

TIPY:
Atomic SL 11 junior s vázáním race 2.75 – juniorská závodní slalomka ze sezony 2004/2005 za výprodejovou cenu 5.790 Kč

Fischer RC4 Competition 06/07 – základní model pro malé závodníky, cena 7.190 Kč

Fischer RC4 Worldcup SL junior s vázáním FJ 7 – top model juniorské slalomky, cena 10.440 Kč

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Na horách trvají ideální podmínky, běžkovat je možné i v Praze

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Počasí lyžařům přeje, v některých střediscích je na sjezdovkách víc než metr sněhu. V Krkonoších a Jeseníkách snížili...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

Najdete na iDNES.cz