Víme, které lyže jsou nejlepší. Výsledky SKI SuperTestu

aktualizováno 
Chcete začít zimní sezonu s novými lyžemi a nevíte, jak si vybrat? Inspirujte se prestižním Ski SuperTestem časopisu SKI magazín. V nejrozšířenější kategorii lyží - allroundech - které se dnes budeme věnovat, zvítězily Salomon se svým modelem X-Wing 8, Blizzard s typem G-Force Sonic IQ a Head Xenon Xi 8.0 RFB 07.

Lyžař na allroundech | foto: SKIMAGAZÍN

Jak se hodnotí

Oficiální test evropských SKI magazínů patří k největším testům lyží na světě, kromě České republiky je zveřejňován mimo jiné i v Itálii, Nizozemsku, Slovensku, Rakousku, Švýcarsku a Polsku. Testerský tým letos tvořilo 60 čtenářů Ski magazínu a lyžařských novinářů, osm lyžařských instruktorů lyžařské školy Snow and Fun Celerina a 40 profesionálních testerů, kteří byli vysláni firmami zastoupenými v testu. Data zpracovává Institut sportovního vybavení a materiálů na Technické univerzitě v Mnichově. Německý SKI magazín ostatně stál u zrodu tohoto testu.

Ski SuperTest je unikátní v tom, že místo strohého pořadí nabízí u každého modelu komplexní informace zobrazené pomocí šestiúhelníku, poskytujícího výsledky v šesti hlavních kritériích (komfort, všestrannost, obratnost/vitalita, stabilita v rychlosti, hranění a daný speciální faktor). Barevné body (červený, černý a šedý) ukazují hodnoty, kterých dosáhl daný model v každé proměnné, přičemž šedý šestiúhelník v pozadí znázorňuje průměrné hodnoty všech modelů dané kategorie.

Tak můžete na první pohled vidět, v jakých vlastnostech uspěl model lépe nežli průměr kategorie. Váhy jednotlivých hlavních kritérií jsou barevně rozlišeny: červená = vysoká závažnost, černá = střední závažnost, šedivá = malá závažnost.

K rychlé orientaci ve výsledcích testovaných lyží pak slouží hodnocení hvězdičkami, kromě toho vyznamenáváme tři nejlepší modely kategorie (pokud je bodové hodnocení shodné, tak i více) označením VIP (Very Important Product).

Každému dle jeho gusta

V tomto díle testu se věnujeme, jak jsme již zmínili, kategorii allround. Postupně pak budeme mapovat další zajímavé kategorie - slalomky, allmountain atd. Pro přehled a orientaci přinášíme základní dělení lyží.

 KATEGORIE LYŽÍ
 • Allround, lady allround
lyže spíše na měkké sjezdovky a pohodlné kroužení, je jim vlastní nižší rychlost, odpouštějí chyby - začátečník a mírně pokročilý, malá až střední lyžařská zdatnost
  High performance short turn
střední až vyšší rychlost, dobré hranění na tvrdých sjezdovkách, rychle reagující a točivé - sportovní lyžaři upřednostňující kratší oblouk, dobří až sportovně závodní lyžaři
  High performance medium turn, high performance medium turn lady
prudké svahy, střední až vyšší rychlost, dobře točivé, šetřící síly, promíjející chyby - pokročilí a sportovní lyžaři, lyžařské umění dobré až velmi dobré
 • High performance long turn
převážně vyšší rychlost; dobře drží hrany při tvrdších podmínkách; klidné při vyšších rychlostech - sportovní lyžaři upřednostňující střední a dlouhé oblouky; dobří až sportovní a závodní lyžaři
 • Allmountain, allmountain lady
ideální na měkké sjezdovce, dobré i mimo sjezdovku, drží ve všech rychlostech, všestranné, dobrý vztlak na novém sněhu - všestranní sportovní lyžaři s tendencemi jezdit v neupraveném terénu; lyžařská zdatnost: pokročilí až experti
 • Allmountain wide
řešení pro všechny, kteří se cítí stejně dobře na sjezdovce jako vedle ní; chovají se spořádaně v novém sněhu, ale nepohrdnou ani rozježděným hlubočákem či mokrým jarním sulcem -  jde o sportovní vícebojaře vhodné pro dobré až velmi dobré lyžaře
 • Freeride, freeride lady
králové a princezny panenských plání neznají špatné podmínky, ale na rozdíl od svých předků již zvládají i jízdu na sjezdovce; jde vlastně o široké allmountainy - ocení milovníci prašanu, kterým nevadí vyšší hmotnost lyží a horší chování na ledu
 • Twin tip
lyže charakteristikou a kreativním designem dobře vystihující životní styl mladých; primárně určené pro jízdu ve snow-parcích, ale stále častěji k vidění i na sjezdovkách a v prašanu - zajímavé pro všechny, kteří chtějí všestranná a lehce jezdící prkýnka

 • Bigmountain
lyže pro výjimečné dny a výjimečné podmínky v podobě čerstvého, hlubokého prašanu. Vyznačují se abnormálním vztlakem, který je dán především jejich šířkou. Ta je však současně výrazně limituje na upravených sjezdovkách a tvrdém podkladu obecně. Jejich doménou jsou dlouhé oblouky ve vysoké rychlosti, a protože jsou uskutečňovány ve volném, technicky náročném terénu, omezena je i cílová skupina, na kterou tyto speciály míří – experti, výborní lyžaři s odpovídající technikou a dostatkem zkušeností.

  • Touring
nejedná se o skialpinistické lyže v pravém slova smyslu. V rámci SKI SuperTestu byly testovány zejména modely, které se svým zaměřením velmi dobře hodí pro sjíždění, v relativně omezené míře pak také pro výstupy. Mají charakter allmountain lyží, nižší hmotnost a v kombinaci s touringovým vázáním velmi široké pole využití. Podle své šířky jsou dále dělené na podskupiny allround a freeride.

SKI SuperTest - kategorie allround
Allround carvery: vyvážené a nikdy agresivní

SkimagazínPři příjezdu do středisek na nás místo hlubokého prašanu obvykle čekají více či méně urolbované pisty. Abychom si jízdu i za těchto podmínek užili, potřebujeme lyže, které nás budou na slovo poslouchat, odpustí nám nějakou tu technickou nedokonalost a zároveň přinesou dostatek zábavy. Lyže nenáročné, přizpůsobivé – zkrátka allroundy.

"Typický allroundový lyžař střídá sportovní řezané oblouky s pohodově sesouvanými," popisuje cílovou skupinu této kategorie Herbert Buchsteiner, produkt manažer Atomiku. "Lehké allroundy podporují zatáčení, točí velmi lehce i v nízkých rychlostech. Přitom dávají potřebný pocit bezpečí."

Proto se lyže této kategorie hodí pro začátečníky i pokročilejší lyžaře. "Kdo neovládá carving, těžko se to naučí na široké a málo vykrojené lyži. A také kdo jezdí převážně na sjezdovce, nepotřebuje lyži, která je ve středu širší než 75 mm," potvrzuje i Christian Pichler z firmy Nordica.

Proto jsou v našem testu u  allroundů nejdůležitějšími kritérii komfort a točivost, které jsou zohledněny více než všestrannost, obratnost/vitalita, hranění a stabilita v rychlosti.

Lyže kategorie allround byly testovány za optimálních podmínek na exkluzivně připraveném testovacím svahu. Sjezdovka měla vyloženě mírné i středně prudké úseky, ale také krátkou prudkou pasáž. Prostě všechno, co vás může během dne na lyžích potkat.

 

Allroundy

  Silné stránky
  + Jsou velmi všestranné, hodí se jak pro méně rutinované, tak pro sportovně orientované lyžaře.
  + Jsou ideální pro uvolněné carvování, vyžadují málo síly.
  + Odpouštějí chyby.
  Slabiny
  - Ve vysoké rychlosti jsou méně klidné než high performance modely.
  - Hranění na ledu je horší.

Hodnocené allroundy


Salomon X Wing 8


Premiantem kategorie allround je firma Salomon se svým modelem X-Wing 8. Tato lyže těží z hodnocení v klíčové proměnné točivost, které odpovídá průměru kategorie, stejně tak jako z hodnocení komfortu, které je nejvyšší ve své kategorii. Velmi dobré hranění zajistí podle testerů začátečníkům bezpečí a pokročilým potřebnou agresivitu. Devizou tohoto modelu jsou krátké a střední oblouky.
Více: www.amersports.cz


Blizzard G-Force Sonic IQ

Nejlepší hodnocení v klíčových proměnných komfort a točivost katapultovalo lyži G-Force Sonic IQ na druhé místo této kategorie. V podstatě nejeví žádné slabiny, odhlédneme-li od lehce podprůměrného hodnocení hranění. Testeři vnímají tuto lyži jako sportovní a doporučují ji sportovním lyžařům hledajícím pohodlnou, točivou a všestrannou lyži.
Více: www.blizzard.cz


Head Xenon Xi 8.0 RFB 07

Co se týče točivosti, nezadá si s lyže XENON Xi 8.0 RFB 07 s žádnou lyží této kategorie. A také výborné výsledky v druhé proměnné komfort pak vedou samo sebou k umístění na třetí příčce v kategorii allround. Testeři tento model doporučují  začátečníkům a pokročilým, kteří nemusí být vždy nejrychlejší. Silné stránky této lyže jsou krátké a střední oblouky při střední rychlosti.
Více: www.head.cz


K2 Apache Hellfire

Model Apache Hellfire přesvědčí vedle svého velmi dobrého hodnocení v klíčové proměnné komfort také svým skvělým hraněním. Proto měli testeři u této lyže pocit pohodlí a bezpečí. Odhadují tuto lyži jako točivou a živou s takovou dávkou sportovnosti, aby neztratila stabilitu a bezpečnost. Lyže se širokým záběrem pro začátečníky, mírně pokročilé i pokročilé.
Více: www.points.cz


Stöckli Spirit Globe

Přes velmi dobré hodnoty v klíčových proměnných komfort a především točivost nedosáhl Spirit Globe na stupínek vítězů. Podle testerů se tato lyže sice hodí pro začátečníky, své opravdové sportovní kvality však projeví až u pokročilých lyžařů. Ti ocení její živost při krátkých a středních obloucích. Ale i začátečníci si s touto lyží užijí spoustu legrace.
Více: www.cefrysport.cz


Atomic Drive 7 Scandium

Model Drive 7 Scandium neposkytuje bezpečí jen díky svému výjimečně dobrému hranění. Také z jiných důvodů se testerům jevil jako pohodlný allround model pro krátké a střední rádiusy. V klíčových proměnných komfort a točivost leží těsně nad nebo na průměru své kategorie. Při rychlých dlouhých obloucích mu ale trochu chybí stabilita. Proto jej testeři doporučují hlavně začátečníkům a mírně pokročilým.
Více: www.amersports.cz


Rossignol Zenith Z3 Oversize

Zenith Z3 Oversize se pohybuje v každé proměnné minimálně buďto nad, nebo pod průměrem. Výborná hodnota nejlépe v jedné z klíčových proměnných by ho posunula daleko dopředu. Testeři vidí tuto lyži jako vyvážený model pro začátečníky a pokročilé lyžaře. Je jedno zda krátké, střední nebo dlouhé oblouky, tato lyže s vámi půjde do všeho bez problémů.
Více: www.rossignol.com


Dynamic VR 17


V klíčové proměnné točivost si VR 17 vede ještě stejně dobře jako průměr kategorie, slabiny však vykazuje v druhé klíčové proměnné komfort. Testeři tuto lyži  doporučují především začátečníkům a nepříliš sportovním pokročilým lyžařům, kteří jezdí hlavně střední oblouky, při nichž spoléhají na zabudovaný rádius. Při trochu větší všestrannosti by se lyže umístila lépe.
Více: www.amersports.cz


Fischer RX Red Heat RF

Model RX Red Heat RF boduje ve čtyřech z šesti proměnných velmi dobře, avšak ne v obou klíčových, tedy v komfortu a točivosti. Testeři tuto lyži doporučují jako model pro sportovní a pokročilé lyžaře. Pro začátečníky není příliš vhodná, jelikož vyžaduje sílu, sportovní jízdu a techniku. Kdo však má rád rychlost a střední až dlouhé oblouky, je tu na správném místě.
Více: www.fischer-ski.cz


Dynastar D’ Stinct Limited

Model D’ Stinct Limited bohužel nedokáže bodovat v důležitých klíčových proměnných komfort a točivost. V dalších čtyřech proměnných si ale vede velmi dobře. Testeři viděli nedostatek především v disharmonickém průjezdu obloukem, kdy lyže neposkytuje dostatek jistoty. Přesto ji doporučují začátečníkům a pokročilým, kteří už ovládají techniku a preferují kratší a střední oblouky.
Více: www.dynastar.cz


Nordica Speedmachine Mach 1 XBi CT

Model Speedmachine Mach 1 XBi CT drží s ostatními modely své kategorie krok jen v proměnné vitalita/živost. Dolů ho táhnou především nízké hodnoty v klíčových proměnných komfort a točivost. Testeři však přesto našli několik pozitivních aspektů, především pro pokročilé a velmi dobré lyžaře. Tam lyže projeví své silné stránky, pro začátečníky je příliš sportovní.
Více: www.nordica.cz


Kompletní výsledky SKI SuperTestu najdete jako každý rok ve speciálu časopisu SKI magazín, v jeho lednovém a únorovém čísle, a na www.skimagazin.cz.

SKI SuperTest - kompletní výsledky hlavního testu a freeridetestu SKI magazín leden - test dámských freeride modelů a twin tipů SKI magazín únor - test bigmountain a touring modelů

www.skimagazin.cz - informace ze zákulisí testu, rozhovory, reportáže, výsledky. Portál každého lyžaře.

V příštím díle se můžete těšit na test slalomek, lyží pro pokročilé a zdatné lyžaře.

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Hory byly přes oblevu plné lyžařů, teď už na Šumavě sněží a mrzne

Na Nový rok se ve Skiareálu Lipno lyžovalo na těžkém a mokrém sněhu. Ve středu...

Lyžařské areály na české straně Šumavy trápí nedostatek přírodního sněhu. Navzdory teplému počasí však byly na přelomu...

Tanvaldský Špičák má lanovku z druhé ruky, lyžaři v ní nezmoknou

Lanovka má 69 sedaček a v letech 1991 až 2017 prořezávala mrazivý vzduch v...

Lyžaři se od víkendu mohou na Tanvaldském Špičáku těšit na svezení novou čtyřsedačkovou lanovkou, na které nezmoknou...

Najdete na iDNES.cz