Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Dřina ve sněhu. Při zimním výletu po hřebeni Velké Fatry nepotkáte živáčka

Pro milovníky skialpinismu nebo backcountry běžkování nabízí sousední Slovensko bezpočet skvělých míst. Jedním z oblíbených pohoří je Velká Fatra. Kopce jsou tu vyšší a strmější než u nás a přestože i tady najdete lavinové terény, pořád to není taková „divočina“ jako například v Alpách nebo ve Vysokých Tatrách.

Hřeben Velké Fatry u hotelu Smrekovica. Pohled na vrch Skalná Alpa | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Ve Velké Fatře najdete minimum lanovek nebo horských silnic a abyste se dostali do hřebenových partií, musíte většinou nejprve ujít mnoho kilometrů. Díky tomu tu potkáte mnohem méně lidí než v Tatrách nebo třeba v sousední Malé Fatře.

Hřeben Velké Fatry nabízí úžasnou panoramatickou trasu, která je mimo zimní období využívána zejména pěšími turisty. Ani v zimě ale tato cesta není zapovězena, navíc se v nejvyšších polohách můžete ubytovat ve dvou kvalitních hotelech a jedné horské chatě.

Na jihu pohoří je to hotel Kráľova Studňa, zhruba uprostřed pohoří leží Chata pod Borišovom. My jsme využili hotel Granit Smrekovica, který postavili na hřebeni ve výšce 1 350 metrů, navíc je i v zimě přístupný osobním vozem. Odtud jsme podnikli dva skialpinistické výlety a užívali si sněhové nadílky i dalekých výhledů.

Výlet na Skalnú Alpu

Výjezd vlastním autem k hotelu Smrekovica nepostrádá v zimě náboj dobrodružství. Jakmile odbočíme z hlavní silnice do hor, cesta se zužuje a zakrátko musím nasadit řetězy.

Fotogalerie

Vyfrézovaná cesta strmě stoupá lesem až se vyhoupne na hřebenovou planinu zavátou metrovou vrstvou sněhu. Autem jsme zdolali 800metrové převýšení a zatímco v údolí bylo sněhu poskrovnu, tady leží odhadem metr.

Vzhledem k velkému množství čerstvě napadaného sněhu vyrážíme na první výlet na relativně blízký rozhledový vrchol Skalná Alpa.

Původně naplánovaný vrchol Rakytov leží v lavinové oblasti a výstup na něj by proto nebyl za aktuální situace bezpečný. Tříhodinová túra „na rozchození“ nás ale odměňuje nádhernými výhledy i zimními scenériemi horských luk a sněhem zapadaných lesů.

Nejprve zdoláváme dětskou hotelovou sjezdovku a na druhé straně kopce sjedeme k rozcestí Močidlo u horské chaty Smrekovica. Ta je ale aktuálně zavřená, v minulosti představovala levnější alternativu hotelu Granit.

Hřeben Velké Fatry u rozcestí Močidlo

Pak následuje výstup nádherným údolíčkem do sedla a závěrečný výšvih na vrchol Skalná Alpa. Odtud se otevírá kruhový výhled nejenom na fatranskou krajinu a protilehlý turčianský hřeben, ale i na vzdálené Vysoké a Západní Tatry, Malou Fatru, Chočské vrchy a Ďumbierské Nízké Tatry.

V Ledovém království

Přestože celou noc sněžilo a stopy jsou tedy dokonale zaváté, rozhodujeme se následující den i s dětmi absolvovat přejezd ze Smrekovice až do Vlkolínce. Optimismem nás naplňuje převážně klesající profil trasy a také domluvený odvoz taxíkem z Vlkolínce zpět do hotelu.

Pohled z hřebene Velké Fatry na Nízké Tatry. Vlevo vrchol Chabenec

Přede dveřmi našeho hotelu lepíme na lyže stoupací pásy a napojujeme se na zelenou značku, která stoupá lesem pod vrchol Malá Smrekovica. Necelé dva kilometry od začátku túry dosahujeme jejího nejvyššího bodu na velké pasece pod zaobleným vrcholem Malé Smrekovice.

Odtud se za hezkého počasí otvírá pěkný výhled k východu na hřeben Nízkých Tater nebo Západní Tatry. Nám ale zatažená obloha nenabídne víc než pohled na zasněžené smrky, jejichž sněhem obtěžkané větve se téměř dotýkají kmenů.

Bílá a tichá krajina připomíná výjevy z pohádky Ledové království. Ze sněhové peřiny vykukuje z poloviny zasypaný turistický rozcestník s cedulkou upozorňující na výskyt medvědů. Děti mají sníh do pasu a kudy vede další cesta, poznáme jen podle úzkého lesního průseku.

U Vyšného Šiprúnskeho sedla

Zasněžený Vlkolínec

Pomalu klesáme do Vyšného Šiprúnskeho sedla, teprve tady sundáváme pásy a přejíždíme horskou louku. Nad kótou Vtáčnik musíme sjet lesem strmý svah, díky množství prašanu si mezi obrovskými smrky připadám jako v kanadských horách. Až v Sedle pod Vtáčnikom se objevují první stopy, blížíme se totiž k lyžařskému areálu Malinô Brdo, který je oblíbeným výchozím bodem místních skialpinistů.

Nechce se nám jen tak sjet po lesní cestě do Vlkolínce a rozhodujeme se ještě vystoupat na Malinné a užít si sjezd po okraji sjezdovky. Odhad vyšel, díky neustávajícímu sněžení je odpoledne sjezdovka pokrytá čerstvým sněhem, takže si vychutnáváme téměř freeridovou jízdu.

Vrch Sidorovo nad Vlkolíncem

Pod úbočím vrchu Sidorovo traverzujeme nad Vlkolínec a zanedlouho už brzdíme u nejhořejší chalupy této jedinečné vesnice. Vlkolínec, zapadlý v klínu Velké Fatry, je slovenským unikátem na seznamu UNESCO.

Dosud tu žijí v původních dřevěnicích asi tři desítky stálých obyvatel, kteří přes denní návštěvy turistů denně chodí pro vodu k potoku, protékajícímu celou vesnicí. Teď, na konci zimního dne tu ale nepotkáváme živou duši, důkazem lidské existence jsou jen stopy ve sněhu a kouř vystupující z komínů dřevěnic.

Může se hodit

Náročnost
Obtížnost zimního přechodu Velké Fatry velmi závisí na aktuální sněhové situaci a počasí. Túra Smrekovica – Vlkolínec je za ideálních podmínek relativně snadný výlet, při špatném počasí celodenní náročná túra.

Popisovaná trasa je dlouhá 12 km, stoupání 400 m, klesání 1060 m. Túru lze alternativně a při dostatku sněhu ukončit v Ružomberoku, eventuálně dolní stanice lanovky – Hrabovo. 

Info o Vlkolínci, muzea a vstupy: viz http://www.vlkolinec.sk

Bezpečnost
Trasa prochází lavinovými oblastmi. Vždy je třeba dbát základních pravidel při pohybu v lavinovém terénu a mít odpovídající výbavu. Info zde: https://www.hzs.sk/lavinova-situacia/

Celoroční ubytování na hřebeni Velké Fatry
Hotel Granit Smrekovica (1350 m), Horský hotel Kráľova Studňa (1270 m), Chata pod Borišovom (1312 m).

Doprava
Z Vlkolínce taxi nebo bus, případně Hrabovo (bus nebo taxi)

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

VIDEO: Chorvatská stavba století. Projeli jsme nový most na Pelješac

Byli jsme na něm! Jako první Češi jsme se mohli projet po nejzásadnější chorvatské stavbě 21. století. Mostě, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Jadran na talíři. Kolik stojí jídlo v Chorvatsku a co musíte ochutnat

Premium Chorvatská gastronomie se řadě českých turistů scvrkla na brancina a oradu na žaru (ryby), dagnje na buzaru (mušle),...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset chorvatských měst, která se na dovolené vyplatí navštívit

Turisty z Česka samozřejmě v Chorvatsku nejvíc láká mořské pobřeží, velké i malé ostrůvky a tisíce zátok, které...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Nad Saalbachem testujeme sjezdovku pro mistrovství světa i jízdu v prašanu

Sjezdovky pro mistrovství světa se dají zkoumat různými způsoby. Při pohledu z tři sta let staré salaše na protějším...

Běžky u Lipna, ale daleko od lidí. Zkusili jsme nové trasy kolem Pasečné

Letošní sezona přinesla běžkařům jednu novinku, a sice novou oblast s upravovanými stopami. Vznikla v nejjižnějším...

Moderní lyžování v Česku. Na Králickém Sněžníku vládne precizní úprava

Skiareál Kraličák vznikl spojením lyžařských středisek ve Stříbrnicích a Hynčicích pod Sušinou a rozprostírá se na...

Pisty Tanvaldského Špičáku ocení sportovci a ti, kdo ráno neradi vstávají

Skiareál Tanvaldský Špičák můžeme považovat za ryze sportovní záležitost Jizerských hor, která se lyžařům odvděčí nejen...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...