Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Dřina ve sněhu. Při zimním výletu po hřebeni Velké Fatry nepotkáte živáčka

aktualizováno 
Pro milovníky skialpinismu nebo backcountry běžkování nabízí sousední Slovensko bezpočet skvělých míst. Jedním z oblíbených pohoří je Velká Fatra. Kopce jsou tu vyšší a strmější než u nás a přestože i tady najdete lavinové terény, pořád to není taková „divočina“ jako například v Alpách nebo ve Vysokých Tatrách.

Hřeben Velké Fatry u hotelu Smrekovica. Pohled na vrch Skalná Alpa | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Ve Velké Fatře najdete minimum lanovek nebo horských silnic a abyste se dostali do hřebenových partií, musíte většinou nejprve ujít mnoho kilometrů. Díky tomu tu potkáte mnohem méně lidí než v Tatrách nebo třeba v sousední Malé Fatře.

Hřeben Velké Fatry nabízí úžasnou panoramatickou trasu, která je mimo zimní období využívána zejména pěšími turisty. Ani v zimě ale tato cesta není zapovězena, navíc se v nejvyšších polohách můžete ubytovat ve dvou kvalitních hotelech a jedné horské chatě.

Na jihu pohoří je to hotel Kráľova Studňa, zhruba uprostřed pohoří leží Chata pod Borišovom. My jsme využili hotel Granit Smrekovica, který postavili na hřebeni ve výšce 1 350 metrů, navíc je i v zimě přístupný osobním vozem. Odtud jsme podnikli dva skialpinistické výlety a užívali si sněhové nadílky i dalekých výhledů.

Výlet na Skalnú Alpu

Výjezd vlastním autem k hotelu Smrekovica nepostrádá v zimě náboj dobrodružství. Jakmile odbočíme z hlavní silnice do hor, cesta se zužuje a zakrátko musím nasadit řetězy.

Fotogalerie

Vyfrézovaná cesta strmě stoupá lesem až se vyhoupne na hřebenovou planinu zavátou metrovou vrstvou sněhu. Autem jsme zdolali 800metrové převýšení a zatímco v údolí bylo sněhu poskrovnu, tady leží odhadem metr.

Vzhledem k velkému množství čerstvě napadaného sněhu vyrážíme na první výlet na relativně blízký rozhledový vrchol Skalná Alpa.

Původně naplánovaný vrchol Rakytov leží v lavinové oblasti a výstup na něj by proto nebyl za aktuální situace bezpečný. Tříhodinová túra „na rozchození“ nás ale odměňuje nádhernými výhledy i zimními scenériemi horských luk a sněhem zapadaných lesů.

Nejprve zdoláváme dětskou hotelovou sjezdovku a na druhé straně kopce sjedeme k rozcestí Močidlo u horské chaty Smrekovica. Ta je ale aktuálně zavřená, v minulosti představovala levnější alternativu hotelu Granit.

Hřeben Velké Fatry u rozcestí Močidlo

Hřeben Velké Fatry u rozcestí Močidlo

Pak následuje výstup nádherným údolíčkem do sedla a závěrečný výšvih na vrchol Skalná Alpa. Odtud se otevírá kruhový výhled nejenom na fatranskou krajinu a protilehlý turčianský hřeben, ale i na vzdálené Vysoké a Západní Tatry, Malou Fatru, Chočské vrchy a Ďumbierské Nízké Tatry.

V Ledovém království

Přestože celou noc sněžilo a stopy jsou tedy dokonale zaváté, rozhodujeme se následující den i s dětmi absolvovat přejezd ze Smrekovice až do Vlkolínce. Optimismem nás naplňuje převážně klesající profil trasy a také domluvený odvoz taxíkem z Vlkolínce zpět do hotelu.

Pohled z hřebene Velké Fatry na Nízké Tatry. Vlevo vrchol Chabenec

Pohled z hřebene Velké Fatry na Nízké Tatry. Vlevo vrchol Chabenec

Přede dveřmi našeho hotelu lepíme na lyže stoupací pásy a napojujeme se na zelenou značku, která stoupá lesem pod vrchol Malá Smrekovica. Necelé dva kilometry od začátku túry dosahujeme jejího nejvyššího bodu na velké pasece pod zaobleným vrcholem Malé Smrekovice.

Odtud se za hezkého počasí otvírá pěkný výhled k východu na hřeben Nízkých Tater nebo Západní Tatry. Nám ale zatažená obloha nenabídne víc než pohled na zasněžené smrky, jejichž sněhem obtěžkané větve se téměř dotýkají kmenů.

Bílá a tichá krajina připomíná výjevy z pohádky Ledové království. Ze sněhové peřiny vykukuje z poloviny zasypaný turistický rozcestník s cedulkou upozorňující na výskyt medvědů. Děti mají sníh do pasu a kudy vede další cesta, poznáme jen podle úzkého lesního průseku.

U Vyšného Šiprúnskeho sedla

U Vyšného Šiprúnskeho sedla

Zasněžený Vlkolínec

Pomalu klesáme do Vyšného Šiprúnskeho sedla, teprve tady sundáváme pásy a přejíždíme horskou louku. Nad kótou Vtáčnik musíme sjet lesem strmý svah, díky množství prašanu si mezi obrovskými smrky připadám jako v kanadských horách. Až v Sedle pod Vtáčnikom se objevují první stopy, blížíme se totiž k lyžařskému areálu Malinô Brdo, který je oblíbeným výchozím bodem místních skialpinistů.

Nechce se nám jen tak sjet po lesní cestě do Vlkolínce a rozhodujeme se ještě vystoupat na Malinné a užít si sjezd po okraji sjezdovky. Odhad vyšel, díky neustávajícímu sněžení je odpoledne sjezdovka pokrytá čerstvým sněhem, takže si vychutnáváme téměř freeridovou jízdu.

Vrch Sidorovo nad Vlkolíncem

Vrch Sidorovo nad Vlkolíncem

Pod úbočím vrchu Sidorovo traverzujeme nad Vlkolínec a zanedlouho už brzdíme u nejhořejší chalupy této jedinečné vesnice. Vlkolínec, zapadlý v klínu Velké Fatry, je slovenským unikátem na seznamu UNESCO.

Dosud tu žijí v původních dřevěnicích asi tři desítky stálých obyvatel, kteří přes denní návštěvy turistů denně chodí pro vodu k potoku, protékajícímu celou vesnicí. Teď, na konci zimního dne tu ale nepotkáváme živou duši, důkazem lidské existence jsou jen stopy ve sněhu a kouř vystupující z komínů dřevěnic.

Může se hodit

Náročnost
Obtížnost zimního přechodu Velké Fatry velmi závisí na aktuální sněhové situaci a počasí. Túra Smrekovica – Vlkolínec je za ideálních podmínek relativně snadný výlet, při špatném počasí celodenní náročná túra.

Popisovaná trasa je dlouhá 12 km, stoupání 400 m, klesání 1060 m. Túru lze alternativně a při dostatku sněhu ukončit v Ružomberoku, eventuálně dolní stanice lanovky – Hrabovo. 

Info o Vlkolínci, muzea a vstupy: viz http://www.vlkolinec.sk

Bezpečnost
Trasa prochází lavinovými oblastmi. Vždy je třeba dbát základních pravidel při pohybu v lavinovém terénu a mít odpovídající výbavu. Info zde: https://www.hzs.sk/lavinova-situacia/

Celoroční ubytování na hřebeni Velké Fatry
Hotel Granit Smrekovica (1350 m), Horský hotel Kráľova Studňa (1270 m), Chata pod Borišovom (1312 m).

Doprava
Z Vlkolínce taxi nebo bus, případně Hrabovo (bus nebo taxi)

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Legendární Turnerova chata na Šumavě je na prodej, majitel nemá nástupce

Legendární Turnerova chata u řeky Vydry nedaleko Horské Kvildy na Klatovsku je na prodej. Objekt v 1. zóně Národního...

Gruzie úspěšně buduje světové lyžařské středisko. V Gudauri už bydlí i Češi

Když se chce, tak to jde. Gruzínské Gudauri rychlými kroky směřuje mezi top lyžařské destinace. K dokonalosti zbývají...

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi skvosty, o kterých mnoho Čechů zatím neví....

Na co zírá mašinfíra: Parní mašinkou po pražské trati, která brzy zmizí

Dnešní díl seriálu Na co zírá mašinfíra nás zavede do minulosti. Mezi pražským Hlavním nádražím a Strančicemi projedeme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Královna výhledů na Slovensku. Prověřili jsme zimní výstupy na Kráľovu hoľu

Mohutný a díky vysílači nezaměnitelný masiv Kráľovy hoľe vystupuje o kilometr nad okolní krajinu Horního Pohroní a...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi skvosty, o kterých mnoho Čechů zatím neví....

Ideální lyžovačka v Rakousku pro celou rodinu. Víme, kde ji hledat

Existuje zimní rodinná dovolená, aby si spokojeně zalyžovali rodiče i děti? Jde to. Redaktor magazínu Víkend našel a...

Radíme amatérům. Jak jednoduše vybrat zimní vybavení

Lyžování je u Čechů velice oblíbenou zábavou – a to jak sjezdové, tak běžecké. Musíte se na ně však správně připravit....

Prozkoumali jsme novinky v Zillertalu, největším lyžařském údolí na světě

Slunečné údolí v srdci Tyrolska, dlouhé téměř padesát kilometrů, se zařezává do hlavního alpského hřebene až...

Najdete na iDNES.cz