V Rakousku je sněhu dost. Pět tipů na střediska, kde si užijete Velikonoce

aktualizováno 
Letošní zimní sezona v Rakousku patří z pohledu sněhu k velmi vydařeným. V půlce dubna jsou v provozu nejen ledovcové areály, ale i střediska s podstatně menší nadmořskou výškou. Přinášíme vám přehled areálů, kde si můžete velmi dobře zajezdit v období svátků.
Část 1/6
Stubai. Nejdelší třílanová kabinová lanovka v Alpách má luxusní design kabinek,...

1.Stubaital a ledovec Stubai

Stubaiské údolí patří stabilně k deseti největším a nejsilnějším lyžařským oblastem Tyrolska. Pyšní se nejen největším ledovcovým areálem Rakouska, ale také Top of Tyrol, jednou z deseti nejkrásnějších vyhlídek světa. Ve výšce
3 210 metrů nad mořem si můžete vychutnat více než sto třítisícovek. Pokud jde o sníh, jste tady bezesporu v jednom z nejjistějších regionů Alp.

To platí i o letošní zimě. Aktuální sněhová pokrývka je v lyžařském středisku Schlick 2000 nad obcí Fulpmes 240 centimetrů, na ledovci Stubai dokonce 575 centimetrů. Což je nejvíce ze všech ledovců v celém Rakousku. A stále padá. 

„Co se týče sněhu, obě poslední zimní sezony patřily k velmi zdařilým, jenom letos napadlo největší množství sněhu během deseti dnů, kdežto loni to bylo v čase více rozložené,“ hodnotí situaci tiskový mluvčí turistického sdružení Stubai Michael Gstrein. „Půlka dubna je za námi a my můžeme návštěvníkům stále nabídnout čerstvý prachový sníh. Obě poslední sezony byly sněhově opravdu nadprůměrné,“ doplňuje.

Stubaiské údolí leží v Tyrolsku přibližně 560 kilometrů z Prahy, 170 kilometrů od Mnichova, dvacet kilometrů od tyrolské metropole Insbrucku. Na ledovec z něj dorazíte po tři čtvrtě hodiny jízdy. Nahoru vede nejdelší třílanová kabinová lanovka v Alpách. V provozu je od října 2016 pod názvem 3S Eisgratbahn. Luxusní design kabinek, volné připojení k wi-fi i výjimečnou odolnost větru oceníte nejen v období špatného počasí.

Fotogalerie

Ledovec se soustředí na rodiny s dětmi. Velkou výhodou je, že děti do deseti let jezdí v doprovodu rodiče zdarma. Najdete tu atrakce typu BIG Family Boardercross s řadou vln a strmých zatáček, BIG Family Slalom nebo jeden kilometr dlouhou BIG Family Fun Slope. 

Loňskou novinkou je BIG Family Slopestyle v oblasti Gamsgarten, kde mohou ti nejmenší trénovat freestylové skoky. Atraktivní pro návštěvníky je i Divoká jáma (Wilde Grube), desetikilometrový ledovcový sjezd do údolí.

Dokonce i nižší partie ledovcového areálu jsou stále v provozu, návštěvníkům je k dispozici okolo šedesáti kilometrů sjezdových tratí. Ve středisku
Schlick 2000 jezdí téměř všechny lanovky a lyžovat lze na osmnácti kilometrech. „Letos máme opravdu dlouhou sezonu, Velikonoce jsou na konci dubna, takže i nižší Schlick 2000 má otevřeno už pět měsíců,“ potvrzuje Michael Gstrein mimořádnost letošní zimy.

Na Velikonoce má stubaiské údolí speciálně pro děti připravené velké hledání velikonočních vajíček. „V celém skiareálu Schlick 2000 jsou poschovávány obří kraslice. Rodiny se mohou zapojit do jejich hledání a získat nejen dárek, ale soutěžit i o skipasy,“ upozorňuje Michael Gstrein.

Pro lyžaře a snowboardisty jsou přitažlivé nejen velikonoční akce, ale i gastronomie. Ve 2 900 metrech na Eisgrat najdete nejvýše položenou výrobnu těstovin na světě – Pastamanufaktur. O patro níže je restaurace Schaufelspitz pojmenovaná po jednom z okolních vrcholů. „Podnik získal dvě čepice a patnáct bodů prestižního ocenění Gault-Millau. Je tak nejvýše položenou čepicovou restaurací na světě,“ vysvětluje Michael Gstrein.

Počet zprovozněných lanovek a pist se každý den mění podle aktuálního počasí a sněhové situace. Před výjezdem na ledovec je zapotřebí zkontrolovat stav na internetových stránkách. V první třetině dubna napadlo například během dvou dnů osmdesát centimetrů sněhu a řada dopravních zařízení byla z důvodu vysokého stupně lavinového nebezpečí uzavřena.

Info:
Výška sněhu: 575 cm (ledovec)
Schlick 2000: v provozu do 22. 04. 2019
Ledovec Stubai: do 10. 06. 2019
Stubaier Super Skipass (platí v celém údolí): 148 eur - 3 800 Kč/dospělý/3 dny
Novinka: od neděle 14. dubna jezdí všechny lanovky od 8.00 do 16.30 hodin.
www.stubai.at

Autoři:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Další z rubriky

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Najdete na iDNES.cz