Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. března 2020 Arnošt

Vánoce na horách v Česku: kde si dobře zalyžujete

  13:41aktualizováno  13:41
Důležitá zpráva pro lyžaře, kteří se rozhodli strávit Vánoce či Silvestr na horách: sněhu si užijí až až. Vyplývá to z nejnovější dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Ještěd | foto: Roman ČejkaMF DNES

Meteorolog František Šopko předpokládá, že do úterka sníh na horách padat nebude. Pak by ho ale mělo postupně přibývat.

V Krkonoších či Jeseníkách dosahuje už nyní sněhová pokrývka od padesáti centimetrů do jednoho metru. A podobné je to na Šumavě. Sjezdovky jsou kromě toho uměle zasněžovány a rolbami je upravena většina oblíbených běžeckých tratí. Lyžování tedy podle Šopka neublíží ani dočasné oteplení počátkem příštího týdne.

Po loňské rekordně teplé zimě nyní v Česku zavládly průměrné zimní teploty. "Přes svátky tedy neočekávejme ani velké mrazy, ani žádné oblevy. Bude snesitelné, vcelku příjemné počasí," vysvětluje František Šopko. A potvrzují to obsluhy lyžařských horských vleků: všude jsou ideální podmínky. A Pec pod Sněžkou k tomu navíc dává štědrovečerní bonus - lyžování zdarma.

Loni se o Vánocích lyžovalo jen na dvou místech v republice: na Černé hoře nad Janskými Lázněmi a potom ještě v Branné v Jeseníkách.

Lyžařské podmínky na horách v Čechách a na Moravě

Krkonoše


Na hřebenech Krkonoš leží podle pracovníků Horské služby přibližně 125 cm sněhu. V lavinových katastrech platí 2. nejnižší stupeň lavinového nebezpečí, při kterém hrozí laviny jen na strmých svazích při mechanickém zatížení sněhové vrstvy.

Mrazivé počasí uplynulých dnů vlekaři využili k umělému zasněžení sjezdovek, na kterých nyní leží od 20 do 100 cm sněhu. Nejvíce sněhu leží na sjezdovkách v areálech Horní Mísečky - Medvědín a Černá hora u Janských Lázní.

"Mrazy nám umožnily technicky zasněžit kritická místa spodních částí sjezdovek. Podmínky jsou ideální. K dispozici bude pět lanovek, 11 vleků a 25 kilometrů sjezdovek," řekl ředitel špindlerovského Skiareálu Jiří Beran.

V sobotu ve Špindlerově Mlýně začnou platit ceny hlavní sezony, kdy jednodenní skipas pro dospělého stojí 750 Kč. V Peci pod Sněžkou, kde leží na sjezdovkách kolem 40 cm sněhu, bude lyžování na Štědrý den od 9 do 13 hodin tradičně zdarma. "Na všech hlavních sjezdovkách je výborné lyžování, všechna přepravní zařízení jsou v provozu," řekl ředitel peckých vleků František Vambera.

Ochlazení umožnilo rozjezd vleků i v menších střediscích, která byla ještě před týdnem mimo provoz. Vleky tak pojedou i v Prkenném Dole, na Kněžickém vrchu a ve Velké Úpě. Od soboty bude v provozu také vlek Duncan ve Svobodě nad Úpou. Mimo provoz je zatím areál Pěnkavčí vrch.

Jizerky


Na Ještědu leží na tratích kolem dvou lanovek přibližně půl metru sněhu a v pátek tam začíná večerní lyžování. Sjezdovku Pláně však Snowhill o víkendu kvůli nedostatku sněhu ještě neotevře.

U lanovky na tanvaldském Špičáku (30 cm technický) slouží lyžařům červená i modrá sjezdovka, mimo provoz zůstává nejtěžší černá trasa. V Bedřichově (30 cm technický) a na Severáku (50 cm technický) mohou lyžaři využívat všechny tratě s výjimkou Pastvin a Louček.

Mimo provoz je Desná-Parlament a Josefův Důl.

V Jizerských horách najdou běžkaři o tomto víkendu 110 kilometrů upravených tratí na Jizerské magistrále.

Střední Čechy

V současné době se sjezdovky zasněžují. Lyžovat se bude tento víkend na Monínci, na ostatních místech to nechtějí slíbit napevno.

Orlické hory a Pardubický kraj


V Orlických horách hlásí výborné podmínky k lyžování obě hlavní střediska Deštné a Říčky, kde na sjezdovkách leží kolem 40 cm technického sněhu. "Díky technickému sněžení se podmínky výrazně zlepšily. Nyní je v provozu lanovka a vlek. Od víkendu bude v provozu celé středisko," řekl šéf vlekařů v Říčkách Stanislav Havel.

V Čenkovicích v Orlických horách leží na svazích asi 5 cm technického sněhu. "Částečný provoz s jedním vlekem začal včera, v sobotu a v neděli již bude fungovat celé středisko až do večera," uvedl Miloslav Dvořák ze Ski klubu Česká Třebová, který provozuje dva vleky.

Zalyžovat si budou moci lidé i na Štědrý den od 9 -14 hodin, do konce roku pak budou sjezdovky otevřené celý den. Dvořák také upozornil na stále slušné podmínky pro běžecké lyžování na Bukové hoře a Suchém vrchu. Trasy v celkové délce přesahující 65 kilometrů bude pokrývat kolem 15 cm sněhu.

Postupně začne rozšiřovat nabídku pro lyžaře také areál Ski Sněžník v Dolní Moravě, který má k dispozici asi 40 cm umělé sněhové pokrývky. "U nás panuje inverze, v 1000 metrech nad mořem je slunečno a sedm stupňů nad nulou, dole naopak minus sedm. Mělo by to vydržet i o víkendu. V provozu je půl kilometru červené sjezdovky, v sobotu chceme otevřít černou a kolem 26. prosince i další sjezdovku," řekl manažer střediska pod Králickým Sněžníkem Oldřich Štos.

Zatím zůstává uzavřena sjezdovka v Přívratu na Orlickoústecku s pěticentimetrovou pokrývkou sněhu. V sobotu a v neděli by se mělo lyžovat i v areálu Peklák u České Třebové v témže okrese.

Šumava


Dostatek sněhu, jasnou oblohu a také mráz nabízejí lyžařům areály v západočeské části Šumavy. Výjimku tvoří nejvýše položená místa, kde jsou díky inverzi teploty nad nulou.

O předvánočním víkendu pojedou všechny vleky a lanovky na Železnorudsku, kvalitní lyžování slibuje rovněž areál v Kašperských Horách. Bez sněhu je sjezdovka v Přimdě v Českém Lese.

Na Železnorudsku leží 30 až 50 cm sněhu. V lyžařských areálech, kde mají sněhová děla, se navíc vyrábí technický sníh.

Na Špičáku jsou v provozu všechny sjezdovky a vleky. Ve vyšších polohách je sice nad nulou, podle správce areálu Vladimíra Kasíka to ale lyžování nevadí. Díky mrazu vlekaři vydatně vylepšili sněhovými děly svahy, včetně takzvaného padáku na nejprudší české sjezdovce Šance. "Za těchto podmínek inverze sněhu neublíží. Naopak se dá lyžovat za slunečného počasí," říká Kasík.

Upravené stopy budou čekat i na běžkaře. Na Železnorudsku se budou rolbou projíždět stopy v pátek, kromě trasy Gerlova Huť - Stará hájovna, kde ještě lesníci manipulují se dřevem. Také v okolí Modravy se bude většina tras upravovat v pátek. Výjimkou je cesta Modrava - Vchynice, Tetov - Rokyta a Srnský okruh, kde je zatím málo sněhu.

Krušné hory


Všechna významná lyžařská střediska v Krušných horách budou o Vánocích a na Silvestra v provozu. Největší lyžařské centrum, Ski areál Klínovec na severní i jižní straně Klínovce, dokonce poprvé v letošní zimní sezoně plánuje spustit všech dvanáct lyžařských vleků včetně zánovní třísedačkové lanovky.

"O tomto víkendu budeme samozřejmě v provozu. Na Vánoce se pak chystáme spustit kompletně celý areál. Lyžaři u nás zaplatí za celodenní permanentku 530 korun," řekla zaměstnankyně infocentra na Klínovci.

Vleky budou mít spuštěné i vlekaři na Božím Daru, Neklidu, v Nových Hamrech, na Bublavě či Perninku, Abertamech a v Potůčkách.

Vysočina


Bude se lyžovat hlavně na technickém sněhu.

Jako první v kraji se už ve středu od 15 hodin rozjela sjezdovka na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. "Zvykem je dopolední lyžování na Štědrý den," říká Jiří Pálka ze Ski klubu Velké Meziříčí.

Další ski areály v kraji chtějí postupně otevírat během pátka a soboty. V pátek se na Harusově kopci u Nového Města na Moravě spustí v letošní sezoně vůbec poprvé také nová dvousedačková lanovka.

Vysočina je rovněž rájem běžeckých lyžařů ze širokého okolí. Běžkaři si ale budou muset počkat na větší příděl sněhu. Na stráních je místy od 2 do 7 sentimetrů přírodního sněhu. "Souvislý sněhový povrch je od 800 metrů nad mořem," vysvětluje Jiří Bradáč předseda žďárského lyžařského oddílu.

Přesto dává pro běžkaře jeden tajný tip. "Je to místo u Fryšavy nedaleko Třech Studní. Říkáme tomu Fryšavský ledovec. Tam si lidi vyšlapali stopu a tam se ještě běžkaří," říká.


Jeseníky


Jeseníky hlásí před příchodem Vánoc ve svých nejvyšších partiích až 85 cm sněhu. Téměř ze všech lyžařských středisek se v těchto dnech ozývá hučení sněhových děl. Také tamní provozovatelé se připravují na nápor lyžařů během svátků.

Například na Ovčárně je 85 cm sněhu a v provozu Malý a Velký Václavák. "Budeme určitě jezdit i na Štědrý den dopoledne," řekl Josef Figura z místního lyžařského areálu. V provozu budou i všechny sjezdovky na Červenohorském sedle, a to dokonce i zadní oblíbený černý svah.

Také běžkaři se nemusí obávat. Upravené budou všechny hlavní trasy z Ramzové na Paprsek a z Červenohorského sedla na Švýcárnu a Ovčárnu a také na druhou stranu směrem na Vřesovou studánku. "Na vánoční svátky budou všechny trasy bezvadně připravené," podotkl Zdeněk Lysák ze Ski Klubu Šumperk.

Beskydy


V Beskydech je nyní deset až 60 cm sněhu. Nejvíce ho je na Lysé hoře. Ve střediscích, kde mají možnost provozovatelé zasněžovat technickým sněhem, je pokrývka asi čtyřiceticentimetrová.

Vleky jezdí kromě Javorového vrchu všude. Velmi dobré podmínkyjsou na Soláni (40 cm) a v Mostech u Jablunkova (60 cm). Částečný provoz je na Pustevnách a v Bílé.

Pěší turisty horští záchranáři varují před hrozbou zranění při procházkách. Horské chodníky jsou místy namrzlé.

Některé areály jako Ski Vítkovice Bílá budou mít o Vánocích dražší jízdné, některé nechtějí dělat rozdíly mezi provozem v běžné sezóně a svátky. Některé areály omezí provoz a na Štědrý den a Silvestra ruší noční lyžování. Některé naopak žádné změny nechystají.

Běžecké trasy budou v provozu pouze na hřebenech, například na Pustevnách.

Více o horských střediscích v ČR - ZDE

. PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Aktuální předpověď počasí najdete na pocasi.idnes.cz

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Koronavirus devastuje cestovní ruch, dva scénáře sumírují stomiliardové ztráty

Představy o šíři dopadů koronaviru na český cestovní ruch stále nemají pevné kontury. Asociace hotelů a restaurací na...

Kréta a koronavirus. Všichni se modlí, aby letos přijeli turisté, říká Češka

Ve své historii už Kréťané válčili proti Turkům i německým okupantům. Teď bojují s neviditelným nepřítelem, s...

Kvíz: Sochy, které stojí za to. Otestujte se, jak znáte mistrovská díla

Tluče vaše srdce pro umění a líbí se vám sochy? A jak moc se vyznáte v sochařských výtvorech? Někteří z nás umí zařadit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Dovolená u rybníka či na horách. Čeští hoteliéři čekají nápor domácích turistů

Cestování do zahraničí může být podle šéfa krizového štábu Romana Prymuly omezené i na rok či dva. Češi tak nejspíš...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  • Další z rubriky

Běžkování na konci světa. Galtür vás ohromí skromností a lyžařskou kvalitou

Jednou prý přijela skupinka německých turistů do malé vesničky Galtür, protože v jejich oblíbené destinaci nebyl sníh....

Rusko se vrací na lyžařskou mapu světa. Roza Chutor jede na plné obrátky

V Roza Chutoru ležícím 40 kilometrů od Soči se odjely všechny závody v alpských disciplínách, akrobatickém lyžování a...

Premium

Posedlí houbaři a nakupování bez cla. Andorra nabízí mnohá překvapení

Máte chuť si někam zajet pořádně zalyžovat nebo zautrácet? Máme nápad, zkuste Andorru. Maličké knížectví vklíněné mezi...

Radíme amatérům. Jak jednoduše vybrat zimní vybavení

Lyžování je u Čechů velice oblíbenou zábavou – a to jak sjezdové, tak běžecké. Musíte se na ně však správně připravit....

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...