Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

V Alpách zahynulo v lavinách už 50 lidí. Jak eliminovat nebezpečí?

  12:30
V Alpách zahynulo v lavinách tuto sezonu navzdory pomalému nástupu zimy už 50 lidí. Podle serveru www.horydoly.cz je to nejhorší bilance za posledních mnoho let. První oběť si pak tento týden připsaly i české hory. V Krkonoších zahynul mladý zkušený skialpinista. Jak se před lavinami chránit?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

S nárůstem obliby lyžování ve volném terénu a ski alpinismu vzrůstá i ohrožení lyžařů lavinami. Extrémní situace panuje pro někoho možná nepochopitelně právě letos. Zima už ale udeřila na horách naplno a na některých místech zejména v Alpách napadlo hodně sněhu. Kritická situace je tento týden například ve Švýcarském kantonu Graubünden.

Říká se, že nejlepší obranou proti lavině je se do ní vůbec nedostat. K tomu ale musí být lyžař dostatečně zkušený a obezřetný. Když už se tak stane, měl by mít se sebou vždy nejmodernější prostředky protilavinové ochrany a za sebou protilavinový kurz.

Lavinové kurzy

Jedny z nejlepších kurzů o lavinách dnes pořádá v rámci týdenních freeridových kempů nejzkušenější český freerider Robin Kaleta. Součástí jsou nejen večerní přednášky o lavinách, zkouška jak funguje airbag, ale „lavinový“ trénink přimo na svahu. Vyhledávání s pípákem, práce se sondou, lopatou. Účastníci si dokonce vykopají sněhový „hrob“ do něhož si lehnou a  nechají se zaházet sněhem.

Více na www.freeridecamps.cz

Jak se tedy lavině nejlépe vyhnout a jak v ní případně přežít?

1) Nikdy nejet do terénu sami. Vždy aspoň dva, lépe tři.

2) Vždy vyrazit perfektně informováni o situaci - počasí, větru, sněhu... Velmi obezřetně podle toho volit terén a trasu nejen pro sjezd, ale i pro výstup. Tento týden například utrhl lavinu při freeridových závodech v tyrolském Kapplu francouzský závodník v okamžiku, kde po skoku z převisu a pádu lezl hlubokým sněhem vzhůru do svahu pro ztracenou lyži.

3) Přímo v terénu je třeba neustále sledovat kde jsme a kam půjdeme nebo pojedeme. Klíčové je si hlídat zejména sněhové převisy a sklon svahu. Velmi obecně, jakmile začíná mít svah sklon přes 30 stupňů, je  třeba být velmi opatrný. V exponovanějších místech nestoupat a nesjíždět těsně za sebou, ale domluvit se, kdo půjde, pojede první (ten nejzkušenější), kdo druhý (ten nejslabší) a kdo třetí (další zkušený).

4) Když je vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí (z pěti) znamená to už velké nebezpečí. Do terénu může jít jen velmi zkušený lyžař. Občasný freerider nebo skialpinista by měli při trojce zůstat na svazích upravených tratí nebo vyrazit jen s horským vůdcem. Ani „dvojka“ se však nesmí podceňovat.

5) Mnoho lyžařů si neuvědomuje, že nebezpečí může hrozit i přímo v zóně horských středisek. někdy jen několik desítek až stovek metrů od sjezdovek. Takto letos na začátku roku utrhli lavinu snowboardisté na ledovci Mölltal v Korutanech. Zachytila na 15 lidí, na štěstí nikdo nezahynul.

Právě v blízkosti lanovek a upravených tratí je pro lyžaře přitom celkem jednoduchá pomoc. Vždy je možné se aspoň zeptat obsluhy horních stanic lanovek, jaká je v dané zóně situace a kde to ještě je bezpečné a kde už ne.

Protilavinová výbava

1) pořádný batoh s - nejlépe s airbagem - píšťalkou, dvěma upínacími popruhy (přes hrudník a kolem pasu. Uvnitř pak lavinová sonda a skládací lehká lopata

2) aktivní lavinový vyhledavač. Ty pasivní Recco zašité v bundě jsou lepší než nic, ale nejde s nimi vyhledávat

3) sklonoměr Pieps 30 Plus na hůlce

6) Kdo vyráží do volného terénu, měl by mít se sebou vždy následující výbavu: freeridový nebo skialpinistický batoh, který má dva upínací popruhy - jeden přes hruď, druhý kolem pasu - a v blízkosti obličeje i píšťalku. V batohu pak musí být protilavinová sonda, skládací lopata a hlavně aktivní vyhledavač - pípák. Vynikající pomůckou je i sklonoměr - nejlépe Pieps 30 Plus, který se připne na lyžařskou hůlku a jednoduše ukazuje sklon svahu.

Konečně autor velmi doporučuje mít batoh s protilavinovým airbagem. Zkušenosti ukazují, že airbag prudce zvyšuje šance na přežití. Funguje na principu, že čím větší objekt se ocitne v lavině, tím se více drží na jejím povrchu. Čím menší, tím více se noří do jejího nitra.

Nezanedbatelnou vychytávkou jsou hůlky bez poutek nebo se systémem, kdy se poutko s hůlkou při silném tlaku oddělí od rukavice. Lyžaři to může v lavině zachránit ruku.

7) Aby měla protilavinová výbava smysl, musí ji dotyčný umět ovládat. Nedá se to natrénovat doma v obýváku. Ideální je absolvovat aspoň krátký protilavinový kurz nebo si výbavu hodinku dvě vyzkoušet s horským vůdcem venku na sněhu.

Autor:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Turisté objevili v Austrálii tajemný zářivý tunel. A hned ho začali ničit

Když se obklopeni temnotou zadíváte do záplavy drobných modrozelených světýlek na stropě Metropolitního tunelu v...

Stačí zapnout Tinder a o dívky nemáte nouzi. Ani v arabském světě, říká cestovatel

Premium V Africe ho předloni několikrát zatkli, opakovaně po něm stříleli, v Súdánu zažil převrat, ale teď se tam vrací....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá...

KVÍZ: Poznáte Prahu na historických snímcích?

Některá místa Prahy se za poslední století změnila jen minimálně, jiná za pár let k nepoznání. Otestujte si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Země, které neexistují. Některou ovládá utopie, jinde šéfuje pochybná firma

Nemají křeslo na Valném shromáždění OSN a často ani skutečné území, které by s nimi sousedící státy respektovaly....

Perfektní večerní lyžování nedaleko za hranicemi. Vyrazte na Semmering

Rakouský Semmering leží necelé dvě hodinky od českého Mikulova a můžeme ho označit za takový příměstský areál Vídně....

Pohodové běžky na Vysočině. Parádní stopy hledejte u Nového Města na Moravě

První lyže na Novoměstsku prý nasadil fryšavský lesník Rudolf Gabessam roku 1891, tedy rok předtím, než je dovezl hrabě...

Lyžování na Slovensku. Nejširší sjezdovku i freeride hledejte u Ružomberka

Nachází se přímo u města Ružomberok, je bezvadně dostupný, ale městský ruch sem nedoléhá. Řeč je o slovenském areálu...

Tři parádní trasy na běžkách. Objevte východní Krušné hory

Premium Jedna z méně známých běžkařských oblastí leží ve východní části Krušných hor, přibližně mezi vodní nádrží Fláje...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...