Tři rakouská střediska, kde si skvěle zalyžujete bez front

  7:00aktualizováno  7:00
Ne každý je milovníkem velkých, přelidněných alpských skiareálů, které někdy připomínají továrny na lyžování. Nabízíme vám tři klidná rakouská střediska s pohodovou atmosférou a dobrým lyžováním - Dachstein West, Galtür a Diedamskopf.

Rakousko, Krippenstein | foto: Profimedia.cz

Dachstein West: pro rodiny i freeridery

Pro našince nejblíž je středisko Dachstein West. Kabinkové a sedačkové lanovky z údolních středisek zpřístupňují mírné až středně prudké stráně do výše 1 600 m n. m.

Vrcholové partie, kterými proudí většina sjezdovek, jsou řídce porostlé – tedy prostorné a zároveň relativně chráněné před větrem. Obtížnostní skladba tratí odpovídá pahorkatému terénu, čili v areálu vládne pohodová červená v délkách okolo jednoho kilometru.

Delší sjezdy spadají v lesním průseku do údolí – hojně sjížděná červená se sportovnějšími úseky podél kabinky Zwieselalm, široká červená z Hornspitzu do Russbachu nebo podobná podél dvou šestisedaček do Gosau.

Nejkvalitnější sněhové podmínky bývají díky severozápadní orientaci svahu a dělům v Russbachu, zasněžované jsou také tratě v Annabergu, sjezd do Gosau a údolní sjezd ze Zwieselalmu.

Náročnější jezdec najde dvě černé varianty z vrcholků Törleck a Aussichtsberg, vyžít se mohou i vyznavači sjezdařské turistiky: z Hornspitzu nad Gosau a Russbachem se střídavě po obou stranách centrálního hřebene dostanou až na úpatí Riedlkopfu, za nímž leží Astauwinkel a přes nižší vrcholek Kopfberg ještě nejvzdálenější nástupní středisko – Annaberg.

Komu by nestačil tento poklidný resort, může se vypravit do pár kilometrů vzdáleného Krippensteinu, který je vyhlášený svými freeridy. Středisko má pouze dvě upravované sjezdovky, jednu asi 1 km dlouhou spíše začátečnickou, druhou vedoucí do údolí v délce 11 km. Její střední pasáž a úplný konec je na pomalém sněhu nutné odpíchat, ale jinak se jedná o na můj vkus velice pěknou červenou sjezdovku. Zbytek terénu je ponechán napospas živlům.

Rakousko, Krippenstein

Krippenstein

Zajímavostí je, že Krippenstein je pravidelně zásobován nadprůměrnými přívaly sněhu. I to je důvod, proč se sem freerideři sjíždějí nejen z Rakouska.

Večery nebo odpočinkový den můžete strávit v (pre)historickém Hallstattu.

Rakousko, Dachstein West

DACHSTEIN WEST

Nadmořská výška střediska: 780-1 650 m n. m.
(Krippenstein: 608-2 100 m n. m.)
Délka sjezdovek: 75 km
Vzdálenost z Prahy: 380 km
z Brna: 442 km
Více info:
www.dachstein.at
www.krippenstein.com

Galtür: tma pod svícnem

Doslova ve stínu mondénního Ischglu leží středisko Galtür. Projedete již zmiňovaným Ischglem a na samém konci údolí (horská silnice Silvretta je v zimě uzavřená) obklopeném třítisícovkami Verwall, Silvretta a skupinou Samnaun najdete ve výšce 1 536 m n. m. malé středisko s perfektně vyžehlenými sjezdovkami, které je jedním z nejlépe sněhem zásobených středisek Rakouska.

Kromě převahy červených sjezdovek (mimo ně jsou zde tři černé a jedna modrá) se zde můžete do sytosti vyřádit ve volném terénu. Ne že by to tady byl freeridový resort, ale možností je tady dost zejména pro začátečníky a méně náročné freeridery. Těm stačí poodjet ze sjezdovky nebo se bezpečně vyřádit na vyznačených lyžařských cestách, tzv. ski routes, ke kterým se dostanou pohodlně a bez námahy z horních stanic lanovek.

Když zrovna není prašan (to se tady moc často nestává), můžete využít služeb snowparku. Na středisko těchto rozměrů je park poměrně velkorysý, i to svědčí o tom, že se zde nezaměřují jen na rodinnou klientelu. Kromě toho je zde k blbnutí nespočet převějí, žlábků, korýtek, hřebínků a nevímjakých přírodních útvarů sněhem zavátých.

Rakousko, Galtür

GALTÜR

Nadmořská výška střediska: 1 600-2 300 m n. m.
Délka sjezdovek: 40 km
Vzdálenost z Prahy: 590 km
Vzdálenost z Brna: 700 km
Více info: www.galtuer.com

Diedamskopf: sněhová galaxie

I v Rakousku najdete místa, kde ráno na parkovišti neuslyšíte češtinu hned z vedlejšího auta. Pokud mi nevěříte, rozevřete mapu na stranách s nejzápadnější spolkovou zemí – Vorarleberskem. Pod tímto pojmem se každému vybaví luxusní střediska v okolí Arlbergpassu nebo rozeklané panorama Silvretty, ale v severozápadní části nazývané Bregenzerwald najdete shluk malých středisek, z nichž druhým největším je Diedamskopf se 44 km sjezdovek.

Na mapě jsou rovnoměrně zastoupeny modré a červené doplněné o pět černých sjezdů. Nejdelší je téměř pětikilometrový sjezd k dolní stanici lanovky, ale ani ostatní pisty nejsou podměrečné. Dobrá polovina z nich spadá do rozmezí jeden až dva km. Kromě dvou vleků zde najdete jen samé pohodlné a moderní sedačky a osmikabinu. Za zmínku stojí perfektní snowpark, který by mohlo závidět lecjaké velké středisko.

Jedničkou co do délky sjezdovek a hlavně co do jistoty sněhové nadílky je v Bregenzerwaldu Warth-Schroecken. Kromě modrých svahů je tu i dostatek červeně a černě značených sjezdů - až na dětské vleky na dojezdech, obsluhovaných výhradně sedačkovými lanovkami.

Warth – Schroecken je Mekkou pro freestylery, kteří propadli blbnutí v prašanu. Konfigurace terénu je zde pro ně nadmíru příznivá a sněhová nadílka bohatá. Nádherné terény zde najdou i freerideři, ale těm ortodoxním bude pravděpodobně k dokonalé spokojenosti scházet pár výškových metrů. Kromě těchto dvou středisek najdete v Bregenzerwaldu ještě několik malých, vhodných spíše pro rodinné lyžování.

Za zmínku určitě stojí i od "tyrolského" Rakouska odlišná architektura, ve které je velmi častá kombinace tradičních prvků s moderními technologiemi. Rozhodně si nenechte ujít místní sýry a další speciality.

Rakousko, Diedamskopf

DIEDAMSKOPF

Nadmořská výška střediska Diedamskopf: 850-2 060 m n. m.
Warth – Schroecken: 1 500-2 050 m n. m.
Délka sjezdovek Diedamskopf: 44 km
Warth – Schroecken: 66 km
Vzdálenost z Prahy: 610 km
Z Brna: 810 km
Více info:
www.bregenzerwald.at
www.diedamskopf.at
www.snowworld.at

Autoři:
  • Nejčtenější

Tajemství Sovích hor. Tady nacisti údajně vyráběli létající talíře

Hory na sever od Náchoda jsou už dlouho v hledáčku vojenských expertů z řady zemí. Ale cesta sem je hodně zajímavá i...

Megalomanská Dubaj roste budoucnosti navzdory. Identitu však stále hledá

Dubaj je město jednadvacátého století. Během několika desetiletí se z malé osady v poušti stala hypermoderní...

VIDEO: Tak to bylo těsné. Loď Braemar zdolala Korintský průplav

Je to doposud největší a nejdelší loď, která touto uměle vytvořenou úžinou proplula. A moc prostoru přitom neměla....

Nejtěžší trek světa pokračuje. Snowman nás vede do liduprázdného Himálaje

Mezi vyznavači trekkingu má Snowman trek legendární pověst nejtěžší světové túry. Na téměř měsíc dlouhé trase...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Tisíciletou vodu zkrotí nový přeliv. Úpravy Orlíku budou stát 1,5 miliardy

Před týdnem šest, nyní už sedm metrů vody chybí do loňské úrovně hladiny v orlické vodní nádrži. Od roku 2015, kdy...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Dobře ukryté středisko. Vyzkoušeli jsme skvělé lyžování ve Francii

Nenajdete zde žádná nej. Ani nejvyšší horu, ani nejdelší sjezdovku, ani nejdražší hotel nebo nejhlasitější...

Najdete na iDNES.cz