Špindlerův Mlýn není středisko pro snoby, bouří se hoteliéři

aktualizováno 
Co je pro pověst nejznámějšího krkonošského střediska ničivější? Zlaté vázání, kterým se v bulváru chlubila modelka Andrea Verešová, mejdany "kmotra" Romana Janouška, nebo vysoké ceny zdejších vleků? "Došla nám trpělivost, chceme image Špindlerova Mlýna coby destinace bohatých snobů změnit," prohlašuje Pavel Gutenko, spoluzakladatel nového sdružení majitelů místních hotelů a penzionů.

Na hory výhodně

Dopřejte si skvělou zimní dovolenou podle svých představ, na Raketa.cz najdete bohatou nabídku zimních pobytů a ušetříte.

Založili je proto, aby do "Špindlu" přilákali více běžných návštěvníků a rodin s dětmi. Kromě renomé českého Aspenu určeného pro VIP klientelu, kvůli němuž prý střední třída přestává do Špindlerova Mlýna jezdit, jim vadí i zdražování jízdenek na zdejší lanovky. Nový nájemce místního Skiareálu totiž před Vánocemi zvýšil cenu jednodenní permanentky oproti loňsku ze 700 na 850 korun. Přitom o svátcích byla kvůli nedostatku sněhu čtvrtina sjezdovek uzavřená a další čtvrtina neupravovaná. "Přesto jsme měli stejný počet návštěvníků jako o loňských Vánocích," tvrdí ředitel Skiareálu Čeněk Jílek.

Český Aspen? Děkujeme, stačilo

"Obyčejní" Češi do nejproslulejšího zimního střediska v tuzemsku nejezdí, protože je odrazuje pověst Špindlerova Mlýna coby destinace pro celebrity a la americký Aspen, myslí si řada místních hoteliérů. A taky ceny jízdenek na vleky, dodávají.

Fotogalerie

Třeba ve třech hotelech společnosti Felicity se o vánočních svátcích ubytovala Čechů jen menšina: 40 procent. Nejvíc tu bydlelo turistů z Ruska. Ti budou dominovat v místních ubytovacích zařízeních i v prvním týdnu v lednu, hlásí zdejší informační centrum.

V hotelu Lesana zase převažovali Nizozemci. "Češi slyšeli, že do Špindlu jezdí Verešová, ale už nevědí, že se tu dá bydlet i za pět set korun za osobu a je tu spousta atrakcí, kterými může žít rodina celý týden: akvapark, bobová dráha či wellness v ceně ubytování," připomíná majitel Lesany a spoluzakladatel sdružení nespokojených hoteliérů Jiří Novák.

Jenže turisté jezdí v zimě do Krkonoš hlavně kvůli sněhu, kterého bylo letos zatím málo, a kvůli lyžování, jež navzdory nepříznivému počasí právě ve "Špindlu" podražilo. "To dost lidí naštvalo a příští rok jich třeba přijede ještě méně," obává se hoteliérka Petra Španihelová, rovněž členka sdružení, které chce na provozovatele sjezdovek tlačit, aby už ceny nezvyšovali.

"O Vánocích zvedají ceny i hotely, proč bychom neměli my?" namítá Čeněk Jílek, ředitel skiareálu, který získala do pronájmu společnost Melida, za níž stojí podnikatelská skupina J&T. Jílek dodává, že zvýšení ceny souvisí i s rozšířením některých sjezdovek a instalací ochranných sítí kolem tratí. Skiareál podle něj dosáhl díky zavedení slev na skipasy pro hosty některých hotelů také toho, že ve srovnání s loňskem se letos zatím o 12 procent zvýšil počet lyžařů, kteří přijíždějí na víc dnů oproti jednodenním pobytům.

"Je to byznys, snaží se z toho vymáčknout, co to dá, ale turistický ruch tím spíš poškozují. Já se letos nechal umluvit přáteli, ale jinak jezdím radši na hory jinam," říká Ondřej, třicátník z Prahy, který ve Špindlerově Mlýně lyžoval těsně před Vánocemi.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Safed Dara, jediné lyžařské středisko v hornatém Tádžikistánu. Devadesát tři...

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Najdete na iDNES.cz