Sněhu spousta, lyžařů málo. Českým horám ubývá zákazníků

  12:05aktualizováno  12:05
Janské Lázně - "Dzień dobry, jak mogę pomóc?" Tuhle otázku vysloví pracovníci turistických infocenter snad tisíckrát denně. Nikoli však v Polsku, ale v českých Krkonoších. Turistů z Polska oproti minulosti hodně přibylo, naopak výrazně méně jezdí Němců či Holanďanů. A také Čechů - ti stále více dávají přednost Alpám.

Krkonoše, Janské Lázně - Lavice před bufetem na Černé hoře v Janských Lázních byly v sobotu prázdné. | foto: Michal Šula, MF DNES

"Zájem cizinců o zimní dovolené v Česku znatelně poklesl poté, co začala česká koruna oproti euru posilovat," soudí Jan Krejčí, majitel hotelu Starý Mlýn v Rokytnici nad Jizerou.

Jenže o zdejší hory nemají přehnaný zájem ani domácí. Češi dávají stále častěji přednost zahraničním lyžařským střediskům. Jen loni strávilo zimní dovolenou v zahraničí 600 tisíc Čechů, což je o pětinu více než předloni. A ekonomická krize to zatím zásadně nezměnila. "Je to trend, lyžovat do zahraničí jezdí rok od roku víc lidí. Nejčastěji volí Rakousko, ale oblíbená začíná být i Itálie," říká mluvčí Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Letos jsme tu naposledy

Rakouská národní turistická centrála vyčíslila, že Češi jsou sedmými nejčastějšími návštěvníky Rakouska. "Českých turistů neustále přibývá, nic na tom zatím nezměnila ani posilující koruna, která ceny zájezdů prodražila," uvádí Petra Macháčková z rakouské centrály.

Většinu zájezdů si totiž Češi rezervovali už na podzim, kdy byl ještě kurz české koruny k euru velmi výhodný. A pokud dovolenou ihned zaplatili, mohli výrazně ušetřit.

"Přijel jsem do Krkonoš jen na tři dny. Na pořádnou týdenní lyžovačku si radši zajedu do Alp," potvrzuje trend třicetiletý Petr Matoušek z Prahy. "Letos jsem tu naposledy. Ceny jsou tu jako v zahraničí, ale tím podobnost končí," dodává.

Zlevníme, slibují čeští hoteliéři

Řada českých penzionů už na slabší zájem lyžařů zareagovala. Někde ponechali v platnosti loňské ceny ubytování a permanentek, jinde je dokonce snížili.

"Zřejmě to bude nejhorší zima za poslední roky. Návštěvníky už ubytováváme za ceny, které jsou obvyklé pro letní sezonu, aby sem vůbec někdo přijel," říká Lenka Hrubá z infocentra ve Špindlerově Mlýně.

Rostoucí oblíbenost rakouských hor potvrzují i nejnovější data. Alespoň jednu noc tam loni strávilo více než milion Čechů, na jednodenní lyžování jich přijelo přes tři sta tisíc. "Loni přijelo o čtvrtinu více českých turistů," dodává Petra Macháčková. Důvod? Ceny za ubytování a skipasy v Česku se začínají vyrovnávat těm zahraničním, ale kvalita tomu většinou neodpovídá.

Ze srovnání, které provedla MF DNES, jednoznačně vyplývá, že ubytování se dá v zahraničí sehnat za stejné ceny jako v Česku. A nejde jen o Rakousko, levně se dají pořídit zájezdy i do významných lyžařských destinací v Itálii či Francii.

Například v tříhvězdičkovém hotelu ve francouzském Chamonix vyjde turisty jedna noc na tisíc korun. Tedy stejně jako v hotelech v krkonošském Špindlerově Mlýně. Šestidenní permanentka je sice ve Francii o tisícovku dražší, ale lyžaři ji mohou využít na všech vlecích, lanovkách a sjezdovkách, jichž je jen v Chamonix kolem padesáti. A ještě jedno důležité srovnání – Chamonix nabízí dohromady 150 kilometrů sjezdovek, Špindlerův Mlýn jen dvanáct.

UBYTOVÁNÍ (osoba/noc)
UBYTOVÁNÍ (osoba/noc)
Krkonoše350 až 3 600 Kč
Jeseníky230 až 660 Kč
Beskydy200 až 750 Kč
Rakousko600 až 1 250 Kč
Itálie1 000 až 2 000 Kč
Francie800 až 1 900 Kč
SKIPASY (6denní skipas pro dospělého, v přepočtu 28 Kč/EUR)
Krkonoše / Špindlerův Mlýn3 350 Kč
Krkonoše / Pec pod Sněžkou2 950 Kč
Jeseníky / Přemyslov2 500 Kč
Beskydy / Soláň1 090 Kč
Rakousko / Pitztal4 144 Kč
Itálie / Bormio4 536 Kč
Francie / Les Arcs5 684 Kč

Ceny jako v Alpách, ostatní české

Je sobota, jedenáct hodin dopoledne. Po úzké rozbité silnici se ke krkonošským Janským Lázním plouží několik aut s lyžemi na střeše.

Zdálky všechno vypadá jako ráj pro lyžaře – dostatek sněhu, upravené a poloprázdné sjezdovky i nová lanovka na Černou horu. Turista neznalý místních poměrů by asi těžko pochopil, proč se někomu chce trmácet deset hodin do Alp místo toho, aby strávil příjemnou dovolenou v blízkých Krkonoších.

Jenže hned na kraji města na turisty čeká první nástraha. Jediné parkoviště je zcela zaplněné a hlídači v reflexních vestách jsou nekompromisní. "Máte smůlu. Vraťte se za dvě hodiny, třeba se nějaké místo uvolní," radí řidičům. A to přesto, že do hor jezdí méně lidí než dříve.

Hledat jinou plochu k zaparkování nemá smysl. Městem každou chvíli projíždějí městští strážníci a auta s botičkami odstavená ve vedlejších ulicích napovídají, že jsou aktivní. Alespoň pokud jde o rozdávání tisícikorunových pokut za špatné parkování.

Auto nakonec necháváme na okraji lesa asi dva kilometry za městem a vracíme se pěšky.

Nedávno postavený tříhvězdičkový hotel Omnia poblíž lanovky vypadá trochu opuštěně. Přes ujišťování recepční, že mají všechny pokoje obsazeny, sedí v prostorné restauraci v době oběda jen dva chlapi u piva.

Vysvětlení malého zájmu návštěvníků poskytne až jídelní lístek. Salát Caesar tu stojí 180 korun. Těstoviny v krémové omáčce či hovězí hamburger jsou jen o dvacet korun levnější. Žádný z majitelů místních restaurací si přitom při rozhovoru s redaktory MF DNES nezapomněl postěžovat, jak málo hostů k nim chodí, přestože jsou místní hotely z větší části obsazené.

Před třemi lety zprovozněná kabinová lanovka Černohorský expres zahraniční lyžařská střediska skutečně připomíná. Brzy však přichází vystřízlivění. Jedna desetiminutová jízda vyjde na stovku, celodenní permanentka stojí šest set.

Čtvrthodinové čekání ve frontě lyžařům připomene, že opravdu nejsou v Alpách, ale v Česku. Vše umocňuje zoufalý výraz dvou vlekařů, kteří jen bezmocně přihlížejí, jak se dav neorganizovaně valí přes turnikety i zábradlí.

Rozdíl mezi nabízenými službami a přístupem k návštěvníkům u nás a v zahraničí je pro spoustu lyžařů rozhodující. Dokud budou česká střediska připomínat Alpy především cenami, nové zákazníky zřejmě nezískají.

Autor:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Východ slunce mě zastihne na vrcholu Hleďsebe. Uprostřed v dálce je vrchol...

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Najdete na iDNES.cz