Nové trendy: skialpinismus už nejsou jen rovná prkna, ale paleta lyží

Vypadá jako typická freeridová lyže. Je neskutečně široká, má výrazné vykrojení a zvednutou nejen špičku, ale i patu. Skluznici však kryje tulení pás. I vázání naznačuje, že tuhle lyži používá skialpinista. Tím už dávno nemusí být jen horolezec zdolávající extrémní vrcholy.
Snímání pásů z lyží. V pozadí Cima Dieci (3 026 m) v Dolomitech

Snímání pásů z lyží. V pozadí Cima Dieci (3 026 m) v Dolomitech | foto: Čeněk Třeček, iDNES.cz

Skialpy pro závodníky

Nejútlejší skialpová lyže připomíná spíše běžku, blíží se jí i svou hmotností. Určená je pro závodníky, kteří vyrážejí na vrcholy hlavně kvůli rychlosti. V přiléhavých trikotech v co nejkratším čase zdolávají určenou trať závodu, často i etapového. Není to vůbec nic nového, první takový závod se konal už v roce 1928.

Běžky jsou stále o něco lehčí a běžkařské boty přece jen pohodlnější než skialpové přeskáče, ale zdolávat na nich náročnější terén na rozdíl od skialpových lyží nelze.

Fitness skialpinismus

K závodníkům mají blízko vyznavači fitness skialpinismu. Lidé, kteří po práci vyrazí místo do posilovny do kopců. Svou fyzickou kondici zlepšují během do kopců. Běžní lyžaři je občas vídají z lanovek, jak stoupají vzhůru po sjezdovce. Častěji po nich ale jdou sami, s čelovkou na hlavě. Jejich trasy nejsou nijak nebezpečné, obejdou se tak obvykle bez lavinové výbavy, tedy sondy, lopatky a lavinového vyhledávače.

Špičkové skialpinistické vázání Beast od Dynafitu. Je nášlapné a váží jen 1 850 gramů.

"Lidé  po práci vezmou lyže a z Prahy dojedou za hodinu na Ještěd nebo na Bouřňák. Vyběhnou si dvakrát sjezdovku, značenou trasu, mají tisíc výškových metrů a udělali něco pro své zdraví. Tohle je nejrychleji rostoucí druh skialpinismu v celé Evropě," uvedl horský vůdce a zástupce firmy Dynafit Branislav Adamec.

Turistika na skialpech

Turistika na skialpech může být dobrou volbou pro všechny, kterým je blízký pohyb na běžkách, ale nebaví je mazání. U skialpů není nutné, stačí velmi jednoduše nasadit takzvané tulení pásy. Umožňují trochu se sklouznout, hlavně však brání tomu, aby lyže podkluzovala při stoupání do kopce.

Všechny modely skialpinistických lyží firmy Dynafit pro sezonu 2013/2014. Zleva od nejužších závodních modelů až po nejširší freeridové.

Širší skialpinistická lyže pak umožní svobodně vyjet všude tam, kde nejsou projeté běžkařské stopy. Lidé se dostanou i do míst, kde náročnější terén brání pohybu na běžkách.

Další výhodou je, že skialpinistické vázání umožňuje podložit si při stoupání patu a snadněji zdolávat prudší kopce. Moderní skialpinistická vázání jsou navíc už velmi lehká a uživatelsky přátelská. Používání je podobně komfortní jako u sjezdových lyží.

Horský vůdce: Skialpinismus zvládne každý

Horský vůdce Branislav Adamec

Název tohoto lyžařského sportu odkazuje na Alpy.
Skialpinismus není to správné slovo. V zahraničí se mluví o skitouringu, turistice na lyžích. V současnosti má tento sport spoustu variant.

Je možné vyrazit na skialpovou túru i u nás?
Samozřejmě. Je to sport, který se dá dělat odpoledne po lyžování, po práci. 

Jsou u nás značené trasy?
Všechny oblasti od Šumavy až po Beskydy nabízejí několik skialpových tras, které jsou oficiálně značené a povolené. Dá se využívat i sjezdových tratí. Po skončení provozní doby na ně lze vyrazit s čelovkou.

Jak je to s půjčovnami?
Začíná jich být víc a víc. Je to ideální začátek. Přijít a vyzkoušet si to. Půjčit si set na víkend, aby člověk mohl zjistit, jestli ho to bude bavit.

Zvládnou skialp i děti?
Zvládnou, protože je to přirozený pohyb. Na rozdíl od běžek se nemusí trápit s mazáním, nesmeká se to. Proto ho děti mají rády, je to pro ně doplněk lyžování.

Jak je to s bezpečnostním vybavením?
To je třeba, jakmile se dostáváte mimo značené trasy do volného terénu. Lavinové vybavení není nutné na sjezdovkách, na upravených trasách třeba na Výrovku. Ve volném terénu je kromě lavinové výbavy potřeba i výcvik, aby lidé věděli, co si mohou dovolit. Na náročné túry doporučuji vzít si horského vůdce. Nejenže mě bezpečně povede, ale také se od něho mohu spoustu věcí naučit.

Musím vyrazit s batohem, nebo se dá jít i na lehko?
Dá se i nalehko, pokud to dovolí trasa. Dobré je i tak mít bundu v nějaké ledvince, protože počasí se může rychle změnit.

Jak je náročná obsluha skialpových lyží?
V současnosti je vše velmi komfortní. Od vázání až po nalepování pásů. Je třeba, aby to člověku nejprve někdo ukázal, ale pak to zvládne každý, kdo někdy používal lepicí pásku.

Klasický skialpinismus

Samozřejmě stále existuje i klasický skialpinismus. Jeho příznivci vyrážejí na vrcholky horských štítů. Mají lavinovou výbavu i horolezecké vybavení. Kde už se svah mění ve skálu, připevní lyže na batoh a dál lezou. Užívají si jak zdolání vrcholu, tak i následnou cestu otevřeným terénem dolů.

"Skialpinismus a skitouring mi dává naprostou volnost pohybu ve sněhem pokrytých horách. Člověk se snadno dostane do sedel a na vrcholy, může se dokonale pokochat nádherou okolní přírody a jako odměnu za výstup a okolní krásu má dlouhý sjezd zpátky do civilizace," řekl Jan Pala, který je spoluautorem knihy o skialpinismu a věnuje se mu i na svých webových stránkách.

"V klasických alpských oblastech je možné kromě skupiny, jejímž jste členem, potkat za krásných dnů i další skialpinisty, ale pokud vyjedete do méně dostupných hor nebo do hor vysokých přes pět tisíc metrů, nepotkáte kromě místní fauny nikoho. To je na tom nádherné," dodal Pala.

Svoboda freeridu

Skialpinismus oslovil i freeridové příznivce. Vyznavači svobodné jízdy z prudkých svahů se soustředí hlavně na sjezd. Požitek z jízdy ve volném terénu je pro ně tím nejdůležitějším. Jejich lyže jsou proto široké, aby se co nejlépe vyrovnaly se sněhovými podmínkami mimo sjezdovky.

Pokud se freerideři chtějí dostat k opravdu nedotčeným svahům, nemohou spoléhat na vleky a lanovky. V úvahu připadá finančně náročný heliskiing, nebo si musí na kopec sami vyjít. V tomto případě je pro ně skialpová lyže ideální.

"Hlavní rozdíl mezi čistými freeride a skialp/freeride lyžemi je ve váze. V prašanu skoro není rozdíl poznat, ale když musíte projet tvrdším nebo rozježděným sněhem, ty odlehčené fungují hůř," popsal rozdíl špičkový český freerider Robin Kaleta.

Pro výkonnostní freeridery tak není skialp/freeride lyže ideální volbou. "Na druhou stranu když někam šlapou, musejí dělat kompromisy, jinak s sebou potáhnou spoustu kil materiálu zbytečně. Pro běžné lyžaře, kteří si rádi zajedou do prašanu a nebrání se občas si za ním někam vyšlápnout, je pro ně tahle kategorie skvělou volbou," vysvětlil Kaleta.

Snowboardisté

Zkrátka nepřijdou ani snowboardisté. Existují prkna, která se dají rozložit na dvě nebo tři části. Rozložená fungují jako skialpové lyže. Po složení na vrcholu je snowboard opět připravený na oblouky v čerstvém prašanu.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

Hrady, jeskyně, nádherná příroda. Kde hledat nejlepší místa Slovenska

Slovensko nejsou jen Vysoké Tatry. Země našich východních sousedů ukrývá tajuplné hrady, rozmanitou krajinu i městečka, kterým se turisté zatím neprávem vyhýbají. Ne nadarmo doporučuje návštěvu...

21. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  20.6 22:36

Je to vůbec Země? Místa, na kterých si budete připadat jako na jiné planetě

Raketou na Mars? Není třeba! Vesmírné cesty krásy nesmírné můžeme podnikat i na planetě Zemi. Budeme si na nich připadat doslova mimozemsky. Za těmi nejzajímavějšími vás provede redaktor magazínu...

20. června 2025  16:14

Ubytování, na které nezapomenete. Od ropné plošiny po středověkou šatlavu

Napříč světem i v Česku je mnoho netradičních ubytování, která zaujmou designem či polohou. Zajímavá obydlí slibují nezapomenutelné zážitky. Magazín Víkend DNES přinesl devět zajímavých tipů.

20. června 2025

Připravte se na cestu do Chorvatska. Detailní průvodce trasami na Jadran

Premium

(Od našeho zpravodaje v Chorvatsku) Na poslední benzince v Česku dotankovat nádrž do plna, „přežít“ úmorné rakouské dálnice a pak už je Jadran na dohled. Za krásami, mořem a jídlem se do Chorvatska každý rok vydá na osm set tisíc...

20. června 2025

VIDEO: Cestovatel vzal na cestu kolem světa kocoura, stálo ho to miliony

Když se člověk rozhodne procestovat svět, není na tom nic neobvyklého. JJ Yosh však cestu kolem světa podnikl se svým nerozlučným kamarádem, kocourem Simonem. Společně urazili přes 600 tisíc...

20. června 2025

Letní Polsko má co nabídnout. Moře, hory, města a příznivé ceny

Polsko je pro Čechy oblíbeným místem pro letní dovolenou. Je blízko, vše je tam pro nás za dobrou cenu a docela dobře se tam domluvíme. Polsko navíc nabízí rozmanitost zážitků od pláží Baltského moře...

19. června 2025

Proč se do Chorvatska trápit za volantem? Stačí naložit kufr do žlutého autobusu

Advertorial

Zná to leckdo. Aby si rodina mohla dopřát očekávaný a možná i vymodlený relax u moře, musí se rodinný řidič „vykoupit“ šesti hodinami za volantem. A to pouze v případě, že míří kamsi na sever Istrie....

19. června 2025

KVÍZ: Jak dobře se vyznáte v hradech v Česku?

Blížící se léto přímo vyzývá k návštěvám hradů, kterých jsou v Česku stovky. Třeba vás náš kvíz inspiruje k výletu. Poradíte si se záludnými otázkami? Soutěžit o voucher na Chytrý kvíz můžete do 26....

vydáno 19. června 2025

Když vám klient hodí slunečník na hlavu. Práce delegáta cestovky není pro slabochy

Premium

Delegáti cestovní kanceláře. Je to skvělá práce? Ležíte na pláži, jezdíte na výlety. Nebo otravná dřina? Pořád si někdo na něco stěžuje, nikomu se nezavděčíte. Máte však zážitky a inspiraci ke psaní.

18. června 2025

Dnes bude jasno, místy fekálie. Krásná pláž v Chorvatsku má jednu chybu

Na první pohled vypadá překrásně, jako typická ukázka pohodové pláže, za kterými míří do Chorvatska ročně miliony návštěvníků. Pláž Bene ve Splitu ovšem často trápí znečištění fekáliemi. Poslední...

18. června 2025  12:45

Turisté loni nejvíc ztékali Pražský hrad. Krajům opět vládly zoologické zahrady

Nejnavštěvovanější turistickou atrakcí roku 2024 se stal opět Pražský hrad, kam zavítalo celkem 2,59 milionu lidí. Zájem o něj stoupl ve srovnání s předešlým rokem o 56 procent. Následují lanová...

18. června 2025  12:15
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.