Jak seřídit vázání? Šroubovák nechte ve skříni, servis se určitě vyplatí

  15:08aktualizováno  15:08
Seřízení lyžařského vázání vypadá sice na první pohled jednoduše, ale pokud opravdu chcete, aby fungovalo tak, jak má, obraťte se na servisního technika. A pokud jste opravdu vytížený lyžař, nespoléhejte na jedno seřízení za sezonu. To vám totiž rozhodně stačit nebude.

Seřízení vázání je naprostým základem pro vaši bezpečnost na sjezdovce. Zaručuje, že vázání nevypne v momentě, kdy nemá. Při nesprávném nastavení může dojít k úrazům nejen u začátečníků, ale může vážně ohrozit i zkušené lyžaře.

Správné nastavení vypínací síly podle kalibrované stupnice DIN je přitom tak trochu alchymie, nastavuje se totiž nejen podle hmotnosti a výšky lyžaře, ale také podle jeho věku, velikosti boty a také podle lyžařských zkušeností. Orientační výpočet si můžete vyzkoušet například v našem článku Jak se správně nastavuje lyžařské vázání? Je to pěkná věda.

Spolehnout se na vlastní úsudek ovšem nedoporučuje téměř nikdo z odborníků. „Určitě je dobré vždy navštívit nějaký skiservis, který má vypínací stroj. Doma totiž nemáte šanci vázání seřídit tak, aby správně fungovalo, vypínalo včas a na sjezdovce nedošlo k žádným zraněním,“ říká Roman Humeni ze servisu Ski Radotín.

Pokud se chystáte na hory, není důvod šetřit zrovna na seřizování, v servisu vás vyjde zhruba na 150 korun. „V porovnání s tím, co stojí den na horách, je to dost zanedbatelná částka,“ říká Humeni.

Jednou za sezonu nestačí

Většina lyžařů přichází do servisu ne před začátkem sezony, ale až v jejím průběhu, těsně před tím, než se vydávají na hory. „ Lidé to většinou nechávají, jak je zvykem, až na poslední chvíli. Těsně před odjezdem zjistí, že lyže mají rezavé hrany, skluznice není navoskovaná a mezitím přibrali pět kilo a potřebují seřídit vázání,“ říká Humeni.

Pokud svoji hmotnost před příbuznými a známými tajíte, v servisu na to opravdu zapomeňte a technikovi uveďte pravou hodnotu.

Humeni také upozorňuje, aby lyžaři nespoléhali na to, že jim seřízení vydrží několik let. „Seřizovat by se mělo každý rok, i kdyby se vám nezměnila váha nebo výška. Vázání totiž každým rokem stárne a je opravdu potřeba ho opravdu překontrolovat.“

Svědomitý lyžař by neměl zapomenout i na celkový servis lyží. „Důležité je také nabrousit hrany a navoskovat lyže. To by se nemělo dělat jenom jednou za rok, jak to dělá většina lidí, ale mělo by k tomu dojít minimálně po týdnu na horách, protože hrany se mohou ztupit i za jediný den lyžování. Stejně tak vosk se v extrémních podmínkách může sjet i za jediný den.“

Podobná pravidla platí i pro snowboardisty, kromě seřízení vázání. „Na snowboardu vázání seřizovat nejde. Bohužel občas se setkáváme s tím, že někteří ředitelé škol vyžadují po dětech na lyžařských kurzech potvrzení o seřízení vázání na snowboard, ale tam není co seřizovat,“ tvrdí Humeni. 

Cena za kompletní servis lyží se pohybuje mezi 500 a 700 Kč. Seřízení vázání vás bude stát zhruba deset minut vašeho času, celkovou péči o lyže by servis měl stihnout do 24 hodin.

Unikátní stroj vám vybere vhodnou lyžařskou botu:


Autoři:
Témata: noha, skříň, Radotín

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Zlověstné bublání vody. Sopka v německém jezeře stále vře a otřásá zemí

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá aktivní sopka, což se projevuje...

Na dně západoněmeckého jezera Laacher See dřímá sopka, z níž stále stoupá magma. Poprvé to doložili vulkanologové,...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

Ilustrační snímek

Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v...

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Nádherná a vyčerpávající. Zimní hřebenovku Zadních hor nezvládne každý

Podvečerní stopa na Grúni

Zkusili jsme si projet krajinářsky nejhezčí a běžkařsky nejdrsnější trasu v celých Beskydech. Řeč je o hřebenovce tzv....

Najdete na iDNES.cz