Rakouské skiareály vzhledem k růstu cen energií zatím nechystají omezovat své investice, i po covidu jsou podle ředitele Rakouské národní turistické centrály Norberta Lercha v dobré kondici. Lerch však očekává, že se zvýšené ceny skipasů a služeb promítnou do délky ubytování. Místo obvyklých pěti dnů podle něj budou lyžaři do Rakouska vyrážet na čtyři dny. Rezervace návštěvníci většinou dělají s čtyřtýdenním předstihem.
Skiareály zdražují. Lyžaři ušetří na Moravě, na Klínovci zaplatí přes tisícovku |
Zdražovat plánují i lyžařská střediska v Itálii, oznámila v říjnu tamní média. Ceny jednodenních skipasů se oproti loňsku zvýší v průměru o deset procent, záleží však na lokalitě. Oproti Rakousku některá italská střediska uvažují o tom, že své vleky vůbec nespustí. Oznámil to už například menší skiareál Panarotta blízko Tridentu. Důvodem jsou prý nejisté vyhlídky do budoucna a obavy o nedostatečné množství přírodního sněhu. Větší lyžařská střediska podle agentury AGI pak zvažují uzavřít méně navštěvované vleky.
V Česku bude letos lyžařská sezona bez omezení, stejně jako v Rakousku a v Itálii však porostou ceny, uvedli před týdnem zástupci Asociace horských středisek ČR. V největších skiareálech letos skipasy zdraží o deset až 15 procent. Při nákupu online mohou být ceny nižší. Vzhledem k vysokým cenám energií zároveň provozovatelé hodlají šetřit. Úsporná opatření by se neměla vztahovat na běžný denní provoz, ale spíše na noční lyžování. Provozovatelé českých středisek letos do úsporných technologií a modernizace investovali zhruba 700 milionů korun.
I přes zvyšující se ceny Češi zájem o zimní dovolenou v horách mají. Již v srpnu mluvčí Čedok Kateřina Pavlíková uvedla, že se termíny pro lyžařské zájezdy v období Vánoc, Silvestra a jarních prázdnin pomalu plní. Návštěvnost ale zřejmě nebude tak vysoká, jako v minulých letech. Například německý skiareál Arber letos uvedl, že předpokládá úbytek návštěvníků o deset procent.