Celkem 51 kilometrů tras se rozbíhá do okolí od penzionu Dobík. Na jednu stranu vede přibližně 13 kilometrový okruh stoupající na Svatý Tomáš a k našemu nejvýše položenému hradu, kterým je Vítkův kámen nad Lipenským jezerem ve výšce 1 035 metrů. Opačným směrem můžete doklouzat ke státní hranici a napojit se na panoramatické běžkařské trasy vedoucí nad obcí St. Stefan-Afiesl.
Na běžkách kolem železné opony
První sluneční paprsky prorážejí nízkou mlhu, která se povaluje nad pastvinami kolem Pasečné. Za ohradou na zasněženém kopečku postává stádo přezimujícího dobytka a proudy páry vycházející z býčích tlam dávají tušit třeskutý ranní mráz.
Jsme v jedné z nejizolovanějších oblastí Česka, oddělené z jedné strany Lipenskou přehradní nádrží a z druhé strany státní hranicí. Dříve tu bývalo pohraniční pásmo s přísným zákazem vstupu, po pohraničnících tu už zůstalo jen pár chalup a bývalá budova roty.
Obec Pasečná (německy Reiterschlag nebo také Reuterova paseka) bývala před válkou živou vesnicí s převážně německy hovořícím obyvatelstvem. Její zánik způsobilo vysídlení a následný vznik pohraničního pásma.
Sněhu všude okolo leží spousta, celá oblast se nachází v nadmořské výšce 800 – 1 000 metrů nad mořem na návětrné straně Šumavy. To vše obvykle zajišťuje dostatek sněhu, i když třeba v sousedním areálu Lipno se již zelenají louky.
Na parkovišti u penzionu Dobík studujeme mapu. Rozhodujeme se nejprve prozkoumat jižní okruhy a vydat se přes hranici do Rakouska. Vklouzneme do čerstvě připravených lyžařských stop a za chvilku již uháníme loukami podél Mlýnského potoka k jihu. O úpravu tratí na české straně pečují majitelé penzionu v Pasečné, kteří také celý projekt běžkařských tratí vymysleli a přivedli k životu. Využít můžeme dvě souběžné stopy na klasiku a také pás pro bruslení.
Jednotlivé okruhy jsou označené barevnými šipkami, ztratit se tedy nemůžeme. Stoupáme od potoka po žlutém okruhu a míjíme pozůstatky železné opony. Plot rovný jako pravítko se zde částečně zachoval dodnes a na dřevěných kůlech si dokonce všimneme zrezivělého ostnatého drátu. Od rozcestí Mezilesí se napojujeme na modrý okruh, který po pár set metrech protíná státní hranici.
Za alpskými výhledy a ke Švédské zdi
Že už jsme v Horním Rakousku, poznáme podle typických horských statků, řídce rozesetých na loukách pod zalesněným kopcem Hintring. Tady si každý může vybrat z několika tras. Některé okruhy jsou zaměřené na bruslaře a mají velkoryse širokou úpravu, jiné tratě nabízejí dvě klasické stopy, mezi které se rovněž vejdou běžkaři preferující bruslení.
Jelikož panuje nádherné počasí, volíme devítikilometrový okruh „Panorama Loipe“ a míříme k alpským vyhlídkám. Běžkařská stopa nás nakonec přivede na holé návrší, odkud se otevírá parádní výhled k jihu. Máme štěstí, protože před námi se v dálce rýsují zasněžené vrcholky alpských štítů.
Okruh se stáčí a loukami se vrací úbočím hory Hintring. Mineme kamenný křížek s lavičkou, nad kterým probleskují skleněné stěny moderního a luxusního hotelu Aviva. Projedeme lesem a po žlutém okruhu Traum Arena Sankt Stefan-Afiesl se dostaneme na rozcestí, odkud již zamíříme zpět do Čech. Hranici přejedeme v místě pojmenovaném „Švédská zeď“.
Pojmenování místa pochází z dávné historie. V nejjižnější části Šumavy stavěli Rakušané za třicetileté války opevnění, která měla zabránit vpádu švédských vojsk, známé jsou například Švédské šance u nejjižnějšího bodu České republiky.
Odpolední jízda k nejvyššímu hradu
Všude na tratích panuje klid. Přestože jsme tu o víkendu a za nádherného počasí, lidí tu potkáváme méně, než bychom čekali. Krátce po poledni se blížíme zpět k nástupnímu parkovišti. Překvapuje nás zdálky znějící hudba a na místě zjišťujeme, že se tu konají zabíjačkové hody.
Posedíme chvilku na sluníčku, zahřejeme se svařákem a posilníme čerstvě opečenou jitrnicí. U stolku se seznamujeme se starostou rakouské obce St. Stefan-Afiesl, který se sem s manželkou přijel podívat. Je dobře, že dva národy už nerozděluje železná opona a že nové běžkařské trasy naopak lidi sbližují.
Posilněni se vydáváme na zeleně značený okruh, čeká nás asi 6,5 kilometru dlouhý kopec do osady Svatý Tomáš. Loukami a lesy stoupáme po jižním svahu hory Vítkův kámen, na jehož lesnatém vrcholu stojí náš nejvýše položený hrad. Cestou zastavujeme, otáčíme se a oddáváme se výhledům k jihu, které nabízejí nejenom další alpská panoramata, ale můžeme pozorovat i sousední Novohradské hory, včetně jejich nejvyššího vrcholu, na rakouské straně stojící hory Viehberg.
Horská osada Svatý Tomáš leží uprostřed hlubokých lesů v téměř tisícimetrové nadmořské výšce. Kromě několika málo chalup a budov bývalé pohraniční roty tu najdete poutní kapli Božího těla. Čtvrtý nejvýše položený kostel v Česku přežil zázrakem totalitní řádění lampasáků, kteří jej používali jako skladiště. Druhou zajímavou stavbou je horský hotel Svatý Tomáš, který sídlí ve zrekonstruované schwarzenberské lesovně z roku 1872 a je národní kulturní památkou.
U kostela odkládáme lyže a pěšky vystupujeme ke hradu Vítkův hrádek, který je tuto zimu bohužel z technických důvodů uzavřen. Jinak bychom se z jeho ochozů mohli oddat nádhernému kruhovému výhledu, který znalci řadí mezi jeden z nejkrásnějších na Šumavě. My jsme si dnes výhledů užili i tak dost a nyní se těšíme na závěrečnou odměnu v podobě dlouhého sjezdu zpět do Pasečné.
Může se hoditBěžkařské tratě Pasečná – St. Stefan-Afiesl nabízejí celkem 51 km tras na české a rakouské straně, jsou vhodné pro klasiku i bruslení. Výškové profily kromě zeleného okruhu jsou spíše snadné a vhodné i pro děti nebo začátečníky. Upravován je i tréninkový cvičný okruh o délce 4,3 km. Více informací a mapky tras: https://bezkypasecna.cz Aktuální informace o stavu tratí a jejich úpravě najdete na www.bilestopy.cz Nástupní místa: Penzion Dobík v Pasečné s dostatkem parkovacích kapacit a Svatý Tomáš (parkoviště u kostela a u Hájovny Svatý Tomáš). Možnosti občerstvení: Penzion Dobík, Bistro Pasečná, Hostinec Hájovna Svatý Tomáš, Hotel Svatý Tomáš – Lesovna, Helfenberger Hütte (lesní samoobslužný bar), Hotel Aviva s vlastním pivovarem. Možnost ubytování: Penzion Dobík, Hotel Svatý Tomáš |