Okřikl lyžaře, skončil v nemocnici

  12:39aktualizováno  12:39
Dva polští lyžaři v sobotu v Karlově na Bruntálsku surově napadli šedesátiletého muže a jeho dceru. Muž byl s několika zraněními převezen do rýmařovské nemocnice, jeho dcera byla zraněna lehce. Do nemocnice musel s tržnou ránou i muž, který se napadeným vydal na pomoc. Co se vlastně stalo?

Z výpovědi napadeného muže vyplývá, že dva polské lyžaře, jedoucí vlekem na svah, napomenul, aby se zařadili do stopy. Muži si na něj nahoře počkali, sekli jej do hlavy lyží a zkopali jej.

Dcera napadeného muže se otce snažila krýt, ale dostala ránu do ledvin. Podobně dopadl i muž, který oběma přiběhl na pomoc. "Má rozbitou hlavu a roztržené obočí. Skončil i se mnou v rýmařovské nemocnici," říká napadený lyžař.

Až když se k bitce seběhli další lidé a začali křičet, že zavolají policii, nechali násilníci muže ležet a zmizeli. "Nikdo neví, kam utekli. Byl to děsivý zážitek," říká zraněný muž, který si dva dny pobyl v rýmařovské nemocnici. Na hlavě má dvanácticentimetrovou hlubokou ránu od čela až skoro po temeno, utrpěl zlomeninu žebra a má pohmožděný bok.

"Najednou začali natahovat lano vleku a vyjíždět čtyři až pět metrů stranou ze stopy. Okřiknul jsem je, ať toho nechají a vrátí se do stopy." Odpovědí na napomenutí byly nadávky a něco v tom smyslu, že se nahoře ještě uvidí. "Když jsme s dcerou vyjeli nahoru, oba muži už měli sundané lyže," vypověděl zraněný učitel. Pak nabraly události rychlý spád. "Jeden z těch lyžařů vzal lyži a seknul mě s ní do hlavy jako s mačetou. Spadl jsem na zem a začali do mě v lyžákách kopat."

Možná by pomohla lyžařská "policie", myslí si Jiří Holec, lyžař a spolumajitel jednoho rekreačního střediska. Více ZDE.

"Lyžuji už desítky let. Od roku 1967 pořádám pro děti lyžařské kurzy, ale tolik bezohlednosti jako nyní jsem ještě na svazích nezažil," říká napadený muž, který se již v domácím léčení vzpamatovává z šoku. "Připadá mi, že na sjezdovkách je teď mezi lyžaři stále více agresivity a bezohlednosti. To dříve nebývalo."

Podobný názor má i vlekař z Bílé Jaroslav Vrzgula. "Nedávno tady kvůli opilým lyžařům zasahovala policie, ale agresivity přibývá zejména při jízdě na sjezdovkách," říká Jaroslav Vrzgula. Tvrdí, že s tím, jak jsou kvalitnější sjezdovky, přibývá také lyžařů, kteří jezdí tak, že jsou nebezpeční pro svoje okolí.

"Myslím, že speciální skupinou návštěvníků jsou Poláci. Jsou velmi svérázní, často i neomalení," říká Vrzgula. Protože však polští návštěvníci tvoří rozhodně nezanedbatelné procento hostů v Bílé, snaží se provozovatelé vleků s nimi vyjít. "Někdy musíme překousnout, když se chovají drzeji než domácí návštěvníci."

Nedávno museli vlekaři v Bílé čelit vzteku lyžařů, kteří se rozčílili kvůli výpadku proudu, jenž zastavil vleky. "Nezajímalo je, že za to nemůžeme, málem nám rozbili pokladny, chtěli vrátit své peníze."

Šéf Ski Alpinu Pustevny Jan Mikeska si nemyslí, že by mezi návštěvníky Pusteven přibývalo agresivity. "Je pravda, že lyžaři jezdí stále rychleji, ale s tím moc nenaděláme. Bitky ve frontách u vleků jako před deseti lety už nyní rozhodně neřešíme. Možná i proto, že letos fronty nebyly."

Vlekař z Morávky Robert Volný míní, že někteří lyžaři ohrožují své okolí. "Stává se, že i méně zdatný lyžař, který má špičkové vybavení, si připadá a zkouší jet jako král sjezdovek."

***Setkali jste se také s agresivitou na sjezdovkách? Čím si to vysvětlujete? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v diskuzi. Pokud máte obsáhlejší příhodu, pošlete nám ji ke zveřejnění na adresu: libuse.tomanova@idnes.cz

 

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Najdete na iDNES.cz