Na lyže k sousedům do Vrátné doliny

  15:29aktualizováno  15:29
Svítí sluníčko a nad Vrátnou dolinou poletuje sníh. Kolem se pyšně pnou vrcholky hor Malé Fatry. Na lanovce se mísí polština, slovenština, čeština (říznutá ostravským nářečím). Pro Moravany není totiž Vrátná dolina žádnou novinkou a někteří si sem přijíždějí zalyžovat i na jediný den. Svědčí o tom množství aut s ostravskou či zlínskou značkou na parkovišti.

Není to žádné superstředisko, ale pro toho, kdo je tady poprvé, je příjemným překvapením.  Jde o relativně levné a dobré lyžování. Ve Vrátné dolině lze vybírat z dvanácti kilometrů sjezdovek, které bohužel nejsou propojené. Nejjednodušší je pohybovat se mezi nimi autem.

Jednoznačný prim zde hrají Paseky. Nahoru jezdí čtyřsedačková lanovka a pohled na trať naznačuje, že má říz. Po úvodním úzkém padáku se sjezdovka rozšiřuje a kromě upraveného terénu se dá jezdit také v hlubokém a neupraveném sněhu.

Pokud se chcete vyhnout padáku v horní části sjezdovky, který bývá často namrzlý, lze asi doprostřed svahu vyjet tatrapomou. Je to ale jen poloviční zážitek, protože pokud chcete zažít opravdové opojení lyžováním a lapat po dechu, musíte odstartovat z nejvyššího bodu sjezdovky.

Věděla jsem, že se na Slovensku dá levně lyžovat, ale tohle mě opravdu ohromilo.

Pokud chcete něco nenáročnějšího, stačí se pustit na druhou stranu kopce. Zde jsou spíše malé vleky a mírné sjezdovky, terén vhodný pro začátečníky a děti.

PŘEČTĚTE SI

Slovenské hory o něco podraží

Zajeďte si sem na oběd, leží tady vyhlášená a dřevem obložená horská Chata na Grúni. Tu také dobře znají turisté, kteří si zde v létě masírují svaly před strmým výstupem na Poludňový Grúň, jenž se pne do výšky 1460 metrů nad mořem. Halušky s brynzou, hovězí guláš či vdolečky zdobené marmeládou, to jsou jednoznačné trháky této horské boudy.

Kupujete na Vánoce lyže a potřebujete poradit? Pošlete dotaz do naší skiporadny!

Na Príslopu
Další zastávkou při poznávání Vrátné doliny může být svah Príslopu. Nachází se na druhé straně údolí a oproti Pasekám má velkou výhodu. Zatímco se Paseky odpoledne ponoří do stínu, na Príslopu, který obsluhuje dvoukotvový vlek, je možné se opalovat.

Je to dobře upravená, středně náročná sjezdovka, kterou ocení vyznavači carvingového lyžování. Nevýhodou je, že leží trochu mimo, a snad i proto zde chybí alespoň stánek s občerstvením. Nedaleko odtud je malý dětský vlek Čižinka.

A pak už tu zbývají jen dvě sjezdovky vedoucí z třetí nejvyšší hory Malé Fatry, z Chlebu. Jsou to těžké svahy označené černou barvou, které navíc bývají málo upravené. Díky severní a severovýchodní orientaci tady však sníh vydrží dlouho do jara. V současné době je dvousedačková lanovka na Chleb mimo provoz.

Ubytování v Terchové
Nevýhodou Vrátné doliny je, že hned u sjezdovek je velmi těžké sehnat ubytování. Nachází se zde jen několik dražších penzionů a hotelů. Nejschůdnější cestou je proto dojíždět z nedaleké vesnice Terchová, kde se dá sehnat levné ubytování v soukromí.

Pokud byste se snad v Terchové ocitli v období Vánoc, nenechte si ujít dřevěný betlém. Je dílem místního řezbáře Štefana Hanuliaka, který ho dokončil v roce 1976. Betlém naleznete v centru vesnice, v kostele svatého Cyrila a Metoděje.

Vrátná odtud leží asi šest kilometrů, cesta vede přes krásnou hříčku přírody, úzký kaňon nazývaný Tiesňavy. Ostré skály lemované bílým popraškem sněhu, říčka, to je prostě zimní romantika.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Hranice se Slovenskem lze přejet v Makově, potom se pokračuje na Žilinu, kde je už značena Terchová. Vrátná dolina leží asi šest kilometrů od Terchové.

Ceník
Od 20. prosince do 6. ledna zaplatíte za celodenní permanentku 680 slovenských korun, po zbytek sezony bude stát 640 Sk.

Kam na jídlo a kde se ubytovat
Ceny za ubytování v soukromí v Terchové se pohybují od 200 do 300 Sk za noc. V okolí naleznete i penziony a hotely.
Další informace na: www.terchova.sk nebo ve slovenském vyhledávači www.zoznam.sk.

 

Když je sjezdovka Príslop dobře upravená, připomíná alpské lyžování. Jde o středně náročný a slunečný svah.

Chata na Grúni je vyhlášená svou kuchyní, zdejší halušky i vdolečky s marmeládou stojí za to

Za vstupní bránou do lyžařského areálu se rozpíná sjezdovka Paseky. Patří mezi to nejlepší, co může Vrátná dolina nabídnout.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Najdete na iDNES.cz