Čtvrtek 13. srpna 2020, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Na Dolní Moravě trénuje i Ondřej Bank. Nabízí dobré lyžování v krásné přírodě

  6:00aktualizováno  6:00
Dolní Morava je klidná víska ve slepém údolí zařezávajícím se do zalesněných hřebenů Králického Sněžníku. Příjezdové cesty tam končí. Je to jedno z mála míst u nás jakoby na konci světa. Přitom tu vzniká celoroční sportovní areál s potenciálem atraktivního horského střediska a v téměř nedotčené přírodě.

Dolní Morava-Sněžník. Odpojitelná čtyřsedačka Sněžník vedoucí pod vrchol Slamníku | foto: Sněžník Dolní Morava

Areál je kompletně zrekonstruovaný

Původní zdejší lyžařský areál letos v létě kompletně zrekonstruovali a rozšířili. Celkově jsou místní svahy tvarované spíše sportovně. Dominuje jim ostrá černá a neposedná, hravá červená sjezdovka pod vrcholem Slamníku.

Rodinné ambice má svah U slona, ale i ten je v horní pasáži poctivě červený a teprve od poloviny, kam vede souběžná kotva, mírný až plochý. Díky své neobvyklé šířce se ale ani nahoře nezdá tak sportovní, jak ve skutečnosti umí být. Pro svůj trénink si ho začátkem roku vybral i nejlepší český sjezdař Ondřej Bank, aktuálně 21. ve Světovém poháru.

Ondřej Bank trénuje v lyžařském středisku Dolní Morava-Sněžník na svahu U Slona

Ondřej Bank trénuje v lyžařském středisku Dolní Morava-Sněžník na svahu U Slona

Nová čtyřsedačka U slona

Hlavní bezplatné parkoviště najdete v lokalitě U slona, přímo u stanice nové čtyřsedačky stejného jména. Od pokladen, provizorně umístěných v mobilních buňkách, vystoupáte pár schodů, abyste si nahoře nazuli lyže a vpluli rovnou do turniketů.

Pak sjedete na posuvný koberec a sedačka si vás poměrně pohodlně nabere na cestu vzhůru. Horní stanice je vidět už z dálky, ale přece jen si pár minut posedíte. Čtyřsedačka není odpojitelná jako její sousedka na Slamníku, a tak stoupá zhruba poloviční rychlostí.

Na rozcvičku je ideální přilehlá modře značená sjezdovka. V horní polovině je široká 80 metrů, v dolní pak ještě širší, protože se rozlévá po louce, na kterou vyváží začátečníky ještě jedna kotva. Horní polovina tratě je navzdory označení řádně červená, zato spodní je pohodové carvingové letiště s výukovým sklonem, na němž vám to díky setrvačnosti z horního svahu bude točit skoro samo.

Dolní Morava-Sněžník, 4sedačka U slona

Čtyřsedačka U slona

Dolní Morava-Sněžník

Červená sjezdovka Béčko

Od horní stanice sedačky U slona se svažuje dlouhý traverz do hlavní části areálu pod Slamníkem. Úzká cesta lesem poměrně svižně klesá a v nejstrmější části je osazena ochrannými sítěmi tvořícími zpomalovací šikanu. Další sítě pak v některých exponovaných úsecích chrání před případným pádem do lesa.

Cestou ke stanici čtyřsedačky Sněžník si ještě vychutnáte širokou, příjemně a konstantně červeně skloněnou sjezdovku, zkrátka carvingové hřiště.

Čtyřsedačková lanovka pod Slamník má odpojitelné sedačky, takže po nasednutí v minimální rychlosti a připojení na dopravní lano cesta velmi rychle ubíhá. Vpravo se rýsuje černočerný slalomák s oním příjemně carvingovým hřištěm na dojezdu, vlevo pak občas vykoukne členitá červená sjezdovka.

Dolní Morava-Sněžník, červeno-modrá  U slona odspoda

Červeno-modrá U slona odspoda

Oblíbená je sjezdovka Béčko

Červená sjezdovka Béčko je pochopitelně oblíbenější, zato ale o něco užší a velmi členitá. Po krátkém traverzu se svižně klopí a brzy přijdou i zatáčky, změny sklonu i občasné terénní vlny. Z velké části je prostorně široká, na pár místech se zužuje. Její proměnlivost je každopádně velmi zábavná, takže ji pokaždé můžete jet trochu jinak a hned tak se neomrzí.

Před cílem se červená trať napřimuje na posledních pár pohodových oblouků a nakonec odbočuje vlevo a rychle traverzuje k lanovce.

Dolní Morava-Sněžník

Áčko patří k nejstrmějším tratím u nás

Kdo má raději přímější tratě, užije si kromě té U slona i zdejší černou, zvanou Áčko. Po krátkém nájezdu od horní stanice sedačky se ve více než 50metrové šíři spouští po spádnici přímo dolů. Její první polovina patří k nejstrmějším tratím u nás, ale díky pečlivé úpravě není její sjezd žádné drama, jen sportovní výkon. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že podle provozu na ní během dne přibude ploten a nahrnutého sněhu.

Sjezdovka, která při pohledu odnaproti připomíná zespodu i shora letmý kilometr, bývala často nesjízdná. Zdokonalené zasněžování ji ale udrží v kondici po většinu sezony. Začátkem letošního ledna byla precizně vysněžená s tvrdým podkladem a jemným, prašanovým manšestrem na povrchu. Na jediném místě se povalovalo několik malých "kamínků" či spíše vytrhaných kousků zmrzlé hlíny.

Dolní Morava-Sněžník, nástup na 4sedacku Sněžník a dojezd Áčka

Nástup na čtyřsedačku Sněžník a dojezd Áčka

Dále táhnou sáňkařská dráha i dětské lyžařské hřiště

Oblíbenou večerní atrakcí je osvětlená sáňkařská dráha v délce 2,5 kilometru, využívající přejezdových cest mezi oběma sedačkovými lanovkami. Sklon je hlavně zpočátku poměrně sportovní, a tak se neobejdete bez zde zapůjčených saní s brzdou. Jeden výjezd lanovkou U slona přijde na 130 Kč, tři jízdy stojí 290 Kč.

V areálu je i dětské lyžařské hřiště s posuvným kobercem a pohádkovými figurkami. Jen je poněkud stranou – na dojezdu červené tratě Béčko, tedy v nejvzdálenějším, nesnadno dostupném koutě areálu (pokud nejste ubytováni v hotelu Prometheus).

Lyžování je na jedničku, některé služby ale ještě provizorní

Po lyžařské stránce je to zde v českých přírodních poměrech na jedničku. Jakmile dostanete hlad nebo si půjdete odskočit, budete se muset letos spokojit s provizoriem. Nové budovy ještě nejsou dokončené, a tak stan supluje restaurace a pokladny či WC sídlí dočasně v mobilních buňkách.

Kromě v "hříbkovém" baru v zadní části areálu u dětského hřiště a ve stanu s občerstvením na parkovišti U slona kulturněji poobědváte v restauraci Na Rozcestí přímo u parkoviště, kde nabízejí i výbornou česnečku či borůvkové knedlíky. Případně se najíte i v hotelu Prometheus pod horní stanicí expresní čtyřsedačky.

Dolní Morava-Sněžník, provizorni pokladny U slona

Provizorni pokladny U slona

Dolní Morava-Sněžník, zpomalovací šikana na přejezdové cestě

Zpomalovací šikana na přejezdové cestě

Areál chystá spoustu novinek na další rok

Tak vypadá první etapa velké proměny. Napřesrok přibudou nové budovy zázemí s restauracemi a slunečnými terasami, další chata vznikne přímo u horní stanice lanovky pod Slamníkem.

Kácet se bude ještě další pruh pro novou sjezdovku – z vrcholu Slamník až ke stávající nástupní stanici expresní čtyřsedačky nad hotelem Prometheus. Na výběr tak budou po výstupu z lanovky hned tři tratě.

Kompletní přestavbu završí i další turistické atrakce jako bobová dráha s 360° zatáčkami nebo adrenalinový park. V roce 2012 pak přibude ještě velký wellness hotel přímo u sjezdovky.

Proměna Sněžníku je už nyní, kdy je teprve na půli cesty ke své konečné podobě, velmi milým překvapením. Nenásilně k tomu přispívá i malá všeobecná známost Dolní Moravy a jen mírná propagace, díky čemuž nemají návštěvníci zbytečně přehnaná očekávání. Ačkoliv areál zvládne podle provozovatelů bez problému i 3 000 víkendových návštěvníků, kdo si chce příjemný zážitek pojistit, ať si počká na slušné počasí a vyrazí ve všední den.

Dolní Morava

Dolní Morava-Sněžník

může se hodit

Sezona: 12.12 – 3.4,
Nadmořská výška: 666–1 116 m
Přepravní kapacita: 6 000 lidí/hod.
1x vlek – 1x sedačka – 1x sedačka expres
Celkem sjezdovek: 7,1 km
58 % modré – 32 % červené – 10 % černé
Zasněžování: 7,1 km
Provozní doba: 8.30–16.00
Ceny skipasů: stahujte ZDE

Servis

- lyžařská škola Ski Elefant, u dětského hřiště
- ski servis – v budovách U slona a Marcelka (ve výstavbě)
- půjčovna Ski Elefant

Ubytování

- Hotel Prometheus*** (70 m od sjezdovek): od 420 Kč/osobu a noc se snídaní
- Penzion Pod Slamníkem: od 500 Kč/osobu a noc se snídaní
- Areál Srubů Větrný vrch: 1 200 Kč/4 osoby a noc
- přehled ubytování: www.obecdolnimorava.cz

Gastronomie

- stan Holba (parkoviště U slona)
- après-ski Hříbek (dětské hřiště)
- restaurace Na Rozcestí

Co dělat po lyžování (Après-ski)

- bazén, sauna, vířivka a terapie (hotel Prometheus)
- sáňkařská dráha (pouze večer – osvětlená, délka 2,5 km)

Doprava

- parkoviště U Slona – zdarma
- parkoviště Na konečné – zdarma
- skibus mezi sedačkovými lanovkami U slona a Sněžník (každých 15 min.) – zdarma

Dolní Morava-Sněžník

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

České léto. Se speciálem ušetříte na dovolené až 6 000 korun

Cíl dovolené? Česká republika. Plán? Netradiční zážitky, adrenalin, sport, ale i památky, muzea a zábava pro děti....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Dokonalý servis pro běžkaře. Okolí obce Leutasch stvořili pro olympiádu

Rakousko bylo dějištěm zimních olympijských her dvakrát a disciplíny severské kombinace se vždy jely v Seefeldu....

Gruzie úspěšně buduje světové lyžařské středisko. V Gudauri už bydlí i Češi

Když se chce, tak to jde. Gruzínské Gudauri rychlými kroky směřuje mezi top lyžařské destinace. K dokonalosti zbývají...

Lyžařský stroj času v Hinterstoderu. Rakousko se pro nás stalo srdcovkou

Hinterstoder je moje srdeční záležitost. Tady jsme učili naše syny lyžovat. Tady jsme poprvé s manželem poznávali...

Nenápadný zimní ráj v Rakousku. V Nočkových horách vás obslouží i komorník

Okolí průsmyku Turracher Höhe na rozhraní Štýrska a Korutan patří mezi skvosty, o kterých mnoho Čechů zatím neví....

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Škoda nebude žádnou montovnou, říká Babiš. Nový šéf musí na kobereček

Premium Premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček chtějí vědět, jaká budoucnost čeká mladoboleslavskou...

VIDEO: Polský kamion nezpomalí ani úzký levý pruh na rozkopané D1

Dálniční pruh musí být široký minimálně 2,5 metru, což je pro mnoho aut na hranici bezpečnosti. Vždyť mrazírenský...