Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

aktualizováno 
Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani moc špičaté ani moc placaté, takže se tu svezete z kopce a užijete si spousty výhledů. Oceníte také osamělost, moc lidí nepotkáte a spíše než na lyžaře tady narazíte na stopu vlka nebo medvěda.

Psí karavana u samoty Kučelach | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Během našeho týdenního lyžařského pobytu na středním Slovensku panovalo v Nízkých Tatrách a na Malé Fatře zvýšené lavinové nebezpečí, nehledě na vítr a mraky, které zakrývaly nejvyšší hřebeny.

Naopak v závětří Nízkých Tater svítilo sluníčko, které slibovalo pohodový den a hezké fotky. Zvolili jsme tedy výlet v národním parku Muráňská planina, naším cílem byla nejvyšší hora Veporských vrchů, 1 439 metrů vysoká Fabova hoľa.

Se psí smečkou do hor

Vyrážíme ze sedla Zbojská, od salaše s informačním centrem na okraji národního parku Muráňská planina. Sedlo leží na hlavním hřebeni Veporských vrchů, mezi vrcholy Fabovej hoľa a Klenovského Veporu. Krajině tu dominují rozlehlé horské pastviny, nad kterými se tyčí oblé a lesnaté kopce.

Jednu z mála staveb v dohledu máme čtyřhrannou dřevěnou rozhlednu Zbojská, ze které lze zahlédnout i náš cíl, masiv Fabovej hoľe.

Na naše skialpinistické lyže lepíme stoupací „tulení“ pásy a vydáváme se po zasněžené louce směrem, kde tušíme červenou turistickou značku. Sotva ujdeme pár stovek metrů, najednou se u nás objevují tři velcí chundelatí psi. 

Fotogalerie

Jedná se o místní plemeno ovčáckého psa, slovenského čuvače. Psi jsou k radosti našich dětí velmi přátelští a po chvíli je nám jasné, že od jejich rozhodnutí absolvovat výlet s námi je neodradíme.

Po chvilce se napojujeme na červenou turistickou značku a po lesní cestě začínáme stoupat bukovým lesem kamsi do hor.

Naše pomalé strojové tempo ovšem tak úplně nevyhovuje psím souputníkům. Smečka i v hlubokém sněhu bez námahy běží daleko před námi, čas od času se psi zastaví a s vyplazenými jazyky nás pozorují. „Přidejte! Neloudejte se! Kde to vázne?“ čteme z jejich očí. My ale nespěcháme.

Když se ohlédnu za sebe, spatřím v úzkém průhledu mezi buky typický tvar Klenovského Veporu, výrazné hory v okolí, která svým plochým hřebenem připomíná stolovou horu.

Jednu z mála staveb v sedle Zbojská je dřevěná rozhledna, ze které lze...

Jednu z mála staveb v sedle Zbojská je dřevěná rozhledna, ze které lze zahlédnout i náš cíl, masiv Fabovy hoľe.

Sotva ujdeme pár stovek metrů, najednou se u nás objevují tři velcí chundelatí...

Sotva ujdeme pár stovek metrů, najednou se u nás objevují tři velcí chundelatí psi. Jedná se o místní plemeno ovčáckého psa, slovenského čuvače.

Konečně se vyhoupneme na prosluněné horské louce u samoty Kučelach. Asi pět opuštěných chalup leží v mělkém sedle nad údolím Rimavy, v místě, kde se otevírají překrásné výhledy na lesnatá úbočí hor Muráňské planiny. Cesta odtud začíná strmě stoupat, takže využíváme podložky pod patami našich skialpových bot a se psím předvojem se pomalu suneme dál.

Nejvyšší hora Veporských vrchů

Na rozcestí červené a zelené značky naši chlupatí kamarádi znejistí. Jsou asi naučeni pokračovat s výletníky po lesní cestě přímo ke srubu Burda, my ale pokračujeme po sněhem zasypané lesní pěšině stále vzhůru, k vrcholu Fabovej hoľe.

Sněhu s nadmořskou výškou velmi rychle přibývá, naše široké skialpinistické lyže ale nemají s půlmetrovou peřinou prašanu nejmenší problém. Postupujeme částečně prošlapanou stezkou a uvědomujeme si, že kromě naší psí smečky jsme od rána neviděli živou duši. Teprve pod vrcholem Tri kopce se proti nám vynoří postava mladého skialpinisty. V opuštěnosti mimo jiné spočívá kouzlo slovenských hor, jsme uprostřed nádherné přírody, navíc za nádherného počasí, a přitom jsme tu skoro sami!

Pohled z Fabovej hoľe k jihu

Pohled z Fabovej hoľe k jihu.

Těsně pod vrcholem Fabovej hoľe raději sundáváme lyže, stezka se odtud totiž klikatí mezi padlými kmeny smrků. Původní horský prales, kterým byl plochý vrchol této hory proslulý, bohužel v posledních letech padl, a to částečně kvůli kůrovcové kalamitě a částečně byly oslabené smrky povaleny vichřicí. Je to obrovská škoda, protože Slovenské rudohoří tak přišlo o jeden z nejcennějších přírodních biotopů.

Jsme ve výšce 1 439 metrů, Fabovy hoľa je nejenom nejvyšší vrchol Veporských vrchů, ale také nejvyšší hora v národním parku Muránska planina. Zapisuji dobytí vrcholu do vrcholové knihy a vydáváme se na zpáteční cestu.

Z průseku u rozcestí Tri kopce se otevírá výhled na vzdálené Nízké Tatry, jejichž hřebeny částečně tonou v mracích. Jako na dlani teď máme vrchol Kráľova hoľa, jasně rozpoznatelný díky anténě vysílače. Tento nejvyšší vrch východní části Nízkých Tater a pověstmi opředený vrchol patří mezi mýtické hory Slováků.

Z průseku u rozcestí Tri kopce se otevírá výhled na vrchol Kráľova hoľa, který...

Z průseku u rozcestí Tri kopce se otevírá výhled na vrchol Kráľova hoľa, který je jasně rozpoznatelný díky anténě vysílače.

Přejezd Muráňské planiny

Od rozcestí Tri kopce zkoušíme sjet přímo dolů do sedla Burda. Cesta polomem ale nevypadá bezpečně, takže raději uhýbáme vpravo a traverzujeme obrovskou paseku směrem k pramenu řeky Rimavy. Studánka je zasypaná sněhem, takže bez zastavení klesáme po červené značce zpět na rozcestí, kde nás opustili čtyřnozí kamarádi. Po psech tu není ani památky a my bez váhání sjíždíme po lesní cestě k již toužebně očekávané polední pauze ve sedle Burda.

Tady stojí srub a útulna s občerstvením, který znovu postavili před pár lety poté, co původní budova shořela. Dnes je to jedna z mála celoročních základen pro turisty v národním parku a kdo chce přejít Muráňskou planinu celou, jistě uvítá možnost přespání v podkroví. Obvyklá trasa přechodu odtud dále vede do sedla Nižná Kľaková a přes rozcestí Studňa na Veľkou Lúku, odkud můžete sestoupit do Muráně nebo pokračovat do sedla Javorinka.

Útulné prostředí srubu Burda, který je jednou z mála základen uvnitř národního...

Útulné prostředí srubu Burda, který je jednou z mála základen uvnitř národního parku Muránska planina.

Podvečer v sedle Burda

Podvečer v sedle Burda

Tento výlet si ale budeme muset nechat „na příště“, dnes se musíme vrátit zpět k autu. Hlad zaháníme hutnou kyselicou, kterou si vychutnáváme u příjemně sálajících kachlových kamen uvnitř srubu. Pak už nezbývá, než se rozloučit a vydat se na zpáteční cestu.

Potřetí dnes procházíme rozcestím Kučelach, kde se sbíhá pět cest. Tentokrát volíme širokou lesní cestu s logem cyklotrasy, která vypadá pro sjezd do údolí bezpečněji než strmá lesní cesta, po které jsme ráno stoupali. Sundáváme stoupací pásy a na hladkých lyžích svištíme do údolí. Z úbočí Fabovej Hoľe obdivujeme výhledy jižním směrem, kde se zvedá masiv Klenovského veporu.

Když nás lesy Slovenského rudohoří konečně propustí a my vjedeme na louky u Zbojské, právě zapadá sluníčko, jehož paprsky olizují vrcholky kopců a barví je do oranžova. A co naši psí kamarádi? Kde se vzali, tu se vzali, najednou se tři chlupatí tuláci objevují a radostně vrtí ocasy! Pro děti a koneckonců i pro nás je to nejhezčí zakončení dnešního výletu.

Může se hodit

Národní park Muráňská planina
Jeden z nejmenších parků Slovenska leží v nejzápadnější části Slovenského rudohoří. Přestože se Muráňská planina vyznačuje obrovskou biodiverzitou a unikátními přírodními ekosystémy, leží tak trochu ve stínu jiných, mnohem populárnějších parků Slovenska. Díky této odlehlosti i absenci civilizace najdou ve zdejších lesích návštěvníci klid, jaký bychom jinde ve střední Evropě už málokde našli. Přestože název parku evokuje představu placaté krajiny, ve skutečnosti se z horské náhorní plošiny zvedají vysoké hory, najdeme tu hluboké rokle, vápencové skály, jeskyně i další krasové útvary. V parku rostou stovky druhů vzácných rostlin, hnízdí zde orel skalní nebo sokol stěhovavý a z velkých zvířat tu žije medvěd, vlk nebo rys.

Praktické informace:
Doprava na místo: autem do sedla Zbojská, nebo vlakem (zastávka leží asi 500 m od začátku trasy)
Délka trasy: 21 km, celkové stoupání: 1450 m
Občerstvení na trase: srub Burda (otevřeno denně, v zimě o víkendech – raději telefonicky ověřit, omezená nabídka teplých jídel a nápojů).
Ubytování: Salaš Zbojská nebo Horská chata Burda. Nocování v chatě Burda možné ve vlastním spacím pytli v podkroví. Rezervace na tel. +421 915 983 229, email zpochop@gmail.com

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Ať nás nechají žít, jsem proti omezování turistů, řekl Klaus na Sněžce

Jakákoli snaha omezovat návštěvnost Krkonoš nebo Sněžky, o jejíž extrémní vytíženosti se v poslední době často mluví,...

Ostrov Kos: Pokud máte odvahu jet za hranice, je to dovolená snů

Asi jen málokdo ještě před několika týdny pomyslel na to, že letošní dovolenou stráví u moře. Život je ale změna,...

Historie, klid, průzračné moře. Tip na chorvatské ostrovy, kde se zastavil čas

Premium Všude dobře, ale o dovolené nejlépe u moře v Chorvatsku? Pokud si to také myslíte, nečekejte ani minutu a jeďte. Třeba...

Od Vltavy k Blanici. Výlet kousek od Lipna, kde budete úplně sami

Jen pár kilometrů od frekventovaného Lipna čeká na vytrvalé výletníky docela jiný svět: putování odlehlou šumavskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poslední přání zastřeleného vévody: srdce a prstýnek pro Charlottu

Na Sychrově uchovávají mramorovou dózu, ve které měla princezna srdce svého milého. Prince Luise Antoine de...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Posedlí houbaři a nakupování bez cla. Andorra nabízí mnohá překvapení

Premium Máte chuť si někam zajet pořádně zalyžovat nebo zautrácet? Máme nápad, zkuste Andorru. Maličké knížectví vklíněné mezi...

Výlet do hlubin kráteru Poľany. Slovenská Etna módní turisty nikdy neosloví

Pokud bychom chtěli spočítat všechny možné Poľany, které na Slovensku existují, asi bychom se nedopočítali. Horstvo...

Dokonalý servis pro běžkaře. Okolí obce Leutasch stvořili pro olympiádu

Rakousko bylo dějištěm zimních olympijských her dvakrát a disciplíny severské kombinace se vždy jely v Seefeldu....

Rusko se vrací na lyžařskou mapu světa. Roza Chutor jede na plné obrátky

V Roza Chutoru ležícím 40 kilometrů od Soči se odjely všechny závody v alpských disciplínách, akrobatickém lyžování a...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...