Mírná zima? Každých osm let

  21:55aktualizováno  21:55
Liberecký kraj - Podobně teplá zima jako letos přichází v poslední době zhruba jednou za osm až devět roků. V uplynulých 20 letech byly nejhorší lyžařské sezony 1989-90 a 1997-98. Od poloviny prosince do poloviny ledna také téměř nesněžilo, více však mrzlo.

Lyžařské středisko v Desné - Lyžařské středisko v Desné | foto: Roman ČejkaMF DNES

"V zimách 1989-90 a 1997-98 od poloviny prosince do poloviny ledna také téměř nesněžilo, více však mrzlo. V roce 1990 se ovšem sjezdovky ještě uměle nezasněžovaly a před devíti lety se s technickým sněhem teprve začínalo,“ řekl hrázný z přehrady v jizerskohorském Josefově Dole Pavel Ševčík, který výšku sněhu a teplotu měří u přehrady v nadmořské výšce přes 730 metrů již od roku 1982.

Během průměrné zimy se maximální výška sněhu u přehrady pohybuje kolem 1,5 metru. Loni se blížila ke 2,5 metru.

V zimě 1989-90 však hrázný naměřil nejvýše 53 centimetrů sněhu, v zimě 1997-98 dokonce jen 40 centimetrů. A letos zhruba 20 centimetrů. "Přesto se z míst, položených asi 100 metrů nad přehradou, dalo až donedávna jezdit čtyři týdny v jednom kuse na běžkách až do osady Jizerka,“ upozornil Ševčík.

Nejméně se lyžovalo v roce 1989

Po Sametové revoluci, jež se odehrála v listopadu 1989, se v zimě lyžovalo vůbec nejméně za posledních 20 let. "Vleky na Lysou horu jezdily přibližně dva týdny,“ připomněl současný vedoucí rozvoje v a.s. Spartak Rokytnice nad Jizerou Roman Ruščak. TJ Spartak Rokytnice zůstala v roce 1990 kvůli extrémně nepříznivému počasí téměř bez příjmů a zaměstnanci zedničili a přivydělávali si dalšími pracemi, aby měli z čeho žít.

Z databáze Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem vyplývá, že od 17. prosince 1989 do 14. února 1990 byly sjezdovky v Rokytnici holé nebo je pokrývalo jen několik centimetrů sněhu. Více než 30 centimetrů se objevilo až 16. února, ale pouze na jediný den. Přišla prudká obleva a 25. února zůstala Rokytnice znovu bez sněhu.

Podobně si zima zahrávala s lyžaři i v sousedním Harrachově, kde 6. února 1990 vystoupila teplota ve stínu na 14,4 stupně Celsia. V noci přitom bylo o 21,5 stupně méně, minus 7,1. O dva týdny později teplota v Harrachově vyšplhala na 11,5 stupně a 25. února na 13,2 stupně. Ve stejný den padl v pražském Klementinu historický rekord. Teploměr tam ukázal plus 18,5 stupně. "Pamatuji, že jsme před 17 lety hráli v únoru v Liberci fotbal a před zápasem jsme se opalovali na zelené, vyhřáté trávě,“ podotkl Vladimír Mařas z Jablonce nad Nisou.

Po mimořádně teplém únoru 1990 se zima v horských střediscích připomněla začátkem března, znovu však jen nakrátko. Čtvrtého března bylo v Harrachově půl metru sněhu, 12. března však již jen 12 centimetrů a 16. března nic.

Potom se v Harrachově sníh neobjevil až do konce dubna - s jedinou výjimkou. Trvala jeden den a měřila jeden centimetr.

"V okolí josefodolské přehrady se v roce 1990 nedalo lyžovat celý leden. V únoru to šlo devět dní a v březnu 11 dní,“ konstatoval Ševčík. V roce 1998 bylo možné u přehrady lyžovat pouze od 20. ledna do 14. února a 11 dní v březnu. "V Rokytnici jsme v sezoně 1997-98 měli sjezdovku z Lysé hory v provozu kolem 20 dnů,“ prohlásil Ruščak.

Zimy 1989-90 a 1997-98 by ale nyní pro lyžařská střediska nedopadly tak katastrofálně jako tenkrát. Například před 17 lety panovaly v Krkonoších silné holomrazy od 26. prosince do 15. ledna a kdyby tehdy existovala současná moderní technika, dokázala by děla pokrýt sjezdovky až půlmetrovou vrstvou technického sněhu. „Vydržel by nejen v druhé polovině ledna, ale pravděpodobně i první dva až tři únorové týdny,“ odhadl provozní náměstek Sportovního areálu v Harrachově Vlastislav Fejkl.

Špindlerův Mlýn

Lanovka ve Špindlerově Mlýně

Kdy bude teplo? Když v horách postaví novou lanovku

V letošní zimě však ještě pořádně nesněžilo a ani nemrzlo. Pokud by se však počasí umoudřilo a sjezdovky fungovaly alespoň v únoru a v březnu, pak by se lyžařská střediska nedostala do větších finančních problémů.

V Rokytnici nad Jizerou vložila loni a.s. Spartak do lyžařského střediska bezmála 140 milionů korun. Postavila čtyřsedačkovou lanovku a zázemí s chybějícími službami pro turisty. Přibyla WC či nový odbavovací systém. Vyrostla restaurace s venkovní terasou s 200 místy.

"Špatnou zimu jsme zažili i poté, co jsme v prosinci 1996 spustili první lanovku na Lysou horu. Velmi málo sněhu bylo i příští zimu. Někteří lidé si teď dělají legraci, že teplé zimy se dají spolehlivě předpovědět podle toho, když se v Rokytnici postaví nová lanovka,“ shrnul Ruščak.

Autor:
  • Nejčtenější

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

V Rakousku je sněhu dost. Pět tipů na střediska, kde si užijete Velikonoce

Letošní zimní sezona v Rakousku patří z pohledu sněhu k velmi vydařeným. V půlce dubna jsou v provozu nejen ledovcové...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme...

Najdete na iDNES.cz