Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. prosince 2022 Julie

Mariánské Lázně: dobré lyžování přímo uprostřed města

Mariánské Lázně nabízejí různé druhy lázeňských procedur. Tou nejméně známou je léčba formou zimních sportů. Skvělé podmínky na okolních zalesněných pláních tady totiž mají nejen běžkaři, ale i milovníci sjezdového lyžování – přímo ve městě se ukrývá lyžařský areál s několika sjezdovkami a lanovkou.

Červený běžkařský okruh u mariánskolázeňského golfového klubu | foto: Martin JanoškaiDNES.cz

Mariánské Lázně jako lyžařské středisko zatím zaregistroval v Česku jen málokdo kromě obyvatel Karlovarského či Plzeňského kraj. Poměrně velká nadmořská výška a poloha na návětrné, západní straně Slavkovského lesa jim přitom zaručují slušnou sněhovou nadílku srovnatelnou s nedalekými Krušnými horami.

Letos byla výška sněhu bezmála jeden metr a navzdory nedávné oblevě je tady pokrývky stále dost. Aktuální sněhové zpravodajství z Mariánských Lázní se poslední dobou objevuje v předpovědích počasí na ČT 1 a na většině sněhových serverů. Mnohdy na prvním místě.

Zimní Mariánské Lázně

Ukrytý sjezdový areál

Kabinková lanovka v mariánskolázeňském lyžařském areáluMít lyžařský areál přímo ve městě, to je opravdu luxus. Stojíte-li v centru Mariánských Lázní, stačí popojít pěšky kolem hlavní kolonády 10 až 15 minut do mírného kopce a rázem se ocitnete v centru lyžařského areálu ve výšce 650 m nad mořem. Lze sem pochopitelně dojet i autem, avšak v době silné návštěvnosti o víkendech může být problém zaparkovat (parkování je zdarma). Ideální formu dopravy zajišťují autobusy MHD č. 7 a 12.

Mariánskolázeňské skicentrum je opravdu dokonale ukryté a o jeho existenci nemají potuchy ani mnozí lázeňští hosté. Nachází se v zalesněném údolíčku západně od města a tvoří jej dvě sjezdovky. Krátký, avšak velice prudký svah "Slalomák" je zařazen do červené, horní část dokonce do černé kategorie obtížnosti (délka 250 m, převýšení 72 m), druhý svah "Krakonoška" má mírnější sklon a modrou barvu (délka 1 200 m, převýšení 106 m).

Svah zvaný Slalomák. Mariánské LázněSlalomák obsluhují dva moderní vleky s kapacitou 2 180 lidí za hodinu, zájemci o sjíždění Krakonošky se nahoru vyvážejí visutou lanovou dráhu se čtyřmi červenými kabinkami.

Do celého areálu včetně kabinkové lanovky platí jedna permanentka, cena na den je 280 Kč pro dospělého a 170 Kč pro dítě. Lze si ale zakoupit jízdenku pouze na 2 hodiny, dopoledne či odpoledne a samozřejmě také na více dní.

V sympatickém skiareálu nechybí ani večerní lyžování, dětský vlek, lyžařská či snowboardová škola, půjčovna a skiservis.

Začátek sjezdovky Krakonoška. Mariánské Lázně

Začátek sjezdovky Krakonoška

Lyžařské stopy pro každého

Mariánskolázeňský skiareál nemůže vzhledem ke svým parametrům dlouhodoběji uspokojit náročné vyznavače sjezdového lyžování. Naproti tomu milovníci bílé stopy si přijdou v Mariánských Lázních opravdu na své. Udržované okruhy, na nichž lze "natočit" i více než 30 km, nadchnou bezesporu všechny od začátečníků až po silně pokročilé.

Východiskem pro lyžařskou turistiku je horní stanice kabinkové lanovky ve výšce 720 m nad mořem. Směrem vlevo (na severovýchod) již bývá prošlapaná stopa, která vás zhruba po jednom kilometru přivede podél silnice do areálu mariánskolázeňského golfového klubu. Zde již začínají skútrem vyfrézované běžecké okruhy v různých délkách.

Orientace je zprvu poněkud složitější, jelikož okruhy nesledují trasy letního značení. Je proto dobré předem nastudovat, kam vedou, což lze například z prospektu, který je k dostání zadarmo u dolní stanice lanovky nebo v infocentru dole v Mariánských Lázních. Trasy běžeckých okruhů jsou však nejlépe znázorněny na webových stránkách města ZDE, odkud je vhodné si je předem překreslit do letní turistické mapy.

Všechny lyžařské stopy vedou překrásnou krajinou náhorních plání Slavkovského lesa v nadmořských výškách 800 až 900 m, většinou vzrostlým smrkovým lesem. K dispozici je okruh červený (9,2 km), modrý (8,2 km) a žlutý (6,4 km).

V lyžařských stopách Slavkovského lesa

Kolem Smraďochu a Farské kyselky

Značení běžkařských okruhů v okolí Mariánských LázníChcete-li poznat v okolí Mariánských lázní na běžkách skutečně to nejhezčí a přitom si dát i pořádně do těla a něco dobrého na zub, pak se vydejte pláněmi Slavkovského lesa na celodenní výlet.

U golfového klubu zvolte pravou nebo levou větev červeného okruhu a poblíž lokality Nimrod po zhruba 4–6 km (záleží na zvolené větvi) najeďte na pravou větev modrého okruhu. Ten vás brzy přivede k přírodní rezervaci Smraďoch, kde v létě probublává v bažinách sirovodík a dává o sobě vědět nepříjemným zápachem. V zimě jsou sice bažiny pod sněhem a nic není vidět, závan "smradu" však přesto můžete pocítit.

Zimní krajina Slavkovského lesaKe krátké zastávce vybízí opodál stojící dřevěný altán nad pramenem Farské kyselky, kde lze posedět a doplnit energii. Farská kyselka, jejíž pramen zachycuje dřevem vyztužená šachtice uprostřed altánu, patří ke skupině mariánskolázeňských minerálních pramenů. Zaujme typickou nakyslou příchutí, probublávajícím oxidem uhličitým i železitými sraženinami při výtoku do blízkého jezírka.

Další zastávku spojenou s obědem je vhodné naplánovat v lokalitě Kladská na břehu Kladského rybníka. Tohle oblíbené výletní místo sice leží již stranou oficiálních mariánskolázeňských lyžařských okruhů, i tady však bývá stopa projeta skútrem. Na žádných mapách ji však dosud nenajdete a její přesný průběh vám prozradí pouze místní znalci.

Farská kyselka

Farská kyselka

Zvěřinové speciality na Kladské

Do Kladské vede stopa od hájenky Králův Kámen (modrý zimní okruh) a je součástí velkého, zhruba 14 km dlouhého, neznačeného okruhu nejvyššími partiemi Slavkovského lesa. Okruh začíná na tzv. Bašusově cestě a sleduje zhruba letní značení modré, žluté a zelené trasy, které obcházejí kolem dokola masiv vrchu Lysina (982 m). Zimní spojka mezi Bašusovou cestou a Kladskou nevede po silnici, ale lesem – trasu vytyčují směrovky s piktogramem zeleného lyžaře.

V Kladské se rozhodně musíte zastavit. Je to jediné místo, kde lze při běžkování v okolí Mariánských Lázní posedět v teple a odpočinout si. Stojí tu malý lovecký zámeček v alpském stylu (luxusní hotel) a dvě útulné restaurace. Známější Tetřev se zaměřuje spíše na movitější klientelu, opodál a trošku stranou stojící Myslivecká hospůdka nabízí služby prostému lidu. Lidově a skvěle se tady také vaří – žádné minutky, ale poctivá hotová jídla ze zvěřiny, většinou s knedlíkem. Plíčka na smetaně (neboli zvěřinový pajšl) či mufloní pečeni se zelím hned tak někde neochutnáte.

Po znovunabytí sil nezbývá, než se vydat zpět do Mariánských Lázní přes hájenku Králův Kámen. Při dostatku energie je ideální projet si již zmíněný okruh po letní zelené, žluté a modré značce kolem vrchu Lysina. V nouzi lze použít k návratu i autobusovou linku z obce Prameny, která zastavuje na Kladské (nikoli však v neděli).

Výzvou pro milovníky dálkových přejezdů je za dobrých sněhových podmínek trasa do obce Rovná, odkud lze sjet autobusem do Sokolova na opačnou stranu hor. Tato túra po letních zelených značkách však vede po prohrnutých (ovšem neposypaných) lesních cestách.

Lovecký zámeček Kladská

Může se hodit

Jak se tam dostat
Vlakem z Karlových Varů, Plzně nebo Chebu do Mariánských Lázní, pak pěšky nebo autobusy MHD do lyžařského areálu.
Kabinová lanovka jezdí od 9 do 16 hodin, jedna jízda stojí 35 Kč.
Za lyžařskou turistikou je možné také vyjet z Mariánských Lázní autem či autobusem na Kladskou a začínat odtud. Autobusy ovšem jezdí pouze v pracovní dny a sobotu (6:30, 10:20, 13:55). Zpáteční autobus v sobotu jede naposledy ve 14:45 z Kladské, v pracovní dny ještě v 15:50 a 17:50.)

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 2 – Slavkovský les a Mariánské Lázně

Užitečné weby
Lyžařský areál Mariánské Lázně: www.skiarea.cz
Lyžařská turistika v okolí Mariánských Lázní: www.marienbad-thc.cz

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Oblíbená exotika. Devět zemí, o které mají Češi enormní zájem

Češi mají zajímavé dovolené rádi a nezměnily to ani poslední roky zatížené pandemií nebo válkou na Ukrajině. Kromě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

Zámek v Lánech exkluzivně: podívejte se do míst, kam smí jen vyvolení

Exkluzivně Teprve podruhé za deset let prezidentování Miloše Zemana se pro veřejnost otevřou prostory zámku v Lánech. Návštěvníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Chorvatska bez kontrol. Od ledna je v Schengenu, Bulhaři a Rumuni si počkají

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující ze zóny...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Muttereralm: zkusili jsme momentálně nejlevnější lyžování v Alpách

Rakouské lyžařské středisko Muttereralm se svými 15 kilometry sjezdovek sice nepatří mezi největší rakouské areály,...

Lyžování na Slovensku podraží, ušetříte nákupem skipasu přes internet

Návštěvníci menších a středně velkých horských středisek na Slovensku si v zimní turistické sezoně připlatí za...

Pisty Tanvaldského Špičáku ocení sportovci a ti, kdo ráno neradi vstávají

Skiareál Tanvaldský Špičák můžeme považovat za ryze sportovní záležitost Jizerských hor, která se lyžařům odvděčí nejen...

Monínec: lyžaři najdou krásný manšestr nedaleko Prahy i v březnu

Nemusíte jet z Prahy daleko, abyste si i v březnu užili umrznuté manšestrové proužky. Už hodinku za Prahou můžete...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Céline Dion oznámila, že trpí neléčitelnou nemocí, která vede k nehybnosti

Kanadská zpěvačka Céline Dion (54) svým fanouškům na sociálních sítích oznámila, že musí zrušit nebo přesunout své...