Nad bývalým hlavním městem Almaty se do výšky 3 200 m. n. m. vypínají sjezdovky resortu Symbulak, místa řady světových závodů třeba v akrobatickém lyžování či jízdě v boulích. Těch překvapení tam čeká daleko víc, například jde o místo zapsané v Guinnessově knize rekordů s poznámkou: nejvýš položená sjezdovka světa s nočním lyžováním.
Ty otkuda?
I ten, kdo neoblíbené a povinné výuce ruského jazyka díky pozdějšímu narození unikl, patrně pozná, že se ho spolujezdec v lanovce ptá, odkud do Kazachstánu přijel. A pokud zazní jako odpověď minimálně jedna kostrbatá věta v ruštině, roztočí se samopal dalších otázek. Zvědavých a až upřímně přímých.
Poznáte exotická lyžařská střediska? |
Přijel jsi z Československa? Co si tam myslíte o Rusku? Jak to vidíš s Ukrajinou? Mladí Kazaši už komunikují hlavně kazašsky či anglicky, ale do střediska jezdí i partičky Rusů. Jejich bohatí rodiče žijící dnes ve Švýcarsku jim zařídili, aby do žádné války narukovat nemuseli. Poznáte je neomylně už z dálky podle kombinéz značky Bogner a opulentních kožešinových límců.
Ale člověk může potkat na lanovce i mladíka, který podobné štěstí neměl. Aby ho neodvedli, sám emigroval do Kazachstánu a protlouká se tady. Na lanovce se potkáte i s bývalými vojáky dávno v důchodu, kteří vzpomínají na velký Sovětský svaz jako na tu nejlepší dobu života. Někteří dokonce navštívili v rámci „bratrské pomoci“ i Československo.
Mladým je tato epocha nedávných dějin vzdálená miliony světelných let. Žijí nový život v zemi, která je nesmírně bohatá na nerostné suroviny. Také jim tu zbyl jako pěkný památník obrovský kosmický komplex Bajkonuru a údajně větší zásoba jaderných zbraní, než má Rusko.
Nemluvě o unikátním místě na bruslení. Ještě z rozhodnutí samotného Stalina vyrostl na začátku údolí gigantický zimní stadion Medeu s okruhem pro rychlobruslení. Díky vysoké nadmořské výšce a průzračně čistému vzduchu má prý nejkvalitnější přírodní led, rovný a průzračný jako sklo.
Lyžovaní v gruzínské Svanetii: bezpečná exotika mezi obrannými věžemi![]() |
Nad ním byly směrem vzhůru do hor nataženy dráty pro pohon první kotvy. Jen tak mimochodem: šlo o válečnou trofej, kterou si sovětští soldáti dlouhodobě „vypůjčili“, podobně jako mnoho jiného, při svém (časově omezeném) odchodu z Evropy. Většina budoucích ruských medailistů – bruslařů i lyžařů – skórujících na poválečných olympijských hrách trénovala právě na Symbulaku.
Pro každého něco
Lyžování jako sport zavedli do Kazachstánu Rakušané jménem Anton Weiss, Vitold Radal a Ivan Gruzis, kteří tam kdysi utekli před nastupujícím nacismem. Jako obchodníci s dostatečně dobrodružnou povahou těsně před druhou světovou válkou rozpoznali potenciál vysoko položených tratí.
I když byly majestátní špičky pohoří Ile-Alatau, pojmenovaného podle pásma hor táhnoucích se přes 300 km podél kazašsko-kyrgyzské hranice, doslova nepolíbené. Také na vlastní Symbulak trval náročný výstup dobré tři hodiny a jízda dolů nějakých dvacet minut. Zato dnes?
Do první, zhruba 4,5 km dlouhé tratě gondoly se nastupuje ve výšce 2 260 metrů nad mořem. Houpavá cesta okrášlená bezpočtem unikátních výhledů (včetně „dronového pohledu“ na bruslařský stadion Medey) stoupá vzhůru do finální stanice nazvané podle výškové kóty 3 200.
Odtamtud se na obě strany rozlévají široké svahy bělostných míst, kde si přijde na své každý. Od opravdových začátečníků, úsměvně lyžujících s polštáři na zadnicích, aby byl dopad na zadní část těla co nejměkčí. Přes off-pistové nadšence a skialpinisty pokořující blízká zcela nedotčená údolí a nastoupávající další stovky výškových metrů pro pár minut extáze z nedotčeného svahu. Až po milovníky carvingových oblouků.
Strmé zatáčky a zvlášť náročné úseky sjezdovek mají přezdívky spojené se svým charakterem – ať to je houpačka, tobogan, pokaždé jinak kouzlící čarodějka nebo „ďáďa Bogdanovič“. Celý areál však splňuje i vysoké nároky pro pořádání prestižních soutěží, například Světového poháru ve freestylu. Ten se tam pravidelně koná od roku 2019. Podobně svého času hostil závody elity v alpském lyžování – ve sjezdu, superobřím slalomu i superkombinaci – v rámci konání VII. asijských zimních her.
Tam, vysoko nad mraky
Lyžařský areál Symbulak se rozkládá pouhých dvacet minut jízdy autobusem z centra Almaty. Města, které zdobí nejen řady paneláků, ale též špice pravoslavných kostelů a mešit. Přes 70 procent obyvatel z přibližných dvaceti milionů v zemi (která je 34x větší než ta naše) praktikuje islám. Ale dělají to tak nějak nenásilně, nikde nevidíte šipky směřující k Mekce, málokdo si vozí modlitební koberečky v autě.
O to víc je v Almaty vidět v zimě lidi s lyžemi na ramenou nebo se snowboardem pod paží. Lyžařský resort Symbulak loni oslavil 70 let od postavení prvního vleku a dnes tady funguje osm lanovek a lyžařských vleků s kapacitou dva tisíce lidí za hodinu.
Délka vždy dokonale upravených sjezdovek dělá v součtu 20 kilometrů, což při poměrně řídkém vzduchu stačí ke spokojenosti i náročným lyžařům. K dispozici mají ostré černé, pokročilé červené i pohodové modré. Dvě z nich líně stékají do odvráceného údolí. Jsou ideální k tomu, když se chcete jen vozit a současně se kochat výhledy na okolní horské velikány.
Resort je unikátní i vysokou kvalitou sněhu, který je málokdy mokrý a většinou působí kompaktně, jako by ho právě přejela rolba. Ostatně rolby jsou jednou z nejfotografovanějších atrakcí téměř milionu turistů, kteří se nechávají vyvézt až tam vysoko nad mraky. Jsou hlavně z Indie, Číny či Koreje a přijeli se tam jen vyfotografovat. A sáhnout na tu divnou bílou studenou hmotu, kterou většina z nich nikdy předtím neviděla.
Symbulak je unikátní i vysokou kvalitou sněhu, který je málokdy mokrý a většinou působí kompaktně, jako by ho právě přejela rolba.