Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Lekce ekologického lyžování. Rakouský Skiwelt využívá obnovitelné zdroje

  15:47
Lyžařské areály patří k energeticky náročným provozům. Lanovky a sněžná děla spotřebují obrovské množství elektřiny. Výhodu tak v době krize mají areály, které vsadily na zelenou energii. Jedním z nejekologičtějších provozů na světě je rakouský SkiWelt, který využívá sluneční záření a přírodní zdroje.
Tak vypadá povrch sjezdovek ráno po úpravě rolbou - typický manšestr.

Tak vypadá povrch sjezdovek ráno po úpravě rolbou - typický manšestr. | foto: skiwelt.at

Posledních pár obloučků a jsme u staré chaty Stöcklalm. Na večeři se po celodenním lyžování těšíme. Sundaváme lyže a rozhlížíme se ještě po stmívajícím se lyžařském středisku Söll. Vleky se zastavují a z kopců sjíždí už jen několik málo lyžařských opozdilců. Najednou slyšíme dunění, okolo nás se rozzáří světla.

Armáda devítitunových strojů právě vyjela. Sněžné rolby jedna za druhou projíždějí kolem nás. Nemůžeme od nich odtrhnout oči, postupně se rozjíždějí každá jiným směrem a mizí ve svazích.

Přes 270 kilometrů sjezdovek, které rakouský areál SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental nabízí, upravuje každý večer 70 nejmodernějších sněžných rolb. Rozježděný sníh modelují do úhledných varhánků. Přední radlicí rolba sníh hrne, frézou ho rozemele a takzvanými finišery uhladí.

Armáda sněhových rolb právě vyráží.

„Naše rolby jsem vybavené nejmodernějším systémem na měření sněhu. S pomocí GPS a senzorů se s přesností několika centimetrů ukazuje řidiči na obrazovce, jak velká vrstva sněhu se pod pásy těžkého stroje právě nachází,“ vysvětluje Anita Baumgartnerová z marketingového oddělení hlavní kanceláře SkiWeltu, která je naší průvodkyní po regionu. Rolby podle toho sníh „přerozdělují“ – seberou ho z míst, kde je ho hodně, a nahrnou ho tam, kde chybí.

„Tento systém snižuje spotřebu uměle vyrobeného sněhu, tudíž šetří vodu i energie, a to až o dvacet pět procent. A zároveň to znamená kratší pracovní dobu pro řidiče a nižší spotřebu pohonných hmot,“ doplňuje Anita.

I s novými „chytrými“ stroji tráví rolbaři na sjezdovkách každý den několik hodin. Záleží hodně na počasí – když hustě sněží, práce se jim prodlužuje. Zvlášť při úpravě černých sjezdovek. „Je to adrenalin, ale stroje jsou na prudkých svazích jištěné lany zaháknutými do pevné kotvy nahoře na kopci. Aby se nepřevrátily. Můžou tak pracovat i při sklonu čtyřicet pět stupňů,“ vysvětluje Anita bezpečnostní systém.

Podle potřeby rolba sníh “přerozděluje” z míst, kde je sněhu hodně, na místa, kde je ho málo.

Areál SkiWelt se skládá celkem ze šesti lyžařských středisek nad vesnicemi Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll, Westendorf. Z každé z nich vedou lanovky na zasněžené kopce. Jde o jeden z nejekologičtějších lyžařských regionů na světě. Získal už řadu ocenění, například před pěti lety vyhrál v prestižním soutěži britského deníku The Telegraph ocenění World Snow Award. Několik let také vítězí na portále skiresort.at jako nejekologičtější lyžařský region.

„Už dvacet let jsou všechny lanovky a vleky stoprocentně napájené zelenou elektřinou z obnovitelných zdrojů vodní energie,“ říká Anita. A v roce 2008 jsme uvedli do provozu lyžařský vlek Sonnenlift, který byl jako první na světě kompletně poháněný solární energií,“ doplňuje.

Na stále více budovách a lanovkách se nacházejí fotovoltaické panely, které v budoucnu ušetří až padesát procent externího proudu a nákladů na energii. Letos přibudou další. Obnovitelná energie se využívá rovněž k vytápění provozních budov. „Kromě pelet a biomasy se stále více využívá odpadní teplo z vleků, sněžných děl a transformátorů pomocí tepelných čerpadel. I horská restaurace Choralpe je vytápěna zpětným teplem z lanovek,“ dodává Anita.

Skiwelt Wilder Kaiser-Brixental. Zasněžování zajišťuje 1 700 sněžných děl.

Pro zasněžování celého areálu je k dispozici 1 700 sněžných děl, které čerpají vodu z 16 přírodních retenčních jezer. Některých jsme si všimli i při lyžování. Napájené jsou především z tajícího sněhu, srážek a horských pramenů. Díky jarnímu tání sněhu se voda zase přirozeným způsobem vrací do přírody. „Letos jsme retenční nádrže rozšířili, takže se dosavadní doba zasněžování z osmi dnů zkracuje na čtyři,“ dodává Anita.

Čarodějnice i iglú vesnice

Stejně jako jiná lyžařská centra se i SkiWelt snaží nabídnout jiné atrakce než upravené sjezdovky různých obtížností. Najdete tu několik snowparků, sáňkařských drah, na některých úsecích si můžete změřit rychlost, na jiných se nechat natočit formou videa.

Rodiny s dětmi se často zastavují v místě, kde přistávají od neděle do čtvrtka čarodějnice a vaří na sjezdovce lektvar, respektive čaj. Jen toho pavouka si z hrníčku musíte vyndat.

Netradičním zážitkem může být i noc strávená v iglú. Každý rok totiž u horní stanice lanovky v Hochbrixenu vyroste ledová vesnička, která nabízí ledovou restauraci, bar, dokonce i kapli, kdyby tu chtěl někdo obklopen sněhem vstoupit do svazku manželského. A pro nadšence je tu i několik iglú pokojů s kožešinami a spacáky.

V areálu SkiWeltu najdete jedenáct černých sjezdovek, které jsou určené pro...

Šest středisek v regionu je možné objet dokola buď po zelené či oranžové značce ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Pro opravdu pilné lyžaře je určen KitzSkiWelt Tour, nejdelší lyžařský okruh na světě. Skoro 90 kilometrů sjezdovek s celkovým převýšením 17 tisíc metrů se táhne z Tyrolska až do Salcburska. Nejdelší varianta vede z Goingu do Hollersbachu a zpět. Okruh lze absolvovat i během jednoho dne. Koupíte si jednodenní jízdenku KitzSkiWelt Tour Ticket, která vyjde na 68 eur (1 630 korun) pro dospělého. Je tak o 8 eur (190 korun) dražší než na samotný SkiWelt.

Byť je SkiWelt rozsáhlý, orientační body vidíte vždycky. Na jedné straně je to skalnatý masív Wilder Kaiser, který připomíná ležícího obra, na druhé straně hora Hohe Salve (1 829 m), kam se dostanete lanovkou. Vedle poutního kostela tu stojí i oblíbená otočná restaurace Gipfelalm. Točí se stále dokola a než sníte oběd, prohlédnete si celé Tyrolsko.

Ale jedinečný je region právě svým zaměřením na ekologii, což mu řada dalších středisek může v současné energetické krizi hodně závidět. „Začali jsme s tím už před lety a letos si ještě více uvědomujeme, jak správná cesta to byla,“ říká Anita.

Na sjezdovku vlakem

Ani doprava nezůstává stranou zdejšího ekologického myšlení. Areál chce více lákat lidi bez automobilů, a tak přibývá vlakových spojů. Lyžaři mohou díky výhodné jízdence spojené se skipasem cestovat vlakem ze všech železničních stanic v Rakousku.

Areál má 83 nejmodernějších lanovek a mnoho kabinových a sedačkových lanovek bezpečných pro děti.

Zvýhodněné jsou i mezinárodní spoje z Nizozemska a Německa. „Například hosté z Hamburku, Düsseldorfu a Amsterdamu můžou přes noc cestovat do všech středisek SkiWeltu a hned ráno odpočatí vyrazit na sjezdovky,“ chlubí se Anita.

V letošní sezoně přibyly vlakové spoje ze Švédska, Dánska i z Londýna. Z Mnichova jezdí do SkiWeltu denně kyvadlová doprava. Přímé spoje z Česka ale zatím chybí. „Chceme cestování vlakem dál rozšiřovat, třeba se podaří domluvit i spolupráci s Českem. Češi nás totiž stále víc objevují,“ uzavírá Anita naše povídání.

Může se hodit

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental je jedním z nejbližších alpských středisek od hranic České republiky.

Leží mezi Mnichovem a Innsbruckem, zhruba 4,5 hodiny z Prahy.

Jde o jeden z největších rakouských lyžařských areálů pyšnící se 284 kilometry tratí.

Na své si zde přijde každý lyžař. Jsou tu dlouhé modré i červené sjezdy, ale i kratší rychlé černé sjezdovky.

Centrem střediska je právě vrchol Hohe Salve, pod kterým se nachází ledová vesnice a odkud je krásný výhled na tyrolské hory.

Středisko obklopuje několik vesniček, kde se dá snadno najít ubytování různého typu.

Informace (i v češtině) na: Odkaz

Autoři:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Elektřina mění pravidla cyklistiky, do kopce se odpočívá. Ale je to drahé

Je to proti přírodě, ale do kopce se na elektrokole odpočívá. Tedy, když máte nabito. To pak frčí skoro samo. A jedete...

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné pláže, hory, památky. Kam na dovolenou v Evropě ještě před sezonou

Méně lidí, trochu nižší ceny a ve Středomoří ještě snesitelné teploty. Dovolená před začátkem sezony má zkrátka své...

Nejvyšší, nejtišší, podmořský. Vodopád Le Morne Brabant čaruje iluzí

Tropický Mauricius se o tajemství dělí neochotně. Abyste v plné kráse uviděli jeho čtyřkilometrový vodopád, budete...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budoucnost elektrokol: lepší ovládání a design. Jak to je s omezením výkonu?

Premium Kde je budoucnost elektrokol? Týden testů na iDNES.cz ukázal na základní trendy. Výrobci se snaží zvyšovat maximální...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Komorní atmosféra a domácí kuchyně. Ve ski areálu Kunčice vládne pohoda

Ski areál Kunčice je milé jesenické středisko, které si získává dlouhodobou přízeň lyžařů především „carving-friendly“...

Perfektní večerní lyžování nedaleko za hranicemi. Vyrazte na Semmering

Rakouský Semmering leží necelé dvě hodinky od českého Mikulova a můžeme ho označit za takový příměstský areál Vídně....

Tři parádní trasy na běžkách. Objevte východní Krušné hory

Premium Jedna z méně známých běžkařských oblastí leží ve východní části Krušných hor, přibližně mezi vodní nádrží Fláje...

Lyžování pod dohledem Pradědu. V Přemyslově trénoval i Ondřej Bank

Skiareál Přemyslov patří mezi menší jesenická střediska, pozornost si ovšem získává jak náročnou černou sjezdovkou, tak...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...