Dominantu Borovce tvoří hotel Rila ve francouzském stylu, který prošel...

Dominantu Borovce tvoří hotel Rila ve francouzském stylu, který prošel kompletní rekonstrukcí a patří mezi ty nejluxusnější. | foto: Petr Kubkapro iDNES.cz

Český lyžařský boom v Bulharsku. Prověřili jsme, jaké tu mají podmínky

  • 6
Vláda nabádá české občany, aby vzhledem k epidemiologické situaci raději seděli doma. Láska k sjezdovým lyžím a snaha uniknout na bílé svahy však u mnohých Čechů převyšují nad obavy z možných problémů spojených s vycestováním a návratem do republiky. A takové lidi najdete i v Bulharsku. A rozhodně jich tu není málo.

V bulharských lyžařských střediscích Bansko a Borovec je čeština slyšet prakticky na každé lanovce a u otevřeného okénka s občerstvením. Lyžaře, jak jsem s nimi hovořil, neodradily ani vyžadované dvojí covidové testy, nutná karanténa a další papírování po příjezdu domů.

Za jediný den otestovala vybraná laboratoř v Bansku před návratem do republiky sto třicet lyžařů. Přijíždějí sem hromadně s cestovními kancelářemi autobusy nebo individuálně osobními auty.

Na hranicích se nesetkávají s většími potížemi, snad s výjimkou cestujících z autobusu z Moravy, s kterými cestovala dvojice náruživých kuřáků omamných látek. Ti si bezelstně zapálili před srbskými celníky. Provinilce čekala mastná pokuta a autobus nabral tříhodinové zpoždění.

Místní hoteliéři a pronajímatelé apartmánů se na českou invazi dívají jako na dárek, který jim seslalo samo nebe. Jak mi řekl výkonný ředitel sítě hotelů MPM Milko Rushanov, u Černého moře si bez turistů z České republiky letní sezonu ani neumějí představit, ale v Bansku jsou novou skupinou, která si lyže umí užívat. Jeho hotel MPM Sport těží ze své polohy. Není mnoho dalších hotelů z nabídky internetových vyhledávačů a cestovních kanceláří, které poskytují ski-in, ski-out.

Z přibližně osmdesáti pěti hotelů v Bansku zůstalo otevřených jen asi patnáct zařízení.  Motivaci, aby své hotely udrželi v provozu, dodávají majitelům vedle turistů z Rumunska, Ruska a Velké Británie právě Češi.

Nejtěžší sjezdovka projektovaná Albertem Tombou vzbuzuje respekt. Pravidelně se na ní jezdí závody Světového poháru.

Nebývale nízká návštěvnost střediska v sobě skrývá pro lyžaře z Čech dvě velké výhody: žádné čekání na kabinkové lanovce a zvýšená propustnost sjezdovek. Za normálních okolností se v nekonečné frontě na kabinu čeká i několik hodin. Místní developeři totiž čekají už třináct let na povolení postavit druhou lanovku, která by propojila ubytovací kapacity v Bansku s lyžařskou zónou pod vrchem Todorka.

Celkově vzato mají sjezdovky v Bansku sportovní profil, ne příliš vhodný pro úplné začátečníky. Dolů na Šiligarnika nevede z horní stanice ve výšce 2 600 metrů žádná zelená sjezdovka, a tak občas potkáte nešťastné lyžaře nesoucí lyže v náručí ve snaze pěšky zdolat příkřejší úseky na jinak modře značených sjezdovkách.

Celý areál v Bansku každopádně pokrývá systém umělého zasněžování a sjezdovky jsou upravené jako v alpských střediscích.

Konec sjezdovky v Borovci

V Borovci jsou podmínky pro lyžování obdobné. Místo sjezdovky Alberta Tomby se svezete pod trati pojmenované po nejslavnějším bulharském sjezdaři Petru Popangelovi. Celková délka tratí je tady asi 58 kilometrů oproti 75 kilometrům v Bansku. Ani v jednom středisku nejsou, bohužel, v těchto dnech vhodné sněhové podmínky pro free ride, ale to se může ze dne na den změnit. Stejně jako počasí. Sledujte na stránkách www.borovets-bg.com nebo www.banskoski.com.

Ochranná opatření

I v Bulharsku stoupají čísla nakažených a tomu odpovídají i pravidla v pohostinství a na lanovkách. Všechny restaurace, kromě těch v hotelových zařízeních, jsou uzavřeny. Některé z nich však na sjezdovkách poskytují přes okénka prakticky stejné služby, co se týče nabídky jídel a nápojů, jako by byly otevřené.

Zakázána je veškerá konzumace v uzavřených prostorách. Hlady ale určitě neumřete. Při vchodu do hotelových restaurací se všem bez rozdílu měří teplota a obsluha důsledně používá roušky. Všechny pokrmy jsou podávány přes ochranné plexisklo nebo formou nabídkových menu.

Kratší sjezdovky Markudžik. V pozadí Musala, která je s 2 925 metry nejvyšší horou Bulharska a celého Balkánského poloostrova.

Na kabinkových lanovkách obsluha přísně dbá na nošení roušek. Při delší frontě pouští do budovy jen menší skupinky lyžařů a zbytek nechává čekat venku. Na sedačkách a vlecích se setkáte s benevolentnějším přístupem a dozorem, než tomu bylo tuto zimu ve Švýcarsku, když tam ještě české lyžaře pouštěli.

Pokud nejste úplně smíření s odepsáním letošní lyžařské sezony a chystáte se rozšířit řady „hříšných lyžařů českých“, pečlivě vybírejte termín dovolené. Vyhněte se víkendům a volný dnům. Zejména Borovec, vzdálený jen 70 kilometrů od Sofie, připomíná v těchto dnech včelí úl.

červená značka - Bansko, modrá značka - Borovec

červená značka - Bansko, modrá značka - Borovec

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Bulharská měna, leva, je pevně svázaná s eurem, za které v dobrých směnárnách dostanete 1,952 leva, ale v lyžařských destinacích o několik procent méně.

Místní, celkem pitelné, pivo Kamenica pořídíte ve výdejním okénku na svahu za 5 až 6 leva (65 až 80 Kč) v závislosti na nadmořské výšce. V obchodě, pro ilustraci, stojí pod dva leva a plechovka Budvaru asi 2,40 leva (32 Kč).

Svařené víno se pohybuje mezi 5 až 10 leva (65 až 130 Kč), ale u výdejních okének s nejvyšší cenou příliš mnoho zájemců není.

Káva stojí kolem 2,5 leva (35 Kč) a polévky, včetně místní držkové s česnekem a drcenou paprikou, od 5 do 9 leva (65 až 120 Kč). Pizzy a ostatní pokrmy se pohybuji v cenách našich restaurací střední cenové kategorie.

S cenami ski pasů je nejlepší se seznámit na webových prezentacích lyžařských středisek. Stránky Borovce zde, Bansko zde.

Všeobecně je Borovec o něco levnější než Bansko. A na konec jedna perlička: v Bansku děti do sedmi let a super senioři nad 75 let zaplatí za jednodenní permanentku 1 leva (13,50 Kč) oproti ceně 70 leva (945 Kč) za dospělého lyžaře.