Lyžování pod modrou oblohou na bílém firnu

  20:40aktualizováno  20:40
Slunce vysoko na modré obloze, dostatek sněhu, pohoda a všeobecná uvolněnost. Anebo také bahno na parkovištích, voda vpíjející se do ostrůvků hlíny a sjezdování mezi mokrými hroudami. To jsou dvě tváře jarního lyžování. Obě je právě možné zahlédnout ve skiareálu Černý Důl v krkonošském podhůří.

Sníh dosud drží
Do skiparku Černý Důl se vyplatí zajet začátečníkům i vyspělým lyžařům. Jeden den se tu dá obstojně prožít na lyžích či snowboardu i v těchto teplých dnech.

Po ránu jsou sjezdovky velmi dobře upravené dvěma moderními rolbami. Zdůrazňuji moderními, protože tyto stroje jsou ke sněhu daleko šetrnější než starší modely a jejich řidiči dokáží udržet pokrývku i v místech, kde už odtává sníh.

Celé dopoledne jsou tratě příjemně rovné a bez větších boulí. Jen je potřeba se smířit s tím, že lyže už nejedou tak rychle, jako na promrzlé únorové sjezdovce.

Kolem druhé hodiny odpoledne však už nestačí sebelepší práce rolbařů a sníh na jednu až dvě hodiny mokvá a tvoří se v něm koryta a boule. Ty ovšem okolo čtvrté hodiny těsně před západem slunce zase tuhnou a sjezd se zrychlí. Lyžovat můžete do půl páté.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostaneme

Jedeme po silnici z Vrchlabí na Trutnov, na velké křižovatce odbočíme doleva na Čistou, kterou projedeme a pokračujeme dál na Černý Důl. Na náměstí odbočíme doleva o pár metrech zaparkujeme na bezplatném parkovišti.

Mimosezónní ceny

1 jízda lanovkou: 60 Kč
Dopoledne: 300 Kč dospělí, 240 Kč děti
1 den: 400 Kč dospělí, 320 Kč děti
2 dny: 770 Kč dospělí, 620 Kč děti
1 hodina: 60 Kč na cvičných vlecích
3 hodiny: 120 Kč na cvičných vlecích

Skiareál 

Lanovky: 1
Vleky: 10
Celková délka sjezdových tratí: 8 km
Celková délka běžeckých tratí: 29 km
Převýšení: 300 m
Nadmořská výška spodní stanice: 600 m

Užitečné adresy
www.skipark.cz  www.horydoly.cz 

Tři červené, zbytek modrých
Páteří areálu je trojsedačková lanovka, která spojuje nejnižší a nejvyšší místo skiareálu. Stojí tedy za to, abychom na ni vyrazili jako první a obhlédli z ní většinu zdejších sjezdovek.

Nejlepší Špičák vede vlevo (při pohledu s kopce dolů) od lanovky, aby ji ve spodní třetině překřížil a dojel k samoobslužné restauraci u dolní stanice. Tato červená trať má na podhorské středisko slušné parametry - délku 1200 m a převýšení 270 metrů.

O něco kratší jsou ještě dvě červené vedlejší sjezdovky Vápenka a U lomu s převýšením 157 metrů. Na ně se dostaneme nejdelším vlekem areálu, talířovým U lomu.

Bönischovy boudy stojí za to

Zbytek sjezdovek jsou široké modré, z nichž především Bönischovy boudy stojí za vyzkoušení. Sjezdovku obsluhuje kotvový vlek a je trochu odstrčená od hlavního ruchu, a proto je na ní málo lidí, sníh na ní vydrží déle a v lepším stavu.

Bönischovy boudy najdeme na západním svahu pod horní stanicí lanovky, zatímco všechny ostatní sjezdovky se vinou po jižním svahu.

Nejdelší sjezd
Nelze zapomenout na několik skoků vedle lanovky vybudovaných zdejšími snowboardisty včetně big airu, který umožňuje až dvacet metrů dlouhé lety.

Kuriozitou turistického charakteru je trasa dlouhá skoro dva kilometry, která vede v terénu jen po vyjetých stopách od horní stanice lanovky hodně vpravo nejprve po loukách, potom ostře zatáčí okolo osamělého stromu a přes několik mezí se dostane do lesa, kudy prokličkuje po úzkých pěšinách a zamíří k dolní stanici lanovky.

Program i pro prcky
Dva krátké vleky nejníže v celém areálu těsně nad parkovištěm jsou ideální pro výcvik dětí i dospělých. Dají se na ně koupit zvláštní levnější permanentky. Jeden z vleků je klasický talířový, ale velmi zpomalený, a tak se na něj nemusí bát vstoupit i ten, kdo stojí na lyžích první den.

Ještě jednodušší je malinkatý vlek, na jehož laně ve výšce pasu jsou navlečené plastové úchyty, za které se stačí držet rukama. Kdykoliv se můžeme pustit.

Moderní středisko

V Černém Dole i teď ke konci sezóny fungují půjčovny lyží, skiservis a lyžařské školy pro skupinovou i individuální výuku. Pětidenní a delší skipas umožňuje lyžovat ještě v nedalekých Mladých Bukách a Dolním Dvoře, což jsou střediska podobného charakteru jako Černý Důl. V městečku najdete servis běžný ve větších centrech, jako je bazén, tenisová hala, restaurace a bary.  

 

Ještě jsou u nás místa, kde zimní sezóna neskončila

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Najdete na iDNES.cz