Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. října 2022 Justýna

Gruzie úspěšně buduje světové lyžařské středisko. V Gudauri už bydlí i Češi

Když se chce, tak to jde. Gruzínské Gudauri rychlými kroky směřuje mezi top lyžařské destinace. K dokonalosti zbývají už jen „krůčky“.

Stepancminda v pozadí s třetí nejvyšší horou Kavkazu Kazbek (5 047 m), ke které měl být podle bájí přikován Prométheus za vzpouru proti bohům. | foto: Petr Kubkapro iDNES.cz

Před jedenácti lety poskytoval v Gudauri slušné služby jediný vybydlený hotel Marco Polo a několik nevábně vypadajících penzionů nebo hostelů, jak by se dalo také nazvat několik domů rozesetých bez ladu a skladu po okolních svazích.

Země se v roce 2009 vzpamatovávala z rusko-gruzínské války. Boj o přežití odstředil turistiku a lyžování až na úplný okraj zájmu veřejnosti a státních orgánů. Hranice s Ruskem, odkud jezdilo nejvíce návštěvníků, byla zavřená.

V rozestavěných betonových stavbách skučel vítr a sedačky tří navazujících lanovek na vrchol Kudebi se otáčely s výjimkou víkendů prakticky naprázdno. Dole ve vesnici přežívalo 54 stálých obyvatel. To všechno odvál čas.

Nová kabinová lanovka vyváží lyžaře do Kobi pasu ve výšce 2 900 metrů nad mořem. Při pohledu dolů se můžete kochat pohledem na okolní štíty Velkého Kavkazu nebo pozorovat cvrkot na pěší zóně Nového Gudauri obkrouženého luxusními restauracemi, kavárnami a dřevěnými stánky s venkovním posezením. V nabídce je například šašlik připravený na dřevěném uhlí se sklenkou poctivého svařeného vína.

Třetí a čtvrtý segment kabinové lanové dráhy od firmy Poma jsou natolik nové, že sedm kilometrů dlouhé pokračování do údolí Kobi není ani zakreslené v oficiálních mapách střediska.

Díky nim se otevřely nekonečné možnosti pro lyžování ve volném terénu. Ať už směrem na Kobi, nebo kolem vrcholu Bidara zpátky do Gudauri.

Svahů, kam dříve vynesla helikoptéra jen pár vyvolených, si dnes mohou užívat všichni milovníci freeridu, aniž by je to finančně zruinovalo.

Počet stálých obyvatel se zvýšil skoro na čtyři stovky. Překotným rozvojem prošla i výstavba ubytovacích kapacit. Historické srovnání nabízí jen „Rakouský“ hotel, jak místní říkají hotelu Marco Polo, protože tady dříve nic jiného nebylo. Smlouva o výstavbě hotelu a čtyř lanovek v Gudauri byla podepsána v roce 1985 ještě v Moskvě mezi Sovětským svazem a Rakouskem.

Většina černých sjezdovek začíná vlevo z vrcholu hory Sadzele ve výšce 3 276 metrů.

Fotografie z roku 2020. Exteriér hotelu Marco Polo zůstal takřka identický. Interiéry však prošly generální rekonstrukcí. Vlevo, vedle parkoviště, se skrývá dolní stanice nové lanovky.

Přiznám se, že jsem letos vstupoval do hotelu s jistými obavami. Exteriér, jak se mi zapsal do paměti, nedoznal prakticky žádných změn. Interiér však prošel v minulém roce kompletní rekonstrukcí. Pokoje mají nové vybavení, přibyly luxusní lázně, kuželník a kulečníkový klub.

Ikonický čtyřhvězdičkový hotel přešel do vlastnictví gruzínského podnikatele Ilii Kokaie s tím, že zachová jeho historický vzhled. Jako prakticky celé Gudauri nabízí ski-in/ski-out s nástupní stanicí nové šestisedačky u zápraží hotelu.

Počátek zázraku

V roce 2010 navázala gruzínská vláda spolupráci s kanadskou společností EcoSign, kterou pověřila vytvořením celkového plánu horského střediska odpovídajícího požadavkům 21. století. Za tímto účelem původně vyhradila 10 hektarů jako rozvojové území.

Realizací projektu gruzínské ministerstvo hospodářství pověřilo nově založenou státní společnost Mountain Resort Development Company (MRDS), do jejíhož čela jmenovalo zkušeného manažera a místního rodáka Nika Chkareulia. V rozhovoru zdůrazňuje aktivní účast státu a investice do infrastruktury, bez nichž by středisko nemohlo vzniknout – nová kanalizace, vodovod a zejména pak výměna starých vleků a postavení čtyř nových šestisedaček a kabinkové lanovky.

Současný pohled na mezistanici kabinkové lanovky Kobi Gudauri ve výšce 2 701 metrů. Přes akutní nedostatek sněhu zaznamenali 6.1.2020 v Gudauri první letošní smrtelný případ. Lavina zasypala lyžaře z Ruska.

Gudauri bude podle jeho slov rozděleno do tří oblastí. Centrální Gudauri s původní starou zástavbou bude nejníže položené a bude zde ambulance a také lékárna. Nové Gudauri ve výšce 2 300 metrů bude mít nové a kompletní turistické i společenské zázemí včetně pěší zóny.

Třetí rozvojová oblast Kobi–Gudauri má za úkol zlepšit dostupnost Gudauri ze severní strany, odkud přijíždí mnoho turistů. Křížový průsmyk, oddělující dvě vesnice, často zavalí laviny, i když prakticky každou zatáčku chrání mohutné betonové tunely postavené po druhé světové válce německými válečnými zajatci. Na severních svazích se také mnohem déle udrží sníh.

Vše by mělo být hotovo do roku 2023, kdy gruzínská lyžařská střediska Bakuriani a Gudauri budou hostit Světový šampionát ve snowboardingu a freestyle lyžování.

Lyžování a business

Slyším češtinu a dávám se do řeči se sympaťákem středních let v domnění, že se jedná o turistu od nás. Po pár zdvořilostních frázích s překvapením poznávám pravé důvody jeho pobytu. Loni se v Gudauri jeho rodině natolik zalíbilo, že prodali byt v rakouských Alpách a vyměnili ho za byt v Novém Gudauri. Není sám. Na náměstí mi ukazuje okna svých českých sousedů.

Kolem ostrých serpentin silnice stoupajících do Křížového průsmyku vyrůstají nové hotely a apartmánové domy.

Současnost. Pěší zónu Nového Gudauri obklopují restaurace a kavárny umístěných v přízemích apartmánových domů. My jsme dali přednost šašliku u dřevěných stánku hned vedle centrální pokladny.

Zajímá mě cenové srovnání s novými byty na českých horách a tak se stavuji v realitní kanceláři. Výhradním prodejcem a developerem privátních apartmánů je společnost Red-Co. V roce 2016 podepsala se státní MRDS smlouvu o převzetí odpovědnosti za realizaci výstavby nemovitostí podle projektu kanadské společnosti EcoSign s plánovanou investicí 150 milionů dolarů.

Původních deset hektarů se rozrostlo na padesát hektarů. Rozvojový plán Kanaďanů počítá s výstavbou dvaceti šesti nových objektů: tří, čtyř a pětihvězdičkových hotelů, aparthotelů, soukromých bytů a horských rezidencí. Objeví se zde i restaurace, kluziště, lázně a podzemní parkoviště pro 1 600 automobilů. K letošnímu roku má být dokončeno devadesát procent z nich.

Ceny investičních apartmánů začínají na 800 dolarech (18 200 korunách) za metr čtvereční, ale většina se jich prodává za 1 300 dolarů (30 000 korun) a výše. Majitelé ze zahraničí neplatí v Gruzii daň z nemovitosti.

Rok 2020. Sedm kilometrů dlouhá nová kabinka do Kobi otevřela nebývalé možnosti freeridu na severních svazích.

Důvěřuj, ale prověřuj

Počasí je nevyzpytatelné čím dál tím víc. Bohužel i v Gruzii. Dřív než si objednáte exotickou lyžovačku v Gudauri, pečlivě prověřte výšku sněhové pokrývky. Pokud vám tyto webkamery ukážou zasněžené kopce a minusové teploty, neznamená to, že si zalyžujete.

Onen pověstný „krůček“ k dokonalosti totiž zbývá developerské společnosti MRDS učinit v dokončení umělého zasněžování a zásobování vodou. Sněhová děla sice lemují všechny hlavní sjezdovky, ale zatím nefungují. K čemu vám bude krásné počasí, nádherné hory, skvělé jídlo, milí lidé, luxusní lázně, barvité après-ski, vše za příznivé ceny, když si nezalyžujete?

Může se hodit

Do Tbilisi letí přímý spoj z Prahy společnosti Georgian Airways necelé tři a půl hodiny. Na letiště si předem objednejte na gotrip.ge auto s řidičem, který vás podle velikosti vybraného vozu dopraví za 50 až 70 dolarů (1 150–1 600 Kč) do 135 kilometrů vzdáleného Gudauri.

Lepší hotely vám nabídnou dvoulůžkový pokoj s polopenzí formou bufetu v cenovém rozpětí od 240 do 450 lari dle sezóny pro dvě osoby (1 lari je necelých 8 korun). V nabídce si můžete vybrat z desítek luxusních apartmánů nejrůznějších velkostí. Jednodenní permanentka stojí 50 lari (400 korun).

Oficiální stránky ski resortu Gudauri: www.guaduri.ski
Web kamery: https://www.gudauri.info/
Počasí: https://www.snow-forecast.com/

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlaky do Větřní překonávaly extrémní sklon a hrotovou úvrať

Seriál S jubilejním 60. dílem seriálu Zaniklé tratě zamíříme do jižních Čech. Podíváme se na nejstrmější průmyslovou dráhu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zažijte Gruzii na vlastní pěst. Stopem, letadlem, vlakem, i po vlastních

Gruzie už dávno není zemí exotickou a zapovězenou, její obliba v posledních letech stoupá. A není divu. Nabízí divoké...

Očima šotouše: Hlasujte o nejhezčí fotku úzkokolejky, vítěz získá vouchery

I v září pokračovala naše fotografická výzva pro všechny milovníky železnice. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česká stopa na švédském pancíři. K obraně na severu použili tank z ČKD

Po letech přešlapování se zdá, že čeští vojáci z těžké brigády v Hranicích budou jezdit v obrněncích „Made in Sweden“....

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Nad Saalbachem testujeme sjezdovku pro mistrovství světa i jízdu v prašanu

Sjezdovky pro mistrovství světa se dají zkoumat různými způsoby. Při pohledu z tři sta let staré salaše na protějším...

Zkusili jsme zimní přechod hřebene Rychlebských hor na backcountry lyžích

Rychlebské hory patří k nejopuštěnějším a nejméně osídleným horám u nás. Zimní období, kdy na pár měsíců vše utichá,...

Monínec: lyžaři najdou krásný manšestr nedaleko Prahy i v březnu

Nemusíte jet z Prahy daleko, abyste si i v březnu užili umrznuté manšestrové proužky. Už hodinku za Prahou můžete...

Běžky u Lipna, ale daleko od lidí. Zkusili jsme nové trasy kolem Pasečné

Letošní sezona přinesla běžkařům jednu novinku, a sice novou oblast s upravovanými stopami. Vznikla v nejjižnějším...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...