Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

  13:24aktualizováno  13:24
Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V provozu budou téměř všechny sjezdovky. Na své si přijdou i běžkaři. Počasí však může působit i komplikace.

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

V největším krkonošském zimním středisku Špindlerův Mlýn napadl v posledních dnech skoro metr sněhu. V provozu je celý areál kromě Velkého hanku ve Svatém Petru. Ve SkiResortu Černá hora - Pec mají lyžaři k dispozici 43 kilometrů sjezdovek. Kvůli větru ve čtvrtek ráno nejezdila lanovka na Lysou horu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, sněhové podmínky jsou v areálu ideální. Sníh připadl i Orlických horách.

Aktuální zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství, detailní informace o lyžařských střediscích a jednotlivých sjezdovkách sledujte na stránkách iDNES.cz

Horská služba v Krkonoších varuje před pohybem v lavinových lokalitách. Na hřebenech je okolo 120 centimetrů sněhu. Uvolnění laviny je možné již při malém zatížení, a to hlavně na strmých svazích nad 30 stupňů.

Ideální sněhové podmínky mají Jizerské hory, provoz některých skiareálů komplikuje přerušení dodávek elektřiny kvůli pádu stromů do elektrického vedení. Mimo provoz byl ve čtvrtek dopoledne Severák a z valné části i Tanvaldský Špičák, největší skiareál Jizerských hor. Mimo provoz tam byly i obě lanovky. Opatrní by kvůli možným pádům stromů měli být i běžkaři.

Téměř metr nového prašanu umožnil otevření šumavského areálu Ski&Bike Špičák. Letos poprvé mohli lyžaři vyzkoušet také nejprudší českou sjezdovku - černou Šanci, která jako jediná není technicky zasněžována ani upravována.

Desítky kilometrů stop čekají na Šumavě na běžkaře. Skiareál Lipno otevře na víkend všechny sjezdovky kromě snowparku a ski crossové dráhy, které ještě připravuje. Nejlepší sněhové podmínky za poslední roky hlásí rakouský skiareál Hochficht u hranic s ČR, na sjezdovkách tam leží až 170 centimetrů sněhu.

Na Vysočině jsou v provozu sjezdovky v pěti areálech na Jihlavsku, Žďársku a Pelhřimovsku, jezdí se i na malé sjezdovce u Číchova na Třebíčsku. Svah s lyžařským vlekem v Brtnici na Jihlavsku nemá dostatek sněhu, sezonu tuto zimu ještě nezahájil. Upravených je několik běžeckých tras v okolí Jihlavy a Nového Města na Moravě.

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Dostatek sněhu mají sjezdovky v Jeseníkách, jezdí se i v nižších polohách Olomouckého kraje. Kvůli vydatnému sněžení platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Riziko je podle horských záchranářů značné. Lidé by rozhodně neměli vstupovat na lavinové svahy.

Menší laviny či sesuvy sněhu hrozí i v Beskydech, týká se to volného terénu, hlavně roklí a koryt potoků. Lyžaři se mají vyhnout volnému terénu. Na svazích jsou ideální podmínky, horská střediska očekávají o víkendu nadprůměrnou návštěvnost. Nový sníh pomohl i areálům ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Ve středních Čechách jsou v provozu všechny čtyři areály. Na sjezdovkách leží přírodní sníh, který je doplněný technickým.

Autor:

Nejčtenější

Hitem byla sekaná se svíčkovou a růžová tatarka. Jak se jedlo v roce 1989

Pohled do Gril Baru ve Slovanském domě (1968)

Škrtněte posledních třicet let a přesuňte se s námi zpátky do roku 1989. Vzpomenete si, jaká byla nabídka tehdejších...

Nejkrásnější jarní vodopády. Neuvěříte, kolik jich v naší zemi máme

Vodopád pod Dlouhými stráněmi v Jeseníkách

Mnoho krásných vodopádů se za příznivých okolností objevuje i v naší domovině. Kromě Krkonoš, kde jsou ty nejznámější a...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Nenápadná výzva Perského zálivu. Nedostupný Bahrajn se otevírá světu

Amwaj Islands. Centrální marína

Za hranice všedních dnů. Tak zní otřepané klišé, které se ale pro výlet do Bahrajnu, malé ostrovní země v Perském...

Další z rubriky

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Safed Dara, jediné lyžařské středisko v hornatém Tádžikistánu. Devadesát tři...

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Najdete na iDNES.cz