Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

  13:24aktualizováno  13:24
Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V provozu budou téměř všechny sjezdovky. Na své si přijdou i běžkaři. Počasí však může působit i komplikace.

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018) | foto: Martin Veselý, MAFRA

V největším krkonošském zimním středisku Špindlerův Mlýn napadl v posledních dnech skoro metr sněhu. V provozu je celý areál kromě Velkého hanku ve Svatém Petru. Ve SkiResortu Černá hora - Pec mají lyžaři k dispozici 43 kilometrů sjezdovek. Kvůli větru ve čtvrtek ráno nejezdila lanovka na Lysou horu v krkonošské Rokytnici nad Jizerou, sněhové podmínky jsou v areálu ideální. Sníh připadl i Orlických horách.

Aktuální zpravodajství

Aktuální sněhové zpravodajství, detailní informace o lyžařských střediscích a jednotlivých sjezdovkách sledujte na stránkách iDNES.cz

Horská služba v Krkonoších varuje před pohybem v lavinových lokalitách. Na hřebenech je okolo 120 centimetrů sněhu. Uvolnění laviny je možné již při malém zatížení, a to hlavně na strmých svazích nad 30 stupňů.

Ideální sněhové podmínky mají Jizerské hory, provoz některých skiareálů komplikuje přerušení dodávek elektřiny kvůli pádu stromů do elektrického vedení. Mimo provoz byl ve čtvrtek dopoledne Severák a z valné části i Tanvaldský Špičák, největší skiareál Jizerských hor. Mimo provoz tam byly i obě lanovky. Opatrní by kvůli možným pádům stromů měli být i běžkaři.

Téměř metr nového prašanu umožnil otevření šumavského areálu Ski&Bike Špičák. Letos poprvé mohli lyžaři vyzkoušet také nejprudší českou sjezdovku - černou Šanci, která jako jediná není technicky zasněžována ani upravována.

Desítky kilometrů stop čekají na Šumavě na běžkaře. Skiareál Lipno otevře na víkend všechny sjezdovky kromě snowparku a ski crossové dráhy, které ještě připravuje. Nejlepší sněhové podmínky za poslední roky hlásí rakouský skiareál Hochficht u hranic s ČR, na sjezdovkách tam leží až 170 centimetrů sněhu.

Na Vysočině jsou v provozu sjezdovky v pěti areálech na Jihlavsku, Žďársku a Pelhřimovsku, jezdí se i na malé sjezdovce u Číchova na Třebíčsku. Svah s lyžařským vlekem v Brtnici na Jihlavsku nemá dostatek sněhu, sezonu tuto zimu ještě nezahájil. Upravených je několik běžeckých tras v okolí Jihlavy a Nového Města na Moravě.

PŘEHLEDNĚ: Ceny skipasů a novinky v českých lyžařských areálech

Dostatek sněhu mají sjezdovky v Jeseníkách, jezdí se i v nižších polohách Olomouckého kraje. Kvůli vydatnému sněžení platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Riziko je podle horských záchranářů značné. Lidé by rozhodně neměli vstupovat na lavinové svahy.

Menší laviny či sesuvy sněhu hrozí i v Beskydech, týká se to volného terénu, hlavně roklí a koryt potoků. Lyžaři se mají vyhnout volnému terénu. Na svazích jsou ideální podmínky, horská střediska očekávají o víkendu nadprůměrnou návštěvnost. Nový sníh pomohl i areálům ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Ve středních Čechách jsou v provozu všechny čtyři areály. Na sjezdovkách leží přírodní sníh, který je doplněný technickým.

Autor:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Špindlerův Mlýn zahájil lyžařskou sezonu, přijely stovky lidí

Lyžování ve skiareálu Špindlerův Mlýn (8. 12. 2018)

Ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších začala lyžařská sezona. Areál, který byl několikrát oceněn jako nejlepší lyžařské...

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Tanvaldský Špičák má lanovku z druhé ruky, lyžaři v ní nezmoknou

Lanovka má 69 sedaček a v letech 1991 až 2017 prořezávala mrazivý vzduch v...

Lyžaři se od víkendu mohou na Tanvaldském Špičáku těšit na svezení novou čtyřsedačkovou lanovkou, na které nezmoknou...

Najdete na iDNES.cz