Lyžaři! Aktuální tipy, kde si v Alpách zalyžujete

aktualizováno  27. prosince 13:43
Rozpačitý začátek zimy pokračuje, přírodního sněhu se nedostává českým ani slovenským horám. V Alpách, které zažívají nejteplejší počasí za posledních 1300 let, je výška sněhu značně podprůměrná. Většina středisek tam zahájila s omezeným provozem, přesto už jsou místa, kde se dá velmi slušně zalyžovat.

Bez pomoci umělého sněhu by sezóna prakticky vůbec nezačala. Na hutný podklad v uplynulých dnech připadla 5–20cm vrstva sněhu, která občerstvila povrch již otevřených sjezdovek.

Vysoké teploty v první polovině prosince nedovolily zasněžovat po delší dobu, a tak je většina středisek otevřena jen zčásti. Nyní jsou teploty v horách pod bodem mrazu, ve 2 000 m n. m. je přes den okolo -3 °C, v příštích dnech se díky inverzi ale zase oteplí a slunce bude svítit z jasné oblohy.

Nejnižší (tedy především domácí, ale i některá alpská) střediska jsou stále téměř bez sněhu, ať už přírodního či umělého, s nadmořskou výškou se situace zlepšuje (20–60 cm ve 2 000 m n. m.). Ve vyšších alpských polohách to ale samo o sobě na kamenitém podkladu sjezdovek nestačí.

Aktuální situaci ze zimních středisek v Česku ze dne 27.12.2006 čtěte ZDE.

Slovensko

Kritický nedostatek sněhu sužuje i slovenská střediska. Jezdí jen Čertovica (550 m trať), Štrbské pleso (Interski a Esíčko) a Spálená Dolina v Roháčích (400m trať). Ani na Slovensku nelze kvůli vysokým teplotám zasněžování využívat průběžně.

LyžařRakousko

Na Vánoce se otevírají skoro všechna lyžařská střediska, ale rozdíly v jejich nabídce jsou značné.

Slušné lyžařské podmínky vládnou na ledovcích (Kitzsteinhorn, Hintertux, Stubai, Sölden, Pitztal, Kaunertal, Mölltal a Dachstein) a rovněž ve vysoko položených střediscích s výkonným technickým zasněžováním jako Ischgl (55 cm) a Obergurgl-Hochgurgl (60 cm) v Tyrolsku nebo Obertauern v Salcbursku (70 cm). V nich se jezdí nejméně na víc než třech čtvrtinách sjezdovek na utaženém prašanu.

Množstvím fungujících tratí jsou na tom skromněji k Česku nejbližší oblasti – Ski amadé nebo v okolí Kitzbühelu, kde se lze svézt zhruba na čtvrtině až třetině tratí: Bad Gastein (50 cm, 28 ze 121 km), Skiwelt Wilder Kaiser (30 cm, 80 z 250 km), ale třeba Flachau-Wagrain-St. Johann (45 cm, 73 ze 111 km).

Tři čtvrtiny ze sítě 155 km sjezdovek jsou sjízdné v zillertalské houpačce Hochfügen-Kaltenbach (50 cm), podobně je na tom středobod Zillertalu – Mayrhofen (40 cm, 120 ze 157 km).

Naopak pouhá čtvrtina sjezdovek je otevřena v oblasti Arlbergu (30 cm, 68 ze 276 km), která je závislejší na přírodním sněhu.

LyžařItálie

Velmoc umělého sněhu mohla svá děla pustit naplno opět začátkem tohoto týdne, na Vánoce tak budou otevřena bezmála všechna lyžařská střediska.

Kromě jižních svahů jsou hory zhruba nad 1 500 m n. m. bílé, ale vrstva často nedosahuje ani 50 cm.

V Dolomitech bude od vánočního víkendu v provozu zhruba 90 % lanovek a vleků, v obou směrech je sjízdné safari Sella Ronda.

Na Kronplatzu (40 cm, 95 ze 104 km) se již jezdí až do všech údolí, čímž toto středisko potvrzuje svou pověst italské jedničky v zasněžování.

Skromnější nabídka je v oblasti Adamello-Brenta, zahrnující Madonnu di Campiglio (30 cm, 12 ze 60 km) nebo Passo Tonale (30 cm, 55 ze 100 km) – v provozu je asi čtvrtina zdejší sjezdové plochy.

Ze čtvrtiny jezdí také Mléčná dráha v okolí Sestriére (40 cm, 90 ze 400 km).

Švýcarsko

Ve švýcarských Alpách leží do 50 cm přírodního sněhu ve 2 000 m n. m., nejvíce ho je v jižních a centrálních kantonech. Střediska jsou tak z velké míry odkázána na umělý sníh.

Nejvíce otevřených sjezdovek může v současnosti nabídnout Samnaun spojený s rakouským Ischglem – v provozu jsou zhruba tři čtvrtiny tratí.

Polovinu svých sjezdovek nabízejí Adelboden (65 cm, 86 ze 186 km), Andermatt (130 cm, 37 z 80 km), Engelberg (60 cm, 55 z 82 km), Jungfrau (60 cm, 114 z 213 km), Saas-Fee (153 cm, 43 ze 100 km) či Zermatt (170 cm, 172 z 313 km).

Jinde je nutné počítat s nabídkou omezenou až na čtvrtinu běžného rozsahu – např. Svatý Mořic (60 cm, 94 z 350 km) nebo Čtyři údolí (65 cm, 160 ze 412 km).

Autor článku Radek Holub je dlouholetým redaktorem časopisu SNOW. Magazín se specializuje na zimní sporty - lyžování, snowboard...


Francie

Mnoho středisek zahajovalo sezónu kvůli nedostatku sněhu se zpožděním až v polovině prosince. Ve vyšších polohách je kvalita sněhu výborná, jen ho není dostatek a bez zasněžování nestačí na bezpečný podklad tratí. Nabídka tratí je proto poměrně omezená.

Nejvíce tratí je sjízdných ve Val Thorens (50 cm, 32 ze 68 tratí) a okolních centrech Tří údolí, v Tignes (70 cm, 57 ze 140) nebo v Serre Che (100 cm, 44 ze 133), a z menších středisek třeba v La Normě (60 cm, 16 z 27). Jinde je zatím v provozu zlomek sjezdovek – např. v Alpe d´Huez (90 cm, 23 ze 123).

Německo

Lyžuje se na ledovci Zugspitze (55 cm, 6 z 22 km), zlomek tratí bude v provozu i v Berchtesgadenu, v Oberstdorfu nebo na Velkém Javoru.

RADEK HOLUB, magazín SNOW

Autor:
  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Ideál na podzimní výlet. Všechny tváře Sicílie za pár dní nepoznáte

Největší ostrov Středomoří je díky své jižní poloze a teplému podnebí nadmíru vhodným cílem pro kratší podzimní...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Najdete na iDNES.cz