Lyžaře vyhání z hor obleva a déšť

  13:46aktualizováno  13:46
Lyžařská sezona se chýlí ke konci. V Krkonoších už od tohoto víkendu nebude problém sehnat ubytování a ceny vleků půjdou pomalu dolů. Na sjezdovkách, které nejsou uměle zasněžovány, se objevují vyjetá místa. Obleva vyhání lyžaře ze skiareálů na Šumavě, Krušných horách i Beskydech.

Krkonoše
"Tento týden ještě pokračují holandské prázdniny a potom letošní hlavní lyžařská sezona ve Špindlerově Mlýně skončí. V polovině března u nás začne vedlejší sezona za levnější jízdné," uvedl ředitel špindlerovského ski areálu Jiří Beran.

Sjezdovky v nejznámějším krkonošském lyžařském středisku podle něj budou kvalitní ještě několik týdnů. "Věříme, že budeme jezdit až do Velikonoc, které letos připadají na předposlední dubnový týden," dodal Beran.

Ve špindlerovských hotelech a penzionech, které byly v uplynulých týdnech beznadějně obsazené, bude brzy možné sehnat volné pokoje a to o třetinu levněji než dosud.

Úbytek zahraničních návštěvníků pocítili o uplynulém víkendu i vlekaři v Janských Lázních. "Lidí bylo oproti minulému víkendu asi o pětinu méně. Nebylo tak pěkné počasí a ubylo i prázdninových rekreantů," řekl Petr Hynek za společnosti Mega Plus provozující lyžařský areál na Černé hoře. Dodal, že i v Janských Lázních chtějí lyžovat až do Velikonoc.

Dobré sněhové podmínky zatím vládnou i v Peci pod Sněžkou. Pouze na sjezdovce Hnědý vrch, která nemá technické zasněžování, se začínají objevovat vytátá místa.

Šumava
Jestliže bude ještě pár dní na Šumavě pršet jako tento víkend, lyžařská sezona skončí. Ve všech lyžařských areálech na Šumavě bylo v neděli až dva stupně nad nulou, zataženo a mírně pršelo.

"Na Churáňově je čtyřicet sedm centimetrů přírodního sněhu, ale na sjezdovkách, zvláště v dojezdových místech, je už vydřený," uvedl šéf provozu Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska.

Ani na Nových Hutích nebyla situace o moc lepší, ačkoliv tam bylo zhruba tři sta návštěvníků. "Jezdíme pořád, ale celý den mírně prší," řekla pokladní u vleku Jana Stiborová.

Vůbec nejhorší situace byla na Kubově Huti, kde kvůli dešti, mokrému sněhu a nezájmu návštěvníků fungoval jen jeden malý vlek u hotelu. "Vlek stojí, protože to není k tomu. Když to bude takhle dál, lyžařská sezona tady skončí," řekl záchranář Horské služby Ivan Blecha.

Díky nedostatku lyžařů nemusel za celý víkend vyjíždět k jedinému úrazu. Zato jeho kolegové na Zadově se o víkendu vydávali pomoci lyžařům několikrát. "Sníh je měkký, na běžeckých tratích naopak až umrzlý. Měli jsme zlomeninu stehenní kosti u Javoří pily, kam je špatný přístup. Transport zraněné byl hodně komplikovaný. Právě s jarem a horším sněhem úrazů přibývá," upozornil záchranář Milan Vacík.

Krušné hory
Déšť s oblevou jsou charakteristické pro většinu lyžařských středisek v Krušných horách. "V Nových Hamrech přestaly v neděli jezdit všechny vleky. Lyžaři se chvíli pokoušeli na vydřených sjezdovkách jezdit. Zmokli, a proto odešli," řekl Vladimír Kubů z Horské služby.

Lépe na tom jsou běžkaři, kteří využívali běžeckou stopu z Nových Hamrů do Horní Blatné, Perninku i jinam.

Nejlepší sněhové podmínky v Krušných horách jsou na Klínovci. Sněhová pokrývka je zde vysoká 115 centimetrů. Níže položený Boží Dar s třiceti centimetry sněhu však má na některých místech problémy.

Jak hlásí zdejší infocentrum, pěkně je vysněžená sjezdovka Moser. Dost je i sněhu za hotelem Praha. Na Neklidu však přestaly jezdit dva vleky. Skiareál Novako má sněhu dost. Na sněžná děla spoléhá také lyžařský areál Bublava. Sněhu je zde dost, takže vleky jezdí dvanáct hodin denně. Kvalita sněhové pokrývky však bývá odpoledne horší.

Vysočina
I tady se některé menší sjezdovky, kde chybí sněhová děla, zavřely.

Stále ještě lyžuje v Lukách nad Jihlavou, kde je kolem 50 cm technického sněhu, který je sice měkký, ale sjezdovka je upravená a bezpečná. Několik sjezdovek je v provozu na Žďársku. Až do 21 hodin se bude každý den lyžovat na Harusově kopci u Nového Města. V provozu jsou také sjezdovky s technickým sněhem na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, v Dalečíně a v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. 

Podrobněji o situaci v českých a moravských horách čtěte ZDE

Beskydy
Možná jednu z mála posledních možností, jak si zasportovat na kvalitním sněhu, měli o víkendu lyžaři v Beskydech. Teplé počasí totiž způsobuje, že na mnoha sjezdovkách rychle ubývá sníh.

Horská služba zaznamenala o víkendu čtrnáct úrazů, z nichž se některé staly právě kvůli neopatrné jízdě na mokrém sněhu. "Zatím se ještě všude dá lyžovat, podmínky jsou dobré, ale už se zhoršují," řekl člen Horské služby v Beskydech Jaroslav Kozák. Kvůli rozporuplným předpovědím počasí si netroufá odhadnout, zda se v Beskydech bude moci lyžovat ještě příští týden.

Autoři: ,

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

V Česku má helmu na sjezdovce 70 procent lyžařů, páteřák téměř nikdo

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyžování a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Najdete na iDNES.cz