Lanovka na Sněžku pro veřejnost dojezdila, nahradí ji nová kabinová

  16:16aktualizováno  16:16
Na Sněžku se lidé dostanou už pouze pěšky. Dělníci totiž začnou rozebírat původní sedačkovou lanovku a začnou stavět novou kabinovou. Ta by se měla poprvé rozjet na jaře 2014.

Na cestu otevřenou sedačkou budou lidé už jen vzpomínat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Poslední jízdy lidem trochu zkomplikovalo počasí. V neděli ráno zůstala lanovka stát a rozjela se až v průběhu dopoledne, kdy se počasí uklidnilo.

"Od pondělí bude doprava turistů na Sněžku podobná jako ve dnech, kdy jsme museli horní úsek nechávat stát kvůli silnému větru. Lidé budou moci vyjet jen z Pece na Růžovou horu a odtud se k vrcholu vydat pěšky," řekl ředitel lanovky Jiří Martinec.

Horní úsek lanové dráhy bude ještě nějaký čas po uzavření dál sloužit pro dopravu dělníků pracujících na úpravách horní stanice, pro veřejnost už přístupný nebude. "V průběhu letošního roku by měla celá původní lanovka z úbočí Sněžky zmizet a chtěli bychom stihnout vybetonovat i patky pro nové sloupy spodního úseku. Příští rok by už měl být plně ve znamení stavby nového zařízení," upřesnil Martinec.

Tip na dovolenou

Vyberte si pobyt na dovolena.iDNES.cz a prožijte léto na horách.

Dokud bude v provozu spodní úsek lanovky, mohou lidé vystoupat z Růžové hory k vrcholu Sněžky po hojně využívaném turistickém chodníku. Až se v září zastaví i ten, budou muset volit mezi méně náročnou, ale delší trasou z Pomezních Bud přes Svorovou horu a kratší, ale náročnější cestou Obřím dolem.

"Poslední varianta spojuje výjezd lanovkou z Velké Úpy na Portášky s pěším výstupem odtud přes Růžohorky a Růžovou horu na vrchol. Samozřejmě, že existují i další možné trasy, ale ty jsou delší," řekl Martinec.

Kabinky pojedou téměř stejnou trasou

Nová lanovka povede z větší části stejnou trasou jako ta současná. Na svých místech zůstanou i přestupní stanice na Růžové hoře a výstupní stanice na vrcholu, které projdou pouze rekonstrukcí při zachování stávajících půdorysů. Jediným zásadním rozdílem bude posunutí dolní stanice k chatě Lesovna přibližně o 200 metrů blíž k centru Pece pod Sněžkou.

"Stará lanová dráha přestane jezdit letos v září a nová se rozjede až na jaře 2014. Sněžka tedy bude půldruhého roku bez lanovky. To pro místní podnikatele nebude vůbec jednoduché," uvedl Martinec.

Připomněl, že když se začátkem 90. let lanovka z technických důvodů zastavila jen na několik týdnů, Pec se v té době zcela vylidnila.

"Nebude to pro nás lehké období, ale na druhé straně se na něj i docela těším. Budeme mít jedinečnou příležitost si vyzkoušet, jak bude Sněžka fungovat bez lanovky," sdělil spolumajitel peckého informačního střediska Veselý výlet Pavel Klimeš.

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Nejnáročnější sjezd světa na vlastní oči. Hahnenkamm je opravdu zážitek

Italský sjezdař Dominik Paris na trati sjezdu v Kitzbühelu

Sledovat slavný sjezd v Kitzbühelu přímo na místě, to vyžaduje ostříží zrak a dobré soustředění. Lyžaři se kolem diváka...

Pohoda na horách panuje dál, některá střediska mají přes metr sněhu

Ilustrační snímek

Lyžařská střediska v celé České republice hlásí ideální podmínky pro příznivce zimních sportů. Skiareálům pomohlo v...

Najdete na iDNES.cz