La Norma: pro našince jako stvořená

  10:50aktualizováno  10:50
Když se mluví o lyžování ve Franci, padají obvykle jména obřích středisek jako je Les Arcs, La Plagne, Tignes nebo Alpe d´Huez. Většina českých lyžařů už ale dávno míří jinam. Do menších a levnějších skicenter v údolí Maurienne. Absolutně nejnavštěvovanějším z nich je La Norma.
La Norma: monolyže

La Norma: monolyže - La Norma: jízda na monolyži | foto: Jakub TurekiDNES.cz

La Norma leží pár kilometrů nad městem Modane v jižním Savojsku.

Pro bližší představu uvádíme pár záchytných bodů v okolí: Přes údolí je to do Orelle co by kamenem dohodil, a to je už součástí areálu Val Thorens. Z Val dIsére se sem dá v létě dojet autem přes sedlo Iseran. Za rohem jsou přechody do Itálie přes sedlo Cenis a silniční i železniční tunely Fréjus.

V Normě zní čeština spolu s angličtinou hned po francouzštině. Každý týden sem totiž přijíždějí nejméně dva autobusy českých cestovních kanceláří. Většinou je jich ovšem sjede více.

Hodně muziky za málo peněz
Proč sem Češi vůbec jezdí? Je tady levno! Týdenní zájezd s bydlením, dopravou a osmidenní permanentkou se dá pořídit v méně atraktivních termínech za necelých pět tisíc korun a i v době jarních prázdnin stojí jen něco málo přes sedm tisíc korun. A co za to dostanou?

Sedmdesát kilometrů sjezdovek všech obtížností, vysokohorské lyžování na pláních vysoko nad dvěma a půl tisíci metry nad mořem,  stejně jako tratě v pásmu lesa a dětské plácky. To všechno obsluhuje jedna kabinková lanovka, pět sedaček a dvanáct talířových vleků. Lyžování se odehrává v nadmořských výškách mezi 1300 a 2750 m.

Ráj jezdců v hlubokém sněhu
Znalci sem cestují hlavně za terénními sjezdy. Prašanem se tu jezdí hlavně v lese a není proto potřeba se obávat lavin. V oblasti Melezet nad horní stanicí kabinky je dokonce oblast, kterou provozovatelé skiareálu doporučují jako Espace naturel freeride (Prostor pro volné ježdění v přírodě).

Více informací o La Normě najdete ZDE - česky.

Bohatou fotogalerii si můžete prohlédnout ZDE.

V ostatních oblastech doporučení omezují jen na prosbu, aby lyžaři a snowboardisté neničili malé stromky. Svahy jsou tu prudké tak akorát, aby bylo možné si užívat slalomu v řídkém lese po kolena v čerstvém  sněhu.

Drsnější a zkušenější povahy mohou vyrazit i do terénu nad hranicí lesa. Jeden oblíbený sjezd vede od nejhořejší stanice vleku Norma II do širokého kuloáru. Není v něm záludných míst, ale neustále v něm hrozí laviny. Bez hlásiče, sondy a lopaty by sem proto neměl nikdo vjíždět.

Podobně nebezpečný, ale ještě krásnější sjezd vede do opuštěného údolí na druhé straně vrcholu. Široký svah nabízí sedm set metrů převýšení v neporušeném prašanu. To je ovšem zároveň i jeho největší hrozba, protože když se rozjede taková masa sněhu, nic jí neunikne. 

Okolí Normy ovšem nabízí v terénu i jinou kávu. K jaru se dá stoupat na skialpových lyžích opatřených tuleními pásy na okolní třítisícovky. Jedině na samotný vrchol La Norma zakazuje vstup místní obdoby Horské služby zvaná Ski patrol.

"Pád laviny by ohrozil lyžaře na sjezdovce pod ní," odsekává na otázku, proč se na Normu nesmí, dlouhovlasý šéf denní služby a více se na toto téma odmítá bavit. "Vidíte značku zákaz vstupu? Tak ta platí celou zimu!" ukazuje na horní stanici posledního vleku.

Populární sněžnice
Populární jsou v Normě nejen lyže a snowboardy, ale také sněžnice. Systém značených cest vede tak, aby si užili lidé na pársetmetrové vycházce za dalekými výhledy stejně jako sportovně laděné celodenní výpravy. A komu nestačí ani to, může vyrazit do panenského terénu. Cestičky jsou neustále prošlapané a v okolí střediska se každý den pohybují desítky vyznavačů sněžnic.      

Může se hodit

Co byste měli vědět
Středisko je vybaveno záchranný Recco systémem, a neprohloupíte tedy, pokud budete mít v oblečení od výrobce zašitou kovovou destičku se stejným pojmenováním. V případě zasypání sněhem vás záchranáři rychle najdou.

Nejlepší období
Konec ledna kvůli prašanu a začátek dubna díky malé návštěvnosti a slunci

Ceny
Šestidenní permanentka La Norma: 99 Euro (děti 6-13 let a senioři 60-75 let 92 Euro), permanentka na střediska La Norma, Aussois a Valfréjus 105 Euro (děti a senioři 98 Euro). Od 13. března do 17. dubna platí dospělí stejně jako děti.

Permanentka je čipová a není ji tedy potřeba po celý den vyndat z kapsy, platí se za ní záloha 3 Eura. Odpadá nutnost vozit s sebou fotografie. Děti do šesti let neplatí, ale je potřeba si pro ně v informačním středisku zdarma vyzvednout permanentku.

Co se bude konat
Každý týden od neděle do pátku se konají po skončení provozu vleků zábavné pořady (např. sjezd s pochodněmi, předváděcí jízdy místních instruktorů, večerní lyžování a přednášky o přírodě s diapozitivy).

28.2.-6.3. Pistes Noires (Černé sjezdovky) – festival afrického umění

Muzea v okolí
Když vás omrzí lyžování nebo je opravdu špatné počasí, můžete navštívit malá muzea v okolních městečkách.

Val Cenis – historie regionu Haute Maurienne (horní části údolí)
Modane – budování pevnosti Saint Gobain v Maginotově linii mezi světovými válkami
Valfréjus – stavba prvního tunelu pod hlavním alpským hřebenem
Saint Jean – výroba nožů Opinel
Saint Jean – výroba  likéru Mont Corbier
Aussois – pevnost Esseillon z 19. století

 

Autoři:

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Jak seřídit vázání? Šroubovák nechte ve skříni, servis se určitě vyplatí

Jak správně seřídit vázání na lyžích?

Seřízení lyžařského vázání vypadá sice na první pohled jednoduše, ale pokud opravdu chcete, aby fungovalo tak, jak má,...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Najdete na iDNES.cz