Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

  10:48aktualizováno  20. května 7:50
Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za sluncem, ale i v zimě za lyžováním. Díky největšímu pohoří Troodos, ležícímu téměř uprostřed ostrova, se na nejvyšším vrcholu Mount Olympus (1 952 metrů), můžete svést na čtyřech sjezdovkách.

Kypr pro většinu turistů je spojován s letní dovolenou, ovšem pohoří Troodos nabízí dobré podmínky i lyžařům a snowboardistům. Zimy v Troodos jsou obvykle chladné a mokré s množstvím sněhových srážek. Olympus, nejvyšší bod na ostrově, je pokryt sněhem nejméně tři měsíce každý rok, a to od ledna do března. Nachází se 2 km od horského střediska Troodos, 12 km od horského střediska Platres a asi hodinu jízdy od pobřeží letoviska Limassol a hlavního města Nikósie. Každoročně Kyperská lyžařská federace organizuje mezinárodní soutěž F.I.S. v lyžování, která probíhá na Homologované sjezdovce ZEUS Slalom.

Lyžařský klub Kypru
Provozuje v lyžařském středisku Troodos čtyři lyžařské vleky fungující od 9:00 hod. do 16:00 hod. Lyžařský areál je otevřený po celý týden během zimní sezóny.

Sedačková lanovka na homologovaném svahu Zeus (380 metrů)

Lyžařský vlek T-bar na svahu Hera (262 metrů)

Lyžařský vlek na údolí Sun Valley, který vede k svahu Aphrodite (125 metrů)

Lyžařský vlek na údolí Sun Valley, který vede k sjezdovce Hermes (140 metrů)

Lyžování pro každého
Zkušení lyžaři ocení severní svahy se sjezdovkami Hera a Zeus. Pro začátečníky je určen jižní svah Afrodita a Hermes je vhodný pro mírně pokročilé. Běžkaře potěší dva okruhy, čtyřkilometrový a osmikilometrový na jižních svazích, které nabízí nádherné výhledy do okolí. Lyžařská dovolená na Kypru překvapivě vychází jako jedna z nejlevnějších lyžařských destinací v Evropě. Za den lyžování utratíte cca přibližně 20 EUR.

Hotel či vilka
Několik hotelů poskytuje ubytování v dosahu letoviska, další možnosti bydlení jsou v horských vilách, apartmánech či penzionech. Ty jsou navrženy i zařízeny jako tradiční kyperské domy. Ceny jsou různé, záleží od druhu ubytování. Začínají však kolem 30 EUR za den a osobu.

Vánoce na Kypru
Vánoční týden oficiálně na Kypru začíná 23. prosince a vánoční den je 25. prosince. Na Kypru se ani dárky nedávají na Vánoce, ale až v období od 25. prosince do 1. ledna. Vánoční výzdoba je poměrně nevýznamná, ale místo toho se na Vánoce objevují na každém domě olivové ratolesti, jako symbol čistoty. Ženy vaří tradiční Vasilopitu, koláč vyrobený z manny s mincí pro štěstí. Kostýmy, masky, malované tváře, ohňostroje, vynikající jídlo a kulaté tance jsou součástí kyperské novoroční tradice. Nový rok se zde slaví 1. ledna, jako u nás. Netradiční svátky na půvabném řeckém Kypru, vám rozhodně poskytnou nezapomenutelnou dovolenou.

Evropa nebo Asie
Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, hned po Sicílii a Sardinii. Některé zdroje uvádějí, že Kypr je v Evropě, jiné zase, že se se nachází v západní Asii či na Blízkém východě. Je šperkem, který rozhodně stojí za to navštívit kdykoli během celého roku. Může se pochlubit historickými, mýtickými i kulturními destinacemi. Ne nadarmo si tento ostrov vybrala ke svému zrození z pěny bohyně krásy a lásky Afrodita.

Nikósie
Hlavní město, které je rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou, se nachází ve vnitrozemí. Je hlavním obchodním centrem a najdete zde mnoho světově významných firem. 

Limassol
Druhé největší město Kypru, kde je největší přístav na Kypru, leží na jižním pobřeží. V únoru se zde koná světoznámý karneval, který trvá několik dní. Do tohoto půvabného města se dostanete nejen autem, ale i autobusem se společností Intercity Buses, které jezdí z Larnacy, Paphosu nebo z Nikósie.

Larnaca
Město s největším letištěm a třetí největší město Kypru. Nachází se zde slané jezero, které je plné vody a v období listopadu až března zde můžeme vidět hejna plameňáků.

Páphos
Přístavní město v jihozápadní části Kypru bylo v helénistickém a římském období hlavním městem ostrova. Celé město je díky velkému počtu památek zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí za to archeologický park Kato Paphos, který je směsicí starověkého řeckého a římského života. Další památkou je hrad Paphos, jehož základy stojí v moři a kdysi sloužil jako pevnost k ochraně přístavu. Dnes poskytuje zázemí pro kulturní akce a festivaly. Do Paphosu se dostanete buď letecky přímo, nebo přes Intercity Buses z Larnacy, Limassolu nebo Nikósie.

Kyrenia
Přístavní městečko s nádhernou pevností ze 7. století, v jejíchž zdech je dnes umístěno historické muzeum se starobylým vrakem antické lodi. Dále navštívíte známé opatství Bellapais Monastery s krásnou vyhlídkou na celé okolí a středověký hrad Saint Hilarion.

Chirochitia
Archeologická lokalita, jejíž počátky sahají do doby neolitu, je známá jako jedna z nejlépe zachovaných prehistorických památek celého Středomoří. Od roku 1998 je součástí světového dědictví UNESCO.

Afroditina hora - Petra tou Romiou
Zátoka, která se nachází v jihozápadní části Kypru, nedaleko města Pafos. Řecký básník Hésiodos uvádí, že Afrodita se zde zrodila poté, co byl bohu nebe Uranovi vlastním synem Kronosem uříznut pohlavní úd a vhozen do moře, z jehož pěny přišla na svět Afrodita. Petra tou Romiou vám naskytne jedinečný výhled na pláž i skaliska vynořující se z moře. Z tohoto místa si podle pověstí celoročně odnesete věčnou lásku a během jediného dne omládnete o několik let.

Kyperské muzeum
Nachází se zde historie kyperské civilizace. Představuje některé z nejstarších kulturních památek země a je domovem jedinečných archeologických pokladů.

Tipy z redakce
- Platí se zde v Euro měně.
- Čas je o hodinu napřed oproti středoevropskému.
- Úředním jazykem je řečtina, která je jiná než ta v Řecku. Anglicky se zde domluvíte téměř bez problému, jelikož Kypr byl Anglickou kolonií až do roku 1960. Proto se zde jezdí vlevo.
- Nachází se zde dvě mezinárodní letiště. Větší a frekventovanější letiště je v Larnaca. Druhé, menší najdeme ve městě Paphos.
- Ceny zpátečních letenek z Prahy do Larnaky začínají na 160 EUR včetně všech tax a poplatků.
- Let z Prahy do Larnaky trvá 3 hodiny 20 minut, 2x týdně jej operuje Cyprus Airways (v roce 2016 získaly aerolinky Charlie Airlines Ltd. registrované na Kypru právo deset let používat ochrannou známku Cyprus Airways. V roce 2017 společnost zahájila pod touto obchodní značkou provoz na linkách do čtyř destinací.)
- K letu na Kypr stačí občanský průkaz, jelikož je členem EU a není součástí schengenského prostoru.
- Všechny lety společnosti jsou operovány moderními letadly Airbus A319 s kapacitou 144 míst ve třídě Ekonomy.

Pár potřebných minislovíček:

- Dobré ráno, Dobrý den – Kaliméra

- Na shledanou – Adio

- Dobrou noc – Kalinichta

- Děkuji – Efcharisto

- Prosím – Parakalo

- Ano – Ne

- Ne – Óchi

- Kudy – Apopu

- Pivo – Bíra

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Najdete na iDNES.cz