Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

  10:48aktualizováno  21. ledna 16:10
Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za sluncem, ale i v zimě za lyžováním. Díky největšímu pohoří Troodos, ležícímu téměř uprostřed ostrova, se na nejvyšším vrcholu Mount Olympus (1 952 metrů), můžete svést na čtyřech sjezdovkách.

Kypr pro většinu turistů je spojován s letní dovolenou, ovšem pohoří Troodos nabízí dobré podmínky i lyžařům a snowboardistům. Zimy v Troodos jsou obvykle chladné a mokré s množstvím sněhových srážek. Olympus, nejvyšší bod na ostrově, je pokryt sněhem nejméně tři měsíce každý rok, a to od ledna do března. Nachází se 2 km od horského střediska Troodos, 12 km od horského střediska Platres a asi hodinu jízdy od pobřeží letoviska Limassol a hlavního města Nikósie. Každoročně Kyperská lyžařská federace organizuje mezinárodní soutěž F.I.S. v lyžování, která probíhá na Homologované sjezdovce ZEUS Slalom.

Lyžařský klub Kypru
Provozuje v lyžařském středisku Troodos čtyři lyžařské vleky fungující od 9:00 hod. do 16:00 hod. Lyžařský areál je otevřený po celý týden během zimní sezóny.

Sedačková lanovka na homologovaném svahu Zeus (380 metrů)

Lyžařský vlek T-bar na svahu Hera (262 metrů)

Lyžařský vlek na údolí Sun Valley, který vede k svahu Aphrodite (125 metrů)

Lyžařský vlek na údolí Sun Valley, který vede k sjezdovce Hermes (140 metrů)

Lyžování pro každého
Zkušení lyžaři ocení severní svahy se sjezdovkami Hera a Zeus. Pro začátečníky je určen jižní svah Afrodita a Hermes je vhodný pro mírně pokročilé. Běžkaře potěší dva okruhy, čtyřkilometrový a osmikilometrový na jižních svazích, které nabízí nádherné výhledy do okolí. Lyžařská dovolená na Kypru překvapivě vychází jako jedna z nejlevnějších lyžařských destinací v Evropě. Za den lyžování utratíte cca přibližně 20 EUR.

Hotel či vilka
Několik hotelů poskytuje ubytování v dosahu letoviska, další možnosti bydlení jsou v horských vilách, apartmánech či penzionech. Ty jsou navrženy i zařízeny jako tradiční kyperské domy. Ceny jsou různé, záleží od druhu ubytování. Začínají však kolem 30 EUR za den a osobu.

Vánoce na Kypru
Vánoční týden oficiálně na Kypru začíná 23. prosince a vánoční den je 25. prosince. Na Kypru se ani dárky nedávají na Vánoce, ale až v období od 25. prosince do 1. ledna. Vánoční výzdoba je poměrně nevýznamná, ale místo toho se na Vánoce objevují na každém domě olivové ratolesti, jako symbol čistoty. Ženy vaří tradiční Vasilopitu, koláč vyrobený z manny s mincí pro štěstí. Kostýmy, masky, malované tváře, ohňostroje, vynikající jídlo a kulaté tance jsou součástí kyperské novoroční tradice. Nový rok se zde slaví 1. ledna, jako u nás. Netradiční svátky na půvabném řeckém Kypru, vám rozhodně poskytnou nezapomenutelnou dovolenou.

Evropa nebo Asie
Kypr je třetí největší ostrov ve Středozemním moři, hned po Sicílii a Sardinii. Některé zdroje uvádějí, že Kypr je v Evropě, jiné zase, že se se nachází v západní Asii či na Blízkém východě. Je šperkem, který rozhodně stojí za to navštívit kdykoli během celého roku. Může se pochlubit historickými, mýtickými i kulturními destinacemi. Ne nadarmo si tento ostrov vybrala ke svému zrození z pěny bohyně krásy a lásky Afrodita.

Nikósie
Hlavní město, které je rozděleno na dvě části, řeckou a tureckou, se nachází ve vnitrozemí. Je hlavním obchodním centrem a najdete zde mnoho světově významných firem. 

Limassol
Druhé největší město Kypru, kde je největší přístav na Kypru, leží na jižním pobřeží. V únoru se zde koná světoznámý karneval, který trvá několik dní. Do tohoto půvabného města se dostanete nejen autem, ale i autobusem se společností Intercity Buses, které jezdí z Larnacy, Paphosu nebo z Nikósie.

Larnaca
Město s největším letištěm a třetí největší město Kypru. Nachází se zde slané jezero, které je plné vody a v období listopadu až března zde můžeme vidět hejna plameňáků.

Páphos
Přístavní město v jihozápadní části Kypru bylo v helénistickém a římském období hlavním městem ostrova. Celé město je díky velkému počtu památek zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Za návštěvu stojí za to archeologický park Kato Paphos, který je směsicí starověkého řeckého a římského života. Další památkou je hrad Paphos, jehož základy stojí v moři a kdysi sloužil jako pevnost k ochraně přístavu. Dnes poskytuje zázemí pro kulturní akce a festivaly. Do Paphosu se dostanete buď letecky přímo, nebo přes Intercity Buses z Larnacy, Limassolu nebo Nikósie.

Kyrenia
Přístavní městečko s nádhernou pevností ze 7. století, v jejíchž zdech je dnes umístěno historické muzeum se starobylým vrakem antické lodi. Dále navštívíte známé opatství Bellapais Monastery s krásnou vyhlídkou na celé okolí a středověký hrad Saint Hilarion.

Chirochitia
Archeologická lokalita, jejíž počátky sahají do doby neolitu, je známá jako jedna z nejlépe zachovaných prehistorických památek celého Středomoří. Od roku 1998 je součástí světového dědictví UNESCO.

Afroditina hora - Petra tou Romiou
Zátoka, která se nachází v jihozápadní části Kypru, nedaleko města Pafos. Řecký básník Hésiodos uvádí, že Afrodita se zde zrodila poté, co byl bohu nebe Uranovi vlastním synem Kronosem uříznut pohlavní úd a vhozen do moře, z jehož pěny přišla na svět Afrodita. Petra tou Romiou vám naskytne jedinečný výhled na pláž i skaliska vynořující se z moře. Z tohoto místa si podle pověstí celoročně odnesete věčnou lásku a během jediného dne omládnete o několik let.

Kyperské muzeum
Nachází se zde historie kyperské civilizace. Představuje některé z nejstarších kulturních památek země a je domovem jedinečných archeologických pokladů.

Tipy z redakce
- Platí se zde v Euro měně.
- Čas je o hodinu napřed oproti středoevropskému.
- Úředním jazykem je řečtina, která je jiná než ta v Řecku. Anglicky se zde domluvíte téměř bez problému, jelikož Kypr byl Anglickou kolonií až do roku 1960. Proto se zde jezdí vlevo.
- Nachází se zde dvě mezinárodní letiště. Větší a frekventovanější letiště je v Larnaca. Druhé, menší najdeme ve městě Paphos.
- Ceny zpátečních letenek z Prahy do Larnaky začínají na 160 EUR včetně všech tax a poplatků.
- Let z Prahy do Larnaky trvá 3 hodiny 20 minut, 2x týdně jej operuje Cyprus Airways (v roce 2016 získaly aerolinky Charlie Airlines Ltd. registrované na Kypru právo deset let používat ochrannou známku Cyprus Airways. V roce 2017 společnost zahájila pod touto obchodní značkou provoz na linkách do čtyř destinací.)
- K letu na Kypr stačí občanský průkaz, jelikož je členem EU a není součástí schengenského prostoru.
- Všechny lety společnosti jsou operovány moderními letadly Airbus A319 s kapacitou 144 míst ve třídě Ekonomy.

Pár potřebných minislovíček:

- Dobré ráno, Dobrý den – Kaliméra

- Na shledanou – Adio

- Dobrou noc – Kalinichta

- Děkuji – Efcharisto

- Prosím – Parakalo

- Ano – Ne

- Ne – Óchi

- Kudy – Apopu

- Pivo – Bíra

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Lyžařská sezona začíná naplno, nový sníh otevřel další sjezdovky

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Podmínky pro lyžaře na českých a moravských horách vylepšil nový sníh. Podle provozovatelů napadly v tomto týdnu...

Každý den jiná cena skipasu. Novinka z Tater brzy dorazí i do Česka

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Představte si, že šest lyžařů na lanovce zavede řeč na cenu skipasu. Jeden si stěžuje, že zaplatil šedesát eur za den,...

Osamocené Horehroní: parádní lyžařská dovolená v srdci Slovenska

Pohled z vrcholu Ski centrum Mýto k Veporským vrchům

Dva národní parky, Nízké Tatry a Muráňská planina, vysoké hory a spousta lokálních zajímavostí. To vše přispívá...

Najdete na iDNES.cz