Krušné hory: ve vzhledu převálcují i Krkonoše

  21:26aktualizováno  13. prosince 9:40
Krušné hory si bohužel stále nesou nelichotivé označení zdevastovaného pohoří, kde z jedovaté půdy trčí uschlé pahýly stromů. To už ale několik let není zcela pravda. Východní část pohoří navíc v zimě nabízí několik sjezdovek a pro běžkaře ideální terény.

Nejdelší v ČR

Krušné hory jsou naším nejdelším pohořím. Mezi východním a západním koncem činí vzdálenost vzdušnou čarou zhruba 160 km. Dnes jsou z velké části opět zalesněny a lze o nich říci, že působí mnohdy zachovalejším dojmem než třeba holosečemi postižené Krkonoše, Orlické hory nebo Jeseníky.

Lahůdkou pro lyžaře-turisty je přejezd celého pohoří, který se dá zvládnout za 4 až 6 dní. Nevýhodou však bývají ne vždy zcela ideální sněhové podmínky, protože některé partie Krušných hor mají malou nadmořskou výšku. Ve srovnání s jinými českými horami tu také bývá o něco tepleji.

Bouřňák

Jedním z nejvýznamnějších lyžařských středisek ve východní části Krušných hor je Bouřňák, jehož jméno v přehledném sněhovém zpravodajství z Krušných hor nikdy nechybí. Jezdí sem především lyžaři z Teplic.

Skicentrum Bouřňák se rozkládá na úbočí stejnojmenného kopce (869 m) mezi Mikulovem a horským letoviskem Nové Město. Z vrcholu Bouřňáku se můžete spustit jednou z pěti sjezdových tras. Čtyři z nich vedou východním směrem do Mikulova, jedna trať směrem na jih. Součástí areálu je také dětský svah Údolíčko v Mikulově, kde působí 2 lyžařské školy. Za dobrých sněhových podmínek jezdí vleky každý den a přepraví až 3000 osob za hodinu. Jednodenní jízdenka stojí 350 Kč, šestidenní 1200 Kč.

V okolí Bouřňáku si přijdou na své i běžkaři. Sportovně založení běžci se vyřádí na SKI stadionu v Novém Městě, kde se nacházejí pravidelně upravované homologované tratě o délce 1, 2, 3, 4, 5, 7 a 7,5 km. Na stadionu nechybí ani bufet s možností občerstvení.



Na pláních východních Krušných hor

Kromě těchto běžeckých tratí jsou k dispozici také turistické okruhy v délkách 5, 10 a 15 km, které vedou směrem na Cínovec a Moldavu.

Pro turisty na lyžích, kteří mají platné doklady, se nabízí přechod na území Německa, kde se nachází řada dalších ideálních terénů.

UBYTOVÁNÍ V TELNICI
několik tipů

* Horská chata U Nováčka  tel. 475 223 252

* Penzion Vestas
tel. 475 223 347

* Hotel Telnický dvůr
tel. 475 223 084

* Chata U vleku
tel. 475 207 152

* Sauna klub Telnice
tel. 475 223 285

Telnice

Další významné lyžařské středisko východní části Krušných hor se jmenuje Telnice, které se rozkládá na rozdíl od Bouřňáku v hluboce zaříznutém horském údolí. Coby kamenem dohodil je to odtud do Ústí nad Labem.

Středisko leží v nadmořské výšce 600–800 m n. m., což není mnoho, výhodou ale je, že všechny svahy mají severní orientaci. K dispozici je 6 vleků o celkové kapacitě 2400 osob/hod. Nejnáročnější je slalomový svah s homologací FIS o celkové délce 504 m a převýšením 200 m, který je ošetřován technickým sněhem.  Nechybí ani umělé osvětlení pro večerní lyžování.

Nejmenší si přijdou na své pro změnu na svahu Meva se 150 m dlouhým kotvovým vlekem. Podle zájmu na něm funguje v sobotu a v neděli od 10 do 12 hodin lyžařská škola (cena za dvě hodiny 450 Kč).

Lyžování v Telnici je o něco levnější než na Bouřňáku – jednodenní jízdenka stojí 330 Kč.

Nad Telnicí ve výšce asi 750 m leží osada Adolfov, kde se nacházejí upravované běžecké tratě s přímým napojením na telnický areál. Dvoustopé tratě mají délku 3, 5, 7 a 10 km.

Přes Cínovec a Komáří vížku

Milovníci lyžařských přejezdů jistě nepohrdnou překrásnou trasou, která vede z Bouřňáku do Telnice (celkem asi 19 km). Trasa sleduje v podstatě letní červenou turistickou značku a její nadmořská výška kolísá mezi 700 m až 850 m. Terén je tudíž velmi příjemný a nenáročný, v bezlesých úsecích je tyčové značení.



Výhled z Komáří vížky

Zastávky s možností občerstvení se nabízejí na Cínovci (6 km), další na vrchu Komáří vížka (13 km), kam vede lanovka z Krupky. Komáří vížka je zároveň místem krásného rozhledu na krajinu severních Čech – zejména na kužele Českého středohoří. Necelý kilometr jihovýchodně od vrcholu bývají v provozu 3 kratší vleky.

Za dobrých sněhových podmínek lze z Adolfova nad Telnicí pokračovat stále se snižujícím terénem až do Tisé u Děčína. V opačném případě nezbývá, než sjet do Telnice a zamířit na zpáteční autobus nebo vlak (vlakové nádraží se nachází cca 3 km od vleků údolím dolů).

O ZÁPADNÍ ČÁSTI KRUŠNÝCH HOR SI PŘEČTETE V PŘÍŠTÍM DÍLE

Může se hodit

VLAKEM AŽ NA HŘEBEN

Do Krušných hor je nejlépe vyrazit vlakem. Až do nejvyšších hřebenových partií stoupá několik železnic, po kterých se kdysi přes Krušné hory vozilo severočeské hnědé uhlí do Německa.

Pro návštěvu východní části pohoří se nabízí trať Most – Moldava, která patří k technicky nejpozoruhodnějším u nás. Na velmi krátkém úseku totiž příkrý krušnohorský svah pomocí málo vídané úvratě, několika tunelů a závratně vysokých viaduktů. Netrvá ani hodinu, co vás supící a vzdychající vláček vyveze z Mostecké pánve, která sněhem většinou moc neoplývá, do zimního království v Novém Městě na náhorní plošině Krušných hor ve výšce téměř 800 m.

Další nevšední způsob, jak se dostat na hřeben východních Krušných hor je lanovka z Krupky na Komáří vížku. Je to nejstarší a nejdelší sedačková lanovka bez mezizastávky v ČR – měří 2348 m a překonává 482 m převýšení. Jízda trvá 15 a půl minuty, lístek stojí 40 Kč (60 Kč zpáteční).

KRUŠNOHORSKÉ SILNICE

Další způsob dopravy představuje pochopitelně auto. Krušné hory jsou specifické tím, že náhorní pláně jsou protkány poměrně hustou sítí silnic, spojujících jednotlivé vesnice. Proslulá E 55 vás dovede hraničnímu přechodu na Cínovci, z Krupky vede horská silnička na Komáří vížku (zde parkoviště pro 70 aut), další silnice vedou do Nového Města pod Bouřňák i do Adolfova nad Telnicí.

Pro jízdy autem po krušnohorských silnicích je dobré se vybavit sněhovými řetězy. Většina silnic se udržuje pouze plužením.

VÍCE INFORMACÍ:

www.scbournak.cz
www.ski-telnice.cz
www.krupka-mesto.cz

 

Na pláních východních Krušných hor

Výhled z Komáří vížky

Krušnohorská lyžařská magistrála u Nového Města

Hora Bouřňák se stejnojmenným lyžařským střediskem

Běžecká stopa nad Telnicí

Pod Komáří vížkou

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.