Krkonoše lákají na nové lanovky a snowpark

  10:42aktualizováno  10:42
Krkonoše - Nové vleky, umělé zasněžování, osvětlení i snowpark. Takové novinky čekají letos návštěvníky Krkonoš. Do zlepšení lyžařských areálů v Krkonoších společnosti investovaly desítky milionů korun. Jen v části hor v Libereckém kraji vznikly čtyři nové vleky. Další novinky - v článku.

Dvě stě metrů od harrachovské radnice vyrostl přes léto vlek pro začátečníky. "Je to na jednoduché cvičné louce, kde se každý může učit. Využijí ho především rodiny s dětmi a lidé, kteří se ještě necítí na velkou sjezdovku," vysvětlil Petr Bůžek z městského infocentra.

Nový menší vlek postavil soukromý provozovatel v areálu u Zvonu také v Benecku. U centrálního parkoviště navíc vybuduje snowpark plný skoků i terénních nerovností.

V největším vysockém lyžařském areálu Šachty začne s prvním sněhem jezdit další nový vlek dlouhý 850 metrů. "Má vyšší kapacitu, takže lidé nebudou muset tak dlouho čekat. Navíc jsme kolem sjezdovky postavili po celé délce osvětlení pro noční lyžování," uvedl provozovatel Daniel Svrček. U vleku se zrychlí i odbavovací systém.

V areálu Kamenec v Jablonci nad Jizerou lyžaře přivítá nové zasněžování a stejně jako ve Vysokém rychlejší odbavovací systém u vleku.

Nový vlek s vyšší kapacitou letos spustí také ve středisku Pisár v Pasekách nad Jizerou.

Na sjezdovkách skiareálu Aldrov ve Vítkovicích letos obec rozšířila a zlepšila umělé zasněžování. "V příštím roce pak chceme postavit čtyřsedačkovou lanovku," nastínil další plány jednatel areálu Milan Rychtr.

Harrachov láká mladé na snowpark
Zkvalitnění lyžování na letošek přichystal i sportovní areál v Harrachově, který na sjezdovce u lanovky upravil povrch a zasněžování. "Vylepšili jsme systém. Zkvalitnili údržbu a zdokonalili odvodnění sjezdovek. Vysadili jsme nový trávník. Kopce proto budou rovnější, bez kamenů a nerovností," informoval šéf Sportovního areálu Harrachov Jiří Krejčí.

Areál navíc obnovil snowboardový park vedle skokanských můstků. "Vybudujeme na místě nejrůznější nerovnosti, skokánky a zábradlí, aby si ve středisku přišli na své také mladí lidé," uvedl Bůžek z městského infocentra.

Majitel největšího rokytnického areálu Horní Domky před několika týdny dokončil rozvody umělého zasněžování Lysé hory. Vrsta umělého sněhu pokryje asi 70 - 80 procent sjezdovky.

Více než 50milionová investice se vyplatila ski areálu v Peci pod Sněžkou, který za ni získal pátou hvězdičku kvality a stal se společně se Špindlerovým Mlýnem nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v zemi.

"Největší letošní novinkou v areálu je čtyřsedačková lanovka na Hnědý vrch. Nový lyžařský vlek jsme postavili i na protějším Vysokém svahu. Spuštěním obou moderních zařízení stoupne přepravní kapacita střediska a zvýší se i pohodlí lyžařů," uvedl ředitel společnosti Ski Pec František Vambera. Velká investice se však odrazí i ve zvýšení cen jízdného. Celodenní permanentka v hlavní sezoně bude letos v Peci pod Sněžkou stát 490 korun, což je o 40 korun víc než loni.

Permanentky ve Špindlu zůstanou stejné
Akcionáři Ski areálu ve Špindlerově Mlýně se rozhodli ponechat cenu denní permanentky na loňských 550 korunách, přestože i je zlepšení služeb pro lyžaře letos přišlo na téměř 60 milionů korun.

"Polovinu celé částky jsme zaplatili za čtyři nové rolby na úpravu sjezdovek a běžeckých tratí. Dále jsme rozšířili vrchní část červené sjezdovky na Medvědíně, kde jsme současně dobudovali i chybějící technické zasněžování. Zařízením na výrobu sněhu jsme před letošní nastávající sezonou vybavili také druhou stranu černé sjezdovky ve Svatém Petru," informoval ředitel špindlerovského ski areálu Jiří Beran.

Do zlepšení podmínek pro lyžaře investovala i společnost Markid, která provozuje menší ski areály v Černém Dole, Mladých Bukách a Dolním Dvoře. "Letos jsme se nejvíc zaměřili na rozvoj našeho areálu v Černém Dole, kde jsme postavili trojsedačkovou lanovku, dva nové vleky a větší část celkové plochy sjezdovek vybavili technickým zasněžováním," sdělil Petr Martinov ze společnosti Markid. 

Na Černé hoře rozšířili umělé zasněžování
Asi 30 milionů korun stálo letos zdokonalení služeb společnost Mega Plus, která provozuje lyžařské areály na Černé hoře v Janských Lázních a U Kostela v Malé Úpě. "Na Černé hoře jsme rozšířili technické zasněžování i na nejvýše položené partie sjezdovek. Současně jsme zvýšili rychlost kabinové lanovky, její hodinová kapacita stoupne téměř o sto lidí," uvedl jednatel společnosti Mega Plus Petr Hynek.

Pro snowboardisty provozovatelé připravili v Herlíkovicích nový snowpark s vlastním vlekem. "U spodní stanice přibližovacího vleku s centrální pokladnou najdou návštěvníci nové zázemí s půjčovnou lyží a snowbordů, skiservis, obchod se sportovním zbožím, lyžařskou školu a srub s občerstvením," informoval Zdeněk Brebera, ředitel vrchlabského Spartaku. "Stálo to téměř 15 milionů korun."

V Herlíkovicích podraží celodenní permanentku v hlavní sezoně na 450 korun.

Letošní novinkou jsou jednotné skipasy

Se skipasy či jednotnými jízdenkami přišli jako s novinkou letošní lyžařské sezony hned v několika krkonošských areálech. Mnozí majitelé středisek se domluvili na stejných cenách a lyžaři budou moci jezdit na větším množství sjezdovek a vleků než dříve. Někde turisté dokonce ani nebudou muset sundat lyže.

Jednotný skipas zavedli v Benecku. "Ten jsme letos po dohodě se všemi provozovateli zavedli nově a bude platit na všech osmi vlecích. Například celodenní permanentka pro dospělého přijde na dvě stě osmdesát korun," upozornila Miroslava Chaloupská z informačního centra v Benecku.

Jednotné permanentky letos propojí také areál Kamenec v Jablonci nad Jizerou, Šachty ve Vysokém nad Jizerou, Herlíkovice a Bubákov. Zajímavou nabídkou pro letošní rok bude permanentka na čtrnáct dní za tři tisíce šest set korun. "Návštěvník si bude moci sám zvolit dny. Může k nám jezdit třeba celou zimu jen na víkendy a ski pas mu bude stačit. Navíc v tomto případě na jízdenku lze jezdit ve všech čtyřech areálech," uvedl Daniela Svrček ze společnosti Snowhill, která tato střediska provozuje.

V Rokytnici mohou lyžaři jednotný skipas očekávat hned na dvou areálech. Ve Studenově ani v Bahýnkách a U modré hvězdy ani nebudou muset přejíždět. "Spojili se tu dva velcí provozovatelé. Lyžaři tak získali možnost jezdit bez problémů na dvojnásobném počtu vleků a sjezdovek než doposud," dodal Jiří Krause z tělovýchovné jednoty Spartak Rokytnice nad Jizerou.

Jedinou jízdenku vydali také dva provozovatelé areálů v Pasekách nad Jizerou. "Letos jsme se dohodli a vydali společný ski pas, který lyžaři uplatní na pěti vlecích a osmi sjezdovkách v celé obci," uvedl spolumajitel Pisáru Jaroslav Soukup.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Mořský odliv odhalil vrak ponorky na francouzském pobřeží, je z ní atrakce

Vrak německé ponorky UC-61.

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Další z rubriky

Osamocené Horehroní: parádní lyžařská dovolená v srdci Slovenska

Pohled z vrcholu Ski centrum Mýto k Veporským vrchům

Dva národní parky, Nízké Tatry a Muráňská planina, vysoké hory a spousta lokálních zajímavostí. To vše přispívá...

Lyžařská sezona začíná naplno, nový sníh otevřel další sjezdovky

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Podmínky pro lyžaře na českých a moravských horách vylepšil nový sníh. Podle provozovatelů napadly v tomto týdnu...

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Najdete na iDNES.cz