Krkonoše, Jeseníky, Tatry: pozor na laviny!

  14:54aktualizováno  14:54
Na horách, především v Krkonoších a Jeseníkách, kde na hřebenech leží až 110 centimetrů sněhu, hrozí laviny. Horská služba dokonce vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí, nejzávažnější je pátý stupeň. Na řadě míst jsou proto varovné tabule, které zakazují turistům vstup.

Jeseníky

"Na vrstvě ledu je kvůli sněžení v posledních dnech vysoká vrstva těžkého a mokrého sněhu, která se může kdykoli dát do pohybu," varuje Jaroslav Sembdner, který je u Horské služby Jeseníky specialistou na lavinové nebezpečí.

Pád lavin hrozí v oblasti Velkého a Malého kotle a Králického Sněžníku. Největší nebezpečí hrozí podle Sembdnera na svazích Červené hory (směrem z Červenohorského sedla na Ramzovou). Přitom právě svahy Červené hory rádi vyhledávají snowboardisté a skialpinisté milující jízdu v divokém terénu.

Ukáznění návštěvníci Jeseníků se však lavin nemusí obávat. "Všechna lavinová pole leží mimo sjezdovky a značené trasy. Naše varování je určeno především snowboardistům a skialpinistům vyhledávajícím divoké terény. Když si varování nevezmou k srdci, měli by být na svazích alespoň ostražitější," řekl Sembdner.

Horská služba provádí měření na lavinových svazích v zimě jedenkrát týdně a vždy, když napadne větší množství sněhu jako v minulých dnech. Nejhorší jsou podle záchranářů laviny z prachového sněhu, kdy hrozí rychlé udušení.

Členové Horské služby nezasahují v lavinových svazích Jeseníků příliš často. Poslední ostrý zásah měli před desíti lety, kdy zachraňovali v lavině uvízlou dívku. Jejich pomoc však přišla pozdě. Dívka pád laviny bohužel nepřežila.

Krkonoše

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po přívalech sněhu v minulých dnech vzrostlo z druhého na třetí stupeň pětibodové stupnice. Od konce prosince se sněhová vrstva na hřebenech téměř zdvojnásobila a nyní na nich leží asi 110 centimetrů sněhu.

"Na závětrných svazích utvořil vrstvy o síle až pěti metrů, které by se mohly utrhnout," řekl pracovník špindlerovské Horské služby Ludvík Strejček. Turisté by do lavinových lokalit vstupovat neměli.

Tatry

Velké nebezpečí pádu lavin vyhlásilo včera slovenské Středisko lavinové prevence v Jasné ve vysokohorském terénu Západních a Vysokých Tater. Čtvrtý stupeň z pětidílné stupnice zde platí po mírném oteplení a nadílce nového sněhu. Podle pracovníka střediska Juraje Setteye je sněhová vrstva v současnosti pouze slabě zpevněná. "Je velká pravděpodobnost uvolnění lavin už při malém mechanickém zatížení," řekl.

Zejména na východních a jižních svazích se předpokládá samovolný výskyt středních a velkých lavin, které mohou zasáhnout údolní turistické trasy. "Ve Vysokých a Západních Tatrách nedoporučujeme vstup do dolin," upozornil Settey.

Pád laviny ve Velké Studené dolině ve Vysokých Tatrách si v úterý vyžádal život osmatřicetiletého českého horolezce. Lavina jej zachytila společně s kolegou, když sestupovali ze Zbojnické chaty na Hrebienok. Jeho kolegovi se podařilo z laviny vyprostit a přivolat pomoc. Pátrání po pohřešovaném však ztěžovalo husté sněžení a silný vítr.

 

Lavina - ilustrační foto

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Hory byly přes oblevu plné lyžařů, teď už na Šumavě sněží a mrzne

Na Nový rok se ve Skiareálu Lipno lyžovalo na těžkém a mokrém sněhu. Ve středu...

Lyžařské areály na české straně Šumavy trápí nedostatek přírodního sněhu. Navzdory teplému počasí však byly na přelomu...

Osamocené Horehroní: parádní lyžařská dovolená v srdci Slovenska

Pohled z vrcholu Ski centrum Mýto k Veporským vrchům

Dva národní parky, Nízké Tatry a Muráňská planina, vysoké hory a spousta lokálních zajímavostí. To vše přispívá...

Najdete na iDNES.cz