Kde lyžují magnáti a šlechta z celé Evropy

  6:00aktualizováno  6:00
Máte rádi francouzské lyžování bez hranic, švýcarský luxus a rakouskou pohostinnost? Tlačí vás v kapse zlatá kreditní karta? Chcete zažít "modré z nebe" a naplnit žaludek nejvybranějšími lahůdkami? Pak jste tu správně! Vítejte v Lechu - nejmondénnějším lyžařském středisku Rakouska.

Malebný Lech am Arlberg byl v roce 2004 vyhlášen jako nejhezčí evropská vesnice | foto: Martin ČapekMF DNES

Ve skutečnosti jde o čtyři lyžařské resorty v rakouské spolkové zemi Vorarlbersko, které jsou vzájemně propojené v jeden kolotoč - Lech, Zürs, Zug a Oberlech. Je to svět možností, drahých kožešin, relaxace, filmových štábů, špičkových šéfkuchařů i hotelů, do jejichž apartmá jezdí šlechta celé Evropy.

Jsou to také čtyři okouzlující střediska, která začínají ve výšce 1 450 metrů nad mořem a jejichž poznávacím znamením je hluboká modř oblohy, jistota bílého prašanu a opravdová zimní atmosféra, která v naprosto inverzní české zimě dokáže přesvědčit i ty největší odpůrce o úžasnosti tohoto ročního období. A navíc - lyžování ve stylu "velkého světa" si může dovolit i obyčejný smrtelník.

O zimním království a horké čokoládě

Stojím nahoře na kopci Zuger Hochlicht ve 2 377 metrech nad mořem. Je okolo poledne a já se nemůžu hnout. Nikoli chladem. Stojím bez dechu okouzlena čistotou zdejší zimy. Jestli existuje zimní království, tak je to právě tady a teď.

Pode mnou se rozprostírají sportovní červené sjezdovky, volný terén je popsán vlnovkami, které nedočkaví lyžaři stačili během dopoledne naskládat jednu vedle druhé. Lyžuje tu několik tisíc lidí, ale vůbec to necítím.

Oblast Ski Arlberg, do níž patří ještě další vyhlášené regiony St. Anton a St. Christoph, který je položen vysoko v horách překračujících o stovky metrů nejvyšší vrchol Česka, zahrnuje celkem na 280 kilometrů sjezdovek. Z tohoto počtu téměř 120 kilometrů cituplného lyžování připadá právě na oblast Lech - Zürs. Je to lyžování, které eliminuje zlomeniny a přeje prožitkům. Pár oblouků, a pak se zastavit, užít si slunce i blahodárně svěžího vzduchu. To je smyslem.

Na horské chatě Rud-Alpe pod krovem staletých kmenů popíjím horkou čokoládu. Pořádně velký kus pravé čokolády v horkém mléce - a hory náhle dostávají úplně jinou dimenzi.

Rakousko, lyžování v oblasti Lech - Zürs

Lyžování v oblasti Lech - Zürs

Dokonalost přeje dokonalému

"Jezdí sem například holandská královská rodina, monacká kněžna, ale víc vám opravdu neřeknu. Zachováváme naprostou diskrétnost, pokud jde o celebrity. Mají tu klid, nejsou tu žádní paparazziové," říká mluvčí zdejšího turistického sdružení Lisa-Maria Beck. A to je to, oč tu kráčí. Všechno, co nám ve velkoměstech připadá možná zbytečné, je tady úplně normální.

Obyčejný čerstvý vzduch, protože 99 procent domů je vytápěno biomasou, místa, kam se auta jaksi nedostanou, máslo a mléko s chutí z dob našich babiček. Přemýšlím, jestli to nezní už opravdu moc kýčovitě. Ale Lech je jeden velký a ohromně milý, fotogenický kýč.

Rakousko, Lech Am Arlberg

Odpíchnu se a jedu. Vítr se opřel do zad a přejezd mezi sjezdovkami se rychlostí zkracuje na minimum. Stačím se kochat okolními vrcholy i mrazivými vločkami. Pár oblouků, trochu prudkého sjezdu a jsem o vesnici dál.

Rakousko, Lech am Arlberg

Lech am Arlberg leží ve výši od 1 450 metrů, okolní hory jsou ještě o tisíc metrů vyšší

Geniessen Sie!

Neboli - užívejte si! Krédo, které slyším za svého pobytu v Lechu už poněkolikáté. Třeba nejdelšího sjezdařského závodu na světě, který tu každoročně probíhá. "Der Weisse Ring" neboli Bílý kruh se jede v polovině ledna, měří 22 kilometrů, má 5 500 metrů převýšení a nejlepší čas minulého ročníku je 52 minut. Na trati je vždy na tisíc závodníků, amatérů i profesionálů.

Nebo kuchařského umění, které této oblasti nelze upřít. Hovězí, které ještě voní alpskými loukami, ryby ulovené zajisté v místním potoce, hruškovice, která výrazně šlape na paty těm nejlepším moravským a doma řádně ukrytým pálenkám.

Rakousko, Lech Am Arlberg

Michelinské hvězdy či šéfkuchařské čepice, ocenění, která uděluje slavný gastronomický průvodce Gault Millau, objevíte na nejednom průčelí. Dvanáct restaurací obvykle se dvěma, ale spíše třemi čepicemi - to už je pořádná dávka požitků! Na pět čepic, což je Gault Millautovo maximum, nenarazíte ani tady, v místě, kde dávají králové dobrou noc. Jako bůh vaří opravdu jen Bůh. Vítejte v Lechu!

Rakousko, Lech Am Arlberg Může se hodit

Jak se tam dostat

Nejkratší cesta vede z Prahy přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Garmisch Partenkirchen a Ims. Je to 600 kilometrů a cestu byste mohli při dobré průjezdnosti zvládnout za osm hodin. Pokud chcete jet pohodlnější trasou, zahněte na mnichovském okruhu na A96 směr Lindau a Bregenz. Cesta je o 50 kilometrů delší, ale vede téměř výhradně po dálnici.

Kolik to stojí
Čipový skipas v hlavní sezoně stojí na 1 den dospělého 42,50 eura, dítě 25,50 eura, šestidenní vyjde dospělého na 204 eur, dítě na 122 eur. Skipasy jsou platné pro celou oblast SKI Arlberg. Děti do osmi let jezdí za jednotnou cenu 10 eur bez časového omezení. Letošní sezona začíná 27. listopadu.

Kde bydlet
Ceny za ubytování v těch nejlepších hotelech jsou opravdu závratné. Budete-li se snažit, najdete na www.lech-zuers.at pensiony a apartmány přibližně za 35 eur na osobu a noc.

Jak si dát do těla
Nejdelší sjezdařský závod na světě Der Weisse Ring má svou stálou trasu. Vyzvedněte si v infocentru mapu a zkuste si trať projet. Více údajů na www.derweissering.at.

Horký tip
Středisko Lech - Zürs patří do klubu Best of the Alps, tedy toho nejlepšího, co je možné v Alpách potkat. Pokud máte alespoň trochu snobskou povahu, podívejte se na www.bestofthealps.com.

Jak správně relaxovat
Welltain -
že nevíte, co to znamená? Je to absolutní novinka, forma odborného vedení, jak si sportováním a přitom zdravě a bezpečně užít dovolené a něco pro svou duši a tělo udělat. Více na www.welltain.at.

Užitečné adresy
www.lech-zuers.at
www.rakousko.com (Bezplatné informace či objednávku prospektů získáte na telefonu: 800 180 800)

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

V Rakousku je sněhu dost. Pět tipů na střediska, kde si užijete Velikonoce

Stubai. Nejdelší třílanová kabinová lanovka v Alpách má luxusní design kabinek,...

Letošní zimní sezona v Rakousku patří z pohledu sněhu k velmi vydařeným. V půlce dubna jsou v provozu nejen ledovcové...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Najdete na iDNES.cz