Kde lyžují magnáti a šlechta z celé Evropy

  6:00aktualizováno  6:00
Máte rádi francouzské lyžování bez hranic, švýcarský luxus a rakouskou pohostinnost? Tlačí vás v kapse zlatá kreditní karta? Chcete zažít "modré z nebe" a naplnit žaludek nejvybranějšími lahůdkami? Pak jste tu správně! Vítejte v Lechu - nejmondénnějším lyžařském středisku Rakouska.

Malebný Lech am Arlberg byl v roce 2004 vyhlášen jako nejhezčí evropská vesnice | foto: Martin ČapekMF DNES

Ve skutečnosti jde o čtyři lyžařské resorty v rakouské spolkové zemi Vorarlbersko, které jsou vzájemně propojené v jeden kolotoč - Lech, Zürs, Zug a Oberlech. Je to svět možností, drahých kožešin, relaxace, filmových štábů, špičkových šéfkuchařů i hotelů, do jejichž apartmá jezdí šlechta celé Evropy.

Jsou to také čtyři okouzlující střediska, která začínají ve výšce 1 450 metrů nad mořem a jejichž poznávacím znamením je hluboká modř oblohy, jistota bílého prašanu a opravdová zimní atmosféra, která v naprosto inverzní české zimě dokáže přesvědčit i ty největší odpůrce o úžasnosti tohoto ročního období. A navíc - lyžování ve stylu "velkého světa" si může dovolit i obyčejný smrtelník.

O zimním království a horké čokoládě

Stojím nahoře na kopci Zuger Hochlicht ve 2 377 metrech nad mořem. Je okolo poledne a já se nemůžu hnout. Nikoli chladem. Stojím bez dechu okouzlena čistotou zdejší zimy. Jestli existuje zimní království, tak je to právě tady a teď.

Pode mnou se rozprostírají sportovní červené sjezdovky, volný terén je popsán vlnovkami, které nedočkaví lyžaři stačili během dopoledne naskládat jednu vedle druhé. Lyžuje tu několik tisíc lidí, ale vůbec to necítím.

Oblast Ski Arlberg, do níž patří ještě další vyhlášené regiony St. Anton a St. Christoph, který je položen vysoko v horách překračujících o stovky metrů nejvyšší vrchol Česka, zahrnuje celkem na 280 kilometrů sjezdovek. Z tohoto počtu téměř 120 kilometrů cituplného lyžování připadá právě na oblast Lech - Zürs. Je to lyžování, které eliminuje zlomeniny a přeje prožitkům. Pár oblouků, a pak se zastavit, užít si slunce i blahodárně svěžího vzduchu. To je smyslem.

Na horské chatě Rud-Alpe pod krovem staletých kmenů popíjím horkou čokoládu. Pořádně velký kus pravé čokolády v horkém mléce - a hory náhle dostávají úplně jinou dimenzi.

Rakousko, lyžování v oblasti Lech - Zürs

Lyžování v oblasti Lech - Zürs

Dokonalost přeje dokonalému

"Jezdí sem například holandská královská rodina, monacká kněžna, ale víc vám opravdu neřeknu. Zachováváme naprostou diskrétnost, pokud jde o celebrity. Mají tu klid, nejsou tu žádní paparazziové," říká mluvčí zdejšího turistického sdružení Lisa-Maria Beck. A to je to, oč tu kráčí. Všechno, co nám ve velkoměstech připadá možná zbytečné, je tady úplně normální.

Obyčejný čerstvý vzduch, protože 99 procent domů je vytápěno biomasou, místa, kam se auta jaksi nedostanou, máslo a mléko s chutí z dob našich babiček. Přemýšlím, jestli to nezní už opravdu moc kýčovitě. Ale Lech je jeden velký a ohromně milý, fotogenický kýč.

Rakousko, Lech Am Arlberg

Odpíchnu se a jedu. Vítr se opřel do zad a přejezd mezi sjezdovkami se rychlostí zkracuje na minimum. Stačím se kochat okolními vrcholy i mrazivými vločkami. Pár oblouků, trochu prudkého sjezdu a jsem o vesnici dál.

Rakousko, Lech am Arlberg

Lech am Arlberg leží ve výši od 1 450 metrů, okolní hory jsou ještě o tisíc metrů vyšší

Geniessen Sie!

Neboli - užívejte si! Krédo, které slyším za svého pobytu v Lechu už poněkolikáté. Třeba nejdelšího sjezdařského závodu na světě, který tu každoročně probíhá. "Der Weisse Ring" neboli Bílý kruh se jede v polovině ledna, měří 22 kilometrů, má 5 500 metrů převýšení a nejlepší čas minulého ročníku je 52 minut. Na trati je vždy na tisíc závodníků, amatérů i profesionálů.

Nebo kuchařského umění, které této oblasti nelze upřít. Hovězí, které ještě voní alpskými loukami, ryby ulovené zajisté v místním potoce, hruškovice, která výrazně šlape na paty těm nejlepším moravským a doma řádně ukrytým pálenkám.

Rakousko, Lech Am Arlberg

Michelinské hvězdy či šéfkuchařské čepice, ocenění, která uděluje slavný gastronomický průvodce Gault Millau, objevíte na nejednom průčelí. Dvanáct restaurací obvykle se dvěma, ale spíše třemi čepicemi - to už je pořádná dávka požitků! Na pět čepic, což je Gault Millautovo maximum, nenarazíte ani tady, v místě, kde dávají králové dobrou noc. Jako bůh vaří opravdu jen Bůh. Vítejte v Lechu!

Rakousko, Lech Am Arlberg Může se hodit

Jak se tam dostat

Nejkratší cesta vede z Prahy přes Plzeň, Regensburg, Mnichov, Garmisch Partenkirchen a Ims. Je to 600 kilometrů a cestu byste mohli při dobré průjezdnosti zvládnout za osm hodin. Pokud chcete jet pohodlnější trasou, zahněte na mnichovském okruhu na A96 směr Lindau a Bregenz. Cesta je o 50 kilometrů delší, ale vede téměř výhradně po dálnici.

Kolik to stojí
Čipový skipas v hlavní sezoně stojí na 1 den dospělého 42,50 eura, dítě 25,50 eura, šestidenní vyjde dospělého na 204 eur, dítě na 122 eur. Skipasy jsou platné pro celou oblast SKI Arlberg. Děti do osmi let jezdí za jednotnou cenu 10 eur bez časového omezení. Letošní sezona začíná 27. listopadu.

Kde bydlet
Ceny za ubytování v těch nejlepších hotelech jsou opravdu závratné. Budete-li se snažit, najdete na www.lech-zuers.at pensiony a apartmány přibližně za 35 eur na osobu a noc.

Jak si dát do těla
Nejdelší sjezdařský závod na světě Der Weisse Ring má svou stálou trasu. Vyzvedněte si v infocentru mapu a zkuste si trať projet. Více údajů na www.derweissering.at.

Horký tip
Středisko Lech - Zürs patří do klubu Best of the Alps, tedy toho nejlepšího, co je možné v Alpách potkat. Pokud máte alespoň trochu snobskou povahu, podívejte se na www.bestofthealps.com.

Jak správně relaxovat
Welltain -
že nevíte, co to znamená? Je to absolutní novinka, forma odborného vedení, jak si sportováním a přitom zdravě a bezpečně užít dovolené a něco pro svou duši a tělo udělat. Více na www.welltain.at.

Užitečné adresy
www.lech-zuers.at
www.rakousko.com (Bezplatné informace či objednávku prospektů získáte na telefonu: 800 180 800)

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Nejstrmější ulice na světě je ve Walesu, má sklon přes 37 procent

Ulice Ffordd Pen Llech v severním Walesu je se sklonem 37,45 % nejstrmější...

Nejstrmější ulice na světě je v severním Walesu, ve městě Harlech. Potvrdili to zástupci Guinessovy knihy rekordů s...

Další z rubriky

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

Lyžařské středisko Rittner Horn je ideální pro rodiny s dětmi a začínající...

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme...

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Najdete na iDNES.cz