Kam na lyže v Česku i Alpách?

  9:58aktualizováno  9:58
Výrazné ochlazení v uplynulých dnech přineslo milovníkům zimních sportů naději, že si o Vánocích zalyžují. Díky novému sněhu, tentokrát hlavně umělému, který na sjezdovky připadl tento týden, se o víkendu rozjedou některé vleky v českých i alpských střediscích. Sněhu je ale málo a lyžařská nabídka zůstává až na výjimky skromná. Naše tipy - v článku.

Česko: bílý pátek
Střediska v Česku využila několikadenní mráz k tomu, aby zasněžila, co se dá. Předpovídané víkendové oteplení však nejspíš způsobí novou oblevu.

V pátek zahájí provoz hned v několika areálech. Ve Špindlu se bude lyžovat na malém hangu na černé sjezdovce, Herlíkovice vstoupí do sezony večerním lyžováním zdarma.

Jako první zprovoznili sjezdovku v Janských Lázních, kde už se lyžuje na celé trati Anděl. Jeden vlek a sjezdovka bude od pátku fungovat také v jizerskohorských Rejdicích u Kořenova, část červené sjezdovky se otevře i v Harrachově.

Většina středisek poskytuje výrazné slevy na permanentky.

Několik uměle zasněžovaných sjezdovek bude o víkendu v provozu i v Jeseníkách, na svazích v Koutech nad Desnou na Šumpersku leží zhruba 40 cm sněhu. Na hřebeny budou moci vyrazit i běžkaři, kteří mohou využít stopy mezi Ovčárnou, Švýcárnou a Pradědem.

Lyžařský vlek se v sobotu také poprvé rozjede ve Ski areálu Bublava. Sjezdovka je uměle zasněžená do dvou třetin a vlekaři další sníh vyrábí. Návštěvníci budou moci využít i večerního lyžování do 21 hodin. Návštěvníkům bude k dispozici bufet, půjčovna i servis lyží.

Slovensko: na suchu
Kritický nedostatek sněhu nedovoluje zatím lyžování na Slovensku, proto je většina středisek zcela mimo provoz. Navzdory nepřízni počasí začne díky umělém sněhu fungovat sjezdovka Interski na Štrbském plesu.

Německo: lyžuje se jen na Zugspitze
Německá střediska jsou na tom se sněhem bídně. Lyžařský provoz a dobré sněhové podmínky hlásí jen ledovec na Zugspitze.

Rakousko: sezona začne později
Smolný začátek zimy trápí jako vloni téměř celé Rakousko. Výjimkou jsou ledovce, kde se už od října kvalitně lyžuje. Mimo ně jsou svahy pokryty většinou 20 - 50cm vrstvou sněhu, mnohde jsou však stráně téměř holé.

partner přílohy

Nejlepší podmínky nabízí tyrolský Ischgl, kde je až 70 cm sněhu a v provozu 140 km sjezdovek, a Obergurgl-Hochgurgl, kde se lyžuje už od poloviny listopadu na 100 km tratí. Většina sjezdovek je otevřena i v malém, ale vysoko položeném Kühtai (2.020 m n. m.).

Třetinu sjezdovek otevírají v Axamer Lizum, několik tratí funguje už nyní v oblasti Arlbergu. Od pátku slibují provoz všech lanovek a sjízdnost tratí až do údolí v rodišti Hermanna Maiera - v salcburském Flachau. O tomto víkendu předpokládají zahájení sezony některá střediska v údolí Zillertal. Omezeně se lyžuje v korutanském Heiligenblutu, štýrském Schladmingu nebo tyrolském Serfaus.

Itálie: největší sněhová nadílka
Nejlepší sněhové podmínky panují v Itálii. Na konci listopadu tu nasněžilo i přes půl metru sněhu a ochlazení z tohoto týdne konečně dovolilo pokrýt sjezdovky i vrstvou umělého sněhu. Ve většině středisek se lyžuje alespoň na výše položených tratích. Největší množství tratí je v provozu ve velkých střediscích na severozápadě země - v Sestriére a v údolí Aosta, kde leží až 200 cm sněhu. V Cervinii funguje 90 % sjezdovek.

V Dolomitech už jsou otevřeny všechny hlavní tratě, nejvíce sněhu - až 120 cm - leží v jejich jižní části v okolí Marmolady a Civetty. V oblasti Brenta se jezdí v Madonně, Marillevě-Folgaridě i na Tonale na zhruba dvou třetinách sjezdovek.

Švýcarsko: velká střediska jsou na tom dobře
Ve Švýcarsku dosud sezóna plně nezačala, čeká se jako všude na sníh. Vysoko položená střediska a ta s ledovcem však už nabízejí plnohodnotné lyžování. Nejlépe je na tom Svatý Mořic se 70 cm sněhu a 230 km otevřených tratí, podobně je na tom se 140 km bezcelní zóna Samnaun. Na téměř metrové vrstvě sněhu se jezdí v Zermattu nebo Saas-Fee, v obou funguje zhruba třetina sjezdovek. Tři čtvrtiny ze 74 km sjezdovek už nabízí Andermatt v centrálním Švýcarsku.

Francie: omezený provoz
Horší sněhové podmínky brzdí sezónu ve francouzských lyžařských centrech. Lépe jsou na tom jižněji položená střediska jako Les 2 Alpes nebo Serre Chevallier, kde leží metr až metr a půl sněhu a otevřena sje asi třetina sjezdovek. Třetina střediska je v provozu i ve Val d'Isére, Tignes nebo Val Thorens, omezený provoz nabízejí Alpe d'Huez či Courchevel.

Autoři:

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Mořský odliv odhalil vrak ponorky na francouzském pobřeží, je z ní atrakce

Vrak německé ponorky UC-61.

Na francouzském pobřeží poblíž Calais se od prosince objevuje vrak německé ponorky, který byl desítky let pohřben v...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Cheopsovo Konopiště. Jak to opravdu vypadá u egyptských pyramid

Turisté se mohou kolem pyramid projíždět na koni, na velbloudu nebo v...

Turisté po nich lezou a tiše se to toleruje. Že by se však někomu podařilo přespat nahoře, je trochu přitažené za...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Další z rubriky

Horní Mísečky zpoplatnily parkování u lanovky, novinka se nelíbí běžkařům

Horní Mísečky v Krkonoších (20.18.2018)

Šok čekal na běžkaře, kteří o svátcích přijeli do Horních Míseček, centra běžeckého lyžování v Krkonoších. Ještě vloni...

Hory byly přes oblevu plné lyžařů, teď už na Šumavě sněží a mrzne

Na Nový rok se ve Skiareálu Lipno lyžovalo na těžkém a mokrém sněhu. Ve středu...

Lyžařské areály na české straně Šumavy trápí nedostatek přírodního sněhu. Navzdory teplému počasí však byly na přelomu...

Lyžařská sezona začíná naplno, nový sníh otevřel další sjezdovky

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Podmínky pro lyžaře na českých a moravských horách vylepšil nový sníh. Podle provozovatelů napadly v tomto týdnu...

Najdete na iDNES.cz