Hory nabízejí sníh i holá místa

  13:01aktualizováno  13:01
Hory v Česku nabízejí lyžařům většinou dobré podmínky, někde se už ale objevují holá místa. Stále kvalitní lyžování slibují například střediska v Krkonoších, Orlických a Jizerských horách, naopak vydřená místa jsou na svazích západočeské části Šumavy. V Krkonoších se musejí běžkaři vyhnout místům, kde hrozí laviny.

Krkonoše
V hlavních střediscích leží od 60 do 110 cm sněhu; sjezdové tratě jsou po ránu hodně zledovatělé.

Dobré podmínky mají běžkaři na hřebenech Krkonoš. Musejí ale dát pozor na zledovatělá místa a také se vyhnout všem lavinovým svahům na Kozích hřbetech, Stohu, v Labském a Obřím dole a v údolí Bílého Labe. Sněhové podmínky v Krkonoších detailně ZDE.

Akce:
V sobotu odstartuje tradičně ze zimního areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně 48. ročník veřejného závodu lyžařských družstev Krkonošská sedmdesátka.

Ve snowparku na Horních Mísečkách se o víkendu pořádají závody Snowboard Open 2003.

Jizerské hory
hlásí dobré podmínky. Na sjezdovkách Severáku však může být sněhu méně. Střediska v Bedřichově a na tanvaldském Špičáku mají sněhu dost.

Horší je to naopak na libereckém Ještědu, který teplé a slunečné počasí prakticky připravilo o sníh. Na svazích ho leží kolem 30 centimetrů sněhu a v provozu už je pouze vlek na sjezdovce pod lany F10 a sedačková lanovka na Černý vrch.

Sněhové podmínky v Jizerkách detailně ZDE.

Krušné hory
Na hřebenech leží až 40 cm sněhu. Přes metr technického sněhu leží na lyžařských svazích Klínovce. Příznivé podmínky hlásí Zadní Telnice, kde jsou denně v provozu tři sjezdovky a vlek Roudný. V některých střediscích ale zima už pomalu končí. Na Bouřňáku jezdí jen vlek u slalomového svahu, kde leží technický sníh. V Českém Jiřetíně zavřeli středisko už minulou neděli.

Výška sněhu na sjezdovkách v centimetrech:
Klínovec - 115
Telnice - 40
Boží Dar - 20
Bouřňák - 10
Bublava - 70
Klíny - mimo provoz
Český Jiřetín - mimo provoz

Orlické hory
I zde jsou po ránu sjezdovky zledovatělé, na svazích leží od 60 do 100 cm sněhu. Holá místa se objevují na menších okrajových sjezdovkách; mimo provoz je Přívrat.

Čenkovice - Sjezdovky jsou upravené, v provozu je 5 vleků. Na sjezdovkách je 30 cm přírodního a 30 cm technického sněhu.

Deštné - Ve středisku leží 35 cm sněhu, na uměle dosněžovaných svazích Marty I a II dosahuje vrstva zmrzlého sněhu 70 cm. Lyžaři mohou využít upravené sjezdovky na Špičáku a u Šerlišského mlýna, večer se lyžuje v Jedlové. Příjezdová cesta od Dobrušky je holá, ve směru od Rychnova nad Kněžnou jsou na silnici led a koleje.

Říčky - V obci leží 55 cm sněhu. V areálu Ski klubu na tratích Můstku, Slalomce a Sjezdovce přesahuje vrstva technického a přírodního sněhu 85 cm. Lyžaři mohou využít také Snowpark a Loučky, kde leží 50 cm přírodního sněhu. Silnice jsou sjízdné, řidiči musí počítat s vyjetými kolejemi.

Šumava
Na jihočeských svazích Šumavy leží od 30 do 70 cm většinou zmrzlého sněhu. Na jižních svazích se už objevují místa bez sněhu, stejně jako na svazích v západočeské části Šumavy.

Nadále se lyžuje na sjezdovkách v Železné Rudě i na Špičáku, v některých partiích svahů sníh mizí. Na Špičáku je místy ještě kolem 60 cm zmrzlého firnu, u vleků se nečeká. Několik stop najdou i milovníci běžek.

Jezdit budou o víkendu vleky na Zadově, Churáňově, v Nových Hutích, na Kubově Huti a v Kramolíně. Zadov a Kramolín nabízejí také večerní lyžování. K dispozici by mělo být zhruba 100 kilometrů běžeckých tras.

Akce: V neděli se na Zadově koná dětský karneval na lyžích.

Vysočina
Na Vysočině se dá na sjezdovat už jen na některých uměle zasněžovaných svazích. Dobré podmínky hlásí stále sjezdovka v Lukách nad Jihlavou, v provozu je svah v Novém městě na Moravě a ve Svratce. Pokud nebude o víkendu pršet, lyžovat se bude i v Dalečíně.

Beskydy
Jeden z posledních bílých víkendů si mohou užít lyžaři v Beskydech. Ačkoli letošní sněhová nadílka nebyla příliš bohatá, na sjezdovkách i hřebenových trasách se sníh stále ještě drží. Lyžařská střediska hlásí v průměru od 40 do 50 cm sněhu. Nejvíce sněhu je na Bílé, na Velkém Polomu nebo na Pustevnách a všude tam, kde během zimy vylepšovali podmínky technickým sněhem. Některé areály už ale naopak bojují s holými místy a nesouvislou vrstvou sněhu na sjezdovkách.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Velký Polom - Severka 50 / 2
Palkovice 98 /3
Pustevny 40 / 8
Mezivodí 79 / 4
Bílá 60 / 2
Soláň - Sedlo 35 / 3
Soláň - Soláňka 35 / 35
Javorníky - Kohútka 40 /8
Javorový 40 / 2
Třeštík 35 / 2
Ski Malenovice 60 / 1
Gruň 35 / 3
Kyčerka - Velké Karlovice 100 / 4
Morávka 70-80 / 3

Jeseníky
Na sjezdovkách v Jeseníkách leží kolem půl metru přemrzlého sněhu s několikacentimetrovým popraškem. "Teplota ještě není tak vysoká, aby poznamenala kvalitu sněhu. Noční mráz ho navíc vždycky znovu spraví, takže sjezdovky jsou kvalitní," vylíčil situaci v Jeseníkách dispečer horské služby.

Středisko/ Množství sněhu v cm/ Počet puštěných vleků
Praděd - Ovčárna 115 - 120 / 6
Karlov 30-50 / 12
Červenohorské sedlo 50 / 7

 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Na Vánoce budou otevřené všechny skiareály v kraji, zajezdí si i běžkaři

O svátcích bude otevřený i areál na Bublavě, a to včetně černé sjezdovky, ovšem...

Na první vrchol letošní sezony se nachystala lyžařská střediska v Karlovarském kraji. Právě vánoční svátky jsou pro ně...

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Poslední šance na dobrý zájezd. Střediska budou přes jarní prázdniny plná

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Start letošní zimní sezony provázelo extrémní počasí a přívaly sněhu nejen v Česku, ale také v Alpách. Některá lyžařská...

Najdete na iDNES.cz