Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

aktualizováno 
Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne však na jesenických Dlouhých stráních, kam je vstup do stopy nepřímo zpoplatněn. Jak se ale nakonec ukáže, jinde nevídaný luxus s touto zdánlivě vysokou cenou koresponduje.

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Pravidelně udržované běžecké stopy v okolí horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně lze stále ještě považovat za novinku, s níž většina českých běžkařů nemá praktickou zkušenost. Tvoří součást skiareálu Kouty, který zahájil provoz v prosinci 2010.

Tři stovky za vstup do stopy

Ústřední běžeckou trasou v oblasti Dlouhých strání je okruh Mravenečník dlouhý 15,5 km. Hned při letmém pohledu do mapy je jasné, že se jedná o top trasu Hrubého Jeseníku, která v celé své délce vůbec neklesne pod 1 050 metrů! To je záruka kvalitního sněhu a nádherných výhledů, samozřejmě ale také mnohdy nepříznivých a nevlídných povětrnostních podmínek.

Co se nadmořské výšky týče, pak je v Jeseníkách jedinou alternativou k okruhu Mravenečník profláklá a lyžaři doslova přecpaná trasa Červenohorské sedlo – Švýcárna – Ovčárna.

Fotogalerie

Výchozím místem k absolvování běžkařského okruhu Mravenečník je horní stanice šestisedačkové lanovky skiareálu Kouty ve výšce 1 085 metrů.

Pokoušet se tam dopravit po vlastní ose na lyžích nebo pěšky je vzhledem k 500 metrů převýšení z praktického hlediska holý nesmysl. Pak ovšem nezbývá, než sáhnout hluboko do kapsy a zaplatit 300 Kč za jedno vyvezení nahoru.

Z bezplatného běžkaření se tak stává zvláště při větším množství rodinných příslušníků citelný zásah do finančního rozpočtu. Nic na tom nemění ani ujištění slečny pokladní, že jízdenka platí i pro cestu dolů. Kdo by ale jezdil lanovkou s běžkami dolů, když se na nich může pohodlně svézt a znásobit svou porci naběhaných kilometrů o dalších laciných a velmi příjemných 8,5 km?

Pro srovnání uveďme, že jednorázový výjezd lanovkou z Ramzové na Šerák (600 m převýšení) stojí 170 Kč. Tam ale nahoře není udržovaná stopa.

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Šestisedačka ve skiareálu Kouty

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Horní stanice šestisedačky pod Medvědí horou

Zimní pustina Dlouhých strání

Vystupujeme na horní stanici lanovky a vnucuje se otázka, zda výjezd za necelých sedm minut stál opravdu za to. Namísto azura a slunce je nahoře bohužel jen zima, vítr, mlha a poněkud rozpačitá nálada.

Chystáte se na hory? Nezapomeňte na kvalitní pojištění.

Není ale čas lamentovat nad rozlitým mlékem, je třeba rychle namazat lyže a zahřát se pohybem do kopce. Sníh je skvělý a rolbou vyfrézovaná trasa jakbysmet. Naštěstí hned první stoupání vyžene pocity chladu a u větrných elektráren na odbočce k Rysí skále se mraky trhají a je alespoň částečně vidět, kudy se naše další cesta bude ubírat.

Ještě více je toho vidět z blízké vyhlídky na Rysí skále, kam odbočují stopy pěších i běžkařů. Přímo naproti lze mezi převalujícími se cáry mlh občas zahlédnout okraj horní nádrže přečerpávací elektrárny a zároveň propastný pohled do hlubin strže Borového potoka.

Rozcestí u Tetřeví chaty

Rozcestí u Tetřeví chaty

Údolí Borového potoka

Údolí Borového potoka

Hned vedle Rysí skály, kudy prochází krátká trasa naučné stezky, stojí dva prostorné dřevěné přístřešky se stoly, kde je možné i v zimě celkem pohodlně posvačit a odlehčit batohu. Žádná jiná alternativa posezení nebo úkrytu, natožpak teplé chaty nebo hospody, už v dalším průběhu celé 15 km dlouhé trasy neexistuje.

To je další specifikum zimních Dlouhých strání. Takovou zimní „pustinu“ si v českých horách člověk ani neumí představit! Jedinou záchranu představuje sjezdaři okupovaný lyžařský bar U medvěda vedle horní stanice lanovky, resp. v cíli běžkařského okruhu Mravenečník.

Okruhy Mravenečník a Stadion

Poctivě prohrnutý a upravený lyžařský okruh Mravenečník se kroutí kolem dokola po úbočích horské čtveřice Mravenečník (1 343 m), Dlouhé stráně (1 353 m), Vřesník (1 342 m) a Homole (1 209 m). Vede po širokých lesních cestách nebo účelových asfaltových komunikacích, kde není nouze o místo. Samozřejmostí jsou proto dvě až tři stopy pro klasiku a mezi nimi široký prostor pro bruslení.

Tak jak tomu bývá v Jeseníkách zvykem, jede se většinou buď dlouze a mírně do kopce nebo pak zase dlouze a mírně s kopce. Žádná nepříjemná překvápka v podobě popadaných stromů, prudkých sjezdů, zúžených míst nebo prohrnutých lesních cest tu nehrozí. Opravdu neobvykle příjemná a pohodlná cesta, na níž se mohou vydat i běžkaři po technické stránce méně zkušení a otrlí.

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Lyžařský okruh Mravenečník na úbočí Dlouhých strání

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Okruh Stadion kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny

Lahůdkovým nadstandardem okruhu Mravenečník je tříkilometrový okruh Stadion, což není nic jiného než ovál kolem horní nádrže přečerpávací elektrárny s dosažením nejvyššího bodu celého výletu. Odděluje se na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) na třetím kilometru základního okruhu a rozděluje se na kratší okruh vnitřní vedoucí podél vodní plochy a delší okruh vnější kopírující obvod nasypané hráze.

Projížďka podél vody ve výšce bezmála 1350 metrů je lákavá za každého počasí, je však třeba počítat s drsnými povětrnostními podmínkami. Pokud se počasí vydaří, výhled na celé zimní Jeseníky je úžasný.

Luxus bez lidí

Přestože z okruhu Mravenečník jsme na rozcestí Horní nádrž PVE DS (u závory) zatím ukrojili jen malou část, další kilometry odsýpají podstatně rychleji. Zjednodušeně řečeno se jede dvakrát dlouze dolů, dvakrát dlouze nahoru a nakonec krátce dolů k horní stanici lanovky. A 12 km je za námi. Pozor je třeba dávat pouze na rozcestí u lovecké chaty Margaretka, kde se udržovaná stopa rozdvojuje do dvou směrů. K lanovce se šlape vpravo.

Západní srázy kóty Kamenec

Západní srázy kóty Kamenec

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

Traverz mezi Margaretkou a Tetřeví chatou

A nakonec nás čeká závěrečná lahůdka v podobě sjezdu do Koutů nad Desnou po turistické lyžařské trase Medvědí hora v délce 8,5 km. První tři kilometry dlouhý úsek po Uhlířské cestě nemá chybu! Jedná se o souvislý sjezd, kde není nutné se ani odpichovat ani brzdit.

Další 2,5 km k rozcestí U obrázku má charakter traverzové lesní cesty v konstantní nadmořské výšce. Pro ty, co čekají nepřetržitou samovolnou jízdu, asi trochu nepříjemné zklamání. Poslední nejtěžší úsek vede kousek po modré sjezdovce a pak lesním průsekem souběžně s letní červenou značkou. Sjet se to dá, ale pouze v dostatečně širokém a vytrvalém pluhu, z něhož bolí nohy nehorázným způsobem.

A v čem tkví vlastně všechen ten v úvodu zmiňovaný luxus lyžařských stop v oblasti Dlouhých strání? Kromě vysoké nadmořské výšky, příjemného profilu a kvalitních stop především v neuvěřitelné absenci lidí.

Dlouhé stráně z Rysí skály

Dlouhé stráně z Rysí skály

Za celý víkendový den strávený ve stopě, resp. po ujetí 27 km, jsme potkali cca dvanáct běžkařů! To je v dnešní době naprostý unikát, který nelze vysvětlit pouze méně příznivým počasím nebo konáním Jizerské padesátky.

Jedno vysvětlení se opírá o tuto hypotézu: utratit 300 Kč za ideální technické a sněhové podmínky je pro českého běžkaře zřejmě nepřijatelné, zatímco přibližně tatáž suma postupně vydávaná v chatách a hospůdkách za piva, panáky, obědy, kávy a zákusky tolik nevadí. Skvělé lyžařské stopy v ideálních terénech bez lidí holt něco stojí!

Může se hodit

Mapy
1 : 50 000 SHOCart – Jeseníky, zimní lyžařská a turistická mapa

Itinerář trasy
Medvědí hora, lanovka – Tetřeví chata – Rysí skála a zpět – Dlouhé stráně, horní nádrž – okruh Stadion – rozcestí pod Homolí – chata Margaretka – Tetřeví chata – Medvědí hora, lanovka – Uhlířská cesta – U obrázku – Kouty nad Desnou. Celkem 27 km.

Jak se tam dostat:
Autem, busem nebo vlakem do Koutů nad Desnou. U skiareálu nedaleko vlakového nádraží jsou dvě velká bezplatná parkoviště.

VIDEO: V létě můžete vyzkoušet sjezd od nádrže na koloběžkách:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Najdete na iDNES.cz