Desatero, jak přežít na sjezdovce

  14:10aktualizováno  14:10
Je čas hlavních jarních prázdnin a s ním bohužel i zvýšené nebezpečí úrazů na sjezdovkách. Jen za posledních pár dnů zemřeli dva čeští sjezdaři a další se vážně zranili.
Pád na lyžích, úraz - ilustrační fotografie

Pád na lyžích, úraz - ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Já sám jsem pak byl minulý týden v Itálském Val di Fiemme svědkem hned dvou vážných úrazů během jediného dne, při nichž zasahoval na jediné sjezdovce dvakrát vrtulník.

Hlavní příčiny, proč se množí úrazy na sjezdovkách právě v tomto období, jsou dvě a obě vyžadují maximální respekt. První je přetíženost sjezdových tratí a tou druhou je obleva, která zasáhla české hory i Alpy a výrazně mění během dne kvalitu sjezdovek.

Na co si tedy dát pozor a co udělat pro své zdraví? 

Mít vždy helmu a dobře seřízené vázání

Pavel Cinger z Horské služby Krkonoše radí jezdit pokud možno vždy s helmou. "U dětí by to měl být zákon, u dospělých téměř taky," říká.

Děti jsou menší a jejich hlava je tedy zejména při srážkách automaticky více ohrožena. Například švédský lyžař, který se tento týden srazil na sjezdovce v Bad Gasteinu s českým chlapcem, měl právě vážná zranění hlavy. "Ale pozor," upozorňuje Cinger, "ani přilba není všemocná, pokud někdo nepřizpůsobí jízdu svým schopnostem."

Vedle helmy doporučuje člen Horské služby i takzvané páteřáky – plastové chrániče páteře, které už zcela běžně užívají freeridoví jezdci. "Helma ani páteřáky nejsou všemocné, ale určitě neublíží a dá se tím snížit riziko úrazu." 

Maximální pozornost je třeba věnovat rovněž seřízení vázání. Bývá zvykem si v rodině nebo mezi přáteli měnit a zkoušet různé lyže. Jestliže si však žena o hmotnosti 60 kilogramů půjčí lyže od svého partnera, který váží o 25 kg více, pak při jakémkoli pádu extrémně riskuje zranění, protože lyže se jí s největší pravděpodobností nevypnou. Proto při je každé výměně lyží nutné správně nastavit i vázání. 

Úraz na lyžích - ilustrační fotoDesatero pro jízdu na sjezdovce

A teď desatero pro jízdu po sjezdovce. Sjezdové tratě u nás, ale i na mnoha místech v Alpách – jak jsem se sám přesvědčil minulý týden v Itálii – bývají přehuštěné lyžaři a snowboardisty. Kvalita sněhu díky náhlé oblevě pak v průběhu dne prudce klesá, sníh je nejprve zmrzlý, ale brzy povolí a těžkne a lyžař v něm hůře manévruje.

  • 1) První pravidlo zní - vybírat si sjezdovky podle svých schopností a zároveň přizpůsobit rychlost podmínkám a provozu.
  • 2) Kdo je rychlejší a jede zezadu, musí dávat pozor na ty, kteří jedou před ním. Znamená to předvídat a objíždět ostatní lyžaře v dostatečné vzdálenosti. Pokud si nejsme jisti, vyplatí se raději zastavit.
  • 3) Náhlými a nepředvídatelnými manévry neohrožovat rychleji jedoucí lyžaře za sebou a vedle sebe.
  • 4) Zastavovat předvídatelně a tak, abychom byli už zdálky vidět. Nikoli tedy náhle, uprostřed sjezdovky, na úzkých nepřehledných místech nebo pod terénními zlomy, kam není zdálky vidět.
  • 5) Za hustého provozu nikdy nekřižovat sjezdovku v celé šířce – platí to zejména pro ty, kteří jezdí radikální carving. Riskují srážku s někým, kdo jede zezadu.
  • 6) Při jízdě u kraje sjezdovky nechávat vedle sebe ještě aspoň nouzový únikový prostor pro ty, kteří jedou případně rychleji, aby mohli projet okolo a neskončili v lese.
  • 7) Dávat maximální pozor a snížit rychlost tam, kde se křižují sjezdovky, kde jsou výjezdy z lanovek, u ramp a skiparků. Dnes se jedná o jednu z nejnebezpečnějších zón.
  • 8) Výrazně zpomalit před dojezdy na konci sjezdových tratí a u lanovek, kde se hromadí ostatní lyžaři.
  • 9) Jet ohleduplně a pomalu v zúžených zónách, zejména na úzkých přejezdech mezi sjezdovkami.
  • 10) Nepřejíždět terénní zlomy, za něž nevidíme, vysokou rychlostí. Může tam stát či jet pomalý lyžař, při nejhorším ležet dítě, které tam upadlo. 

Pavel Cinger zdůrazňuje, že každý lyžař by měl přizpůsobit rychlost a výběr sjezdovky svým schopnostem. "Špatný lyžař na velmi náročné sjezdovce překáží a někdy skoro ohrožuje zdatné lyžaře," říká.

Faktor třetího kritického dne

Ondřej Katz, šéfredaktor Ski magazínu a zkušený lyžař v jedné osobě, upozorňuje také na nutnost odpočinku. "Takzvaný třetí kritický den na lyžích není hloupost. Navíc se může i během jediného týdne dostavit i podruhé."

Kromě toho z vlastní zkušenosti varuje před jakousi lyžařskou euforií. "Pozor je třeba dávat i v momentech, kdy si myslíme, že se nám nemůže nic stát a že nám sjezdovka doslova patří. To je přesně ten moment, kdy je třeba si říci pozor a malinko ubrat," říká.

Alkohol

Samostatnou kapitolou je alkohol. Většina z nás je přesvědčena, že pivo, ale zejména víno a různé "šnapsy" a panáky prostě k lyžování odjakživa patří. Pavel Cinger se nedomnívá, že by například v Krkonoších byl alkohol takovým nebezpečím. V Alpách s tím ale začínají mít problémy. V některých zemích při vážných nehodách proto už kontrolují i hladinu alkoholu v krvi. Pokud je lyžař zraněný a prokáže se, že před jízdou pil, pojišťovna odmítne platit.

Poslední rada proto zní: s alkoholem na sjezdovce raději velmi střídmě a pořádné aprés ski si dopřád až po definitivním sundání lyží.

Záchranáři ošetřují zraněného lyžaře na sjezdovce - ilustrační foto

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Za jednou z nejhezčích hor Česka. Lyžování na střeše Evropy je jako ze snu

Východ slunce mě zastihne na vrcholu Hleďsebe. Uprostřed v dálce je vrchol...

Pro svou opuštěnost, nedostupnost a absenci staveb je Králický Sněžník považován za jeden z nejkrásnějších vrcholů v...

Najdete na iDNES.cz