Česko i Alpy nabízejí lyžařům skvělé podmínky

  10:18aktualizováno  10:18
Lyžaři mohou jásat. V posledních dnech panuje velmi chladné počasí se sněhovými přeháňkami, a to jak u nás, tak v Alpách. Vydatné sněžení zasáhlo především francouzská a rakouská střediska, kde často napadl až metr sněhu. Proměnlivé počasí má pokračovat i nadále, a tak se milovníci zimních sportů mohou těšit, že sněhu ještě přibude.

Česko: vynikající podmínky
Téměř všechna domácí střediska hlásí vynikající podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. V mnohých leží na sjezdovkách okolo metru sněhu, ještě větší vrstvou jsou pokryty tratě na Klínovci (120 cm), na Mísečkách (140 cm) a na Pradědu (170 cm).

Všechny vleky a sjezdovky jsou většinou v provozu, od pátku se rozjede i nová trojsedačková lanovka v Černém Dole v Krkonoších, která měla technické potíže. V mnohých, převážně menších střediscích slibují provozovatelé lyžování bez front i o víkendu - jako třeba na šumavském Kramolíně.

Slovensko
Na Slovensku jsou sjezdovky pokryty nejčastěji půl- až metrovou vrstvou sněhu, z části však jde o sníh technický. Teploty ve střediscích ani přes den nepřekračují nulu. Nejlepší podmínky a plný provoz mají střediska ve Velké a Malé Fatře a v Nízkých Tatrách. V Lomnickém sedle nad Tatranskou Lomnicou se zatím lyžovat nedá.

Aktuální informace o lyžování na Slovensku najdete ZDE.

Rakousko: sněžilo 'ostošest'
Vynikající podmínky pro lyžování už mají i rakouská střediska. Během posledních dní napadlo podle místa několik desítek centimetrů prachového sněhu, sníh padal i v níže položených údolích. V souvislosti s velkou nadílkou panuje ve vyšších polohách značné lavinové nebezpečí, které může místně znamenat omezení provozu na sjezdovkách. Nejvíce sněhu získala střediska ve Vorarlbersku. Více informací - ZDE.

Itálie: sníh, zima, slunce
Tento týden sněžilo v Itálii méně než v ostatních alpských zemích, o to více však vládlo slunce. Mrazivé teploty a dostatečná vrstva sněhu z předchozích týdnů znamená výborné lyžařské podmínky.

Nejvíce sněhu má oblast Val d'Aosta (okolo 250 cm v nejvyšších polohách), zde však byl provoz některých vleků omezen kvůli silnému větru. Téměř dva metry má i Sestriére, podobně vysoká je sněhová vrstva v Bormiu a Livignu. I v Dolomitech leží na tuto dobu slušná pokrývka (okolo 150 cm) a lyžuje se vesměs na 100 % sjezdovek.

Švýcarsko: půl metru nového sněhu
Solidní nadílku sněhu obdrželo tento týden také Švýcarsko, nejčastěji okolo půl metru. Kvůli lavinovému nebezpečí zůstává uzavřena část tratí na nejexponovanějších svazích. Celková výška sněhu na horních stanicích lanovek běžně překračuje dva metry, na ledovcích (Engelberg, Crans-Montana) dokonce tři metry.

V Klostersu a Davosu je 214 centimetrů sněhu, ve Verbieru 255 a v Zermattu 163 centimetrů. Všude ale hrozí lavinové nebezpečí, nedoporučuje se pohybovat mimo vyznačené sjezdovky.

Hodně se zlepšily podmínky ve Villarsu, kde je 110 centimetrů, v Murrenu (270 cm) a Grindelwaldu (60 cm). Detailní informace o švýcarských střediscích - ZDE

Francie: pozor na laviny
Dvoumetrovou hranici sněhové pokrývky překročila díky chumelenici z tohoto a minulého týdne i většina alpských středisek ve Francii.

Mnohé sjezdovky v nejznámějších centrech však zůstávají přechodně uzavřeny kvůli značnému lavinovému nebezpečí. Například v Chamonix, kde je v horních partiích dva a půl metru sněhu, platí nejvyšší stupeň z pětistupňové škály.

Celkově se mohli lyžaři ve Francii těšit z více než metrové vrstvy nového prachového sněhu. Více o lyžování ve Francii najdete ZDE.

Německo: podmínky se zlepšily
Sněžení pomohlo zlepšit podmínky i v Německu, kde je nyní nejlepší lyžování v Oberstdorfu (180 cm) a Reit im Winklu (105 cm). Je však lepší se držet v horních partiích, protože v nižších je sněhu méně, jen kolem 20 až 40 cm.

partner přílohy

Skandinávie
Dobře si zalyžovat lze i v Norsku a Švédsku, které se těší z nebývalého přívalu sněhu. Ve Voss napadlo o víkendu 40 centimetrů a celková výška sněhové pokrývky dosáhla metru. V Trysilu je 80 centimetrů a v Lillehammeru 90 cm.

Za dobré lze označit podmínky pro lyžování i v dalších střediscích, jako je Geilo, Are a Salen ve Švédsku, i když je tam jen kolem půl metru sněhu.

Bulharsko a Rumunsko
Slušné lyžování nabízí díky novému sněhu i Bulharsko. Nejvíce ho napadlo v Bansku, kde je 120centimetrová pokrývka, v Borovci je 70 a v Pamporovu 100 centimetrů. Z dvoumetrové vrstvy sněhu se těší slovinský Bled a z metrové Kranjska Gora. Na zlepšení čeká naopak rumunská Poiana Brašov, kde je jen kolem 60 centimetrů sněhu a jezdí dvě třetiny vleků.

Autoři: ,

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

Najdete na iDNES.cz