Cenově zajímavé Švýcarsko na sjezdovkách vedle čtyřtisícovek. Thyon 2000

aktualizováno 
V Evropě nenajdete moc podobných míst jako je švýcarský Thyon 2000 ve Valais. Bydlíte vlastně 600 metrů nad vrcholem Sněžky přímo na sjezdovkách a kolem vás se zdvíhají alpské čtyřtisícovky. Lyžařské městečko Thyon 2000 stojí ve výšce 2 100 metrů uprostřed divoké přírody a nádherných freeridových terénů.

Thyon 2000 | foto: Dana Emingerovápro iDNES.cz

V 70. letech, v době boomu francouzských betonových skicenter, Švýcaři vybudovali moderní, architektonicky příjemné středisko, citlivě zasazené na hranici lesa a holých plání. Když je v Sionském údolí zataženo, tady obvykle svítí slunce.

Vyjedete sem autem po úzké točité silničce, která mezi stromy vůbec není vidět. Prostorné podzemní parkoviště je schované pod komplexem dvanácti apartmánových budov s dřevěným obložením a krpatými borovicemi na některých střechách a balkonech.

Mohlo by Vás zajímat

Vyberte si z pestré nabídky lyžařských zájezdů.

Když se ráno probudíte, slunce ozařuje obzor, kterému vévodí čtyřtisícovky Dent Blanche, Matterhorn, Weisshorn, Obergabelhorn a Zinalrothorn. A pokud se pak na lyžích vydáte na ledovec Mt. Fort, budete mít před sebou jako na dlani i masiv Mt. Blanc, dohlédnete na Monte Rosu či Jungfrau v Bernských Alpách.

A ještě jeden úžasný výhled vás v Thyonu čeká. Nad údolím Val d´Hérémence se tyčí v nadmořské výšce 2 365 m jedna z nejvyšších evropských přehrad Grande Dixence, pod jejíž hladinu u hráze by se dala ponořit celá Eiffelovka.

Thyon 2000

Místo pro rodiny a milovníky freeridu

Thyon je ideálním místem pro rodiny s dětmi. Ale také pro party mladých freeridistů a freestylistů. Tyto dvě skupiny nejsou příliš kompatibilní - jedna hledá mírné sjezdovky, klid a rozptýlení maximálně u bazénu, zatímco druhá chce přes den řádit v těch nejnáročnějších terénech a ve výborném snowparku a v noci pak v barech. Ale právě tohle všechno v Thyonu je.

Bydlí se poměrně levně v prakticky zařízených a prostorných apartmánech. Žádná tlačenice jako v podobných apartmánech na mnoha místech ve Francii.

V areálu funguje pekařství, kiosek s potravinami, sportovní obchod s dobře vybavenou půjčovnou lyžařského vybavení. K dispozici je sauna i bazén s výhledem na alpské velikány v okolí. Mají tu dětský klub s hernou a hlídáním.

Na jídlo si můžete dojít do čtyř restaurací a barů, kde kromě tradičních sýrových raclette a fondue dostanete i bifteky z místních speciálních tmavých krav plemene hérens, grilované na lávových kamenech.

A diskotéka se skrývá v hlubokém sklepení pod garáží, takže nikoho neruší.

I když je v údolí zataženo, nad Thyonem svítí slunce
Sjezdovky u Thyonu 2000
Thyon 2000

Lyžování pro každého

Lyžování v Thyonu je opravdu univerzální. Chcete-li začít učit malé děti, můžete zůstat přímo v Thyonu před apartmány, kde jsou lyžařské školičky, dětské louky a vleky. Pro pokročilejší jsou krásně upravené sjezdovky na svazích Etherolly (2 450 m), které vedou po širokých pláních do Les Collons a Les Masses.

Ovšem největší bomba je Piste de l´Ourse (Medvědí), která právě z Thyonu padá do údolí na západ. Nádherná, prudká a široká červená s šestisetmetrovým převýšením vás lesním průsekem zavede až k dolní stanici kabinové lanovky do Mayen de l´Ours (1 140 m). Dříve se na ní jezdily závody světového poháru. Dnes brousí Medvědí hlavně sportovní lyžaři. Ovšem nádherné rychlé oblouky na hranách se dají řezat už od vrcholu hory Etherolla, pod nímž vždy světové lyžařské soutěže startovaly.

Moc hezká, členitá a velmi rozmanitá je také dlouhá červená sjezdovka, vedoucí přímo pod zbrusu novou kabinkou do Veysonnaz (1 400 m).

Prudké černé najdete hlavně směrem na Greppon Blanc (2 700 m), kde podél regulérních tratí začínají i lehčí freeridové terény. Tady nehrozí, že byste zabloudili a svahy jsou pod stálou kontrolou horské služby.

A pokud vystoupáte z Greppon Blanc po svých asi padesát metrů vzhůru směrem k železnému kříži na vrcholu, najdete ten pravý divoký terén. Právě odtud totiž vede, na druhou stranu, než jsou všechny vleky a lanovky, dobrodružná skitour Eteygeon. Na ni už potřebujete povinné freeridové vybavení - pípák, lavinovou sondu a lopatu. Pojedete divokou krajinou mezi skalami i po nedotčených pláních, kde vám jedinými průvodci budou barevné tyče, zapíchnuté hluboko do sněhu. Po čtyřech kilometrech fascinující jízdy dorazíte k silničce u Prapera, odkud pravidelně jezdí lyžařský autobus zpět k nejnižšímu vleku v Les Masses
(1 515 m).

Občerstvení na sjezdovce

Občerstvení na sjezdovce

Výlety bez hranic přes hory a doly

Thyon je součástí druhé největší švýcarské propojené lyžařské oblasti Čtyři údolí. Takže s permanentkou dojedete směrem na západ nejen na ledovec Mt. Fort, ale i do Nendaz, Verbier a do nejodlehlejšího střediska La Tzoumaz. Dohromady máte k dispozici 412 km sjezdovek a přes devadesát vleků a lanovek.

Vzdušnou čarou je nejblíž Nendaz. Tradiční horské městečko se spoustou apartmánů ve stylových alpských chalupách leží ve stejné nadmořské výšce jako Veysonnaz (1 400 m),  hned naproti přes údolí. Ovšem na lyžích tam pojedete z Thyonu oklikou přes hory a doly, neboť Nendaz je skutečně pohádkově za sedmero vrcholy a po cestě se musíte poprat s prudkou boulovatou ski tour z Plan du Fou (2 400 m). Není jiná šance, pokud nechcete potupně sjíždět dolů kabinovou lanovkou.

Přibližně stejně daleko z Thyonu je i noblesní a zároveň supersportovní Verbier, přímo pod ledovcem Mt. Fort. V posledních letech Verbier proslulo jako světová mecca freeridu, protože se tady jezdí slavný závod Xtreme Verbier, finále světové freeridové world tour, a skutečně jsou tu jedny z nejdivočejších volných terénů.

Évolene. Staré centrum

Évolene. Staré centrum

Pyramidy z Euseigne

Pyramidy z Euseigne

Katedrála v Hérémence

Katedrála v Hérémence

Divočina pod ledovcem Mt. Fort

Jak ranvej do pekla vypadá sjezd z vrcholu ledovce Mt. Fort (3 330 m). Zdejší černá je tak prudká, že se po většinu roku neupravuje. Komu ujedou lyže na první bouli, může se po kombinéze klouzat sto nebo dvě stě metrů dolů až na úroveň kotvových vleků, kde začínají mírnější ledovcové sjezdovky. Koncem sezony se tu chystá velká událost, světové finále závodů v rychlostním lyžování. Boule tu budou srovnávat rolby zavěšené na lanech a pořadatelé očekávají překonání rychlostního rekordu na lyžích, který je zatím 248 km/h.

Po krátké mírné pasáži na Col des Gentianes (2 950 m) přichází brzy další pekelná stěna. Vede mezi boulemi po unikátní nekonečně rozlehlé skitour, vedoucí s téměř tisícimetrovým převýšením strmě dolů po celé šíři ledovce až do Tortin. Je to opravdový zážitek pro fajnšmekry. Stejně jako vyjet si stařičkou kabinkou ze sedla Attelas (2 730) ještě výš na Mt. Gelé (3 020 m), odkud nevedou žádné sjezdovky. Jen lyžařské stopy těch největších bláznů, kterým je toto místo určeno.

Dent Blanche. Praporek mraků vlevo znamená hezké počasí

Dent Blanche. Praporek mraků vlevo znamená hezké počasí

Nad příkrými, často neproježděnými srázy vás vítá výrazná cedule: Jen pro experty. Ačkoliv jste vlastně v srdci lyžařského areálu Verbier a všude na protějších svazích jsou na dohled regulérní sjezdovky, čeká vás ten nejnáročnější sjezd. Tady může jít do tuhého a určitě je dobré najmout si průvodce.

Prostě Švýcarsko není Itálie, kde najdete vždy upravené pisty a tratě se připravují pro co největší pohodlí turistů. Také tu není jediná šesti či osmisedačka s vyhřívanými sedátky. Vedle obrovských jumbo kabin vás spíše překvapí množství obyčejných vleků a pom či dvojsedaček z dob dávno minulých. Ale kdo je duší "přírodňák", určitě se mu právě tady bude líbit.

Švýcarské lyžování ve Čtyřech údolích charakterizuje dobře namíchaná směs nejen turistického, ale zároveň i nádherně divokého prostředí. To vše pod královskou korunou Alp.

Švýcarsko, Thyon2000

Švýcarsko, Thyon2000

Může se hodit

Jak se tam dostat
Cesta autem do Thyonu trvá deset hodin (980 km) a vede po dálnicích přes Plzeň, Norimberk, Heilbronn, Basilej, Bern a Sion. Tam odbočíte na Val d' Hérens a posledních 24 km pojedete po stoupající horské silnici přes Vex, Myen de Sion a Les Collons.

Bydlení
Čtyřlůžkové apartmány v Thyonu stojí v hlavní sezoně na týden od 550 eur. Přesné tarify najdete ZDE.

Skipasy
Šestidenní permanentka pro oblast Thyonu (Printse) stojí 271 CHF (cca 209 eur), senioři a junioři 15- 20 let platí 217 CHF (167 eur), děti polovic. Stejný skipas pro 4 Valais je o 70 CHF pro dospělého dražší. Máte však možnost zakoupit si jen jednodení příplatek pro celou oblast za 19 CHF dospělý a 12 CHF děti.

Užitečné weby

www.4vallees.ch

www.facebook.com/Thyonskiresort#!/Thyonskiresort

Co ještě vidět
Thyon nabízí nejen lyžování, ale také opravdu zajímavé výlety do okolí. Na ty určitě alespoň jeden den obětujte. Začněte na konci údolí Val d´Herens prohlídkou světového unikátu - přehrady Grande Dixence. Od poloviny 60. let se tyčí se do výšky 285 metrů a drží rekord největší tížní hráze na světě. Osmipatrový Hotel du Barrage vypadá pod touto obrovskou betonovou masou jako skládanka z lega. Systémem vodních tunelů, které jsou přes 100 km dlouhé, přivádí do jezera Dix vodu z dalších řek a tajících ledovců. Grande Dixence tak zásobuje vodou čtyři elektrárny v údolí Rhony.
Lyžování v malém středisku Évolène klidně můžete oželet, ale určitě se do městečka v údolí Val d´Hérémence vypravte. Je to živý skanzen prastaré švýcarské architektury. Průvodce po městě najdete v turistickém centru hned vedle pokladen lyžařského areálu. Provede vás mezi 300 let starými domy, ve kterých žili lidé, mluvící zvláštním nářečím. A také se tu dozvíte, proč se ve Valais pořádají každoročně soutěže královen - nikoliv krásy. Pěstuje se tu totiž zvláštní plemeno černých krav, bojovnic, které mají soupeření v genech, a farmáři je nechávají každoročně utkat se mezi sebou o královský titul. Býci toto privilegium nemají. Z nich se okamžitě, jak vyrostou, připravují zdejší vyhlášené bifteky.
Neuvěřitelné skalní útvary, které najdete na cestě, se jmenují Pyramidy z Euseigne. Zvětralé pískovcové skály mají na torzech svých špičatých vrcholů obrovské kameny, vypadající, jako by je tam s ohromnou opatrností položili obři.

Úžasným zážitkem je také návštěva moderní betonové katedrály v městečku Hérémence, posazené do stráně mezi tradiční dřevěné chalupy. Moderní betonová stavba vypadá jak z jiného světa. Určitě vás okouzlí hrou světel, dopadajících lomenými okny na oltář a do všech zákoutí této neuvěřitelně duchovní stavby. Nechte si pustit chrámovou hudbu a dopřejte si nerušené rozjímání v srdci hor.

Autoři: ,

Nejčtenější

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Moře i nejkrásnější jezero Evropy. Kde hledat skvělé destinace na podzim

Pláž Pearl Beach v Eilatu

S koncem letních prázdnin se pomalu vylidňují pláže i horská střediska a nastává ideální čas pro kratší dovolenou bez...

KVÍZ: Poznáte města, která po pádu komunismu změnila název?

Komunistická propaganda slibovala mnohé. Plakáty lákaly například na rekreaci v...

Po rozpadu východního bloku a Sovětského svazu probíhaly ve střední a východní Evropě obrovské změny. V některých...

Deset nejlukrativnějších linek, které na nebi vydělávají stovky milionů

Na letištích trávíme při přestupech i hodiny. Některá letiště dokážou dlouhou...

Letecká doprava se neustále zhušťuje a nad hlavami nám prolétá stále více letadel. Některé destinace aerolinky...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Elektrokola jsou v Alpách tuto sezonu absolutním hitem.

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Další z rubriky

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

Lyžařské středisko Rittner Horn je ideální pro rodiny s dětmi a začínající...

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme...

Najdete na iDNES.cz