Úterý 26. ledna 2021, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. ledna 2021 Zora

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z favoritů na čelní pozici žebříčku. Důvodů je několik – hustá síť běžkařských tratí, pravidelná údržba, příjemně zvlněný terén a také znovu obnovené lesy. A navíc tu najdete i krásné skalní vyhlídky.

Výhled z Holubníku. V pozadí je vidět Ještěd. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Přes relativně malou rozlohu pohoří byste si na kompletní běžkařské poznání Jizerských hor měli vyhradit týden, celkem tu totiž mají běžkaři k dispozici téměř dvě stě kilometrů upravovaných tras tzv. Jizerské magistrály a dalších cca sto nabízejí přiléhající tratě na polském území u osady Jakuszyce.

Nabídka pro sportovní lyžaře je tedy velmi pestrá, zkrátka ale nepřijdou ani tuláci na lyžích, turisté nebo vyznavači nádherných panoramatických výhledů. Jizerské hory se totiž pyšní bezpočtem skalních vyhlídek, z nichž mnohé leží v těsné blízkosti lyžařských tratí. Na jiné se musíte vydat i mimo strojově projeté stopy nebo na čas běžky sundat.

Předkládáme vám okruh po nejhezčích skalních vyhlídkách Jizerských hor, který vám tyto hory otevře v celé jejich zimní kráse. Objet celý okruh za jeden den je fyzicky poměrně náročné, ale můžete si vybrat třeba jen část trasy nebo poznávání rozložit do více dní.

Při toulání mimo turistické trasy dávejte pozor na žluté cedulky označující klidovou oblast tetřívka obecného a nevstupujte do těchto míst. Více info o tetřívkovi najdete zde. Je třeba si také uvědomit, že dostupnost jednotlivých skalních vyhlídek bude záležet na množství sněhu a klimatických podmínkách. Rovněž šplhání na skály v lyžařských botách může být někdy nebezpečné, takže buďte opatrní!

Jelení stráň, Pytlácké kameny a Paličník

Začátek výletu leží v osadě Jizerka, na východní straně Jizerských hor. Tato izolovaná a nejvýše položená osada pohoří je východištěm mnoha lyžařských tras. Přímo nad Jizerkou se zvedá první skalní výhled, zvaný Jelení stráň, ke kterému vede strmější výstup po červené turistické značce. Pokud se tudy vydáte, čeká vás jeden z těžších úseků na trase, v jehož závěru budete možná muset sejmout vaše „ski“. Ovšem odměnou vám budou nádherné výhledy na osadu a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Ranní běžkařská pohádka na Jizerce

Ranní běžkařská pohádka na Jizerce

Cesta odtud mírně klesá k jedné z nejkrásnějších skalních vyhlídek Jizerských hor, k Pytláckým kamenům. Mohutná skála leží sice níže než Jelení stráň, nabízí ale kruhový rozhled a jeden z nejhezčích pohledů na polskou stranu hor, včetně Velké jizerské louky. Výstup na skálu není úplně snadný, cesta je místy jištěná ocelovými kramlemi a vrcholová plošina nemá žádné zábradlí.

Cesta následně přejede zasněžené rašeliniště Černá jezírka a vyvede vás na významnou turistickou křižovatku Předěl. Jedna z nejkrásnějších vyhlídek Jizerských hor, Paličník, je odtud nedaleko a byla by škoda se sem nevydat.

Jelení stráň. Odměnou za námahu vám budou nádherné výhledy na osadu Jizerka a...

Jelení stráň. Odměnou za námahu vám budou nádherné výhledy na osadu Jizerka a mnoho jizerskohorských vrcholů.

Skalní výhled Paličník sice patří k těm níže položeným vyhlídkám (jeho nadmořská výška je 944 m), zcela ale dominuje svou vzdušností a relativním převýšením. Skála opatřená mohutným křížem, stupy a zábradlím se tyčí na vrcholu strmé stěny, úctyhodných 500 metrů nad střechami domů v Hejnicích.

Jizera a Polední kameny

Lyžařská trasa pokračuje z Předělu po upravovaných stopách na Smědavu a odtud stoupá po Jizerské magistrále úbočím hory Jizera. Tato druhá nejvyšší hora české části Jizerských hor je dalším báječným rozhledovým bodem. Kilometr dlouhá žlutě značená cesta k vrcholové skále vede po letní pěší trase, která je v zimě na lyžích nesjízdná a často těžko schůdná. Za námahu vás ale čeká kruhový rozhled na celé Jizerské hory a za dobré viditelnosti budete moci obdivovat i vzdálené Krkonoše.

Vrcholová skála na hoře Jizera

Vrcholová skála na hoře Jizera

Za příznivých sněhových podmínek lze ze Štolpišské silnice odbočit u prameniště Bílé Smědé na žlutou značku a po ní pokračovat sedlem pod Smědavskou horou na rozcestí Smědavská hora – silnice. Tento úsek vás provede po malebné pěšině bez davů lyžařů a kolem přírodní památky Vlčí louka. Od rozcestí je to kilometr k dalším vyhlídkovým skalám, zvaným Polední kameny, o kus dále pak leží další vyhlídka Frýdlantské cimbuří.

Holubník, Čertův odpočinek a Sněžné věžičky

Před sebou nyní máte poslední kupu skalních vyhlídek v centrální části Jizerských hor. Tzv. Pavlova cesta vás přivede na hlavní běžkařskou magistrálu, po které ale náš okruh pokračuje jen necelý kilometr k rozcestí Na Žďárku. Tady opustíte běžkařskou dálnici a dáte se lesní cestou, která stoupá kolem pomníčku Bílá smrt do Sedla Holubníku.

Samotný vrchol Holubníku už není daleko, vede k němu příjemný úsek s mírným stoupáním, který bývá v zimě hojně prošlapán běžkaři i pěšími turisty. Ze skály se otevírá jeden z nejkomplexnějších výhledů na Jizerské hory, dobře odtud uvidíte jejich západní část i blízké Ptačí kupy – další skalní vyhlídku.

Na vrcholu Holubníku

Na vrcholu Holubníku

Méně odvážní lyžaři se nyní mohou vrátit stejnou cestou zpět na lyžařskou magistrálu, dobrodružnější cesta pokračuje ze Sedla Holubníku na Černou horu, třetí nejvyšší vrchol české části Jizerských hor. Na jejím úbočí leží poslední dvě vyhlídky našeho výletu – a jsou to vyhlídky, kde možná najdete největší klid.

První z nich se jmenuje Čertův odpočinek, místo najdete na konci slepé žlutě značené odbočky a představuje jej obrovský kámen, od kterého se naskýtá omezený výhled na jih. Zatímco na lyžařské magistrále ležící vzdušnou čarou půl kilometru odtud panuje živý provoz, tady většinou najdete klid k rozjímání uprostřed zimní přírody.

Sněžné věžičky

Sněžné věžičky

Pokud se vám povede bezpečně sjet nový povalový chodník k nedalekému rozcestí Sněžné věžičky, můžete prozkoumat i nedaleké stejnojmenné skály. Toto místo voní divočinou a za vyšší sněhové pokrývky si tu budete připadat jako někde na Aljašce.

Návrat vede přes Rozmezí, oblíbený bufet Knajpa a dále úbočím Černého vrchu na Jizerku.

Autor: pro iDNES.cz

Jarní prázdniny 2021

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů. Jednodenní pololetní prázdniny jsou v pátek 29. ledna.

  • Nejčtenější

Češi objevili, kam na lyže. Místo do Alp míří do Bulharska, nepotřebují test

Cestovní kanceláře hlásí nebývalý zájem o lyžařské zájezdy do Bulharska. Tamní střediska jsou pro Čechy jediným místem...

Smrt skialpinisty návštěvníky Jeseníků nepoučila, zákazy porušují dál

Jako by se v Jeseníkách před pár dny neodehrála tragédie, při níž mladý skialpinista zemřel pod lavinou ve Velkém...

Poštovnu na Sněžce koupil italský podnikatel, služby slibuje zachovat

Novým majitelem České poštovny na Sněžce je pražská firma Piange italského podnikatele. Zákazníci nejvýše položené...

Výlet do kraje Mantáků. Účinné slovenské lázně vyhledával i Vlasta Burian

Premium Jen čtyřicet pět kilometrů západně od Košic, leží zapomenutý region, kam turisté zavítají jen zřídka. Přitom území na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znáte starý Egypt? Otestujte znalosti historie v náročném kvízu

Novodobý zájem o staroegyptské památky podnítila v Evropanech už napoleonská výprava do Egypta. Stejně tak fascinující...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

Zkusili jsme lyžování v Turecku. Nádherné sjezdovky, ale hrozně tu fouká

Premium Zimní sezona 2020/2021 na českých horách nestačila ani začít a už skončila. Ani pohled přes hranice k našim sousedům...

Tady budete jako na Aljašce. Na běžkách za skalními vyhlídkami Jizerek

Kdybychom měli jmenovat nejpopulárnější běžkařskou destinaci v České republice, Jizerské hory by jistě byly jedním z...

Pět dokonalých tras pro běžkaře. Tady budete mít Česko jako na dlani

Zimní období a nadílka sněhu na horách nikterak nebrání v tom, abyste se do přírody vydali i v zimě. Některé naše...

KVÍZ: Kde se rozjel první vlek a kotva. Znáte lyžařskou historii?

Lyžovali byste, až byste brečeli, a pořád vám v tom někdo brání? Nezoufejte a pojďte si v kvízu připomenout některá...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...

Jsem řidičem autobusu pražské MHD, lidé mě nepoznávají, říká Václav Kopta

Václav Kopta se v době šíření koronaviru stal řidičem autobusu v pražské MHD. Herec tvrdí, že si tím splnil dávný...