Diskuse k článku

Běžkařská idyla od chaty k chatě. Těšínské Beskydy

Chcete-li si užít nejpohodovější běžkování v Beskydech, zamiřte do nejvýchodnější části pohoří, která se lidově nazývá Těšínské Beskydy. Vysoko na hřebenech objevíte překrásné udržované běžecké trasy, které vás dovedou k několika horským chatám, z nichž jedna je krásnější než druhá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Tom K.

Těšínské Beskydy

Těšínské Beskydy jsou Čantoryja, Stožek, Gírová,...

A s tím Jablůňkovem to byl taky dobrý fór :-)

0/0
12.3.2010 21:57

Sub7

Re: Těšínské Beskydy

Omyl, k Těšínským Beskydům patří i severozápadní část Moravskoslezských Beskyd, přesně jak uvádí autor článku. A abychom byli přesní, tak to je na naší straně hranic, Poláci tam také zahrnují víc než jen hlavní hřeben Slezských Beskyd.

0/0
12.3.2010 23:52

stjan

Re: Těšínské Beskydy

To psal jakysi cyp z daleka,bo by take kraviny gyzd tu z tela nevypotil*Slezské Beskydy jsou opravdu spíše pohraniční hřbet,a je to tam krásnější než na-zmiňovaném-Javorovém*Tam to začíná být turistická dálnice*

0/0
15.3.2010 15:14

papazian

To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

Slezské Beskydy. Těšín je daleko a nikdy se těmto horám Těšínské neříkalo. Nechápu, proč se na české slezské straně hor stydí za tradiční název Slezské Beskydy. Ano  existují i Moravskoslezské Beskydy, které ale leží jinde... a se špatným marketingem se snad mohou někomu plést s těmi krásnými Slezskými. Ale vyřešit to přejmenováním hor a ještě značně zavádějícím názvem nepovažuji za šťastné. Čas ukáže, zda se tento pojem - novotvar vůbec ujme..., já za sebe říkám, že ho používat nebudu.

0/0
12.3.2010 11:31

Sub7

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

Tak nepoužívej, nikdo Tě nenutí. Já znám ten pojem přesně tak, jak popisuje autor článku, tj. zahrnuje nejen Slezské Beskydy, ale i opačnou stranu údolí, nejsevernější část Moravskoslezských Beskyd  s Javorovým. Jak je v článku uvedeno, žádný geografický název to není, jen označení, které se místně používá. Netvrď že ne, můžeš nejvýš tvrdit "já ho nepoužívám" nebo "v mém okolí a okruhu lidí, s nimiž se stýkám, se tento název nepoužívá". Když už jsme u té geografie - Jablunkovu se nikdy neříkalo Jablůňkov.

0/0
12.3.2010 13:02

kvak.nořič

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

džabl

0/0
12.3.2010 14:05

papazian

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

Souhlasím, v mém okruhu se tento termín nepoužívá. A doufám, že se název Těšínské Beskydy neujme, že to byl jen  dobový výkřik, který s časem zapadne do zapomnění. Pro mne Slezsko zůstane Slezském, slezské Beskydy slezskými a žádné Moravskoslezsko a jiné výkřiky nové doby. Nazývat část Moravskoslezských Beskyd Těšínskými je pochopitelně také blbost a podle vysvětlování z informačního centra v Jablunkově se za Těšínské považují jen ty slezské do hranic s Polskem, pak se najednou jmenují zase slezské... Krkonoše jsou Krkonošemi na obou stranách hranice a také bych se udivoval, kdyby si najednou jedna strana vymyslela pro svoji část svůj nějaký název, který nemá ani úctu k historii daného kraje a mimulosti jako takové. Mám takový pocit, že by někteří pojem České Slezsko nejraději vymazali lidem z hlavy... až příliš je cítit snaha slovo slezské nahrazovat čímkoli jiným... Proč se stydíme za pojem Slezské Beskydy? Po staletí se tyto hory takto jmenují a nejdnou nám to nevoní?

0/0
12.3.2010 15:15

xxxxxman

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

a pán je klasicky šovinista jakých tady běhá plno RvRvRv

0/0
12.3.2010 18:07

hojakar

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

Kecáš nesmysly!!! Těšínské Beskydy se používají pěkne dlouho, mam treba mapuze 6é-tych let a tam je taky oznaceni Těšínské Beskydy!!! Naopak Slezske Beskydy, jsem nikde nenasel , ani ve starych materialech- vzdy se hovori o Tesinskych Beskydech a potom o Moravsloslezske Beskydy, ale Ty jsou v okolí Lysé Hory, Těšínské Beskdy, jsou právě tam kde popisuje autor článku!!! Včetně i Velke Čanoryje apod.

0/0
12.3.2010 23:10

Sub7

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

Hela a výraz "Prajská" už jsi někdy slyšel? A najdeš to někde v mapách? Je to oficiální geografický název? Není. Přesto když se Ostravě, Opavě, Hlučíně nebo Krnově zeptáš, každý bude vědět. Tak co tě čílí Těšínské Beskydy... Můžu Ti doložit několik dnes již historických map, kde se tento pojem vyskytuje. Minimální námahu ti dá šoupnout dotaz do Googlu, abys pochopil, že to není pouhý výmysl autora tohoto článku.

0/0
12.3.2010 23:41

Sub7

Re: To nejsou Těšínské, ale Jablůňkovské či správně

A nepřesvědčí Tě třeba publikace Pitrová, B.: Těšínské Beskydy na sklonku feudalismu (

Publikace

Slezského ústavu Československé akademie věd v Opavě, sv. 55), že nejde o žádný novotvar?

0/0
12.3.2010 23:49

honzagm

uprava

Jak to vypada s upravou? Probiha pravidelne? Zazil jsem tam prasan po kolena i jehlicim zapadane stopy. Ale naposledy asi pred 2-3 lety.

0/0
12.3.2010 8:49

PaulMA

Re: uprava

Nevím jak před 2-3 lety,ale teď se již některé běžkařské stopy upravují.Záleží na sněhu. Za poslední 2 roky jsem nenarazil na problém.

Infa se lze dočíst i zde:

http://www.chataostry.eu/index.php?p=8

http://www.javorovy-vrch.cz/index-z.php?p=trasy

0/0
12.3.2010 11:15

Najdete na iDNES.cz