Málokterý příjezd do lyžařského střediska byl pro nás tak ohromující. Nejprve jsme projeli tunelem, za kterým se před námi otevřelo 40 kilometrů dlouhé Gasteinské údolí – nejdelší ve Vysokých Taurách. K prvním lanovkám láká odbočka už ve vesničce Dofrgastein, o deset kilometrů dál nás vítá Bad Hofgastein. Poté silnice vystoupá k lázeňskému městečku Bad Gastein.
Pod alpskými třítisícovkami se tu jako orlí hnízda hrdě tyčí luxusní hotely s bohatou historií a řadou slavných osobností, které zde pobývaly a užívaly si alpského vzduchu a léčivých radonových pramenů. Však také Grand Hotel de l’Europe mimo jiné posloužil jako inspirace režiséra slavného filmu Grandhotel Budapešť a svého času byl nejhonosnějším hotelem v celé Rakousko-uherské monarchii!
Před příjezdem do našeho hotelu jsme proto ještě krátce zastavili v centru městečka, kde se přímo mezi zdmi hotelů řítí zpěněné vody 340 metrů vysokého vodopádu Gasteiner Ache.
Přestože lázeňství dalo turistice v Bad Gasteinu první impuls, dnes se sem jezdí nejenom za prameny, vyvěrajícími ze země, ale také za vodou, která v podobě sněhu pokrývá okolní svahy.
Lyžařům nabízí Bad Gastein přes 200 kilometrů sjezdovek a 40 kilometrů upravovaných běžkařských tratí, umístěných v nádherné přírodě u hranic národního parku Vysoké Taury. Najdete tu freeridové terény, funparky, sáňkařské dráhy nebo vycházkové trasy pro pěší. Konají se tu také závody světového poháru ve snowboardingu a běžkaři zahajují sezonu dálkových běžkařských závodů Ski Classics.
Gastein je nejvýše položené neledovcové středisko v Salcbursku a jeden z pěti regionů největší rakouské lyžařské oblasti Ski Amadé. Zdejší skipas tak můžete využít na celkem 270 lanovkách a 760 kilometrech sjezdovek v blízkém okolí.
Schlossalm – Angertal – Stubnerkogel
Samotné sjezdové lyžování se v Gasteinském údolí odehrává ve čtyřech střediscích. Největším z nich je oblast Schlossalm – Angertal – Stubnerkogel, která se táhne podél hlavního údolí od Bad Hofgasteinu až po Bad Gastein a sahá až do výšky 2 300 metrů.
Na sjezdovky se lze dostat v jednom ze tří nástupních míst, přičemž nejoblíbenější je Bad Hofgastein s rychlou a moderní kabinovou lanovkou Schlossalmbahn, která nás z údolí bleskurychle dopraví do výšky 2 050 metrů.
Severovýchodní svahy oblasti Schlossalm zaručují kvalitní sníh, přičemž v dopoledních hodinách se nám tu dostává i slunečních paprsků. Nacházíme zde široké červené a modré sjezdovky i hravé užší pasáže, takže ideální terén si pro sebe najdou lyžaři a snowboardisté všech stylů. Sportovním lyžařům bude vyhovovat velké převýšení tratí, u některých přesahující tisícimetrový rozdíl. Červená sjezdovka Hohe Scharte (H1 + H2) je jednou z nejdelších ve východních Alpách – měří osm kilometrů a překonává vertikální rozdíl 1 440 metrů.
Kromě klasických tratí si lyžování můžete zpestřit na 650 metrů dlouhé sjezdovce Funslope. Pro děti i dospělé bývá na okraji sjezdovky H4 připraven měřený paralelní slalom s videokamerou, čas a styl si pak každý může porovnat na webu.
Ze Schlossalmu pak sjíždíme do údolí Angertal, kde se nachází několik dětských svahů, snowparků a lyžařských škol. Je to tedy ideální místo pro začátečníky a malé děti. Odtud pak další kabinovou lanovkou vystoupáme na sousední kopec Stubnerkogel. Na jeho vrcholu nelze přehlédnout mohutný kříž, od něhož se otevírá nádherné panorama alpských vrcholů. Pod ním pak vyzkoušíme odvahu a přecházíme 140 metrů dlouhou visutou lávku, která se rozpíná mezi dvěma vrcholovými stanicemi lanovek.
Stubnerkogel bude vyhovovat sportovnějším lyžařům, zdejší červené č. 11 a 19 nám nabídnou dlouhé, přehledné a přitom hravé svezení. Na rozdíl od Schlossalmu zde jsou i černé sjezdovky, převážně se severní orientací. Na sjezdovce Bucheben nad údolní stanicí lanovky Stubnerkogelbahn se každoročně koná Světový pohár FIS ve snowboardingu.
Lyžařská houpačka
Nejníže položené středisko Dorfgastein je prvním, na které návštěvník Gasteinského údolí narazí. Určitě byste mu při příjezdu měli věnovat pozornost a nehnat se s davem bezhlavě dál do Bad Gasteinu. I tady nás kabinová lanovka rychle přesune nad 2 000 metrů, kde najdete kvalitní sníh a vynikající terény.
Lanovky a svahy propojují Dorf Gastein se sousedním údolím a obcí Grossarl a nabízejí 70 kilometrů převážně lehkých a středně těžkých sjezdovek. V roce 2023 byla zprovozněna nová kabinová lanovka Kieserlbahn, která urychluje přejezd z jednoho údolí do druhého.
Začátečníci v tomto středisku ocení množství přehledných modrých tratí, nám se líbila například rodinná modrá č. 3, vedená po panoramatickém hřebeni, případně modrá D7. Rodiny s malými dětmi jistě ocení zážitkovou louku v údolí Grossarltal s cvičným vlekem, kouzelným kobercem, tubingovým kolotočem a obrovským sněhovým hřištěm.
Pro sportovní lyžaře doporučujeme kupříkladu červené č. 6 nebo D6. Černou sjezdovku tu nacházíme jen jednu, a to poměrně krátkou trať č. 7.
Na Graukogel za Toni Sailerem
Přímo nad Bad Gasteinem se zdvihá mohutná hora Graukogel, na jejímž severozápadním svahu se nachází nejmenší středisko Gasteinu. Pouhé dvě dvousedačkové lanovky a jedna kotva obsluhují 14 kilometrů sjezdovek, a to jen od čtvrtka do neděle. Od pondělí do středy tak kola lanovek stojí a středisko a jeho freeridové terény vyhledávají skialpinisté nebo výletníci na sněžnicích. Zvláštností Graukogelu je také absence umělého zasněžování, oblouky tu tak budete vykrajovat výhradně na přírodním sněhu.
Jedná se o komercí zapomenuté středisko, jehož technické a úzké sjezdovky vedou lesnatými pasážemi a kde si užíváme klidu a výhledů na Bad Gastein. Zdejší strmé kopce hostily mistrovství světa v roce 1958, během kterého rakouský lyžař Toni Sailer vyhrál tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Dobové fotografie z této události si můžete prohlédnout v jedné ze zdejších horských chat.
Nejvýše položený Sportgastein
Na samém konci Gasteinského údolí se ve vysoko položeném kuloáru nachází středisko Sportgastein. Jak již název napovídá, místo je cílem sportovně založených milovníků hor. V zimě tu v nadmořské výšce 1 600 metrů bývá připraveno 11 kilometrů běžkařských tratí, na kterých se každoročně otevírá sezona dálkových závodů Skiclassics.
Milovníci širokých lyží tu mohou využít 18 kilometrů sjezdovek, rozbíhajících se z výšky 2 650 metrů v bezlesém vysokohorském prostředí Vysokých Taur. Díky nadmořské výšce je to středisko s nejdelším provozem v Gasteinu, kde se mnohdy lyžuje ještě v květnu. Kromě kvalitního sněhu oceňujeme dlouhé a široké carvingové sjezdovky všech obtížností. Jedinou nevýhodou Sportgasteinu může být větrné a nevlídné počasí.
Po lyžování do termálů
Termální prameny patří k velkým devizám Gasteinu, jen málokde jinde v Alpách můžete ze sjezdovek rovnou skočit do lázní. Zdrojem léčivé vody jsou radonové prameny, vyvěrající na úpatí hory Graukogel v množství pět milionů litrů denně. Účinky radonové terapie si kdysi všimli horníci, kteří ve zdejších štolách hledali zlato, dnes díky tomu patří Bad Gastein k vyhledávaným lázeňským cílům. Léčba radonovou vodou je dnes možná jen pod lékařským dozorem v Gasteinských štolách (Gasteiner Heilstollen), voda ve veřejných bazénech je kvůli bezpečnosti radonu zbavována.
Starší z veřejných lázní se jmenují Felsentherme, byly otevřeny roku 1968 jako vůbec první termály v Rakousku. Jak název napovídá, jsou umístěny přímo ve skalách v centru Bad Gasteinu, a to přímo naproti dolní stanici lanovky Stubnerkogelbahn, takže tam po lyžování můžete vyrazit s plavkami a ručníkem pěšky. Nacházíme tu vnitřní i venkovní bazény, masážní bazén, sauny, vodopád a pro děti jeden tobogán. Voda má 32–33 °C, což nám přišlo už téměř hraniční pro déletrvající pobyt.
O něco teplejší jsou termály Alpentherme, které rovněž zásobuje voda z Bad Gasteinu. Lázně se nacházejí v centru Bad Hofgasteinu, asi 500 metrů od dolní stanice lanovky Schlossalmbahn. Pro děti tu mají dva tobogány a také bazén s obrovským akváriem. Náš pobyt v Gasteinu končíme ve venkovním bazénu, ze kterého hledíme na zasněžené alpské špice, osvětlované večerním sluncem.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Může se hoditInformace: Kompletní informace včetně nabídky ubytování najdete na oficiální stránce střediska. Doprava: Z Prahy do Bad Gasteinu je to přes České Budějovice 470 km, z toho většinu cesty pojedete po dálnici. Desetidenní rakouská známka stojí 12,40 eura (310 Kč) a dá se koupit online nebo na benzinových pumpách. Ubytování: Gastein nabízí širokou paletu ubytování – od luxusních lázeňských domů až po tradiční rodinné hotely. My jsme k naší spokojenosti využili Hotel Stubnerhof s českým personálem, který se nachází v klidné části Bad Gasteinu. Oficiální seznam ubytovacích zařízení naleznete zde. Skipasy: Skipas lze zakoupit online nebo na pokladně, ceny jsou dynamické – výhodněji nakoupíte online a ceny se liší podle sezony, doby nákupu a poptávky. Jednodenní dospělý skipas pro hlavní sezonu 2024/25 stojí na pokladně 76,50 eura (1 920 Kč), třídenní 229 eur (5 730 Kč). Skipasy od 1,5 dne platí vždy pro celou oblast Ski amadé. Pro rodiny platí, že třetí a každé další dítě lyžuje zdarma. Více informacínajdete na těchto stránkách. Hlavní události v Gasteinu v zimní sezoně 2024/2514.– 15. ledna 2025 Závody světového poháru ve snowboardu |