Za noc i 80 tisíc. Milionář z Egypta vrací Andermatt na lyžařskou mapu

aktualizováno 
Před 150 lety byl Andermatt jedním z hlavních magnetů britské smetánky a za odpočinkem sem jezdila královna Viktorie. Mezi válkami však obec zasáhlo několik lavin, počty turistů prořídly a později je na půl století vystřídala švýcarská armáda. Dnes se Andermatt vrací na výslunní díky mohutným investicím z Egypta.

U vrchní stanice lanovky na Gemsstock je nádherná terasa, ze které je fantastický výhled na panorama hor. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Po druhé světové válce se Andermatt proměnil na posádkové město, neboť těžce přístupné místo obklopené ze všech stran alpskými vrcholky si velení švýcarské armády vybralo jako místo, odkud by řídilo obranu země v případě jaderného útoku. A pod povrchem nechalo vybudovat labyrint podzemních krytů, kde by v krizové situaci sídlilo vedení obrany státu.

Ze zimního střediska se stalo armádní město, turisty vystřídali vojáci. Na konci 20. století armáda usoudila, že podobné orlí hnízdo už nepotřebuje a vrátila ho zpátky civilistům. A radnice rozmýšlela, zda vsadí na průmysl, nebo turisty. Vybrala druhou možnost.

Miliardy z Egypta

A tak se Andermatt, který proslavila bondovka Goldfinger (1964) se Seanem Connerym a nezapomenutelnou automobilovou honičkou na klikatých gotthardských silničkách, znovu vrátil do boje o jednu z nejlepších švýcarských zimních destinací.

Přestože v porovnání se Zermattem či Svatým Mořicem ztratil Andermatt  obrovské množství času v době armádní „izolace“, brzy získal poměrně silný trumf v podobě egyptského miliardáře Samiha Sawirise, který se rozhodl, že obec změní v jedno nejmodernějších horských středisek ve Švýcarsku.

Fotogalerie

A pustil se do práce. Na ploše 140 hektarů tak vzniká několik pěti a čtyřhvězdičkových hotelů s kapacitou 850 pokojů a dalších 490 apartmánů.

Bez tabletu ani ránu

Odhad celkové investice se pohybuje kolem dvou miliard švýcarských franků, což je zhruba 50 miliard korun. Vlajkovou lodí celého projektu je The Chedi, jeden z nejluxusnějších hotelů v celém Švýcarsku.

Vedle působivého designu a špičkových služeb potěší spousta detailů. Tak třeba světla v pokoji, rolety na oknech i krb se zapínají pomocí tabletu. A v prostorné restauraci, v níž si hosté mohou vybírat snídani na několika stanovištích, mají speciální prosklenou místnost zasvěcenou pouze švýcarským sýrům. Cena za noc v nejlevnějších pokojích se pohybuje kolem 15 tisíc korun, za stometrový suite hosté zaplatí zhruba 80 tisíc za noc.

Mimořádnost celého projektu nedávno potvrdil také renomovaný „hotelový“ novinář Karl Wild, který ve své prestižní publikaci „150 nejlepších hotelů ve Švýcarsku“ vybral The Chedi jako nejlepší prázdninový hotel pro sezonu 2018/19 s tím, že právě zde mohou hosté zažít nezapomenutelné prázdniny naplněné emocemi a mimořádnými zážitky pro všechny smysly. Průměrnému Švýcarovi tak stačí rozbít prasátko a může vyrazit za zážitky, průměrný Čech bude muset trochu více šetřit.

Hotel Chedi je považován za jeden z nejluxusnějších v celém Švýcarsku.

Hotel Chedi je považován za jeden z nejluxusnějších v celém Švýcarsku.

Velkou devizou lyžování ve Švýcarsku jsou fantastické výhledy.

Velkou devizou lyžování ve Švýcarskou jsou fantastické výhledy.

Nová Ski arena

Pojďme se už podívat i na samotný lyžařský areál, který v současné době prochází významnou proměnou. Klíčovým momentem je propojení Andermattu se sousedním Sedrumem, díky čemuž se nová Ski arena posouvá se 120 kilometry sjezdovek mezi lyžařská top střediska celého Švýcarska.

Sjezdovky startují z vrcholku Gemsstock s nadmořskou výškou 2 963 metrů, samotný Andermatt leží ve výšce 1 444 metrů. Z vrcholku padá dolů velmi hezká černá sjezdovka a další sportovní sjezdovka je Lutersee, na jejíž vrchol vede „old school“ kotvový vlek, který by už měl být dávno v důchodu. Široké pláně kolem sjezdovek jsou pak oblíbeným cílem freeriderů. Mírnější kopce areálu Grossboden jsou určeny především pro rodiny s dětmi.

Pohled na zasněžený Andermatt z jedné ze sjezdovek

Pohled na zasněžený Andermatt z jedné ze sjezdovek

Pokud budete chtít ochutnat tradiční švýcarské speciality, fondue či raclette je k mání v každé druhé restauraci, nicméně kanton Uri má také svou vlastní specialitu s názvem Ryys und Boor – což je rizoto s pórkem, houbami a bramborem. Do místní kuchyně se dostalo na konci 19. století, kdy zde italští dělníci budovali Gotthardský tunel a naučili švýcarské kolegy jíst rizoto. Ti však do něj přidali pórek a brambory, aby bylo vydatnější.

A ještě jedna novinka. Místní restaurace v rámci ekologického programu neprodávají balenou vodu v pet lahvích, ale mají pro své hosty zdarma „kohoutkovou“ vodu z Gotthardského masivu.

Andermatt

Andermatt se nachází v údolí Urseren švýcarského kantonu Uri a leží pod úbočím Oberalppasu. Úzkým údolím vede dálnice A2 na sever do Luzernu a Basileje a na jih přes San Gotthard do Lugana a do Itálie. Na východ vede cesta přes Oberalppass (asi 2 040 m n. m.), na západě lze překročit sedlo Furkapass (cca 2 430 m n. m.).

Andermatt leží na železniční trati společnosti Matterhorn Gotthard Bahn (MGB), která vede na východ přes Oberalppass do Disentisu a na západ tunelem pod Furkapass do Brigu. Zajímavým místem je společné stoupání silnice a ozubnicové železnice do sedla Oberalppass s vyhlídkou na horské velikány i údolí.

zdroj: wikipedia.org

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Rekordní sníh a malé fronty. Největší nával bude o víkendu v Jizerkách

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

České skiareály hlásí výborné sněhové podmínky, lyžovat se dá téměř na všech sjezdovkách v zemi. K dispozici jsou...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Fotogenický pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Po stopách medvědů. Vydali jsme se na lyžích do Veporských vrchů

Psí karavana u samoty Kučelach

Hory na středním Slovensku nabízejí nekonečné možnosti pro lyžařské tuláky nebo skialpinisty. Zdejší vrcholy nejsou ani...

Najdete na iDNES.cz