Alpy: v provozu je polovina sjezdovek a tři čtvrtiny vleků

aktualizováno 
Doma si sněhu na přelomu roku moc neužijeme, lyžaři ale přesto nemusí truchlit. V Alpách je navzdory jeho nedostatku v provozu odhadem více než polovina sjezdovek a tři čtvrtiny vleků, inverzní počasí se přitom stará o azurovou oblohu a příjemné teploty v horách – ve 2 000 m n. m. je během dne lehce nad nulou.

Hintertux - POHODA NA LEDOVCI. Na ledovec Hintertux se jezdí i na podzim a pozdě na jaře, pak vaše lyžování může připomínat letní idylu. | foto: Österreich Werbung

Až do víkendu se na tom mnoho nezmění.

Ve dvoutisícové výšce v Alpách leží převážně do 50 cm sněhu, v nejvyšších polohách může být až metr. Je to ovšem jen polovina obvyklé pokrývky z konce prosince. Sjezdovky proto pokrývá často směs tvrdého technického sněhu a prašanu, skialpinisté kvůli nedostatečné vrstvě ve volném terénu příliš možností k túrám nemají.

ČESKO - aktuální situaci sledujeme ZDE.Slovensko

Jen minimum sněhu leží na hřebenech slovenských hor (s výjimkou Vysokých Tater), mrazivé noci dovolily zasněžit alespoň technicky hrstku sjezdovek v Nízkých, Vysokých a Západních Tatrách, ve Velké a Malé Fatře.

V Kysuckých Beskydech se ve čtvrtek počítá s otevřením tratí na Dedovke ve Velké Rače.

Kromě toho jsou částečně v provozu ještě Plejsy, Ostrý Grúň a některá další střediska místního významu.

Tratě jsou pokryty 20–30 cm technického sněhu. Nejrozsáhlejší lyžovačka je na Štrbském plese (Interski, Esíčko) a v Mýtu pod Ďumbierom, kde je vysněžena 1 650m červená trať. Jinak jde spíš o několikasetmetrové sjezdovky: jezdí se na 900 m v Bachledové dolině, na 600 m ve Sklace pri Kremnici, na 300 m na Pasekách ve Vrátne, na 550m červené trati v Čertovici, 650m modré v Donovalech na Záhradišti, po půl kilometru je sjízdných v Podbrezině a na Bučníku.

Tři kratší sjezdovky jsou v provozu v Tálích, dvě 350m tratě ve Ždiaru a 400m ve Spálené Dolině v Roháčích. Jezdí se i v Lomnickém sedle, kde prý leží až 130 cm přírodního sněhu.

Více info: www.holidayinfo.sk

Rakousko

O Vánocích žádný nový sníh v Rakousku nepřibyl, sjezdovek je přesto otevřena většina, a to díky značné produkci technického sněhu. Větší problémy mají jen velmi nízko položená střediska, zejména v Horním a Dolním Rakousku, kde se kvůli vysokým teplotám nedalo využít ani zasněžování – podobně jako u nás.

Nejkvalitnější lyžování je stále na ledovcích (Kitzsteinhorn, Hintertux, Stubai, Sölden, Pitztal, Kaunertal, Mölltal a Dachstein), kde leží i více než metr sněhu a jezdí vesměs všechny lanovky a vleky.

Velmi dobré podmínky vládnou i ve vysoko položených střediscích s výkonným technickým zasněžováním jako Ischgl (55 cm, 160 z 220 km) a Obergurgl-Hochgurgl (60 cm, 95 ze 110 km) v Tyrolsku nebo Obertauern v Salcbursku (70 cm, 95 z 95 km).

Dobrým tipem může být tyrolské údolí Zillertal, kde je kromě ledovce otevřena většina sjezdovek i v klasických střediscích: Hochfügen-Kaltenbach (50 cm, 146 ze 155 km), Zillertal Arena (40 cm, 98 ze 160 km) a Ski Zillertal 3000 (45 cm, 140 ze 157 km).

Často je však v provozu jen okolo poloviny tratí – např. v korutanském Nassfeldu (80 cm, 40 ze 110 km), v Serfaus-Fiss-Ladis (30 cm, 74 ze 180 km), v tyrolském Brixentalu (30 cm, 150 z 250 km), podobně je na tom sousední Kitzbühel.

Občas je nabídka ještě skromnější – např. v Bad Kleinkirchheimu (40 cm, 25 ze 103 km). Neslavně je na tom i St. Anton, jindy domov prašanu (55 cm, 109 z 276 km). Důvodem je zde méně sněžných děl, a tím pádem vyšší závislost na obvykle hojných přírodních srážkách. Šumavský Hochficht je zcela mimo provoz.

Více info: www.tiscover.at

Itálie

Velmoc umělého sněhu aktuálně soustředí nejrozsáhlejší nabídku otevřených tratí do center Dolomiti Superski (Val Gardena, Kronplatz, Val di Fiemme a další), kde je z 1 220 km sjezdovek po technickém sněhu sjízdných více než 1 000 km. Výška sněhu nepřesahuje 50 cm.

O poznání chudší nabídku má v současnosti sousední síť středisek Adamello-Brenta (Madonna di Campiglio, Passo Tonale a další) – od 25 % (Pinzolo) do 60 % (Monte Bondone) celkové plochy sjezdovek.

Z dalších oblastí je v provozu většina tratí z Bormia 3000 do nadmořské výšky cca 1 600 m, třetina sjezdovek v Livignu a v Santa Caterině. Slušné podmínky vládnou také v Cervinii (170 cm, 220 z 313 km). Z necelé poloviny jezdí také Mléčná dráha s centrem Sestriére (80 cm, 184 ze 400 km).

Více info:
www.dolomitisuperski.com
www.skirama.it
www.skipassaltavaltellina.it
www.vialattea.it

Švýcarsko

Ve švýcarských Alpách leží do 50 cm přírodního sněhu ve 2 000 m n. m., nejvíce ho je v jižních a centrálních kantonech. Střediska jsou tak z velké míry odkázána na umělý sníh, kterého mají střediska k dispozici ve velmi rozdílné míře.

Nejvíce otevřených sjezdovek může v současnosti nabídnout Samnaun, spojené s rakouským Ischglem – a to víc než tři čtvrtiny tratí (55 cm, 160 z 220 km). Podobně další střediska již jezdí naplno či s většinou sjezdovek v provozu - Adelboden (36 cm, 121 ze 185 km), Andermatt (120 cm, 80 z 80 km), Engelberg (60 cm, 60 z 82 km), Jungfrau (50 cm, 189 z 213 km), Lenzerheide-Valbella (110 cm, 120 ze 155 km), Saas-Fee (151 cm, 75 ze 100 km) či Zermatt (170 cm, 220 z 313 km).

Jinak je nutné počítat s nabídkou omezenou až na čtvrtinu běžného rozsahu – např. Svatý Mořic (60 cm, 94 z 350 km), Davos (66 cm, 94 ze 305 km), Flims-Laax-Falera (80 cm, 65 z 220 km) nebo Čtyři údolí (65 cm, 160 ze 412 km).

Více info: www.myswitzerland.com

Francie

Kvalita sněhu je díky vysoké nadmořské výšce středisek perfektní, kvantita dost pokulhává (okolo 50 cm ve 2 000 m n. m., ať už v Severních, nebo Jižních Alpách). Všechna střediska tak zápolí s omezeným provozem, v plné míře vypomáhá technický sníh.

Z "velké“ desítky lyžařských houpaček jsou na tom nejlépe Tři údolí, např. Val Thorens (50 cm, 33 ze 68 tratí), a Tignes (60 cm, 84 ze 140), neboť jsou nejvýše položené a navíc napojené na rozsáhlou síť sjezdovek v sousedních údolích.

V ostatních je provoz více či méně omezen: Alpe d´Huez (90 cm, 44 ze 123 tratí), Les 2 Alpes (63 ze 101), Les Arcs (60 cm, 68 ze 106), La Plagne (45 cm, 71 ze 135), Risoul (80 cm, 85 ze 106) či Serre Chevalier (90 cm, 70 ze 133).

V Avoriaz (70 cm, 28 ze 49) a především v přilehlých střediscích Portes du Soleil a také ve Flaine (115 cm, 16 z 52) je kvůli nižší nadmořské výšce nabídka ještě o něco chudší.

Více info: www.skifrance.fr

Německo

Lyžuje se na ledovci Zugspitze (50 cm, 15 z 22 km), zlomek tratí je v provozu i v Berchtesgadenu, polovina v Oberstdorfu.

Autor článku Radek Holub je dlouholetým redaktorem časopisu SNOW. Magazín se specializuje na zimní sporty - lyžování, snowboard,...

RADEK HOLUB, magazín SNOW

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Zimní romantika kousek za Prahou. Toulání na lyžích po zasněžených Brdech

Nejvyšší vrcholy Brd tvoří v zimě často jediný zasněžený ostrůvek uprostřed středních Čech. Pro kvalitní lyžování...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Najdete na iDNES.cz