Alpy i lyžaři nedočkavě čekají na sníh

aktualizováno 
Poměrně suché počasí doprovázené nezvykle vysokými teplotami, které na většině území Evropy přetrvává, milovníkům zimních sportů moc radosti nedělá. Na vydatnou sněhovou nabídku stále čekají Alpy i další vysokohorské řetězce, meteorologové ale výraznější sněžení zatím nepředpovídají. Kde si teď zalyžujete - v článku.

Itálie
Na lepší lyžařské časy se snad začalo konečně blýskat v Itálii, kde od minulého týdne přibylo něco málo sněhu.

Alta Badia například hlásí až 100centimetrovou pokrývku, sjezdovky ale zůstávají stále uzavřené. Něco sněhu připadlo i v Cervinii, kde je dokonce na horním konci tratí ve výšce 3480 metrů až 220 centimetrů sněhu, tratě ale pro běžný provoz nejsou připraveny.

O něco lépe na tom jsou v oblasti Alta Pusteria, kde sice leží jen 75 centimetrů sněhu, ale už je alespoň otevřena jedna sjezdovka a do provozu byly uvedeny dva vleky.

Poměrně dobře vypadá situace na horských svazích ve vyhlášené Cortině d'Ampezzo. Sněhová pokrývka se zde pohybuje od 20 do 160 centimetrů, zprovozněno bylo již 35 kilometrů tratí z celkové délky 110 kilometrů a je možné využít deset z 35 vleků.
Pokud jde o kategorie sjezdových tratí, zelené zůstávají mimo provoz, ale lyžuje se už na 12 modrých (ze 42), na pěti červených (z 15) a na dvou černých (z osmi).

Radost dělá lyžařům i Livigno, byť sněhu je zde zatím mezi 20 až 60 centimetry: v provozu je 15 ze 110 tratí - včetně tří červených a čtyř černých - a funguje pět vleků z 23.

Výrazné zlepšení také hlásí Madonna di Campiglio se 160 centimetry sněhu ve výšce 2510 metrů. Lyžuje se na 28 sjezdovkách z 45, v provozu je 11 vleků z 25. 

Také Val Gardena s 90 centimetry zprovoznila 12 kilometrů tratí ze 175 a rovněž tři vleky z 82, ale na skutečnou zimu se čeká i tady.

Stejné je to na Soldě, kde sice naměřili už 200 centimetrů sněhu na vrcholech, ale na sjezdovkách se ještě lyžovat nedá.

Rakousko
Mnoho radosti si zatím neužijí lyžaři ani v Rakousku, pokud ovšem nezamíří až úplně nejvýš na vysokohorské ledovce.

Například Bad Gastein má 80 centimetrů sněhu, ale areál je stále mimo provoz.

Trošku se zlepšily podmínky na Dachsteinu: přestože zde leží jen 50 centimetrů sněhu, v povozu už je podle informací z internetu sedm tratí. V Söldenu leží 135 centimetrů sněhu, takže zde bylo už otevřeno 36 kilometrů sjezdovek a deset vleků. Hintertux má 160 centimetrů sněhu, funguje tam 57 kilometrů tratí a 16 vleků z 67.

Švýcarsko
Ve Švýcarsku to z hlediska sněhových podmínek stále nestojí za mnoho, i když za čtvrtek a pátek v řadě vysokohorských středisek napadl pravý prašan. V Arose je 30 centimetrů sněhu stejně jako ve Svatém Mořici a v Zermattu, v Davosu dokonce 80
centimetrů, ale tratě i zařízení jsou vesměs mimo provoz. 

Francie
Neslavně na tom jsou i oblíbená francouzská alpská střediska, která na sníh čekají už několik týdnů. Naposledy sněžilo na většině míst kolem 27. listopadu, ale z lyžařského hlediska to nestálo za řeč, protože svahy pokryla tak pěticentimetrová
vrstvička, byť prašanu.

Pět centimetrů sněhu je například v Alpe d'Huez, ve Val Thorens a ve Valmeinier; 20 centimetrů v La Plagne, o 20 centimetrů víc v Meribel a 50 centimetrů ve Flaigne.

Německo
Naprosto minusové informace poskytují internetové stránky o sněhových podmínkách v německých horách. Z toho lze usuzovat, že sněhu stále moc není.

Slovensko
Na Slovensku sice začala lyžařská sezona 2003/2004 v pondělí 1. prosince, v provozu ale není ještě ani jediné lyžařské středisko.

Klimatické podmínky - tedy vysoká teplota vzduchu - zatím stále neumožňují výrobu technického sněhu a sněhová děla zůstávají nadále v nečinnosti. Meteorologové však očekávají, že situace se změní s příchodem Mikuláše. Takže už na tuto sobotu předpovídají ochlazení a možná i pár sněhových vloček.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Kam o víkendu na lyže. Skiareály trápí výpadky proudu, někde hrozí laviny

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Lyžařské areály v Česku mají před víkendem ideální podmínky. Pomohl jim nový sníh, který na mnoha místech stále padá. V...

Hory byly přes oblevu plné lyžařů, teď už na Šumavě sněží a mrzne

Na Nový rok se ve Skiareálu Lipno lyžovalo na těžkém a mokrém sněhu. Ve středu...

Lyžařské areály na české straně Šumavy trápí nedostatek přírodního sněhu. Navzdory teplému počasí však byly na přelomu...

Tanvaldský Špičák má lanovku z druhé ruky, lyžaři v ní nezmoknou

Lanovka má 69 sedaček a v letech 1991 až 2017 prořezávala mrazivý vzduch v...

Lyžaři se od víkendu mohou na Tanvaldském Špičáku těšit na svezení novou čtyřsedačkovou lanovkou, na které nezmoknou...

Najdete na iDNES.cz