Alpy: azurové nebe až do Vánoc. Kde je NEJ lyžování?

  8:38aktualizováno  8:38
Na lyže do ciziny míří na svátky mnoho českých lyžařů. Sjezdařské podmínky v Alpách jsou velmi dobré až ideální. Kdo stihne vyrazit ještě do Vánoc, užije si nejspíš azurové oblohy a poloprázdných sjezdovek. Po Štědrém dnu bude na sjezdovkách naopak velmi živo – například rakouská střediska hlásí téměř plnou obsazenost.

Rakousko: dobré sněhové podmínky

Všechna střediska na severní straně Alp – tedy od Vorarlberska přes Tyrolsko, Salcbursko po Dolní a Horní Rakousko – hlásí na svých vrcholových stanicích více než metr sněhu. Zejména centra v severovýchodní části Rakouska pak ještě více: Flachau 185 cm, Obertauern 230 cm, Sportgastein 250 cm, Hinterstoder a Tauplitz dokonce 260 cm.

Sněhová pokrývka leží kromě jižnějších spolkových zemí i v údolích. Méně přírodního sněhu leží ve vnitroalpských regionech – např. Ötztal hlásí maxima do 90 cm, nejslabší vrstva je pak na jižní straně Alp – např. v korutanském Nassfeldu do 50 cm.

Vydatný mráz posledního týdne, a zejména poslední listopadové dekády dovolil sjezdovky pokrýt dostatečnou vrstvou kompaktního technického sněhu, takže ani v jižněji položených střediscích (s holými stráněmi v nižších partiích) nejsou sjezdařské podmínky nijak omezeny – v Nassfeldu je v provozu 90 ze 110 km sjezdovek.

Dá se očekávat, že od víkendu budou v Rakousku otevřeny téměř všechny sjezdovky – již v nynější předsezoně se lyžuje zhruba na třech čtvrtinách z nich.

Z největších center se v tyrolském Skiweltu jezdí na 150 z 250 km, v Saalbachu na 150 z 200 km, v Ischglu na 200 z 220 km, v Arlbergu na 240 z 277 km, v Zillertalu je v provozu 531 ze 635 km sjezdovek a v salcburském Flachau-Wagrainu je otevřeno všech 111 km tratí.

Stabilní anticyklonální počasí s nízkou oblačností v údolích a jasnou oblohou v horách vydrží nejméně do Štědrého dne, možná i déle. Mráz poleví a o víkendu bude ve 2 000 m n. m. až +4 °C.

Itálie: hlavně technický sníh

Většina vleků v Itálii je v provozu už v předvánočním období, sjezdovky jsou pokryté vrstvou převážně technického sněhu. Navzdory tomu, že údolí a jiné než severní svahy jsou do středních poloh bez sněhu, sjezdovky jsou ve velmi kvalitním stavu a v noci na ně "připadává" další sníh, takže po ránu bývají i příjemně měkké a vodivé.

Maximální výška sněhu dosahuje jednoho metru jen na ledovcích v Cervinii (200 cm), Passo Tonale (180 cm) a Schnalstalu (100 cm), dále na hranicích s Rakouskem v Reschenpassu (150 cm) a v Madesimu (110 cm), jinak je na vrcholcích nejčastěji okolo půl metru sněhu – např. Bormio 50 cm, Val di Fassa 60 cm, Madonna di Campiglio 40 cm, Kronplatz 60 cm.

V Dolomitech je otevřeno 1 000 z 1 200 km sjezdovek včetně většiny atraktivních sjezdů do údolí, na svátky se počítá s plným provozem. Již nyní je sjízdné safari Sella Ronda v obou směrech.

V oblasti Brenty je v provozu okolo tří čtvrtin tratí, více než 90% provoz má Madonna di Campiglio a Folgarida-Marilleva. V Livignu se jezdí na 72 ze 115 km sjezdovek, v Bormiu na 49 z 50 km, více než polovina ze 440 km funguje také v okolí Sestriere.

Švýcarsko: od dvou metrů do 50 cm sněhu

Na severní straně švýcarských Alp leží ve 2 000 m n. m. mezi jedním a dvěma metry sněhu, v jižnějších oblastech – např. v jižní polovině Wallisu nebo v Engadinu – nejčastěji okolo 50 cm. Přívětivé počasí a pomalu rostoucí teploty vydrží až do víkendu, pak se pravděpodobně obloha zatáhne a přijdou sněhové přeháňky.

V největších střediscích je sjízdná většina sjezdovek: Čtyři údolí – 340 ze 410 km (až 131 cm sněhu), Samnaun – 200 z 220 km, Portes du Soleil – 410 ze 650 km (až 70 cm), Jungfrau (až 150 cm), Lenzerheide – 130 ze 155 km (až 110 cm).

Okolo poloviny tratí je sjízdných v Zermattu – 176 ze 313 km (až 200 cm) nebo ve Svatém Mořici – 150 z 350 km (až 150 cm).

Francie: parádní lyžování ve všech střediscích

Ve Francii a zvláště v severních Alpách výrazně chumelilo v první polovině prosince, jižní oblouk Alp si nesl slušný sněhový základ již z listopadu. Maximální výška sněhu ve střediscích nejčastěji osciluje okolo 1,5 m sněhu – Flaine 160 cm, La Plagne 135 cm, Les Arcs 175 cm, Val Thorens 140 cm, Serre Chevalier 145 cm.

Slunečné počasí vydrží až do konce pracovního týdne, pak se od jihozápadu zatáhne a nad 1 500 m n. m. začne sněžit, větší příděl sněhu se však zatím neočekává.

V provozu je většina vleků i sjezdovek: Alpe d´Huez – 42 ze 43, Avoriaz – 34 ze 49, Tignes – 121 ze 140, Val Thorens – 61 ze 69, La Norma – 22 z 27 nebo La Plagne – 101 ze 137. Menší porci tratí zatím nabízejí např. Les 2 Alpes – 55 ze 104 sjezdovek, Flaine – 19 z 52, Montgenevre – 41 z 84 anebo Risoul – 34 ze 118.

Ve Francii jsou ovšem střediska před Vánocemi obvykle liduprázdná, zaplňují se až o svátcích, kdy se spouští i plný provoz vleků.

Užitečné weby

Sněhové zpravodajství Alp:
http://www.skiresort.de/schneeberichte/schnee3.htm (v němčině)
http://www.lyzuj.cz/ (v češtině)
Francie (v angličtině):
http://www.skifrance.fr/index.cfm?langue=a (v angličtině)

Jak bude na horách v Česku?

  • Obleva z počátku prosince odnesla značnou část sněhové pokrývky z listopadu.
  • Na sjezdovkách však utemovaný sníh vydržel – přinejmenším ve větších a výše položených střediscích.
  • Mráz posledních dní umožňuje dostatečně zasněžovat.
  • Většina středisek hlásí okolo půl metru sněhu a dobré až velmi dobré podmínky.
  • Menší střediska jsou zatím mimo provoz, ale pravděpodobně se na svátky otevřou.

Detailní sněhové zpravodajství z českých a moravských hor přineseme v dalším článku v nejbližších hodinách.

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Další z rubriky

Lyžařská sezona pomalu končí, v provozu zůstává jen několik skiareálů

Horní Mísečky v Krkonoších (20.12.2018)

Ukončit sezonu chtějí o nadcházejícím víkendu další lyžařská střediska v Česku. V provozu jich tak zůstane už pouze...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Místo na běžky jdeme pěšky. Výstup na osamoceného beskydského velikána

Travný z Lysé hory

Typické panorama Beskyd si není možné představit bez charakteristické siluety hory Travný, opomíjeného souseda Lysé...

Najdete na iDNES.cz