Krajinou vodních elektráren

Vydejte se s námi českou krajinou a navštivte zajímavá místa, kde se k výrobě elektrické energie využívá energie z vody.

Vytvořeno ve spolupráci s ČEZ, a. s.

Hučák

Malá vodní elektrárna Hučák se nachází na stejnojmenném jezu Hučák na řece Labi v Hradci Králové. Do provozu byla uvedena v roce 1912 a na počátku 20. století prošla významnou rekonstrukcí. Budova elektrárny je vybudovaná v secesním stylu a tvoří spolu s jezem významný architektonický objekt.

Adresa

Infocentrum Obnovitelné zdroje
Křižíkova 788
500 03 Hradec Králové

Tel.: 492 122 660, 725 781 564, 725 781 565
E-mail: infocentrum.oze@cez.cz
Web: www.cez.cz/hucak

Otevírací doba

Pro veřejnost denně od 9.00 – 16.00 hod.
Infocentrum a malá vodní elektrárna jsou uzavřeny každé první pondělí v měsíci (technický den) a v těchto dnech: Velikonoční pondělí, vánoční svátky (24.-26. 12.), Silvestr a Nový rok.

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Hrádek u Nechanic
Novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační letní a lovecké sídlo hraběcího rodu Harrachů. Původní interiéry vás seznámí se životem šlechty v druhé polovině 19. století. Objevte reprezentační sály, soukromé a hostinské pokoje, výhled z Hodinové věže nebo technické vybavení v zámeckém podzemí.

Koupaliště Flošna
Krásný komplex Koupaliště Flošna nabízí sportovně relaxační vyžití pro celou rodinu. Po celou sezónu se voda v bazénech vyhřívá na 26 °C až 28 °C, takže se tu dá koupat i při nepříznivém počasí.

Archeopark pravěku Všestary
Park nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových zvyků, řemesel a obyčejů. Součástí tohoto projektu je také cyklotrasa, která symbolicky spojuje Archeopark Všestary a sídlo Královéhradeckého kraje. „Archeocyklotrasa“ v délce 12 km vede z Hradce Králové do Všestar po místních archeologicky významných lokalitách.

Hrad Kunětická hora
HPozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů, kde se v pohádkové sérii Arabela zabydlel čaroděj Rumburak. Vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století, výrazně jej však poničila švédská vojska. Kunětická hora nebyla od roku 1973 do roku 1993 veřejnosti přístupná, dnes je ale kulturním centrem Pardubicka.

Dalešice a Mohelno

Vodní dílo Dalešice bylo vybudováno v souvislosti s výstavbou blízké jaderné elektrárny v Dukovanech v 70. letech 20. stol. na řece Jihlavě. Jeho součástí je i vyrovnávací nádrž Mohelno, která je rezervoárem chladící vody pro Jadernou elektrárnu Dukovany. Navíc zde byla postavena průtoční vodní elektrárna.

Adresa

Vodní elektrárna Dalešice
675 77 Kramolín 57

Tel.: 561 105 519
E-mail: infocentrum.edu@cez.cz
Web: www.cez.cz/dalesice

Otevírací doba

Od září do června pouze na objednávku pro skupiny minimálně 8 osob, infocentrum je přístupné každý den od 9.00 do 16.00 hodin.
Během letních prázdnin je otevřeno každý den od 9.00 do 16.00 hodin.

Exkurze „A“ včetni provozu pro osoby starší 12 let
Vstup s průvodcem do prostoru elektrárny (za hlavní bránu), do Infocentra, do strojovny, podlaží generátoru, podlaží turbín a podlaží savek, pokud to provozní podmínky dovolí.
Začátky exkurzí jsou v 9.00, v 11.30 a ve 13.30 hod.

Exkurze „B“ bez provozu pro osoby mladší 12 let
Vstup s průvodcem do prostoru elektrárny (za hlavní bránu), do Infocentra a na balkon strojovny.
Začátky exkurzí jsou v 9.00 a 10.00 hod.

Zavřeno je 24. 12., 25. 12., 26. 12., 1. 1. a o Velikonočním pondělí.

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Jaderná elektrárna Dukovany
V infocentru získáte zajímavé informace nejen o samotné elektrárně, ale také o energetice obecně zábavnou formou.

Mohelenská hadcová step
Patří k nejznámějším stepím na území Česka. Bylo zde popsáno kolem 60 nových druhů rostlin a živočichů. Oblastí procházejí dvě naučné stezky.

Zámek Třebíč
Původně benediktský klášter přestavěný na renesanční zámek. Spolu s bazilikou tvoří viditelnou dominantu města Třebíč a v roce 2018 byl zapsán na seznam UNESCO.

Rozhledna Babylon u Kramolína
Rozhledna u Náměšti nad Oslavou patří mezi nejstarší a nejkrásnější u nás s velmi zajímavým architektonickým řešením a freskami se znameními zvěrokruhu ve vyhlídkovém patře.

Vydra a Čeňkova Pila

Elektrárna Vydra stojí mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Voda z historického Vchynicko-Tetovského kanálu je odváděna pod zemí do nádrže u bývalé osady Sedlo. Nedaleká elektrárna Čeňkova pila je památkově chráněná. Voda do ní teče otevřeným derivačním kanálem, který se mění na dřevěný aquadukt.

Adresa

Malá vodní elektrárna Vydra
341 92 Srní 35

Web: www.cez.cz/vydra

Otevírací doba

V květnu a říjnu: středa a sobota
od 1. června do 30. září: denně kromě pondělí

Prohlídky začínají v 9.00, 11.00, 13.00 a 15.00 hod.
Od listopadu do dubna jsou možné prohlídky pouze pro předem objednané větší skupiny. Objednat se dají u Aleny Janoutové na čísle 725 693 942 (volat lze v pondělí, středu a čtvrtek od 7.00 do 8.30 hod.)

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Naučná stezka Povydří – od osady Čeňkova Pila kolem Turnerovy chaty až k silničnímu mostu u Antýglu
Jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst Šumavy Stezka vede hlubokým údolím říčky Vydry v národním parku Šumava, v úseku, kde Vydra vytváří divoké balvanité koryto. Cestou lze vidět viklany, obří hrnce a kamenné moře. Začátek je v Čeňkově Pile, nedaleko nad místem, kde se z Vydry na soutoku s říčkou Křemelnou stává Otava, a končí u silničního mostu pod Antýglem.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě
Kromě kříže a zříceniny jednoho stavení, o níž první zmínky pocházejí z roku 1785, se ze vsi nedochovalo nic. Obec definitivně pohřbil poválečný odsun sudetských Němců. Zabrala ji armáda a vojáci všechny domy postupně zbořili. Místo u silnice z Rejštejna do Horské Kvildy má zvláštní atmosféru zaniklých obcí, tvořenou nelehkými osudy lidí. Kolem najdete nádherné výhledy na hřebeny Šumavy.

Čertovo jezero
Jezero ledovcového původu leží v Královském hvozdu na jihovýchodním svahu Jezerní hory, asi čtyři kilometry od vsi Špičák u Železné Rudy. Nachází se v nadmořské výšce 1030 metrů, hluboké je 36,5 metru. Dolinu, kde leží, vyryl podle pověsti ďábel, protože mu dívka, kterou chtěl odnést do pekla, přivázala na ocas velký kámen.

Želina

V roce 1908 byla poblíž Želiny na Ohři vybudována elektrárna pro Kadaň. Dvojité Francisovy vodní turbíny ve dvou horizontálních kašnách poháněly dva generátory. V roce 1925 na Ohři vznikla větší elektrárna Lomnice a Želina začala chátrat. Znovu v provozu je tato architektonická a technicko-historická památka od roku 1995.

Adresa

Malá vodní elektrárna Želina
432 01 Želina 1978

Tel.: Marie Tučková (720 733 105); Jaroslav Drozdík (720 733 106); Přemysl Jirout (606 916 419)

E-mail: marie.tuckova@cez.cz, jaroslav.drozdik@cez.cz, premysl.jirout@cez.cz
Další informace

Otevírací doba

Celorčně vždy po předchozím objednání.

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Klasicistní zámek Rokle z konce 18. století
Klasicistní zámeček tvoří součást hospodářského dvora v severní části obce, který patřil ke kadaňským městským statkům. Postaven byl zřejmě koncem 18. století. Dnes je v něm Informační centrum obce Rokle s občerstvením.

Výlet Doupovskou dráhou z Kadaně do Podbořan
Doupovská dráha je zhruba třicetikilometrová lokálka vinoucí se podél Nechranické přehrady, Pětipeskou pánví, užít si z ní můžete výhledy na panoramata Doupovských hor. Malebná lokálka vás dopraví v sezóně k zámku Krásný Dvůr s jedinečným anglickým parkem, pod Vintířovský vrch s poutní kaplí nebo do zatím neobjeveného cykloturistického ráje pod Doupovskými horami.

Kadaňský hrad
Kadaňský hrad patří k charakteristickým stavbám města Kadaně. Návštěvníci zde mohou využít knihovnu s čítárnou, internetovou kavárnu, obřadní síň nebo navštívit galerii Josefa Lieslera. Podívat se můžete také do malého muzea, které se věnuje dějinám hradu.

Koupání a vodní sporty ve vodní nádrži Nechranice
Pátá největší přehradní nádrž Česka a také přehrada s nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě je skvělé místo pro vodní sporty a relax. Nabízí bohaté možnosti rekreace, rybolovu a vodních sportů. Její část byla vyhlášena Ptačí oblastí. Najdete ji na řece Ohři mezi Kadaní a Žatcem, jižně od Chomutova.

Dlouhé stráně

Přečerpávací vodní elektrárna je vybudována v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Mnohé její objekty byly umístěny do podzemí a objekty na povrchu jsou ohleduplně začleněny do přírody. Od roku 1996 se řadí k dominantám nerozlučně spjatým s Jeseníky - pravidelně obsazuje nejvyšší příčky v nejrůznějších anketách.

Adresa

Vodní elektrárna Dlouhé stráně
788 12 Loučná nad Desnou

Tel.: 583 283 282, 602 322 244
E-mail: info@k3-sport.cz
Web: www.cez.cz/dlouhe-strane

Otevírací doba

Celorčně vždy po předchozím objednání na www.dlouhe-strane.cz, exkurze od 8.00 do 17.00 hod. (poslední začíná v 16.00 hod.).

Vstupné

Dolní nádrž - platba on-line:
dospělí 205 Kč
děti 7-18 let / studenti do 26 let / senioři / ZTP/P: 160 Kč
děti do 6 let 75 Kč
děti do 2 let: zdarma bez nároku na místo k sezení

Horní nádrž - platba on-line (exkurze v 11.00 a 14.00 hod.):
dospělí 285 Kč
děti 7-18 let / studenti do 26 let / senioři / ZTP/P: 240 Kč
děti do 6 let 90 Kč
děti do 2 let: zdarma bez nároku na místo k sezení

Výlety v okolí

Praděd
Praděd je s 1494 m. n. m. nejvyšší horou Moravy a zároveň nejvyšším vrcholem Hrubého a Nízkého Jeseníku. Na jeho vrcholu najdete televizní vysílač s restaurací a rozhlednou. Z veřejně přístupné vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Sněžka, Lysá hora a Radhošť, vzácně i Vysoké Tatry a Malá Fatra na Slovensku. Horní plošina vysílače je nejvyšším, i když uměle vytvořeným, bodem v Česku.

Vysoký vodopád
Chráněná soustava kaskád horské smrčiny místy pralesovitého charakteru a horské kyselé smrkové bučiny leží v Hrubém Jeseníku na Studeném potoce. Je součástí přírodní rezervace Vysoký vodopád.

Zámek Velké Losiny
Státní renesanční zámek stojí na místě někdejší středověké tvrze na jižním okraji stejnojmenné obce v údolí řeky Desné. Jeho charakteristickým znakem jsou trojpodlažní arkády trojkřídlého areálu tzv. vysokého zámku.

Rozhledna Zlatý Chlum
V městečku Jeseník najdete rozhlednu Zlatý Chlum na stejnojmenném kopci. Z věže je krásný výhled na Otmuchovské jezero v Polsku, ale také na celé pásmo Hrubého Jeseníku od Pradědu až k Šeráku.

Lázně Karlova Studánka
Lázně Karlova Studánka mají dvousetletou tradici a nachází se v pohoří Hrubý Jeseník. Lázně obklopené horskou přírodou se mohou pochlubit nejčistším vzduchem ve střední Evropě, celkovou atmosféru dotváří roubené lázeňské budovy.

Orlík

Stěžejní článek Vltavské kaskády zadržující 720 mil. m3 vody je nejobjemnější akumulační nádrží v ČR a spolu s Lipenským jezerem rozhodující pro víceleté řízení průtoků na Vltavě i dolním Labi. Hladina nádrže pokrývá 26 km2. Vodní elektrárna se významně podílí na řízení celostátní energetické soustavy a na výrobě levné a ekologicky čisté elektřiny.

Adresa

Vodní elektrárna Orlík
262 33 Solenice
Tel.: 737 506 950

E-mail: pisecko@email.cz
Web: www.cez.cz/orlik

Otevírací doba

V červenci a středu pro individuální turisty každé pondělí a středu v 11.00 hod., v sobotu v 11.00 a 14.00 hod. po předchozím objednání, ostatní dny také po předchozím objednání.

Vstupné

dospělí 60 Kč, děti 30 Kč

Výlety v okolí

Vodní sporty na přehradě Orlík
Na Orlíku mohou návštěvníci využít třináct kempů, u kterých jsou většinou písečné (nebo kamenité) pláže. Kromě koupání se tu dá skvěle také surfovat a na řadě míst si můžete vypůjčit loďky nebo šlapadla.

Zážitkový park v přírodě Zeměráj u Milevska
Zeměráj je přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Na ploše devíti hektarů najdete oživený archeopark vesnice raného středověku, kilometr dlouhou přírodní stezku naboso, archeologické a paleontologické naleziště, velké dřevěné bludiště, dětskou herní vesničku, interaktivní hernu, lukostřelnici či množství přírodních hřišť různého zaměření. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina.

Zámek Orlík
Na skalnatém ostrohu, který se kdysi jako orlí hnízdo tyčil vysoko nad údolím Vltavy a dnes jej obklopuje hladina Orlické přehrady, najdete zámek Orlík. V okolí zámku se rozkládá rozlehlý anglický park se Schwarzenbergskou hrobkou a kotviště pro parník, na kterém lze přejet ke hradu Zvíkov.

ZOO v Táboře Největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Najdete tu více než 70 druhů zvířat.

Lipno

Elektrárna je součástí Vltavské kaskády a její nádrž s rozlohou téměř 50 km2 představuje svou plochou naše největší umělé jezero. Díky rychlosti najetí na plný výkon a dálkovému ovládání může ovlivnit výkonovou bilanci elektrizační soustavy celé ČR. V Infocentru je k dispozici funkční model elektrárny.

Adresa

Vodní elektrárna Lipno
382 78 Lipno nad Vltavou

Tel.: 731 562 835, 607 666 928, 607 673 651, 380 746 621
E-mail: infocentrum.eli@cez.cz
Web: www.cez.cz/lipno

Otevírací doba

Od 15. června do 15. září je Infocentrum otevřeno denně od 10.00 do 16.00 hod. (prohlídky každou celou hodinu, poslední prohlídka od 15.00 hodin). Každou středu a pátek od 16.00 hod. je výklad v němčině. Po zbytek roku je třeba se na exkurze předem objednat.

Vstupné

dospělí 40 Kč, děti a studenti 20 Kč, výklad v německém jazyce 60 Kč

Výlety v okolí

Stezka korunami stromů
Celorepublikový unikát a první stezka svého druhu v České republice. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí, a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů.

Klášter Vyšší Brod
Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259. Už dlouhou dobu není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je nyní přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál, reprezentativní rokoková knihovna a význačné umělecko-historické sbírky.

Vodní sporty na přehradě a cyklistika/in-line brusle kolem Lipna na Vítkův hrádek
Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Najdete zde nádherné pláže a milovníci vodních sportů si přijdou opravdu na své. Můžete si vyzkoušet kánoe, jachting, windsurfing, kiteboarding i katamarány. Díky obrovské vodní ploše a nadmořské výšce jsou zde skvělé povětrnostní podmínky. Kolem Lipna se můžete také projet na kole či bruslích na cyklostezce.

Štěchovice

Elektrárna byla původně vybudována jako druhý článek vltavské kaskády na konci 2. světové války. K vodnímu dílu patří plavební komora, která překonává rozdíl mezi horní a spodní hladinou 19,1 m a je ojedinělá ve střední Evropě. Betonová přehrada s žulovým obkladem je 22,5 m vysoká, 120 m dlouhá s pěti přelivnými hrazenými poli. Kapacita přelivů činí 2400 m3/s.

Adresa

Vodní elektrárna Štěchovice
Prof. Vl. Lista 329
252 07 Štěchovice

Tel.: 602 107 453, 608 308 759, 211 026 111
Web: www.cez.cz/stechovice

Otevírací doba

Celoročně vždy po předchozím objednání. Objednávat se dá v pracovní dny od 8.00 do 15.00 hodin, minimálně ale 3 dny předem.

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Lávka-Štěchovice
Lávka byla vybudována z důvodu přemostění přivaděčů přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice ve strmém svahu a je součástí známé Povltavské stezky bývalými „Svatojánskými proudy“.

Naučná stezka v národní přírodní rezervaci Drbákov-Albertovy skály
Je často hodnocena jako nejkrásnější stezka středního toku Vltavy. Stezka se věnuje jednotlivým přírodním společenstvům této chráněné oblasti. Celá trasa je vedena turistickým značením naučné stezky. Kvůli náročnému terénu je však určená jen pro pěší turisty.

Sedlčanská hvězdárna Josefa Sadila
Hvězdárna byla otevřena na popud členů astronomického kroužku. Současné technické vybavení umožňuje sledovat zákryty hvězd Měsícem a planetkami, provádět fotometrická měření proměnných hvězd, nov a supernov, fotografovat objekty noční oblohy i samotného Slunce a Měsíce. Hvězdárna je pro veřejnost otevřena každý pátek v podvečerních a večerních hodinách.

Secesní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích
Kostel sv. Jana Nepomuckého ve Štěchovicích je unikátní architektonickou památkou a ukázkovou stavbou novosecesního slohu. Kostel s farou stojí na návrší nad Kocábou, jeho věž, vkusně a citlivě zapadající do zdejší krajiny, je vidět zdaleka každému poutníkovi, který zavítá do blízkosti obce.

Les Království

V průběhu 1. světové války byla na řece Labi, před Dvorem Králové nad Labem, postavena přehrada Les Království, ke které byla dostavěna vodní elektrárna. Pohádková elektrárna ročně vyrobí v průměru 8 milionu kWh elektřiny a pokryje tak spotřebu zhruba tří tisíc domácností. Celé vodní dílo je od roku 1964 národní technickou památkou.

Adresa

Malá vodní elektrárna Les Království
Bílá Třemešná 282

Tel.: 492 122 660, 725 781 564, 725 781 565
E-mail: infocentrum.oze@cez.cz

Výlety v okolí

ZOO Dvůr Králové
Jedinečná ZOO plná vzrušujících zážitků. V Safari parku se můžete nechat unést iluzí Afriky při pohledu na velká stáda zvířat a dokonce se stát ošetřovatelem v zoo nebo bydlet ve stylovém hotelu či kempu. Zahrada ze svého chovu převezla do Afriky už více než sto zvířat několika významných druhů, aby podpořila tamní ohrožené populace.

Historická dělostřelecká tvrz Stachelberg
Navštivte rozsáhlý pevnostní areál z roku 1938, kde můžete vidět jeden z největších bunkrů v ČR, unikátní podzemí tvrze, expozici o československém opevnění, vyzbrojené lehké pevnůstky nebo obnovené zákopy z roku 1938. Součástí nabídky v areálu je rozhledna Eliška a rychlé občerstvení. Vede tudy také naučná stezka Opevněné Trutnovsko. Ta přivádí návštěvníky na část linie těžkého a lehkého opevnění, která právě v těchto místech patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. Stezka prochází v délce více než sedmi kilometrů po linii těžkých objektů od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.

Raisova chata na Zvičině se samootáčecí rozhlednou
Jedním z nejznámějších turistických cílů do Podkrkonoší je vrchol majestátní Zvičiny. Jedinečná rozhledna s otáčivou kupolí u Raisovy chaty na vrcholu Zvičiny vám nabízí krásné výhledy do okolí.

Pastviny

Vodní elektrárna je součástí přehrady Pastviny. V době výstavby byla největší přečerpávací vodní elektrárnou a první elektrárnou v bývalém Československu, která neměla vrchní stavbu strojovny (soustrojí bylo volně pod širým nebem, šlo o elektrárnu tzv. švédského typu). Od roku 1964 pracuje pouze v průtočném režimu.

Adresa

Vodní elektrárna Pastviny
Nekoř 310
561 63 Nekoř

Tel.: 465 625 155
E-mail: info@cez.cz

Výlety v okolí

Podél Orlice z Klášterce nad Orlicí až na česko-polské hranice „Zemskou branou“.
Z Klášterce nad Orlicí se podél řeky můžete vydat až na hranici. Tomuto úseku Divoké Orlice se od dávných dob říká Zemská brána, neboť hory se zde rozestupují, aby pustily vodní tok, a vytvářejí tak místo, kde se snadněji překračuje hranice. Rezervace Zemská brána je považována za nejkrásnější úsek Divoké Orlice. V lesnatém říčním korytu je množství balvanů a peřejí.

Zřícenina hradu Žampach
Hrad z přelomu 13. a 14. století, přestavěný v r. 1469, stojící na homolovitém kopci, doplňoval od 15. století pomocný hrádek Chudoba na úpatí. Dnes najdete na vrcholu jen zbytky brány, paláce a ohradní zdi. Společně s hrady Potštejn a Litice nad Orlicí se Žampach každoročně stává jedním z východisek turistického pochodu Přes tři hrady.

Zámek na Skále v Třebešovicích
Navštivte krásné renesanční sídlo postavené v období od 16. do začátku 20. století na troskách bývalého rytířského opevnění

Muzeum řemesel v Letohradu Zavzpomínejte si na doby dávno minulé a zašlé staré časy v muzeu řemesel. Umístěno je v areálu Nového dvora z roku 1750 v Letohradě a zahrnuje více než 50 ucelených expozic řemesel a živností převážně z období let 1840-1930. Jedna z expozic seznamuje s výrobou sirek na letohradsku. Na své si přijdou i dětští návštěvníci, pro které je připraven dětský koutek se sirkovými hlavolamy.

Spálov

Malá vodní elektrárna Spálov byla postavena v rozmezí let 1921-1926 ve stylu art deco. V letech 1998 – 1999 byla provedena výměna turbín, ekologickou elektřinu nyní vyrábí dvojice Kaplanových vertikálních turbín. Nachází se na 104. říčním kilometru řeky Jizery v obci Spálov v okrese Semily.

Adresa

Pod Spálovem
468 22 Železný Brod

Tel.: p. Marek (481 622 475, 724 136 573)

Otevírací doba

Prohlídky jsou od května do září v pondělí a pátek ve 14.00 hod., v sobotu a v neděli v 10.00 a ve 14.00 hod.

Vstup zdarma

Výlety v okolí

Bozkovské dolomitové jeskyně s největším podzemním jezerem v Čechách
Jediné dolomitové jeskyně v Čechách odkryli dělníci v lomu ve 40. letech minulého století, k průzkumu však došlo teprve r. 1957. Labyrint chodeb krášlí krápníky a charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty. Vystupují ze stěn i stropů ze všech stran. Stalagnáty, stalagmity a stalaktity nejrůznějších barev a tvarů jsou dílem statisíců let.

Riegrova stezka údolím Jizery vedoucí ze Semil do Železného Brodu
Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Geologický a krajinný fenomén Českého ráje vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Stezka byla v roce 1951 vyhlášena státní přírodní rezervací.

Böhmova vyhlídka
Böhmova vyhlídka je plošina na skalním útesu při Riegrově stezce nad pravým břehem Jizery, naproti Krkavčí skále, s příjemným posezením. Z vyhlídky se otevírá krásný pohled na Krkavčí skálu na protilehlém břehu a na balvanité údolí řeky Jizery. Je odtud také výhled na unikátní úsek železniční tratě Pardubice - Liberec.

Malá Skála - hrad Vranov (Pantheon)
Hrad Vranov je dnes známý spíše jako Pantheon. Tyčí se na strmém útesu nad řekou Jizerou. S délkou téměř 400 metrů je považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.

Přelouč

Malá vodní elektrárna uvedená do provozu v roce 1924 plní na 116. říčním kilometru řeky Labe funkci průtočné elektrárny. V roce 2009 v rámci rekonstrukce střechy zprovoznil ČEZ na vodní elektrárně Přelouč novou solární elektrárnu. Na jednom místě se tak vyrábí elektrická energie ze dvou druhů obnovitelných zdrojů.

Adresa

Vodní elektrárna Přelouč
Hradecká 139
535 01 Přelouč

Tel.: 466 682 551
E-mail: info@cez.cz

Výlety v okolí

Národní hřebčín Kladruby nad Labem
Tento hřebčín je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a zároveň domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského. Návštěvníci se mohou těšit na komentovanou prohlídku stájí, kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí.

Hrad Kunětická hora
Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů, kde se v pohádkové sérii Arabela zabydlel čaroděj Rumburak. Vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století, výrazně jej však poničila švédská vojska. Kunětická hora nebyla od roku 1973 do roku 1993 veřejnosti přístupná, dnes je ale kulturním centrem Pardubicka.

Lázně Bohdaneč
V rašelinných lázních založených r. 1896 se léčí revmatické a cévní choroby. Lázeňskou architekturu navrhl v letech 1911-1913 J. Gočár. Z hloubky 347 m zde také vyvěrá alkalický pramen.

Pardubice
Sloužily v 16. a 17. století rodu Perštejnů jako správní centrum jejich rozsáhlého panství. Dodnes má na sto zdejších domů renesanční základy. Dominantou města je 60 m vysoká Zelená brána z r. 1507. Projdete-li z Třídy Míru Zelenou bránou na Pernštýnské náměstí a do přilehlých uliček, ocitnete se v úplně jiném světě, kde se zastavil čas. Město je kromě výroby perníků známé také koňskými dostihy.