Deset hasičských muzeí se sbírkami historické i moderní techniky

  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V seznamu letošních důležitých dat je i hezké kulaté výročí s číslem 160, které se vztahuje k založení prvního profesionálního hasičského sboru v českých zemích. S portálem Kudy z nudy na toto důležité datum můžete zavzpomínat při návštěvě některého z hasičských muzeí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hasičské muzeum v Krupce změnilo adresu, nyní sídlí v bývalé faře u kostela Nanebevzetí Panny Marie. | foto: Kudy z nudy

Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – a pokud ne v expozici, tak při nejrůznějších přehlídkách, soutěžích a akcích.

Hasičské muzeum v Ostravě

Hasičské muzeum v Ostravě nežije jen historií, mapuje i současnou práci hasičů.

Hasičské muzeum v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu loni oslavilo deset let existence. Tak jako jinde jsou tu k vidění funkční historické stříkačky, hasičské prapory, dobové šavle či sošky svatého Floriana, ale expozice mapuje i současnou práci hasičů. Největší zájem proto přitahují modely a simulované ukázky zásahů. Děti si mohou zatočit klikou ruční sirény z první poloviny 20. století a v lezecké expozici pomáhat zachraňovat zraněné osoby ze skály či studny. K vidění je i plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje; při prohlídce si můžete vyzkoušet postup při telefonickém nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a komunikaci s dispečerem nebo dálniční SOS hláskou.

Otevřeno je celoročně a denně kromě pondělí, prohlídky s výkladem začínají vždy v celou hodinu. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč, děti polovinu, rodinné vstupné vás vyjde na 80 Kč.

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem

Prohlídku hasičského muzea v Čechách pod Kosířem můžete spojit s návštěvou zámku a rozlehlého zámeckého parku.

Návštěvu dalšího rozsáhlého hasičského muzea můžete spojit s prohlídkou zámku a parku v Čechách pod Kosířem, znovuotevřených po několikaleté rekonstrukci. Muzeum stojí v místech, kde bývala jedna z výrobních hal někdejší slavné továrny na hasičské stříkačky, která vznikla už v roce 1820. K vidění jsou například ruční stříkačky, požární žebříky, čerpadla i dávná hasičská výzbroj, ale i moderní hasičské vybavení a automobily. Dozvíte se také, že stroje z Čech pod Kosířem pomáhaly hasit Národní divadlo v Praze a čerpaly vodu v egyptské Káhiře!

Otevřeno je tu od dubna do konce října vždy v pátek a o víkendech, od začátku června do konce srpna denně mimo pondělí. Dospělí zaplatí za prohlídku 30 Kč a děti 20 Kč.

Hasičské muzeum v Přibyslavi

Unikátní Hasičské muzeum se nachází v předzámčí dřevohostického zámku.

Pouze v sezoně od dubna do října je otevřené také Hasičské muzeum na zámku v Přibyslavi na Vysočině s obsáhlými sbírkami hasičské a záchranářské techniky. Představují se tu nejstarší způsoby hašení, rozvoj hasičských spolků od poloviny 19. století, vývoj hasičských stejnokrojů a ukázky historické i současné techniky od ručních stříkaček přes čtyřkolové koňské stříkačky až po staré i novější hasičské automobily.

Prohlídky probíhají každý den mimo pondělí a začínají vždy v celou hodinu od 8 do 15 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 40 Kč, pro děti 15 Kč.

Hasičské muzeum v Krupce

Hasičské muzeum v Krupce rozhodně není jedním z nejnovějších v Česku, slavnostní otevření proběhlo už v roce 1973, když místní hasičský sbor slavil sto let trvání. Nová je ale adresa muzea, od listopadu 2015 je najdete v budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici. Mezi nejzajímavější technické exponáty patří část vůbec první hasičské stříkačky z roku 1802, koněspřežná stříkačka a sbírka zásahových i slavnostních hasičských přileb, k vidění jsou i dobové dokumenty, listiny a nádherné staré výroční skupinové fotografie místních hasičů od roku 1875 do současnosti.

Otevřeno je celoročně od čtvrtka do neděle, za prohlídku dospělí zaplatí 40 Kč, děti 25 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 110 Kč.

Muzeum požární ochrany ve Zbirohu

Renesanční zámek Dřevohostice s hasičským muzeem objevíte v podhůří Hostýnských vrchů.

Od začátku května do konce září se denně a zdarma můžete podívat do Expozice požární ochrany ve Zbirohu. Vedle historických koněspřežných a parních stříkaček je tu vystavena i technika z období první republiky a hasicí automobily z celého 20. století. Uvidíte dokonce i prototyp požárního robota, který sloužil k manipulaci s tlakovými lahvemi v místech zasažených požárem.

Další hasičská muzea

Další hasičská muzea jsou menší a bývají otevřená jen některé dny v týdnu, o víkendech nebo po objednání. Například od května do září v pondělí, ve středu a v sobotu můžete navštívit Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově poblíž Kamenického Šenova, od května do září každou neděli a v červenci a srpnu denně je otevřený zámek Dřevohostice a Hasičské muzeum v předzámčí. O víkendech od května do září zve k prohlídce Muzeum historické hasičské techniky ve Velkých Svatoňovicích, od dubna do října o víkendech má otevřeno také Hasičské muzeum v Chrastavě. Celoročně po předchozí domluvě lze navštívit Hasičské muzeum ve Starém Plzenci.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...